Gde je istina o Isusu Hristu?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Glavna poruka hrscanstva je da je boziji sin umro i opet ustao.

To znaci pobedijo smrt.

A po tebi je bio ziv i zdrav i to se znalo.

Drbobe ili si ti stvarno toliko glup, ili se pravis glup (sta bi pre reko).

Prvo nauči da pišeš.
Drugo ja tebe ne vređam,a stariji sam od tebe,tako da spusti malo loptu na zemlju.
Lepo je objašnjeno da ga je iz kome povratio Šimun Zelot i da je on nastavio da pripoveda,do vaznesenja.
Ja znam tačno šta je napisala MM Slavica Šetina.Ona zna istinu,ja zanm istinu,i moji prijatelji znaju istinu!:super:
 
Davno su izbrisali istinu iz Biblije. Cak ne dozvoljavaju ni Isusova ucenja da se objave. Verovatno se plase da bi ljudi postali bolji i stekli mudrost. Piso familija, koja je bila rod sa Konstantinom, je prepravila veliki deo Biblije. Dobili su instrukcije da naprave verziju da bi se ljudi osecali ponizeni i da se eliminise bilo sta u tekstovima u vezi naseg pravog porekla i da smo bili spiritualna bica.

Isus nije umro tako kako su nam oni servirali ali je izvedeno da jeste. Isus je ziveo 117 god. Preziveo je raspece i odveden je za Srinigar, u provinciji Kashmir u Indiji. Sahranjen je u Roza Bal mausoleum, u Kan Yar, deo Srinigara. Njegov grob se nalazi u grad Srinigar u provinciji Kashmir, gde stalno ratuju Indici i Pakistanci. Grob odrzava jevrejska familija. Naucnici ovo odbijaju da bi pravu istoriju i znacaj Isusa prikrili.
 
Odvojih 10-ak minuta da pregledam i ovu temu.

Utisak - drbobe, uzmi neko 'ladno oruzje i prekini zlu sudbinu. Doduse, da je tema isla u pravcu radova u prvom postu pomenutog Alberta Svajcera, mozda bi to i licilo na nesto; ovako je to sestostrana hrpa denbraunovskog proseravanja bez ikakve istoijske vrednosti. Naslov topica je postavljen u formi upitne recenice, sto bi, bez obzira na sve nedoslednosti i greske, i bilo korektno da se kroz celu temu ne provlaci jedan ton koji gomilu infantilije namece kao jedini, ultimativni odgovor na postavljeno pitanje. Posto bi bilo besmisleno posle sest strana odgovarati na svaku pojedinacno izrecenu glupost, drzim da je bolje ostaviti kraci spisak literature koja najubedljivije obradjuje ovu materiju.

Od starijih autora pre svih treba istaci Alberta Svajcera, nobelovca i glavnog hronicara potrage za istorijskim Isusom u 19. veku. ABC delo potrage za istorijskim Isusom je njegova knjiga The Quest of the Historical Jesus, A Critical Study Of Its Progress From Reimarus To Wrede, u kojoj se daje pregled te potrage u 19. veku i po prvi put se od strane Svajcera iznosi originalna teorija da se istorijska licnosta Isusova mora shvatiti u eshatoloskom kljucu tradicionalne jevrejske apokaliptike (pre Svajcera najblizi ovakvom tumacenju bio je Wrede). Od Svajcerovih uzih, specijalistickih radova treba izdvojiti The Mystery of the Kingdom of God: The Secret of Jesus' Messiahship and Passion i The Kingdom of God and Primitive Christianity.

Autor sa polovine proslog veka koji je ostavio najdublji trag u razotkrivanju Isusove istorijske figure je S.G.F. Brandon, profesor komparativne religije sa Univerziteta u Mancesteru. U svojoj trilogiji o ranom hriscanstvu - The Fall of Jerusalem and the Christian Church, Jesus and the Zealots: A Study of the Political Factor in Primitive Christianity i The Trial of Jesus of Nazareth, Brandon ubedljivo razvija tezu o Isusovoj bliskoj vezi sa revolucionaranim jevrejskim zelotim i politickom pobunom protiv Rima. Iza Brandonove teorije stao je, na primer, i Mirca Elijade, najpoznatiji rumunski istoricar religije, za koga je, u Srbiji bar, culo i citalo mnogo vise ljudi nego Brandona.

Od modernih istrazivaca, koji na tragu teza Alberta Svajcera zastupaju stanoviste o istorijskom Isusu kao o jevrejskom apokalipticaru milenaristi, po mom misljenju, najkvalitetniji su radovi Barta Ehrmana Jesus: Apocalyptic Prophet of the New Millennium i Dejla Alisona Jesus of Nazareth: Millenarian Prophet (provog bih pretpostavio drugom). Za razliku od vecine prethodnih naslova, nisam imao prilike da se sretnem sa trilogijom (od 2009. tetralogijom) iz pera Dzona Pola Mejera - A Marginal Jew, ali po svemu sudeci to je do sada najinformativnija i najvoluminoznija monografija o istorijskom Isusu i ranom hriscanstvu.

I danas postoje autori koji drze da je Isus bio mitska, neistorijska licnost, sto mislim da je u nacelu neprihvatljivo glediste, ali to ne znaci da ne treba procitati nesto od naslova na tu temu u rasponu od Bruna Bauera, Christ and the Caesars: The Origin of Christianity from Romanized Greek Culture do Erla Doertija The Jesus Puzzle.

Vecina ove literature dostupna je na webu, ali, na zalost, skoro nista od svega toga ili veoma malo je prevedeno na razumljiviji srpski. Takvo stanje zahvalno je i ranijoj pravoslavnoj cenzuri knjiga koje su kriticki govorile o hriscanstvu, pa su u Srbiji do dan-danas glavna hriscanska lektira ostali demagoski panegirici episkopa Nikolaja, snovidjenja svetogorskih staraca i zatupljujuci dogmati Justina Popovica. Pod auteritetom ovog poslednjeg prvih decenija XX veka u Srbiji je, recimo, bila zabranjena Renanova knjiga "Zivot Isusov", koja je danas prevazidjena (i posteno govoreci, najlosija od svih 7 tomova Renanove istorije ranog hriscanstva), ali je u svoje vreme bila senzacionalna i neprihvatljiva za konzervativne krugove. Tema religije i bilo kakve njene (vise) kritike na nematerijalistickim osnovama u komunizmu je bila sporedna stvar, pa je od vaznijih dela iz tog vremena, mislim, najznacajniji prevod knjige Karla Kauckog "Poreklo hriscanstva". U njoj Kaucki razvija tezu da su prvobitni hriscani bila neka varijanta protokomunisticke zajednica, i iako je ova ideja danas uglavnom odbacena knjizi se ne moze osporiti informativna vrednost.
 
Poslednja izmena:
Iznenađuje me tvoja vidovitost???Otkud znaš da ću da uzmem sudbinu u svoje ruke???
Ovde nema nikakve sličnosti sa Da Vinčijevim kodom već sa istinom,koja je dokazana.
Da li verujete?Vaša stvar,bitno je da ima onih koji znaju istinu i ima onih koji veruju.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top