Да ли су вам тражили мито за порођај?

Да ли су вам тражили мито у породилишту?

  • да

  • не


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
tuga me hvata zbog svih onih pozrtvovanih i velikih ljudi kojima nikada nista nije bilo tesko. koji su spasili puno zivota i koji nisu zalili ni svoje vreme ni svoj trud da se posvete pacijentu, cak iako njihova porodica zbog toga ispasta.
tuga me hvata sto je ta profesija srozana na tako niske grane da neko misli da kod lekara MORA da ide sa kovertom.

mene je usivala studentkinja. ne zalim se. i to neko mora da radi, i to mora da se nauci.
u sobi sam bila sa 8 drugih porodilja. kako je njima bilo, tako je i meni bilo. ni bolje ni losije. tretman je prema svima bio isti. i nije mi padalo na pamet da za sebe trazim neke povlastice. a mogla sam.

Драга моја, и мени је жао
Ако мислиш да ја волим што је тако, да спремамо паре за порођај, за најлепшу ствар у животу, вараш се
Исто мислим што и ти
Али далеко смо ми од земаља у којима је то уређено и требаће доста времена, труда и да дођу неки нови људи, који нису истрошени, који знају да држава није циркус
 
И да, ту се увукла политика у сваку пору лекарске професије и једна докторка неонатолог с којом смо били добри се удаљила од нас оног дана кад нисмо хтели да потпишемо за њену кандидатуру на локалном нивоу
Мислим, не генерализујем, али морам да поменем - пре тога ја сам мислила да је та жена анђео
 
Jeste. Na zalost si u pravu!

Jos sam nesto primetila: svako sudjenje za nesavesno lecenje se oteze do u nedogled - potrebno je 620 vestacenja, supervestacenja i suocavanja. Cisto maltretiranje porodice koja je vec kroz tragediju prosla. Ali - utaja poreza (nista se ne mora u Srbiji - osim da se umre i da se plati porez), pronevera, primanje mita - e to se moze i dokazati i presuditi bez problema.
 
rekoh već da nisam nikome nešta u porodilištu davala
i pored toga babica koje me porađale (bilo ih 2) bile su jako ljubazne prema meni
hrabrile me tešile...govorile ajde polako....(to sam zapamtila) tepale mi, na svaki, ali svaki moj poziv dolazile su odmah
prvo me doktor pregledao na uvz i reko im porađajte je.....sve je ok biće ovo normalni porođaj
a pošto je bila noć, dr došo posle u salu, pregledao me , pito me kako sam itd...i reko ajd odo ja da spavam, ako bude nešto, zovite me
ja i beba smo se borile sa porođajem zajedno sa sestrama....
ko što rekoh na svaki poziv, dolazile, ustajale iz kreveta (legle žene na druge krevete na odeljenju...:think:)
dolazile su da me pregledaju i kad ih nisam zvala....
doktor je još jednom u toku noći došo da vidi razvoj događaja....
malo kasnije sam rodila zdravu bebu, sve je prošlo normalno. Bebi je bila obmotana pupč. vrpca oko vrata, al one su to odmah odmotale, kako se zapravo i radi....
budile doktora da me ušije, a on se još sprda :mrgreen: sa mnom kaže kako smo se nadali dobro smo se udlai(misleći na moj relativno brz porođaj) i pričao za šta ste me budile......inače je poznat po tome da se sprda sa pacijentkinjama
al ušio je kako treba.....
da sam platila ne verujem da bih imala bolji tretman
jedino mogu da kažem eto DR nije bio sve vreme, al sestre su odradile poso kako treba, uostalom dr im je dozvolio, da tako kažem....jer je sve bilo u redu beba je stojala u pravilnom položaju za porođaj itd...
 
Jeste. Na zalost si u pravu!

Jos sam nesto primetila: svako sudjenje za nesavesno lecenje se oteze do u nedogled - potrebno je 620 vestacenja, supervestacenja i suocavanja. Cisto maltretiranje porodice koja je vec kroz tragediju prosla. Ali - utaja poreza (nista se ne mora u Srbiji - osim da se umre i da se plati porez), pronevera, primanje mita - e to se moze i dokazati i presuditi bez problema.

Независно од тога шта мислим о Стајковцу јер не бих да га браним, испаде једини он мутио, а сви редом поштени
Како да не:thumbdown:
 
Ne znam da li lekar treba da bude carobnjak da bi ti dete ostalo u jednom komadu? Ili je u redu ocekivati da mu polome nesto?


''Остане у једном комаду''??? :roll:

Хематом је настао због уског порођајног канала...

Напрснуће кључне кости се не дешава тако ретко и није оставило никакве последице по дете.... Неке ствари се једноставно ДЕШАВАЈУ и поред свог труда и посвећености...

Ја потпуно могу да разумем ту логику да је људима стално и за све потребан кривац...да им је потребно да буду љути на некога....али, то није у реду према другим људима.

Не знам којим се послом бавиш у животу, али некада ствари пођу наопако колико год да се трудиш, јер су условљене стварима које су ван наше моћи.... Зар није лакше то прихватити, него да живот проведемо кивни и у бесу?
 
Sto bih bila kivna i u besu ceo zivot? Ne shvatam? Problem resavas kad se pojavi i ides dalje. Isto tako, sasvim je u redu traziti na kome je odgovornost za ono sto se desilo (ne "krivca") - ako je visa sila - u redu, ali ako nije imam potpuno pravo da se, ako nista drugo, razbesnim.

Naravno da mogu da podju naopako, ja se trudim da ne podju naopako usled moje nepaznje, neznanja ili nemara i vec rekoh na drugoj temi da i kad zeznem nesto niko mi ne prasta gresku samo zato sto je ljudski gresiti.

Ono sto ja ocekujem, a verujem i vecina drugih ljudi, je primerena paznja. Krivac mi nije potreban da bih se ja bolje osecala pa cu da upirem prstom u cistacicu - zahtevam paznju, znanje i savesnost.
 
Izvini o kakvom ispastanju porodice se ovde radi?
I neko ne misli da mora da ide sa kovertom, vec zna, jer je na svojoj kozi to iskusio kako je bez koverte.
o ispastanju porodice zbog cestih dezurstava, o ispastanju porodice zbog brojnih obaveza, stalne edukacije, o ispastanju porodice zbog pozivanja u bilo koje doba dana i noci, o ispastanju porodice zbog nemogucnosti oca ili majke lekara da se posveti deci i supruzniku jer pacijent zeli da ima svog doktora na raspolaganju 24 sata dnevno. ili ce biti nezadovoljan. pacijent.
to što se taj lekar ČOVEK raspada, nije bitno. sutra ce ga vec neko popljuvati jer je primio 200 grama cokolade.

Onu ženu koju pomenuh da je izgubila bebu, dr nije ni obišao u sobi....
I opet kažem, ne generalizujem i slažem se da smo mi doktore naučili na to, ali za sada je to nepromenjivo stanje.
kako sad ti znas ko je nju obisao? i kako znas da mu nije platila? i tako dalje, da ne smaram vise.
nemoj sad da me pogresno shvatis. ne branim nikog i verovatno je ovde u pitanju lekarska greska. ali iz onog clanka koji si postavila ja ne vidim kako si to zakljucila. problem i jeste u tome sto ljudi povrsno citaju, nemaju dovoljno znanja, razumljivo, nesto nacuju i tako krene prica koja posle desetog ponavljanja postane istina. a posle se ti pravdaj, ali dzabe.
А'јд' мало реалности.;)
Код неких заиста није потребна коверта...али зато код неких јесте.

Значи,као што би ми сметало да неко каже ''сви узимају новац'', мени јако смета и ова друга крајност- кад се сви правимо Тоше и звиждимо у ритму ''све је уреду, све је легално, нико ништа не ради ван закона, св су они дивни, сјајни и насмејани''.

Па Сунце му калаисано, зашто нам је здравство дотакло дно ако је све како треба и у складу са прописима и законом?
Само немој да ми наводиш немање средстава за рад као главни аргумент, јер је ипак у медицини човек као човек кључни играч.
ja i pokusavam da budem realna. ne okrecem glavu i vrlo mi je jasno da se sve to desava. i ne samo to. ali stvarno ne mogu da shvatim da neko moze da kaze da su доктори свуда бољи него у Бг-у i da ako platiš znaš da će te pregledati i poštovati procedure.
pa da je sve tako jednostavno, svi bi bili zdravi. platimo, izlece nas i svi srecni. komplikacije su moguce i kada je sve ispostovano, i kada smo platili i kada nismo platili. strasna mi je ovolika generalizacija. doktori su uvek za sve krivi, a to sto je pacijent smazao burek pre operacije a ne sme da kaze, nije bitno. nikom ne pada na pamet da deo odgovornosti snosimo i mi, pacijenti.
I mene tuga hvata sto je advokatura srozana do dna, iako znam zasto. I necu se ni sa kim raspravljati kad kaze da su advokati kreteni jer eto, ima ih dosta koji jesu.

Secam se da je tvoj brat lekar kome pacijenti nikada ne kazu hvala, pa verovatno kroz njega gledas ostatak profesije. Uveravam te da mi ostali ne izmisljamo ono sto pricamo - ponovicu jos milijardu puta ako treba - doktorka koja je mene poradjala nije htela ni da cuje ni za kakve pare, poklone, radila je zena svoj posao kako treba i bila i prema meni kojoj je vodila trudnocu i prema drugima ista.
znam, mirabel, da ovde niko ne izmislja. samo mi je zao sto se citava kasta blati, sto ljudi unapred spremaju kovertu jer "tako treba". pa nije valjda da je svaki doktor trazio novac, majku mu, od doma zdravlja do bolnice...pa nije valjda da su sve one zdrave bebe rodjene jer je doktoru placeno i obrnuto? eto, to mi je krivo. vec sam i rekla da mi je tesko da budem objektivna, iz poznatih razloga, jer ja slusam i gledam i drugu stranu price.
(a ja nista o advokatima ne znam, ali nekako se o njima u javnosti i ne prica toliko. ali, iako ih, kako ti kazes, ima dosta koji jesu kreteni, ima ih i onih koji nisu, zar ne?)
 
o ispastanju porodice zbog cestih dezurstava, o ispastanju porodice zbog brojnih obaveza, stalne edukacije, o ispastanju porodice zbog pozivanja u bilo koje doba dana i noci, o ispastanju porodice zbog nemogucnosti oca ili majke lekara da se posveti deci i supruzniku jer pacijent zeli da ima svog doktora na raspolaganju 24 sata dnevno. ili ce biti nezadovoljan. pacijent.
to što se taj lekar ČOVEK raspada, nije bitno. sutra ce ga vec neko popljuvati jer je primio 200 grama cokolade.
Znas kako, svako bira svoju profesiju znajuci i prednosti i mane.
Hoce li pekarova deca biti uskracena sto tata nije nikad ujutru tu da im da dorucak i isprati ih u skolu? Ili porodice vatrogasaca ili bezbednjaka koji isto tako rade danju, nocu ili kako vec? Ili porodica inzenjera koji u nekoj bestragiji par meseci radi na izgradnji hidroelektrane da bi imali struju? Nisu bas sve profesije osim medicinskih od osam do cetiri. Uostalom ne rade ni svi lekari po bolnicama, a ta dezurstva se i dodatno placaju bas zbog toga sto to nije rad u uobicajeno radno vreme.
A upravo to sto je taj doktor na raspolaganju 24 h dnevno neko od nas placa. Ako neces- dobijes dezurnog pa kako ti se zalomi.
 
ja i pokusavam da budem realna. ne okrecem glavu i vrlo mi je jasno da se sve to desava. i ne samo to. ali stvarno ne mogu da shvatim da neko moze da kaze da su доктори свуда бољи него у Бг-у i da ako platiš znaš da će te pregledati i poštovati procedure.
pa da je sve tako jednostavno, svi bi bili zdravi. platimo, izlece nas i svi srecni. komplikacije su moguce i kada je sve ispostovano, i kada smo platili i kada nismo platili. strasna mi je ovolika generalizacija. doktori su uvek za sve krivi, a to sto je pacijent smazao burek pre operacije a ne sme da kaze, nije bitno. nikom ne pada na pamet da deo odgovornosti snosimo i mi, pacijenti.
Ти си баш оптимистична...видиш, ја као лекар на жалост имам јако лоша искуства са колегама у Бг-у у коме и сама живим, радим...

Наравно да нису сви лоши...али као што рекох, неки општи утисак је поражавајући.

Можда сам ја престрога, јер иначе и јесам строга, пре свега према себи и много захтевам (али пуно и дајем!), али медицина нам је срозана на ниске гране.
Знаш који ред би требао да се уведе у Бг-у...ухх...не могу ни да размишљам, одмах се изнервирам јер знам да то тренутно нема ко да уради.
 
Јесте, али нису СВА искуства негативна! А овде се полази до тога да је то редовно стање, а не могућност!

Треба да се говори о томе, али о појединцима са именом и презименом, а не пљувати по целој бранши и СВЕ их представљати као НЕЉУДЕ!

даклем:
ја НЕ ЗНАМ како се зове докторка која ме је породила, и не морам да знам! (иначе, порођај прошао супер!)
ја НЕ ЗНАМ како се зову доктори који су свако јутро долазили у визиту и мрмљали нешто на латинском, између себе, као да нисам ту... (јесу све одрадили професионално, али...)
ја НЕ ЗНАМ како се зову доктори који су ме прегледали ултразвуком и поново нешто мрмљали на латинском, између себе, као да нисам ту...
ја НЕ ЗНАМ како се зову сестре задужене за дојење, али оне НИСУ одрадиле посао!
и на крају, кад сам требала изаћи, након целог дана шпартања по прегледима и ултразвуцима, жена која чисти собу (ни њено име, замисли, НЕ ЗНАМ!) ми каже "ајде, спремај се, идеш кући", а мени само тутнули моју отпусну листу, а о беби нико ни реч!!!
Ако то није нељудско понашање, не знам шта јесте!
А исто су прошле све жене из моје собе, оно што знам!!!
 
Poslednja izmena:
Ти си баш оптимистична...видиш, ја као лекар на жалост имам јако лоша искуства са колегама у Бг-у у коме и сама живим, радим...

Наравно да нису сви лоши...али као што рекох, неки општи утисак је поражавајући.

Можда сам ја престрога, јер иначе и јесам строга, пре свега према себи и много захтевам (али пуно и дајем!), али медицина нам је срозана на ниске гране.
Знаш који ред би требао да се уведе у Бг-у...ухх...не могу ни да размишљам, одмах се изнервирам јер знам да то тренутно нема ко да уради.

Ja kao pacijent mogu da kažem da nisam do sada naišla na te negativne primerke lekarske profesije , što ne znači da ne postoje , ali iz iskustva znam da su negativni slučajevi mnogo uočljiviji od onih koji treba da služena čast profesiji ( bilo kojoj) . O lošim iskustvima se po pravilu više priča nego o dobrim , zato ne treba generalizovati stvari.
 
a ako ne platis, nece te pregledati i nece postovati procedure?

tesko da mogu da se slozim sa tobom.
i, najiskrenije, tuga me hvata od tvojih i njima slicnih stavova.

Lepo je što ti nemaš lošeg iskustva, da na osnovu tog jednog iskustva gradiš mišljenje. Ja sam već napisala za moju snajku, koja je srećom prošla bez posledica, a mogu pisati danima o slučajevima za koje znam. Šta misliš koliki je to procenat u odnosu na one za koje ne znam i nikada nećemo saznati?
 
даклем:
ја НЕ ЗНАМ како се зове докторка која ме је породила, и не морам да знам! (иначе, порођај прошао супер!)
ја НЕ ЗНАМ како се зову доктори који су свако јутро долазили у визиту и мрмљали нешто на латинском, између себе, као да нисам ту... (јесу све одрадили професионално, али...)
ја НЕ ЗНАМ како се зову доктори који су ме прегледали ултразвуком и поново нешто мрмљали на латинском, између себе, као да нисам ту...
ја НЕ ЗНАМ како се зову сестре задужене за дојење, али оне НИСУ одрадиле посао!
и на крају, кад сам требала изаћи, након целог дана шпартања по прегледима и ултразвуцима, жена која чисти собу (ни њено име, замисли, НЕ ЗНАМ!) ми каже "ајде, спремај се, идеш кући", а мени само тутнули моју отпусну листу, а о беби нико ни реч!!!
Ако то није нељудско понашање, не знам шта јесте!
А исто су прошле све жене из моје собе, оно што знам!!!
Нисам схватила шта хоћеш да кажеш.
Да није битно ко су ти поједници? Да су сви који раде у тој бранши нељуди?
 
Lepo je što ti nemaš lošeg iskustva, da na osnovu tog jednog iskustva gradiš mišljenje. Ja sam već napisala za moju snajku, koja je srećom prošla bez posledica, a mogu pisati danima o slučajevima za koje znam. Šta misliš koliki je to procenat u odnosu na one za koje ne znam i nikada nećemo saznati?

Већи него што би требало да буде....али сигурно вишеструко мањи него оних који су у болници излечени, или оних које свој порођај памте као најсрећнији трнутак у животу...
 
pa, naravno, nije direktno traženo...ali, kaže med. sestra - od (tada su bile marke) 200-1000, koliko možete....nismo im dali ni cvonjka.
isto je bilo i kad sam išla na operaciju. ali, tada smo morali da damo novac, jer je situacija bila ozbiljna. tek kad smo dali pare, onda sam bila na redu, inače bih čekala mesecima....porođaj ipak ne može da čeka.
hvala Bogu, deca su rođena zdrava i prava, ali je tih ranih devedesetih sitaucija u porodilštima bila takva, da sam jedva čekala da se vratim kući...
 
Što bi moja baba rekla "jedni u klin a drugi u ploču" :lol:

Hellen, nigde nisam pročitala da je bilo ko rekao da su SVI neljudi... Verovatno insistiraš na tome iz razloga što je većina glasnija, a niko nije sto posto u pravu... Pa hajde, ko je glasniji...

Na žalost, istina je da u SVIM zanimanjima postoji žito, postoji kukolj i međufaza pred buđanje...
U našem zdravstvu opšta slika tretiranja pacijenta od strane lekara je faza pred buđanje...
Nisu SVI, ali je većina... Postoje lekari koji savesno i pošteno obavljaju svoj posao, ali takvi ne voze
automobile od par desetina hiljada eura, ne žive na Dedinju (osim ako su nasledili), nije im ljudski život tek tamo neka sporedna stvar kojom će potkusurati sopstvene alave potrebe.
Postoje divni lekari ujedno sjajni stručnjaci i divni ljudi... Ali nije isto kao kad kažeš, imam divnu cvećarku, sjajna žena, odličan hortikulturista... Ovde je u pitanju ljudski život...

Ono što sam lično čula i doživela u porođajnom boksu, nikada neću zaboraviti.. NIKADA..

Ne važim za pekmez ženu, mogu da podnesem mnogo toga i da se za to i ne sazna (osim igle, na to sam ekstremno osetljiva, ne podnosim vađenje krvi ali ćutim kad mora)... pa mi je kao takvoj bilo teško da podnesem neljudskost osoblja iz te smene... Žena koju sam zatekla na stolu kada sam došla na porođaj, bila je vređana, nekoliko puta ošamarena, nazivana najpogrdnijim imenima jer se usudila da u tri po ponoći jaukne i doziva babicu ili doktorku jer je užasno boli... Kada su se udostojili da dođu, bebi se pomaljala glava !!!!

Nemoj molim te opet da nastupaš demagoški i pričaš samo da bi bila jedan glas koji se razlikuje...
Nije sve ni crno ni belo.. Na žalost, u sivilu može da bude mnogo crnje nego da je samo crno.
 
Већи него што би требало да буде....али сигурно вишеструко мањи него оних који су у болници излечени, или оних које свој порођај памте као најсрећнији трнутак у животу...

..ja ipak svoje porodjaje pamtim kao najsrecnije i najlepshe trenutke u zivotu..
..nece mi niko pokvariti to..:)

..mozda sam za doktore i babice i sestre bila broj XY, bez imena, lica i osecanja,
ali za moje dete sam bila jedna i jedina..
..bahatost i nezainteresovanost za ishta osim nuzne komunikacije i nuznih procedura
(zena mi je nabola injekciju kroz spavacicu, dok sam spavala,
a kad sam se trgla dreknula "ocesh da slomish iglu, zeno!!!",
sutradan drugu dok sam dojila dete, iako sam pokushala da ustanem
dobila sam bocu sa sve bebom u rukama, u pola ustajanja),
sa shto manje nepotrebnog zamaranja
(sestra sedi za stolom u hodniku i odbrojava po tri pelene sa gomile,
a porodilje peshache od svojih soba 20m, stoje u redu i chekaju da dobiju "sledovanje"..
..pa za dva-tri sata, ponovo..)

..sve se svodi na to - ziva si, zdrava i ti i beba - shta se bunish..?
..e bunim se.. nisu sve porodilje sposobne da se kao ja svesno zatvore u hermetichki izolovan mama-beba svet i opstanu neizludele..
 
Јоооооој, :confused: па ниси пратила тему од почетка, а већ двапут сам цитирала те реченице из овог прогласа:

http://www.majkahrabrost.com/

''Žena koja kreće u porodilište mora biti spremna na tretman kakav verovatno nikad u životu nije imala. Ona u porodilištu biva potpuno dehumanizovana, postaje broj, ne pita se ni za šta, ne informiše se ni o čemu, od nje se očekuje da samo raširi noge i ćuti.

Nehumani bolnički protokoli neće voditi računa ni o njoj, ni o bebi, ni o tome šta je za njih dvoje najbolje, već za cilj imaju samo jedno: maksimalno pojednostaviti i smanjiti obim posla zdravstvenog osoblja, ne hajući ni pišljiva boba koliko će time izmaltretirati i majku i dete.

Nezainteresovano bolničko osoblje neće joj biti na raspolaganju kad god je to potrebno.

Neljudskost zdravstvenog osoblja izazvaće u njoj emocije koje su obrnuto proporcionalne radosti i ljubavi koju bi trebala osećati nakon rađanja deteta
.
''

Значи, није речено: ''може да вам се деси да наиђете на овакво особље'', полази се од тога да је то све ово општа чињеница!!!!

Е, САМО ТО је оно што ми смета!
Није фер према оним људима који поштено и савесно раде свој посао.
Није фер целу браншу подвести под једну негативну дефиницију!
Бусамо се стално да смо против колективне одговорности, да онај ко брља МОРА ДА ИМА ИМЕ И ПРЕЗИМЕ, да не би и остали страдали...а управо то радимо...:confused:

П.С.
Пост је упућен Feelgooood
 
Poslednja izmena:
Значи, није речено: ''може да вам се деси да наиђете на овакво особље'', полази се од тога да је то све ово општа чињеница!!!!


..nije tachno, Hellen, recheno je da zena "mora biti spremna" na to,
poshto je verovatnoca za to prilichna,
a retko ko ima srca da trudnici kaze da bi i tako neshto mogla da ochekuje..
 
Pratila sam temu a i taj, kako ga nazivaš, proglas...

Ako ćemo pravo, sve vreme mog boravka u toj ustanovi pre porođaja i posle, ljubazan odnos odnosno uvažavanje činjenice da si ljudsko biće koje će na svet doneti novi život, doživela sam samo od 4 osobe! Od toga, jedan je lekar koji mi je vodio trudnoću (privatno poznanstvo), dve pedijatrijske sestre, i lekar koji je bio dežuran na odeljenju u porodilištu... Pardon, lekarka pedijatar koja mi je nakon što sam smeštena na odeljenje objasnila detaljno i veoma stručno i ljubazno sve vezano za bebu (bilo je malih problema).. Znači ukupno 5 (pet) ljudi!

Misliš li da je to normalno? Med. sestre, ped. sestre rade u tri smene, znam da im nije lako jer je posao težak i odgovoran, ali jedna ljubazna reč, jedan glumljeni osmeh ne bi ubio ni jednu od njih.
 

Back
Top