Roštiljanje za prvi maj?

xdrki

Obećava
Poruka
76
Da li je zaista toliki problem ukoliko se danas bez neke velike buke i razbijanja od hrane i pića bude sa prijateljima?
Jasno mi je da je danas Velika Sreda, zato me i interesuje mišljenje.

Много смо постали слаби Господе Боже.
Помози нам, Господе да изаберемо Твој Крст, а не Јудиних тридесет сребрњака.
Да пођемо трагом најбољих из нашег рода.
Да се изборимо за васкрсење и живот, а не за смрт.
 
Ma naravno da ne, nego su se poklopila dva bitna praznika kod "srba", zato me interesuje mišljenje.
Na koju stranu će oni prevagnuti (kao i ja sam).
Znam za primer jednog mladog čoveka koji je zadržao sve prijatelje iz
detinjstva, bez obzira na razlike koje su se pojavljivale. Bio je sa njima
i kad su duvali travu i kad su se opijali i prežderavali, al on je držao svoje.
Nije im ''solio pamet'', nego je samo bio tu, pa su eto imali prilike da vide
i nešto drugačije. A i kasnije da i sami nešto kod sebe promene.
Poštovanje i razumevanje, a ne podela na ove i one. To vidim kao
rešenje.
 
Da li je zaista toliki problem ukoliko se danas bez neke velike buke i razbijanja od hrane i pića bude sa prijateljima?
Jasno mi je da je danas Velika Sreda, zato me i interesuje mišljenje.

Много смо постали слаби Господе Боже.
Помози нам, Господе да изаберемо Твој Крст, а не Јудиних тридесет сребрњака.
Да пођемо трагом најбољих из нашег рода.
Да се изборимо за васкрсење и живот, а не за смрт.
Nije problem ni da pojedeš pljeskavicu na Veliki petak.
Post je pre svega duhovnog karaktera. Znači uzdržavanje od greha i grešnih misli.
To šta se jede i nije toliko bitno u principu. To je pre svega preporučena dijeta.

Nije post da paziš šta jedeš, a da uzmeš da se svađaš po internetu i slično.
Znači post bi trebao da je da čitaš Bibliju, razmišljaš o pričama u njoj i propovedima, moliš se, trudiš se da što više budeš duhovno blizak hrišćanstvu i onome što propoveda. Uzdržavanje od greha i slično.

A to šta jedeš to u principu i nije toliko bitno. To je samo preporučena dijeta koju su monasi sebi zacrtali ko zna kada. Stotinama godina pre, ali je suština da ta posna dijeta nema suštinske i direktne veze sa hrišćanstvom i značajem samog hrišćanskog posta.

--------------------------------
E sad ja sam ateista i možda i nemam pravo da govorim u ime vernika, ali ovo sam takoreći shvatio slušajući neke ljude itd.
 
prevagnuce u zavisnosti na vremenske prilike :D
Ako li ih Perun razjuri munjama i gromovima..
kuku.gif
zato što ne poste..
 
Da li je zaista toliki problem ukoliko se danas bez neke velike buke i razbijanja od hrane i pića bude sa prijateljima?
Jasno mi je da je danas Velika Sreda, zato me i interesuje mišljenje.

Много смо постали слаби Господе Боже.
Помози нам, Господе да изаберемо Твој Крст, а не Јудиних тридесет сребрњака.
Да пођемо трагом најбољих из нашег рода.
Да се изборимо за васкрсење и живот, а не за смрт.

Jestem mora da se prejedes.
Ako be pojedes kilo mesa danas, loš si čovek.
Bar tako plebs misli :D
 
A što bi bio problem? Evo ja spavam danas, možda malo do Mađarske skoknem sutra na neki perkelt, generalno se ne uzbuđujem oko "običaja" roštiljanja za 1.maj . Važniji su mi neradni dani da odmorim malo mozak, od bilo kakvog roštilja.
Ljudi koji su vernici i poste verovatno neće sada prekršiti post na samom kraju istoga zbog nekih svetovnih očekivanja da se danas roštilja i oblokava od alkohola. Tako da nije sukob interesa rekao bih, osim za kvazi-vernike tj onih koji poste da bi pričali da poste i da vidi svet, a njih teško da je ikome žao.
 
Nije problem ni da pojedeš pljeskavicu na Veliki petak.
Post je pre svega duhovnog karaktera. Znači uzdržavanje od greha i grešnih misli.
To šta se jede i nije toliko bitno u principu. To je pre svega preporučena dijeta.

Nije post da paziš šta jedeš, a da uzmeš da se svađaš po internetu i slično.
Znači post bi trebao da je da čitaš Bibliju, razmišljaš o pričama u njoj i propovedima, moliš se, trudiš se da što više budeš duhovno blizak hrišćanstvu i onome što propoveda. Uzdržavanje od greha i slično.

A to šta jedeš to u principu i nije toliko bitno. To je samo preporučena dijeta koju su monasi sebi zacrtali ko zna kada. Stotinama godina pre, ali je suština da ta posna dijeta nema suštinske i direktne veze sa hrišćanstvom i značajem samog hrišćanskog posta.

--------------------------------
E sad ja sam ateista i možda i nemam pravo da govorim u ime vernika, ali ovo sam takoreći shvatio slušajući neke ljude itd.
Apsolutno se slažem za sve, ali nisam ja stavljao akcenat uopšte na hranu, nego više na to da se prvi maj poklopio sa Velikom Sredom, koji je za pravoslavce jedan od tužnijih dana.
 

Back
Top