- Poruka
- 381.930
DORCOL, ZEREK, DUNAVSKA JALIJA

Dorćol je deo Beograda koji se nalazi u najstarijem gradskom jezgru u gradskoj opštini Stari grad. Današnje granice Dorćola se nalaze između Kalemegdana, Vasine i Uzun-Mirkove ulice , Bulevara despota Stefana i Dunava. Nekada se Dorćolom u vreme turske vladavine, smatrao samo prostor od Kalemegdana i ulice Kralja Petra, do raskrsnice sa ulicom Cara Dusana i nazivao se Zerek, sto znaci vidik ili padina. Sa tog dela Beograda je bio najlepši pogled na Dunavsku Jaliju i Vojvodinu, ali i ka Mirijevu i Višnjici, u to vreme pusta brda na desnoj obali Dunava.

Ulica kralja Petra zvanično nosi ovo ime od 1904. godine, da bi je, posle Drugog svetskog rata gradske vlasti prekrstile u 7. jula.
Kada smo se odrekli tekovina komunizma i krenuli u takozvanu tranziciju, vratili smo ime ovoj ulici pa opet nosi ime po starom kralju.


Zerek koji se od Uzun-Mirkove ulice , koji vodi ka Dunavu, strmo spuštao naniže,i sve do Prvog svetskog rata imao je mnogo starih turskih kuća i dubrovackih magaza i ducana.
Tuske kuće su obično bile spratne, sa drvenim stepeništem.Trgovacki kucerci imali su samo po jedan prozor, jednu omanju kapiju, i to je bio dućan.Kasnije su podignute lepše i veće kuće, i ovaj kraj posto je poznat po prodaji tekstila, i to na veliko.

Ulice Kralja Petra sa prodavnicom namestaja Vilija Feldmana. Preko puta se vide skele na zgradi Zaduzbine Nikole Spasica,
a u cosku reklama za salon namestaja u nekadasnjem Modnom magazinu, sagradjenom po projektu Viktora Azriela

Ulica Kralja Petra, ranije Dubrovacka bila je nekad glavna trgovacka ulica i veza savske i dunavske padine.
Takodje, ova ulica bila je vrlo znacajna za Jevreje koji su tu imali svoje ranjde, stanove, kuce, Opstinu.
Na slici je prikazan deo ulice gde je u toku izgradnja hotelskog kompleksa. Treca kuca s leva je kuca Arona Levija koja i danas postoji a u dnu se vidi kupola Jevrejske opstine.
Posle Prvog svetskog rata ovaj način života u Zereku postepeno počinje da zamire, industrijska proizvodnja tekstila uticala je na snažniji razvoj domaće proizvodnje, pa su ovakve radnje postepeno počele da nestaju.

Dorćol je ime dobio po turskom izrazu Dörtyol, (dort – četiri, jol – put),što znači četiri puta. I zaista, u vreme Turaka na uglu ulica Kralja Petra, Cara Dušana i Dubrovačke nekada se nalazila velika raskrnica četiri trgovačka puta koja su vodila ka Istanbulu, Vidinu (Bugarska), Beču i Dubrovniku. Shodno tome, Dorćol se razvio u centar trgovine u regionu.Na raskirsnici se nalazila i velika pijaca polovnih stvari, zbog čega su je Turci zvali Bitpazar.

Posle turskog bombardovanja beogradske varoši sa Kalemegdanske tvrđave 1862. pijaca je raseljena. Kako su se dućandžije rasporedile po celoj varoši, na intervenciju državne srpske vlasti 1887. ponovo su skupljeni na jedno mesto, u gornji deo Fišekdžijske ulice (danas Bulevar kralja Aleksandra u nivou hotela Metropol). Kada su Austrijanci početkom 18. veka osvojili Beograd, najpre su počeli da tadašnju tursku kasabu pretvaraju u modernu zapadnjačku varoš, a najviše izmena pretrpeo je Dorćol, gde su tih godina doseljene 333 nemačke porodice iz oblasti Vormsa i Majnca.
Najveća u Dušanovoj ulici,bila je , višespratnica kneza Aleksandra Virtemberškog, vladara austrijske Kraljevine Srbije (1718—1739), u ulici Cara Dušana.
Delovi ove palate zvane Pirinčana (iskvareno od prinčev han)postojali su do sredine XIX veka, cije su rusevine uklonjene 1930 god,
ulica Cara Dusana sa ostacima Pirincane




Na dorćolskoj padini Zereku bile su kuće u vreme austrijske i turske vlasti. Na vrhu brda, bile su bašte, tamo gde je sada Knez Mihailova ulica.

U vreme turske vlasti na Dorćolu su živeli Turci i drugi muslimani. Bilo je i Jermena.
U jednom delu donjeg Dorćola,ispod Dušanove ulice, bilo je dosta Jevreja.
Jevrejska ulica



Jedna od ulica ostala je po nazivu Jevrejska, gde se nalazila Jevrejska mahala.
Njihove zgrade svih važnijih institucija nalazile su se u ulicama: Jevrejska, Solunska, Cara Uroša, Cara Dušana, Kralja Petra.
U mnogim svečanim prilikama, o praznicima, kroz Jevrejsku ulicu su prolazile svečane povorke u kojima su se ponekad nosile relikvije iz obližnje sinagoge

Sinagoga Bet Izrael u Ulici Cara Uroša na cijem mestu je danas Galerija fresaka
Na Dorćolu je krenuo poslednji juriš srpske vojske u odbrani Beograda 1915. godine,
nakon čuvenog govora komandanta majora Dragutina Gavrilovića,na prostoru donjeg Dorćola,
odnosno donjeg dela ulice Cara Uroša i Solunske, prema nasipu gde se i danas nalazi železnička pruga.


Danas se vode rasprave oko prave teritorije Dorcola koji se deli na gornji donji Dorcol iako se padina iznad Dusanove ulice zvana Zerek
i ravni deo od Dusanove ulice do pruge i dunavska obala Jalija od nekadašnjeg Đačkog kupatila do Stare centrale razlikuju.

To se jasno vidi i po arhitekturi, čije su višespratnice na padini istovetne sa centrom grada, dok kuće ispod Dušanove upadljivo svedoče o jednom sasvim drugom,
skromnijem svetu običnih beogradskih dvorišta. Pravi Dorćol, bio je neka vrsta predgrađa u centru grada, sa mešavinom siromašnog i zanatskog, ali i samoniklog bogatijeg sveta..


Dorćolska dunavska obala je uređena, sa dugačkom biciklističkom stazom, šetalištem i splavovima. U zimskom periodu dorćolski kej je važan za posmatrače vodenih ptica,
jer se ovde mogu videti i vrste koje su retke .. Najveća mana donjeg Dorćola jeste blizina industrijske zone.


Međutim, projekat buduće dorćolske marine mogao bi sve da učini znatno lepšim.

U šestoaprilskom bombardovanju u Drugom svetskom ratu, Dorćol je dosta stradao, ali najveće su bile ljudske žrtve.
Pogođena je i porta Crkve Svetog Aleksandra Nevskog, u kojoj su mnogi potražili sklonište od bombi.

Za vreme rata uništene su i mnoge zgrade, na čijim mestima su rata podignute socijalističke stambene zgrade u duhu soc-relizma.


U posleratnom periodu na Dorćolu su izgrađene velike funkcionalne zgrade i bilo je dosta doseljenika. 1974. godine, pored Dunava je izgrađen sportski centar.


