Zmnica - ušteda ili luksuz

Potreban mi je jedan savet. Bure mi je od 120 l, a kupila sam 50kg kupusa. Prodavačica kaže da bure mora da bude puno, da se ne bi pokvario zbog prisustva vazduha. Sad kapiram što nam se ranije kvario, pa nisam ni stavljala skoro. Mogu li ja da bure napunim vodom do vrha, kako bih postigla efekat ispunjenosti jer nam ne treba mnogo kupusa? Koliko soli da stavim?
 
Ove godine kiseli kupus, sok od paradajza, kečap - to mi pravi ljubljena majka.
Ja sam ispekla nesto paprike i napravila nekoliko teglica džema od jagoda i od krušaka (i to onako sa džemfixom :prstic:).

Ko ima vremena i strpljenja uvek je bolje i isplativije praviti zimnicu, narocito ajvar, pindjur i slatke namaze (dzem, marmelada, pekmez). Mi smo od ajvara i pindjura odustali jer kad ga ima jedemo ga kao blesavi. Ne pravimo ljuto i onda za jedan obrok ode i cela tegla...ko bi to naspremao :mrgreen:. Ovako, kad se uzelimo, kupim Bakinu tajnu da me zelja mine, i to je to. Sto se tice onih kiselisa, nismo bas ljubitelji, od svega toga cveklu najvise volimo i to isto kupim (Zdravo ORGANIC).
 
Ajvar obožavam , pravi ga ali zadnjih par godina i ne pokušavam jer sa decom je prava borba ispeći i oljuštiti papriku.Više je paprike po dvorištu nego u tegli...šta da se radi deca vole da mi pomažu:roll:Zato ću da se pretplatim na sindikat:think:Kupus kada stavljam prvo pogledam da nije neko dete u buretu:rotf:...
 
Dakle, mama se (pošto smo već smazali po teglu ajvara i pinđura) setila da napravi i nešto od cepkane a ne mlevene paprike. Onda se ispostavilo da je rezultat neka vrsta salate od pečenih paprika (jako je ukusno) i da ja to njoj inače uvek govorim da mi spremi (kao jelo, ne kao zimnicu) ali ona uvek nedovoljno ispeče papriku pa ja onda kukam kako mi je živo. I onda je sada pročitala taj recept u malom kuvaru koji sam joj kupio prošle godine na sajmu* i napravila sve kako treba. Moraću malo češće da ostavljam taj kuvar na stolu diskretno otvoren na nekom zanimljivom receptu.

*tri godine sam tražio kuvar koji zadovoljava tri uslova: a) da je na srpskom a ne engleskom da bi mogla sama da ga čita jer ne zna engleski; b) da ima slike u boji za svako jelo pa da se vidi kako to treba da izgleda kada je gotovo i da znamo šta da očekujemo (i da li to volimo); c) da su to recepti za jela koja ja volim/želim da jedem

I danas je izvadila prvu glavicu kupusa iz bureta da napravi sarmu. Pošto je istovremeno punila i papriku istom smesom (pojeo sam tri - mljac), tek sutra ću saznati kakav je kupus.
 
Ja zimnicu ne spremam .... ali ne može se uporediti kupovni ajvar npr i domaći .... pa i najgori domaći je bolji od najboljeg kupovnog - to je po nekim mojim merilima. Tako da dajem prednost domaćem ajvaru ..... turšija takodje ... kupus takodje ... MEDJUTIM .... kupovni krastavčići su neprevazidjeni .... i niko ne može da ih napravi kao što su oni iz radnje - jednostavno ne može .... Probala sam mnoge kisele krastavčiće i nešto tu domaćice da potrefe ne mogu - ne znam šta ....

Smatram da žene ne bi pravile zimnicu da im se ne isplati ... jer tu se ubraja i kvalitet i cena.
 
Ja zimnicu ne spremam .... ali ne može se uporediti kupovni ajvar npr i domaći .... pa i najgori domaći je bolji od najboljeg kupovnog - to je po nekim mojim merilima. Tako da dajem prednost domaćem ajvaru ..... turšija takodje ... kupus takodje ... MEDJUTIM .... kupovni krastavčići su neprevazidjeni .... i niko ne može da ih napravi kao što su oni iz radnje - jednostavno ne može .... Probala sam mnoge kisele krastavčiće i nešto tu domaćice da potrefe ne mogu - ne znam šta ....

Smatram da žene ne bi pravile zimnicu da im se ne isplati ... jer tu se ubraja i kvalitet i cena.

Nekome je vreme novac. Upravo je jedna žena od mog piljara naručila 7 tegli domaćeg ajvara po 300 din. Kaže, sama je, za nju dovoljno. Skidam kapu. Ali ja ne bih mogla da jedem svačiji ajvar.
 

Back
Top