Да ли су вам тражили мито за порођај?

Да ли су вам тражили мито у породилишту?

  • да

  • не


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Zato žene plaćaju dr, da se potrude da urade sve što je u njihovoj moći.
inace ce biti sta?
nece se potruditi, nece uraditi sve sto je u njihovoj moci?
ostavice te da umres na stolu?
ili, ako plate, onda su sigurni da im je uspeh zagarantovan?
nece biti bas tako. neke stvari su nepredvidive. neke komplikacije se ne mogu izbeci. neke komplikacije su rezultat nemara. i to treba kazniti.
 
Не поричем да има лекара и који ТРАЖЕ мито...али мислим да је ОВО суштина, и да нам нису лекари криви, него ми сами!
Могу ја да разумем да се људи ''осећају сигурније'' ако плате, али то није гаранција да ће све бити у реду и да неће бити фаталних последица!
Када се мој брат разболео, моја тетка је плаћала девизно у оно време када је свака марка била велика ко кућа... Надала се да ће га, ако плати, лекари извући....али то, једноставно, није било могуће!
Она је у ствари плаћала своју наду!

Мислим да велики број људи иде овом логиком.

Али, ако одлучимо да платимо - јер осећамо да тако треба, јер се тако осећамо сигурније - онда није у реду да после идемо и кукамо и пљујемо по лекарима. Давање мита је, колико знам, такође кривично дело! И ми онда нисмо ништа моралнији и поштенији од оних који узимају.

Pa ja sam i naglasila da smo i mi donekle krivi. I nisam isla okolo i kukala na lekare, ni na jednog. To i jeste sustina, nikad mi nijedan nije trazio pare, ali ja sam dobrovoljno, svesno platila da bih eto bila sigurnija. I u pravu si, kad nema spasa ni sve pare ovog sveta ne mogu pomoci. Samo mislim da ipak moramo priznati da ako malo podmazes, zaista imas bolji tretman.
 
Nisam ništa platila, niko mi ništa nije ni tražio, ali u mom slučaju je i logično. Veza.
Porodila sam se na carski rez, prethodno bila na indukciji 4h. Dr sedeo pored mene pa sam morala da ga zamolim da se skloni da malo budem sama, da me ne gleda kako mi se grči lice kada naiđu kontrakcije. Mirna noć bila u porodilištu pa je mogao da mi se posveti.
Buđenje iz anestezije bilo sa komplikacijama, posle anesteziolog rekao "tako nam je sa ovima preko veze".
Mesec dana sam bila u porodilištu (dete bilo nedonešeno) i svega sam se nagledala.
Jednoj dr nisam dozvolila da mi pogleda ranu, imala je nokte ko papiga, druga je htela da mi oduzme gaćice (sterilne) jer je to zabranjeno. Ja sam joj tražila da mi demonstrira tehniku hodanja sa kateterom, uloškom i bez gaća. Noću odzvanjaju koraci po hodnicima (zašto nose drvene klompe?). Neonatolog je bila presudna što sam na lični zahtev izašla sa detetom koje nije imalo još 2, 5kg. Bezobrazluk i nezainteresovanost su njene glavne odlike. Sestra u intezivnoj nezi više nego OK, ostalih se ne sećam.
U "mojoj" sobi se smenjuju porodilje, zovu nas "carice". Dolazi jedna sa govornom manom, iscrpljena, donose joj bebu. Bebi glavica u modricama. Posle mi kaže da je osoblje vukla za uniformu, 13h je bila na stolu, niko da joj pomogne. Strašno:(.
Odlazak u kupatilo je bio noćna mora. Porodilje puše, ostavljaju iza sebe prljave uloške na najneverovatnijim mestima, neke po hodniku šetaju u položajima koje ne mogu da opišem, jedna je pokušavala da doji dete tako što ga je opkoračila, kaže boli je rana ....
Ja inače ne podnosim bolnice, užas me hvata čim zakoračim u istu. Tamo sam se isplakala za ceo život i zbog pojednog osoblja i pojedinih porodilja.
 
Hellen,u bilo koje porodiliste u Beogradu da udjes,u bilo kom trenutku sigurno ces videti bar jednu osobu koja nosi doktoru kovertu ili neki poklon u kesi,od toga polovina to donosi iz yahvalnosti a drugoj polovini je trazeno,i to kad traze ima onih koji ti odmah kazu tacnu cifru koju ocekuju i imas onih koji ti samo naglase da ocekuju a ti da odaberes nacin vrstu i kolicinu
Naravno ne traze svi i naravno da to placanje i moze i ne mora da ima uticaja.Znam za one koji nisu placali pa su prosli super,a takodje ima i onih koji su placali ,pa opet katastrofa(kao npr doktor moje drugarice koji je hteo na skijanje pa resio nju da poradja 10ak dana pre termina)
Pravila nema,ali je meni najiskrenije zao sto su ukinuti porodjaji na privatnim klinikama
Ja sam se prvi put porodila u privatnom,a drugi put u drzavnom porodilistu (jer je u medjuvremenu privatno ukinuto) i naravno drugi put mi je naglaseno da se ocekuje nesto od mene posle.Dok sam lezala para dana posle porodjaja u porodilistu ,svaki dan kad mi muz dodje u posetu (jedino u hodniku je dozvoljeno druzenje) videla sam kako doktori primaju koverte
 
inace ce biti sta?
nece se potruditi, nece uraditi sve sto je u njihovoj moci?
ostavice te da umres na stolu?
ili, ako plate, onda su sigurni da im je uspeh zagarantovan?
nece biti bas tako. neke stvari su nepredvidive. neke komplikacije se ne mogu izbeci. neke komplikacije su rezultat nemara. i to treba kazniti.

Baš tako, ako platiš znaš da će te pregledati i poštovati procedure.
 
inace ce biti sta?
nece se potruditi, nece uraditi sve sto je u njihovoj moci?
ostavice te da umres na stolu?
ili, ako plate, onda su sigurni da im je uspeh zagarantovan?
nece biti bas tako. neke stvari su nepredvidive. neke komplikacije se ne mogu izbeci. neke komplikacije su rezultat nemara. i to treba kazniti.

Драга моја,

морам се мимоићи у погледима.
Ј на жалост верујем да ако их не мотивишеш ван овога што добијају као плату, акушери се не труде својски
Тај посао се може одрадити и овако и онако
Ушивање радио неки на пракси, јер ето можда је требало више:confused:
О чему причамо?:dash:
Ушивање ме је болело катастрофам као и порођај
Последице?
То нико не пита?
Наравно да сам против корупције онда када третман акушера према породиљама ЗАИСТА буде беспрекоран
И не чине све што је у њиховој моћи да ти буде лакше и да боље прођеш
Чине они који имају разлог за то
Чине одређени лекари из убеђења
А много њих не чини јер им је пун куфер живота и посла и плате у професији коју обављају и једна на столу, друга испред стола - рутина ето то је то за њих:roll:
 
Ne znam što bi te hvatala tuga... Rekla sam svoj stav, ne mislim da su svi doktori loši i da rade samo za šuške, daleko od toga. Ali isto tako verujem da ako imaš vezu i pare dr će se više potruditi oko tebe. Ti možeš da imaš drugačije mišljenje i možeš da se ne slažeš, i možeš da budeš u pravu, a zašto si baš moj post izabrala za iskaljivanje negativnih emocija, to ja ne znam.
Ostaćeš još dugo tužna jer ima i biće, puno žena koje su doživele ono što je sada već pokojna žena iz članka koji sam navela, a ja sam bila u sobi sa ženom koja je izgubila bebu na porođaju i prošla kroz sličnu priču al' ne bih o tome da ne stravim žene.
 
Немој, Лаурал, оне које су се порађале релативно скоро знају да у нашем акушерству тече мед и млеко....
А у ствари, требало је да пријавим тог доктора и ту бабицу и да се дупло помолим Богу и да се порађам 25 сати, пошто сам пребацила термин 8 дана
И да се заразим у болници и останем без млека и беба ми не напредује због мог стреса....
И опет бих нашла неког јер не желим да се осећам препуштена случају, немару, рутини (из које произилазе немарност и грешке)
 
Ne znam što bi te hvatala tuga...
tuga me hvata zbog svih onih pozrtvovanih i velikih ljudi kojima nikada nista nije bilo tesko. koji su spasili puno zivota i koji nisu zalili ni svoje vreme ni svoj trud da se posvete pacijentu, cak iako njihova porodica zbog toga ispasta.
tuga me hvata sto je ta profesija srozana na tako niske grane da neko misli da kod lekara MORA da ide sa kovertom.

mene je usivala studentkinja. ne zalim se. i to neko mora da radi, i to mora da se nauci.
u sobi sam bila sa 8 drugih porodilja. kako je njima bilo, tako je i meni bilo. ni bolje ni losije. tretman je prema svima bio isti. i nije mi padalo na pamet da za sebe trazim neke povlastice. a mogla sam.
 
Ушивање радио неки на пракси, јер ето можда је требало више
О чему причамо?
Па и најврснији доктор је јендом био почетник... не може неко одмах постати искусни лекар... Мора и почетник да стекне неко искуство.

И мени је HSG (оно што зову ''продувавање јајника'') радила почетница, испотавило се - другарица моје сестре. Кад ме је видела, препала се:''Јао, ТЕБИ ћу радити???!!!'' Мо'ш мислит како сам се осећала...:sad2:.... Ал, ебига, преживела сам и то!

Данас је она врсни стручњак.:)
 
- Ако не даш - упропастиће и тебе и дете
- Ако ниси дао, а деси се нека компликација - то је зато што ниси дао лову, намерно су ти то урадили
- Ако си дао, а деси се нека компликација - то је зато што је требало да даш више

...Мислим, искрено - не верујем да лекари вагају колико ће бити љубазни и стручни по ономе колико им тутнеш у џеп (има и таквих, али не толико колико се мисли)...

Више верујем да смо се сами увалили у то, сами смо их навукли на плаћање јер тиме, као што већ раније рекох, плаћамо да бисмо одагнали сопствене страхове!

Мом првом детету је при порођају напрсла кључна кост и имала је хематом на глави... Верујем да би много људи са ове теме било огорчено на лекара лично и због тога раширио причу типа:''Ето, кад нисам платила! Да сам платила - не би се то десило!'' :roll:
 
Mom je detetu pukla ključna kost, ali rekli su mi da se to često dešava, naročito kod velikih beba i nikog nisam krivila za to. Ali ako neko dođe iznebuha, neobrazovan i sa sela, ne zna da komunicira sa doktorima, i pri tom nema pare, postoje velike šanse da će naići na doktore koji će sve odraditi "sa pola noge". Onu ženu koju pomenuh da je izgubila bebu, dr nije ni obišao u sobi....
I opet kažem, ne generalizujem i slažem se da smo mi doktore naučili na to, ali za sada je to nepromenjivo stanje.
 
tuga me hvata zbog svih onih pozrtvovanih i velikih ljudi kojima nikada nista nije bilo tesko. koji su spasili puno zivota i koji nisu zalili ni svoje vreme ni svoj trud da se posvete pacijentu, cak iako njihova porodica zbog toga ispasta.
Ово је тачно.
Много је пожртвованих, али на жалост, будимо реални, ( не знам чиме се бавиш) али у Бг-у ћеш или бити део неког клана доктора или ћеш и као сјајан стручњак бити под тепихом.
То је сурова реалност !!!
Успевају да опстану као независни само они који су име јако давно изградили...па чак и они, не дај Боже да се ухвате прављења реда, оде мст у пропаст!

Има супер пример са једним јако угледним професором са неурологије, који је у свету признат стручњак- он је добио прилику пре неких 7-8 година да заведе ред, хтео је да одузме титуле онима коју су их добили на превару, да уведе дисциплину...знаш какав је био исход? Име му је наблаћено за век векова.
Наравно, стручност му нису успели одузети, али је оклеветан само тако.

tuga me hvata sto je ta profesija srozana na tako niske grane da neko misli da kod lekara MORA da ide sa kovertom.
А'јд' мало реалности.;)
Код неких заиста није потребна коверта...али зато код неких јесте.

Значи,као што би ми сметало да неко каже ''сви узимају новац'', мени јако смета и ова друга крајност- кад се сви правимо Тоше и звиждимо у ритму ''све је уреду, све је легално, нико ништа не ради ван закона, св су они дивни, сјајни и насмејани''.

Па Сунце му калаисано, зашто нам је здравство дотакло дно ако је све како треба и у складу са прописима и законом?
Само немој да ми наводиш немање средстава за рад као главни аргумент, јер је ипак у медицини човек као човек кључни играч.
 
Hellen, svesni smo da ne mozemo da kupimo njihovu strucnost i znanje, pa valjda i rade zato sto su strucni. Ali tvrdim da ljubaznost mozemo. I jeste, kupujemo tu nadu da ce nas pogledati, uputiti koju lepu rec, zauzeti se za nas, da ce nas primiti i u nevreme, da ce nam posvetiti vise paznje i vremena. Mene nervira bahatost sestara, njihova neljubaznost i nebriga. Muz je castio i sestre iz sok sobe kad sam se porodila, malo je reci da su me odlicno negovale, mada nisam ja nesto ni zahtevala posebno, uglavnom sam spavala, ali da mi dodaju, prinesu, pomognu do kupatila.... U krevetu do mene je lezala zena tek porodjena negde iz nekog sela, porodila se tokom noci, muz jos nije bio ni stigao da je obidje, da donese sta joj je potrebno. Tad smo morale da donesemo injekcije za bolove ih nije bilo u bolnici, i tako moja fioka puna, ona jadna kuka od bolova, ulazi sestra koja je do pre 5 minuta mene obilazila, zena jadna trazi nesto za bolove, ova ljuta odgovara "Nema, sto ti nije muz doneo!" Ja kazem, sestro dajte zeni iz moje fioke imam ja, sestra onako bahato "dobro, samo sad, a ti mala sutra da joj vratis!" Ja kazem nema potrebe, a doslo mi da skocim i da je nokautiram tu na licu mesta. Zamoli zena da joj sestra dohvati peskir iz torbe (torba na podu naravno a mi u onim krevetima do plafona, carski), tek ce sestra "Molim?! Nisam ti ja sluzavka! Ustani pa ga dohvati!" I prilazi mom krevetu da zategne carsaf i udobnije me namesti. Doslo mi je da propadnem u zemlju od stida, toliko je bilo ocigledno da se oko mene trudi a oko nje ne. E zato cu da castim i da platim ako treba da se neko ne bi izivljavao nadamnom za jedan obican ljudski, humani tretman.
 
Niko mi nije trazio,ali zato sam trazila"vezu" ,da ako nesto podje po zlu,"veza" uskoci....Sva sreca,pa su oba porodjaja bila skoro primeri iz udzbenika,te je" veza" samo kod prvog,krizne 1993. potpomogla lokalnom anestezijom pri usivanju....Hvala tom coveku,koji sa mojim ocem ima zajednickog prijatelja (hm,al' je"veza"),ali dobro mi je dosao...Nisam se bojala porodjaja,jer pobogu mora da boli,ali sam se bojala tog sivenja nazivo,pa sam shodno svojim strahovima,za tu situaciju i trazila ko moze da mi pomogne....I opet hvala dr.Ivankovicu iz Gradske bolnice na Zvezdari,jer je odradio ono sto sam od njega trazila,bez ikakvog koverta, a nije bio ni u rodbinskim ni prijateljskim odnosima sa mnom,a i mog oca je video par puta...


Ovo sto cu sada napisati nema veze sa porodjajem,ali ima veze sa temom,pa ako moderatori misle da ovome nije ovde mesto,neka izbrisu,ili premeste,ili sta vec.

Kada se kod mog mladjeg deteta iskomplikovao slucaj sa kamenom u bubregu,ja ocajna i izbezumljena od straha,kazem mom muzu da dodje u bolnicu,ponese sve pare koje imamo u kuci,i da dr Krsticu,urologu u Tirsovoj,samo da nam dete postedi daljih muka.
Znaci,niko nije trazio,mi smo nudili.
Moj muz odlazi kod dr Radojicica,takodje urologa u istoj ustanovi,kaze mu da smo spremni da platimo koliko god da kosta to razbijanje kamena,i njemu i dr Krsticu,i bilo kome ko moze da pomogne,i pri tom vadi pare,na sta mu dr Radojicic doslovce kaze:
"Gospodine,nemojte slucajno sa tim parama da izadjete pred dr Krstica.Mi cemo uraditi sve sto je u nasoj moci da se intervencija obavi,jer mi smo zato ovde.Nikakve pare ne treba da date ni meni,ni njemu,ni nekom trecem".
Intervencija je bila neuspesna,tj. kamen koji je video dr Smoljanic nije ni postojao, pa intervencija nije ni bila potrebna,ali to je vec neka druga prica....
A dr Vavic iz Gradske bolnice na Zvezdari,kada mu je moj muz objasnio problem (pre intervencije u Tirsovoj),iako je mog muza video prvi put u zivotu (bez kafe i viskija),rekao mu je:
"Idite u Tirsovu da to detetu tamo urade.Ako ne mogu,ili nece,za sedam dana,kada se vratim sa zimovanja,dovedite dete kod mene,ja cu uraditi".
Srecom,pa vise nije bilo potrebe za bilo kakvim intervencijama,ali ko je covek,taj samo moze da bude covek,i nista drugo...
I obrnuto....

I opet bih nudila,i ne bih pitala sta kosta,narocito ako je moje dete u pitanju....
Srecom pa mi deca nisu bolesljiva,i nemam cesto kontakt sa lekarima....
I srecom,nailazim na one kojima je Hipokratova zakletva sveta,pa pare ostaju u mom dzepu.....
 
Poslednja izmena:
Значи,као што би ми сметало да неко каже ''сви узимају новац'', мени јако смета и ова друга крајност- кад се сви правимо Тоше и звиждимо у ритму ''све је уреду, све је легално, нико ништа не ради ван закона, св су они дивни, сјајни и насмејани''.

Ја на овој теми не видех да ико заступа ту другу крајност....:confused:

Мислим да је свака крајност лоша, а да, на жалост, већина људи ипак живот посматра кроз прву крајност...:(
 
tuga me hvata zbog svih onih pozrtvovanih i velikih ljudi kojima nikada nista nije bilo tesko. koji su spasili puno zivota i koji nisu zalili ni svoje vreme ni svoj trud da se posvete pacijentu, cak iako njihova porodica zbog toga ispasta.

I mene tuga hvata sto je advokatura srozana do dna, iako znam zasto. I necu se ni sa kim raspravljati kad kaze da su advokati kreteni jer eto, ima ih dosta koji jesu.

Secam se da je tvoj brat lekar kome pacijenti nikada ne kazu hvala, pa verovatno kroz njega gledas ostatak profesije. Uveravam te da mi ostali ne izmisljamo ono sto pricamo - ponovicu jos milijardu puta ako treba - doktorka koja je mene poradjala nije htela ni da cuje ni za kakve pare, poklone, radila je zena svoj posao kako treba i bila i prema meni kojoj je vodila trudnocu i prema drugima ista.

To se odnosi i na Prof. Krstica o kome je pisala zadovoljna domacica i na jos nekoliko lekara sa kojima sam se sretala bilo vezano za moj porodjaj bilo vezano za moje dete ili lecenje mog oca. Dakle, videla sam ih mnooooogo i za 15% svih njih mogu da kazem SVAKA CAST! Samo sto zbog tih 15% ne mogu da zanemarim ostatak.
 
Ја на овој теми не видех да ико заступа ту другу крајност....:confused:
Мислим да је свака крајност лоша, а да, на жалост, већина људи ипак живот посматра кроз прву крајност...:(
Није ништа случајно у овој причи.:neutral:
 
Мом првом детету је при порођају напрсла кључна кост и имала је хематом на глави... Верујем да би много људи са ове теме било огорчено на лекара лично и због тога раширио причу типа:''Ето, кад нисам платила! Да сам платила - не би се то десило!'' :roll:

E vidis, izostanak ogorcenja na takvog lekara i u takvom slucaju je meni blago receno cudan.

I nema to veze sa placanjem.

Neonatolog je meni pred otpust iz porodilista rekla da je detaljno pregledala moju bebu i da je sve u redu. Zbog moje ozbiljne dijagnoze, normalno je da sam bila zabrinuta. Na prvoj kontroli je dijagnistifikovana pupcana i preponska kila, stopalo i vrat su joj bili krivi. Lekar nam je odredio vezbe i odmah nas uputio kod Prof. Krstica. To znaci da nije sve bilo u redu, nema to veze sa placanjem, to ima veze sa nemarom. Nije je ni pogledala.
 
Јуче ја случајно залутала на ''Политику''....:sad2:

....И....улетела у неку тему о овим актуелним причама о плаћању посебне услуге при порођају....

Па ми један форумаш предложи да отворим тему и анкету на Дому, да утврдимо колики проценат жена је условљаван ловом да би се породио...

Дакле: да ли вам је неко тражио мито у породилишту????

Ne...
Drugu trudnocu sam prenela...i ostala u bolnici...dr se zauzeo za mene,jer znamo par istih ljudi..i zauzeo se maksimalno....cak na nicije trazenje taj treci dan iako nije bila njegova smjena ostao je da me porodi....muz ga bukvalno jurio s punom kesom(koju je ostavio osoblju)....isao kuci i hteo j da da novac....al' on to nije prihvatio...ni pod tackom razno...

Mada cula sam uopsteno mnoga iskustva....i da je npr mali broj....mnogo je....

Greska je sto i sami dajemo...ocekujuci bolji tretman,uslugu....sto je prva greska...al' strah od rizika cini da podlezemo....:confused:
 
Poslednja izmena:

Back
Top