Hrana koju nikad niste jeli :)

Ja sam snenokle prvi put jela prosle godine,a sigurno sam godinama imala zelju da probam.
Zamisljala sam to kao neku specijalnu poslasticu i malo sam se razocarala kad sam probala.
Mislim,nije lose,ukusno je...ali nije toliko koliko sam ja mislila.😃
Ја их волим, лагана посластица. Пробала сам да натерам моје да их заволе, али сам подбацила :lol:
И пихтије не воле, тако да не правим. Наручим себи тањир из опробане кафане, да ме жеља мине.
 
Kадаиф са сиром?!!
Неће бити.
Pogledajte prilog 1499298

Kakav sok :lol:

Otje biti...kadaif mozes puniti (poput nase strudle, punjena ovim ili onim) i braca Turci ga pune raznim nadevima.

Izmedju ostalog...da, sirom i ja sam preporucila najukusniji i autentican iz Turske.
Kao sto baklavu prave sa 40 kora koristeci precisceni puter i samo malo zaliju serbetom a dva puta tim puterom. Potrebno je sest godina segrtovanja za baklava majstora u Istanbulu ali bez 10 nema rada u dobrim poslasticarama.


Kadaif...poznat i kao kanufe. Isti rezanci, kadaif.

7b26434c41e0f5fc09d7d1a9be4d0626b34b66a4.jpg
 
Шта знам, ја сам у Туракој јела врло сочне баклаве с пистаћима. Не пливају у шербету али су баш натопљене.

Што се теме тиче, нисам гурман па самим тим немам потребу ни за експериментисањем с укусима. Једем домаћу храну, домаћи мени и то је то.
Изнутрице, којекакве живуљке и крвавице стоп! :lol:
 
Koliko animoziteta prema dobroj i lepoj hrani! Uopste me ne cudi zasto su neke stvari nenabavljive ovde (Beograd).

Ajde da pocnem od onoga sto je prvo ispljuvano:

Humus je tipican mediteranski recept - fantasticno zdrav - mleveni susam (tahini), leblebije, beli luk, maslinovo ulje, limunov sok. Ja volim i bosiljak pride. Humus je najlepsi kad se pravi domace i sveze.

Humus je idealna letnja hrana kad su velike vrucine. Lagan, zdrav, i dovoljno sit da se covek lepo najede, a da mu ne bude tesko na vrucinu. Savrseno ide na hrskav tostiran hleb i uz vino ili bevandu.
 
Хумус је и те како набављив.
Bice da se nisam dovoljno jasno izrazio. Nisam mislio da je humus ovde nenabavljiv - nego da ima raznih sastojaka koji se ovde tesko nalaze jer ih ljudi ne znaju ili ne traze vezanih za razne kuhinje na primer mediteranske ili japanske.

Industrijski humus koji kod nas moze da se nabavi u konzervama nije tako los, ali je humus mnogo lepsi kad se pravi svez kod kuce i odma konzumira svez.
 
Kavijar

Jelo za zimski dorucak! Ide na tost sa puterom. Delikates.

Ima vise vrsta.

Crveni, Crni, sitan, krupan. Sitan ima da se kupi u malim teglicama gotovo svuda - on je manje vise standard.
Najbolji kavijar koji sam jeo je krupni ruski od jesetre. Kad natrcim na konzerve ruskog kavijara kupujem takoreci bez pitanja koliko god da kostaju. Voleo bih da nekad probam originalan sa izvora ali dotle treba otputovati. Kavijara ima dosta i u Kanadi s obzirom na to da Kanadjani imaju svu mogucu ribu.

Zbog jakog mirisa (kao i na primer i rignlice) nije svaki stomak spreman da ga vari :)
Ali to ne umanjuje da je to jedan od svetskih delikatesa. Neki tvrde da ide idealno uz lagani sampanjac. Tako da je to cist gurmanluk.
 
Sushi

Ovo je vrsta hrane koju mogu da jedem u beskonacnost, pod uslovom da nije upotrebljen wasabi. Sushi je postao vrlo internacionalan i restorani sad eksperimentisu sa raznim zapadnim sastojcima - to nije susi - to je toliko fuj da ne umem da opisem. Dobar sushi je samo orginalan japanski. Mislim da je to jedna od savrsenih hrana - pririnac, razno povrce, riba, lagana hrana, razni ukusi, varijante. Sushi mogu da jedem u bilo koje doba godine!

Sushi ne valja kad stoji (a u poslednje vreme se pakuje i kupuje u pakovanjima koje stoje ko zna koliko), ako neko zeli dobar sushi, mora da se ide tamo gde ga prave pred vasim ocima od svezih sastojaka i odma da se jede.

Ali to nije kraj perverzije Japanske kuhinje. Nivo vise je - sashimi - jos kad je majstor pravi, pa ti ga naslaslozi kao ikebanu na tanjiru, prosto ti zao da jedes koliko je lepo prezentirano, a kad jedes prosto ti zao sto nema jos. Cista umetnost ukusa!

Uz to naravno ja se barem davim u onom ukisheljenom dzindzeru - samo bih njega mogao da jedem ( i to je prava umetnost naci na primer kod nas, nekad se na kratko pojavi pa ga dugo nema - tako da sam poceo da razmisljam da ga nekako napravim sam posto samog dzindzera ima)
 
Skembici

Sta reci - dva recepta - pohovani i u saftu.... Ne zna se koji je bolji. Ovo je nase jelo. Nije strano. A inace spremaju ga i Maltezani i zove se kirsha. Potpuno isti u saftu kao kod nas u restoranu. Mislim da ih jedu i Italijani. Za ostale ne znam. Ne bi me cudilo da ima jos naroda (pogotovo oni koji imaju krave).

Ja sam veci ljubitelj ovog drugog - u saftu. Skembice je generalno tesko nabaviti u prodavnicama jer ga apciguju restorani. Ide uz zelenu salatu, i svez leba. Nema dimenziju - mogu da pojedem dok mi se ne slosi.

Neki ljudi tvrde da smrdi/oseca se (moze da bude da nije cist), ali generalno ljudi ih ne jedu zbog mirisa - a meni oni mirisu kao iz raja.

Zimska hrana.
 
Puzevi

Ahoy yo. I tu ima raznih - kod nas onih velikih koje zovu 'vinogradarski'. Kad se spreme meso je kao najbolja teletina. Volim u saftu takodje. Kazu da se najbolje spremaju tako sto zive puzeve stavis u kutiju i das im da jedu persun. Kad pocnu da kake persun zreli su za spremanje....

Ima i sitni puzevi, za koje se obicno sluzi specijalna zakrivljena viljuska - oni se kuvaju sa zacinima.. Obicno su jedan od sastojaka na mediteranskoj sarenoj meze trpezi - naravno, samo jestive vrste.

Zdusno jedem puzeve i jedne i druge.

(jel vam se smucilo?)
 
Puzevi

Ahoy yo. I tu ima raznih - kod nas onih velikih koje zovu 'vinogradarski'. Kad se spreme meso je kao najbolja teletina. Volim u saftu takodje. Kazu da se najbolje spremaju tako sto zive puzeve stavis u kutiju i das im da jedu persun. Kad pocnu da kake persun zreli su za spremanje....

Ima i sitni puzevi, za koje se obicno sluzi specijalna zakrivljena viljuska - oni se kuvaju sa zacinima.. Obicno su jedan od sastojaka na mediteranskoj sarenoj meze trpezi - naravno, samo jestive vrste.

Zdusno jedem puzeve i jedne i druge.

(jel vam se smucilo?)
Nije.Ja sam jednom probala puzeve...kuvane,pa pohovane.Meni su imali izgled hrskavih cvaraka i ukus mulja.Citav dan spremanja i sva peripetija mi ne vrijede truda.
 
Hobotnica

Hobotnica je kod nas skupa. I uglavnom moze da se tu i tamo nabavi ona marinirana - koja je prilicno ok (da me zelja mine).

Ima vise recepata za hobotnicu - u sosu, na zaru... moja omiljena je kako je zovu na mediteranu: 'na salatu' - sitno seckana dobro skuvana hoba, sa crvenim lukom, limunovim sokom, persunom i naravno maslinovim uljem.

Za mene jos jedna hrana koja nema dimenziju - mogu da jedem dok mi se ne slosi.

Najbolji izvor hobe u Beogradu je u Ribarnici na Banjici - recept im je sjajan za nekog ko je na kontinentu. Ide odlicno uz neko testo.
 
Nije.Ja sam jednom probala puzeve...kuvane,pa pohovane.Meni su imali izgled hrskavih cvaraka i ukus mulja.Citav dan spremanja i sva peripetija mi ne vrijede truda.
Jednom ...... :hahaha:

ja kad god mogu i negde ima da znam da su dobri, jer ih ne spremam sam. Retko mogu negde da se nadju na meniju u restoranu. Bilo nekad.

Ko sto danas niko ne pravi palacinke u shatou na primer. Verovatno i da vise niko i ne zna da ih pravi.
 
Pihtije i Svargle

Iako ove dve stavke nisu isto jelo, cesto izgledaju slicno.

Omiljeno se davim i u jednim i u drugima - kad imaju dobro meso.

Pihtije obicno one prave idu sa slojem masti na vrhu posoljene alevom paprikom i koje odisu belim lukom.

Svargla ima dobra kod dedice na Kalenicu.

Pihtije kad ima domace mada ima restorana u Beogradu koji ih prave prste da polizes.

Zimska trpeza.
 
A jeste li kad jeli pirjan?
Ja ne znam sta je to tacno,jer nikad nisam voljela da jedem,ali pravi se u toku svinjokolja.
Uglavnom,masno je.🙂
Ми од свеже заклане свиње узмемо најбоље месо, исечемо на коцкице и дуго, дуго динстамо. Онда се додају џигерица и киселе паприке, па се опет пржи. Нема укуснијег јела, а код нас чак и нема име.
Можда је то пирјан :lol:
 

Back
Top