Злочини партизана над српским народом

a gde se na ovom linku koji si postavio pojavljuje samardzic?
inace interesantno pojasnjenje
"Prema nekim, neproverenim, podacima bio je član Komunističke partije Austrije."
koliko blesav moras da budes da napises nesto ovako ?

:hahaha:

још мајстор покреће ту тему уместо да се покрије ушима...

сликао се као партизан у немачкој униформи са немачким ознакама и борио се на страни партизана у истој униформи и ознакама ваљда да завара своје :hahaha:

па онда "погинуо" у нападу на Краљево иако ниједан партизан није погинуо :hahaha:

на крају стрељан од својих, а потписали га као "палог борца" :hahaha:

нема веће комедије од њихове историје...
 
pa ne stvarno , koja je poenta napisati nesto i onda odma u sledecoj recenici u pojasnjenju dodati da "nije bas sigrno je da je tako bilo " ali prica se,
pa tako rade danasnji tabloidi , zuta stampa a ne ozbiljne ustanove pogotovo kod tako osetljivih tema .
mozda je taj nesretni svaba stvarno poginuo kao partizan ali kad se u nekom ozbiljnom dokumentu ostavi da postoji ovakva brljotina onda se tu stvara mesto za sumnju,
a to sve upravo kao i danas sto se dogadja,
na odgovorna mesta u pomanjkanju strucnog kadra postavlja se svaka budala koja misli da ume i moze nesto da radi.
i onda se desavaju ovakvi incidenti .
 
Ne, nego je bio pripadnik bradatih jagnjecih brigada. Samardic je tu sliku stavio ne neku od svojih smehotresnih knjiga i lagao nasiroko o njoj, cudi me da to nisi citao kao veliki fan.


која немоћ и безнађе :mrgreen: ал само немој да нам се нервираш...

то као говориш о првој и највећој герили европе по рецепту твоје хрватске браће? :mrgreen:

Screenshot-13.png


кад оно међутим :D

гледај :mrgreen:

 
Poslednja izmena od moderatora:
Мстиславе &комп. Мислим да је доста ваших баналних и увредљивих постова који ништа не говоре о теми, сем што показују ваше фрустрације.
" ми ћемо гледати да прво оборимо југословенску владу и онда можемо бранити земљу"
АЈ,507,ЦК КПЈ1940/13-1 и 14-8

За ово не можете да кажете да је писао неко ко вас мрзи. То је ваш званични документа који износи ваш став и намер непуну годину пре почетка рата на територији Краљевине Југославије и тај став није никада касниоје мењан.
Зато су ваши потказивали немцима рордољубе и играли са њима фудбал све док је био на снази споразум о ненападању из 1939. године између Берлина и Москве.
Атвари су се промениле 22. јуна 1941. године немачким нападом на СССР, који је за вас био сигнал за остварење вашег установљеног плана за освајање власти
 
Син војводе Петра Бојовића кажњен самицом зато што није аплаудирао Титу:

Добросав Бојовић - осуђен на десет година затвора због илегалног политичког деловања , као и сарадње са ЈВуО током рата. Казну је у целости издржао у КПД Сремска Митровица.

Извор: У име народа

36086924_1825782150793756_1268645485682360320_n.jpg
 
Секташи су убијали немилице

Љубиша Спасић (1920-1944) из села Крћевац код Тополе, био је син сиромашних сељака и самоуки хармоникаш. Несрећа која је 1941. задесила Шумадију донела је градовима окупатора, а селима још и господаре који су се непрестано смењивали. Са сумраком, у село су долазили партизани, за њима у потери одреди генерала Недића, па опет партизани, од 1943. и четници ЈВуО. Сваки од њих у неким моментима требали су свирача. Да би зарадио кору хлеба, Љубиша је у рату свирао свима који би га позвали - то му је био и посао. У новембру 1944. ухапсили су га комунисти, под оптужбом да је за време рата свирао четницима. Убацили су га у свој камион, тукли и натерали га да свира. Уплашени младић је развлачио хармонику, трпео мучење, али је и даље свирао. Сутрадан је пронађен мртав, избачен из камиона у покрету, крај пута Топола-Крагујевац. Поред њега је стајала његова исечена хармоника. Ту слику, с хармоником, тужни родитељи су му и на споменик поставили.

51880956_2156941874344447_6571732569165922304_n.jpg
 
Обест острвљених победника није знала за границе, а то су они пренели и оставили у наслеђе и својим потомцима , што се види и у овим расправама.По завршетку ратних дејстава највећу суровост су показивали СКОЈ - евци који нису ни стигли да учествују у рату и то се преносило на следећ генерације.Србија и Срби су постали полигон за такво осионо понашање нове власти која временом мењала методе, али своју суштину никада.Овај пример је само један од многих који то показује.
Тако је настајало друштвено раслојавање које се у нашм друштву осећа и данас, без обзира на политичке промене, које раније није постојало у српском друштву.
 
Обест острвљених победника није знала за границе, а то су они пренели и оставили у наслеђе и својим потомцима , што се види и у овим расправама.По завршетку ратних дејстава највећу суровост су показивали СКОЈ - евци који нису ни стигли да учествују у рату и то се преносило на следећ генерације.Србија и Срби су постали полигон за такво осионо понашање нове власти која временом мењала методе, али своју суштину никада.Овај пример је само један од многих који то показује.
Тако је настајало друштвено раслојавање које се у нашм друштву осећа и данас, без обзира на политичке промене, које раније није постојало у српском друштву.
Ovo je apsolutno tacno,kuma mog dede i mog dedu su 1949 godine priveli udbasi na informativni razgovor u vezi prinudnog otkupa i poredjenja tadasnje vlasti sa Staljinom i gulagom.Posto moj deda nije imao dovoljno zita za obaveze popio je tri meseca zatvora u Buljkesi a njegov kum,u to vreme vec stariji covek je ispitivan od strane udbasa ali ne kao do tada u nekoj kancelariji ili podrumu nego u zgradi mesne zajednice pred dvadesetak skojevaca javno.Vazio je za jednog od najimucnijih ljudi u selu pa su hteli da ga osramote pred skojevcima i ove nauce kako postupati sa kulacima.Glavni ispitivac se derao na njega da prizna sta je pricao u kafani,pretio a deda Stevan je sve to cutke slusao.Moj deda je bio prilicno plasljiv i kaze da se uplasio da kum ne odgovori svasta ovim udbasima i da ih ne pobiju ili posalju na prinudni rad u Nis,Buljkesa je bila najblaza kazna sa kojom je moj deda bio zadovoljan.Uglavnom,posle 15 minuka dreke i monologa glavnog udbasa on u jednom momentu kaze: Priznaj da si protiv nase revolucije,da si protiv Tita i da falis i volis Staljina.U tom momentu kuma Stevan koji je sve vreme cutao dize glavu i kaze: Deco moja,j e b o vas taj Staljin,pa ja ga nisam voleo ni kad ste ga vi voleli!!Deda mi je pricao da u svom zivotu nije video takve face i cuo takvu tisinu kao onda,bukvalno su se svi u sali pogubili.Toliko ih je bilo sramota da su ga pustili a moj deda je ipak odgulio 90 dana zatvora...
 
Твој пост Кронине говори заправо отоме колико нам није позната наша не тако давно прошлост и колико је важно данас говорити о њњој и скидати све титоистичке велове тајни које су итекао још увек присутне.
Када ми пишемо овде " ослободиоци" под знацима навода, то је није никаква пизма према идеолошким и политичким неистомишљеницима него сурова истина .
Једна од " иновација" у увођењу нове власти је била увођење " реонских повереника" које је постављала УДБА који су шпијунирали своје комшије преко мреже коју су сами стварали од комшија. Метод познат из бољшевичке праксе када сви пазе не све и то дојављују.
Основни разлог за нескидање ембарга на досијее УДБЕ и КОСА је у томе.
Ево једног примера из мога детињства.
Моја породица је живела угарсоњери од 19 квадрата у којој није било места за многе ствари које су стављане на таван.Имали смо два дрвена сандука за брашно. Један је стајао поред пећи и у њему смо држали дрва за ложење, а други је био на тавану. Како је то било време лова на црну берзу., неко од комшија је дојавио реонском поверенику да имамо сандук брашна на тавану, па је дошла народна милиција да то провери. У сандуку су биле књиге за које није било места у стану и није било ниокаквих трагова брашна, а књиге нису биле од оних проскрибованих , па су отишли без испуњеног задатка.
Онима који су одрастали у такво време не треба објашњавати и причати, али итекако треба млађим генерацијама које за тако нешто нису ни чули , јер се о томе ћутало и како видимо ћути до данас.
 
U IME NARODA! – VEŠALA ZA KRALJA PETRA NA TERAZIJAMA!
SKOJEVCI POZIVAJU NA LINČ I NASILJE: Januar 1945. Terazije. Beograd. U sklopu predizbornih aktivnosti tokom 1945. skojevci su organizovali više demonstracija pod parolama: ,,Kralja Peru na banderu“, ,,Grola i Peru o banderu“, ,,Metak za Grola“ (Grol DS) sa improvizovanim vesalima bas na mestu gde su nacisti vešali.
Performansi su neretko praceni prebijanjem građana, hapšenjem aktivista građanskih stranaka i spaljivanjem opozicione štampe i lista Demokratija.


1959374_783464591692189_3650568643316817239_n.jpg
 
Титовци су терором успостављали своју власт, а страхом од понављања терора одржавали своју власт.
То је од послератних генерација Срба створило потуљени народ са двоструким моралом. Једн јавни и други за кућу., који се често крио и од деце, опет из страха за њихову будућност.
 
Драгослав Бокан: ПАРТИЗАНСКА ЗВЕРСТВА над недужним и угледним Србима у Ужицу 1941. – тзв. „УЖИЧКА РЕПУБЛИКА“ и генерал Штурм

Многи међу нама (посебно мог годишта или старији) учили су у школи о Ужичкој републици и, посебно, о „херојској погибији Радничког батаљона, који је страдао до последњег, бранећи одступницу главнини партизанских снага“. И бубали смо, напамет, онај чувени пркосни стих: „Пао је четрнаести километар, ал’ никад неће Кадињача“.

То смо учили. Али нам нису рекли да су у тој чувеној борби припадници легендарног и песмом опеваног „Радничког батаљона“ (са Кројачко-обућарском, Ткачком и Пекарском четом у свом саставу) убили укупно два (2) и ранили само једног (1) немачког војника, док су Немци у бици која се ту развила убили њих двестатридесеттроје (233), а затим, у јурњави са Титовим Врховним штабом који је безглаво бежао, остављајући своје рањенике на милост и немилост противника – још двеста (200) партизана.

Линија Бајина Башта – Ужице је тако, у пар сати, лако освојена, готово без губитака…

Нисмо учили ни да је после тога дошло до правог расула и панике међу комунистима и њиховим до тад самоувереним борцима, па је од 1000 бораца Романијског одреда у четнике отишло или побегло на неку другу страну њих чак 700.

Али, питаћете: какве то сад има везе са ђенералом Павлом Јуришићем-Штурмом (некадашњим пруским официром, лужичким Србином, који је добровољно прешао у младим данима у војску свог порекла и тамо, знањем и храброшћу, направио блиставу каријеру, умало поставши пети по реду српски војвода)? Какве везе има он са Ужичком републиком и Кадињачом?

Одговор је неочекивано једноставан и језив.

У последњој тури масовних злочина партизанских џелата је, те последње ноћи, 28. на 29. новембар 1941, када је Раднички батаљон ужурбано кретао на своје положаје – убијен метком у потиљак, после обавезног мучења и ритуалног понижавања, аутор овог портрета, Штурмов ратни друг и један од највећих српских сликара двадесетог века, Михаило Миловановић.

Била је то завршна ноћ комунистичког иживљавања над грађанима Ужица, започета два месеца пре тога, упадом партизана у град.

Пре тога је забележено масакрирање недужних људи и њих готово хиљаду је већ побијено и бачено у необележене масовне гробнице по разним рупама и јаругама у том крају.

Убијали су солунске борце, интелектуалце, студенте, виђене домаћине, националне раднике, државне службенике, преводиоце…, већ поменутог сликара Михаила Миловановића, па чак и свог дисидента, Живојина Павловића, предратног комунисту и дугогодишњег грађанина Париза (ожењеног Францускињом), чувеног по књизи „Биланс совјетског термидора“ која је уочи рата прва описала макар део истине о стаљинистичким логорима.

Бивши добровољац у српској војсци у Првом светском рату, Живојин је после рата отишао у Француску, у Паризу завршио Правни факултет и водио партијску штампарију, као близак сарадник првог човека КПЈ, Милана Горкића. Када је Горкић, по Титовој денунцијацији, стрељан у СССР-у, Павловић је схватио у каквом паклу живи и ради, и напушта своје бивше „друговe“. Враћа се у Србију и овде пише своју детаљно документовану књигу о смртоносним Гулазима и страдању Руса у комунистичком режиму – коју, веровали или не, одмах забрањује званична југословенска влада (Цветковић-Мачек), а на захтев совјетских власти.

Комплетан тираж (осим једног јединог, случајно сачуваног примерка) се уништава.

Уласком у Ужице, комунистичко руководство хвата Живојина Павловића и систематски га мучи на најстрашније начине, све време трајања револуционарне Републике.

Убија га од батина прво Владимир Дедијер, па кад се он умори крене да бије Пера Стамболић (он кида табане несрећном Павловићу бичем од волујске жиле), а кад и он изнемогне наставе, без предаха, Крцун, па Ранковић и онда Родољуб (Роћко) Чолаковић. Смењују се, као у филму страве у ужаса будући државни функционери, министри, академици… у нељудском и вишедневном мучењу свог некадашњег сапутника и сапатника, зато јер је написао истину о логорима у Совјетском Савезу и јер га је Тито лично осудио на дугу и страшну смрт.

Сви поменути су желели да лично „покажу његовог Бога“ свом бившем другу и саборцу из предратних времена… То је била права касапница, по сведочанству присутних партизанских чувара.

Живојин (звани „Ждребе“) је покушао и да парчетом стакла исече вене, али су га спречили у томе и тог задњег дана, пред повлачење из Ужица, убили. Пуцали су му у кичму и пустили га да, тако рањен, пати и тек онда га, голог и скроз искасапљеног, гурнули у рупу са осталим осуђеницима на смрт те вечери (довезеним у Крчагово, са пет препуних камиона живих мртваца).

Ужички републиканци су показивали на делу шта чека Србију ако они дођу на власт.

Учитељ и партизански командант Душан Јерковић, 1. октобра, недељу дана по уласку у небрањено Ужице (из кога су Немци сами отишли) објављује проглас:

„Главни циљ наше борбе јесте уништење наших класних непријатеља“.

И почињу свакодневне ликвидације, после хапшења и мучења свих оних које су Титови комунисти прогласили за „класне непријатеље“.

Колико је то само различито од онога што су нас учили о „Ужичкој републици“, од оне сентименталне и пропагандне филмске верзије („Чико, јел’ сав овај ‘лебац твој?“).

Као да су нам (наши доскорашњи комунистички господари, логорски чувари и „перачи мозга“) све изврнули наопачке, правећи од истине лаж, од зла – тобожњу „правду“, од патриотизма – издају, а од чисте и потпуне издаје свега отаџбинског, српског и православног – оно наводно „народно-ослободилачко“.

А тог истог последњег дана тираније и бездушности, задње ноћи мрачне „Републике“ убијен је, на правди, Бога, и портретиста ђенерала Штурма, најпознатији „ратни сликар“ српске Врховне команде у Првом светском рату, носилац Албанске споменице и ордена Светог Саве, Михаило Миловановић (превише Србин за укус нових господара живота и смрти, равних усташама, горих по свему од немачких војника).

Пошто је завршио Академију лепих уметности у Минхену, живео је тамо, прекинувши лепу и осигурану европску каријеру пријавивши се 1912. као добровољац у српску војску на почетку Првог балканског рата.

После разних перипетија, Велики (светски) рат проводи у славној Дринској дивизији (чијим изгинулим херојима ће, касније, направити, срцем и талентом, споменик на Крфу).

Као ратни сликар урадиће низ дела са патриотском тематиком (између осталог: портрете све четворице српских војвода, краља Петра Првог и регента Александра…, па и овај ђенерала Штурма).

После рата је неуморно сликао, вајао споменике (хаџи Мелентију у манастиру Рача, комити и мајору Кости Тодоровићу у Сребреници, српским ратницима у Младеновцу…), израђивао мермерне црквене иконостасе, а његова велика ретроспективна изложба 1938. у београдском павиљону „Цвијете Зузорић“ на Калемегдану је била „најпосећенија у међуратној историји ове галерије“.

Оно што је било карактеристично за овог академски школованог европског сликарa je његово доживотно опредељење за тражење нашег „народног израза“ и „традиционалног духа“ у уметности. И реализам и импресионизам и симболизам су за Миловановића били само средства и форме за исказивање аутентично српског сликарског и вајарског израза.

Рођен у златиборском селу Гостиница 26. фебруара 1879. године, свој животни пут је завршио у некој рупи, бачен на гомилу других лешева, тог злосрећног 28. новембра 1941, последњег дана крволочне „народне власти“ у њиховој револуционарној, ужичкој и републиканској творевини.



Није стари српски уметник и прекаљени ратни ветеран могао ни да замисли док је (као заклети родољуб) ратовао против оних код којих се школовао и који су га прихватили као свог, препознавши његов таленат – да ће, у блиској будућности, владар Србије и (не само) његов џелат постати један хрватски (и, касније, комунистички) србомрзац, аустроугарски каплар, тамо с друге стране церског и колубарског фронта.

Није могао ни да претпостави да ће херојско Ужице кнеза Лазара и толиких српских јунака постати његово стратиште и, убрзо затим, добити Титово име.

Слава свим српским херојима и молитва покајница њихових несрећних потомака за оно што се догодило у „Ужичкој републици“, али и на многим другим комунистичким губилиштима и стратиштима најбољим српским синовима. Уз извињење за наше наивно, дечје веровање како су њихове убице били некакви „народни хероји“, а „Раднички батаљон“ и Кадињача већи и важнији од Косовске битке, Куманова и Кајмакчалана и свих наших јуначких пукова из (показало се) узалудно вођеног Великог рата.

У исто то време комунистичке власти, у једном подруму (доскорашњег Среског начелства) у Чачку је чувени леворуки комунистички фанатик Милан „Бата“ Јанковић (шурак злогласног издајника Милоша Минића), својеручно убијао „класне непријатеље“ – чекићем.

Рука којом је „чекићао“ и масакрирао своје немоћне жртве била му је у црвеној рукавици без прстију, да се зна ко то и због чега убија! У том подруму су, после повратка Немаца у град, пронађена тела без глава, ископане људске очи и просути мозгови.

Толико о народно-ослободилачкој борби и правој природи комунистичког покрета у ратом обухваћеној и запаљеној Србији.

А ево како о Србији пише њен сликар, ратник и мученик, Михаило Миловановић:

„Србијо, мајко,
Покушах да насликам
Лице твоје и душу твоју…
И занех се у крилу твом
Опјањен љубављу
Засењен лепотом твојом…“

Како не заплакати?!

А Михаило Миловановић и даље нема улицу у свом родном крају. У Ужицу није било добре воље за тако нешто.

http://hronograf.net/2018/02/19/dra...TAGQig4TnkZYS41OM381cE7P3jDniTMStGAPjJglQkRxQ
 
Poslednja izmena:
Интересантно је како се наши саговорници( на жалост не само они) данас да негирају све оно што су њихови идоли сами говорили и спродили у пракси., а што их је свратло у терористе, а не у политичку странку још пре рата.Фанатична мржња и њено искаљивање на " класном непријатељу" ( стварном или умишљеном, јер оне хиљаде домаћица које су побили, се тешко могу да сврстају у класног непријатеља) је била један од најуспешнијих начина да се напредује у њиховој хијерархији. Тако су се према упутствима њихових руководолица "доказивали" као беспоштедно одани партији.Заклањање из идеје НОБ -а је био начин да се омасове, јер су били и остали само једна мањинска и страна група у народу.српском.
Њих не дотиче и не не тера на еазмишљање чињеница да им је данас њихов вођа и "највећи син народа и народности" на списку највећих маовних злочинаца и убица у двадесетом веку.
 
У ИМЕ НАРОДА! - СМРТ ПИЛОТА ПАРТИЗАНСКЕ ЕСКАДРИЛЕ:
РАДИВОЈ БОЖИЋ био је међуратни фудбалер и пилот Ратног ваздухоловства југословенској
монархији.
Рођен је 26.1.1912. године.
Играо је фудбал за два највећа југо клуба, београдске ривале СК Југославија (1929/30- 4 утакмице у
државној лиги, у клубу до 1932) и БСК (1932/33-1935/36- 26 утакмица у елитном рангу)
У дресу репрезентације Југославије наступио је једном, 1934. године.
Током Другог светског рата постао је пилот Партизанске ескадриле, непознато је на који начин је
заробљен, углавном је завршио у немачком зараобљеништву, да би се по окончању рата вратио у
земљу и из за сада непознатих разлога, стрељан од стране комунистичких власти 1948. године
.


53209795_2177428142295820_764024787323322368_n.jpg
 
Sigurno, ako tako kaze stovani Samardic nema sumnje. Saznali smo i da je Ivo Andric idejni tvorac kovanice " gibanica" za Drazine bradonje zapravio bio pripadnik tog pokreta.:per:

као по обичају причаш о нечему о чему везе немаш...чему овакви постови и лупетања без трунке аргумената? не видим поенту...

Извор: "У име народа за слободну Србију", наставак изложбе о жртвама комунистичког режима у Србији.

Историчар др Срђан Цветковић Аутор је изложбе У ИМЕ НАРОДА! − о репресији комунистичког режима у Србији (Историјски музеј Србије, април–август 2014) коју је видело више од 59.000 лица у четири града у Србији, Београд, Крагујевац., Краљево, Панчево што је квалификује у ред најпосећенијих изложби у Србији. Цветковић је секретар и главни оганизатор истраживања Државне комисије за тајне гробнице убијених после 12. септембра 1944. која је поименице пописала до сада око 60.000 лица и тиме готово потврдила раније Цветковићеве процене из књиге Између српа и чекића (2006).

http://uimenaroda.net/
 
Слава му!

Жарко Филиповић Гара (1914-1944) из села Радовања крај Велике Плане, стрељан је од комуниста у овој вароши у новембру 1944. као сарадник ЈВуО.

У Великој Плани и ондашњем Великоорашком срезу, само у првих месец и по дана после ослобођења од Немаца, стрељано је по извештајима функционера КПЈ 86 цивила. У просеку, то је значило да је за то време сваког дана, у миру, у овој малој вароши убијано по двоје људи. До краја 1945. и у наредним годинама, тај број ће прећи цифру од 120. Масовна гробница где су убијени закопавани налази се по сведочењу многих очевидаца на месту где је данас гимназијско игралиште. Тако је дошло до вишеструке трагедије: да унуци и праунуци жртава и данас тренирају и вежбају над неопојаним костима својих предака...


52961291_2178838405488127_3448405095652261888_n.jpg
 
Nemam sad vremena ali čim budem imao malo detaljnije ćemo o tzv lijevim skretanjima u Hercegovini, Crnoj Gori i Bosanskoj Krajini i ratnim zločincima Drapšinu i Šegrtu. Evo samo za početak:

Почетком фебруара 1942. године Владо Шегрт долази из Баљака (Билећа) у село Братач – општина Невесиње. Јединица под његовом командом починила је и ова убиства. Да није ријеч о претјеривању ни произвољном односу према жртвама репресије и терора партизанских „казнених експедиција“ у Херцеговини 1942. године, навешћемо имена споменутих жена и дјевојака:

У Билећком срезу убијене су: Мијановић Јела, Вукоје Драгица, Суџум Ката, Бошњак Илинка, Биберџић Стана, Биберџић Васа.
У Требињском срезу: Стијачић Петрана, Бабић Стоја, Мијановић Петра, Гудељ Мила, Вукаловић Драга, Вучковић Анђа, Џоџо Ружица, Путица Коса, Бубало Анка, Булајић Љубица, Пиџула Анка, непозната жена из Конавала.
У Невесињском срезу: Вучковић Милева, Тепурић Стана, Чупковић Наталија, Жедијар Стојанка, Ђерић Крстиња, Марић Милица (Милица је била трудна. Убијена је марта 1942, зато што је била рођена сестра Петра Самарџића, једног од најистакнутијих вођа јунског устанка против усташа у Херцеговини 1941 године), Шаренац Јованка, Шаренац Стана (посљедње двије убијене у својој кући од бомбе коју су убацили Шегртови „пролетери“ 20. 02.1942)
У Столачком срезу: Беловић Софија,
У Гатачком срезу: Мучибабић Јела (у потиљак јој из пиштоља пуцала партизанка Љубица Ивковић), била тешко рањена и непокретна, касније убијена крампом, Гузина Лепосава (Љубица Ивковић је тешко ранила, али је преживјела), Грубачић Даринка, Вишњевац Сава, Зеленовић Тонка, Милинковић Миољка, Николић Стана, Николић Јована, Думнић Божана, Илић Аница, Тодоровић Риста.
У Коњичком срезу: Лакатош Сузана.


Оно што је Владо Шегрт радио у Невесињу фебруара и марта 1942. године, настављено је и пред сам крај рата, 14. фебруара 1945. године. Његова Десета херцеговачка „ударна“ бригада стријељала је 15. младих дјевојака – Невесињки, на основу лажних оптужби и спискова које је једна партизанска „обавјештајка“ доставила шефу ОЗН-е Десете херцеговачке „ударне“ бригаде. Тада је убијена и малољетна (седамнаестогодишња) кћерка Јеле Мучибабић – Рајка. „Ударници“ су тада стријељали и сљедеће дјевојке:
Зору Ковачевић, Наталију Гутић, Драгицу Васиљевић, Љепосаву Граховац, Загорку Колак, Смиљу Гудељ, Зору Чоловић, Драгу Вукотић, Милицу Бјелицу, Јованку Бурлицу, Рајку Банашевић, Борику Тешановић, Милицу Вучинић, Десанку Милошевић. По убиству наведених српских мученица, све су сахрањене у порти српске православне цркве у Невесињу.
Према новијим сазнањима (Изјава Гојка Тепурића за Вечерње новости 2010. године) тада су још убијене и: Јованка Иванишевић, Десанка Васиљевић, Душанка Гутић и Јованка Самарџић.




Na istom poslu ustaše i najveći srpski šljam i ološ okupljen oko komunista.
 
Poslednja izmena:
Nemam sad vremena ali čim budem imao malo detaljnije ćemo o tzv lijevim skretanjima u Hercegovini, Crnoj Gori i Bosanskoj Krajini i ratnim zločincima Drapšinu i Šegrtu. Evo samo za početak:

Почетком фебруара 1942. године Владо Шегрт долази из Баљака (Билећа) у село Братач – општина Невесиње. Јединица под његовом командом починила је и ова убиства. Да није ријеч о претјеривању ни произвољном односу према жртвама репресије и терора партизанских „казнених експедиција“ у Херцеговини 1942. године, навешћемо имена споменутих жена и дјевојака:

У Билећком срезу убијене су: Мијановић Јела, Вукоје Драгица, Суџум Ката, Бошњак Илинка, Биберџић Стана, Биберџић Васа.
У Требињском срезу: Стијачић Петрана, Бабић Стоја, Мијановић Петра, Гудељ Мила, Вукаловић Драга, Вучковић Анђа, Џоџо Ружица, Путица Коса, Бубало Анка, Булајић Љубица, Пиџула Анка, непозната жена из Конавала.
У Невесињском срезу: Вучковић Милева, Тепурић Стана, Чупковић Наталија, Жедијар Стојанка, Ђерић Крстиња, Марић Милица (Милица је била трудна. Убијена је марта 1942, зато што је била рођена сестра Петра Самарџића, једног од најистакнутијих вођа јунског устанка против усташа у Херцеговини 1941 године), Шаренац Јованка, Шаренац Стана (посљедње двије убијене у својој кући од бомбе коју су убацили Шегртови „пролетери“ 20. 02.1942)
У Столачком срезу: Беловић Софија,
У Гатачком срезу: Мучибабић Јела (у потиљак јој из пиштоља пуцала партизанка Љубица Ивковић), била тешко рањена и непокретна, касније убијена крампом, Гузина Лепосава (Љубица Ивковић је тешко ранила, али је преживјела), Грубачић Даринка, Вишњевац Сава, Зеленовић Тонка, Милинковић Миољка, Николић Стана, Николић Јована, Думнић Божана, Илић Аница, Тодоровић Риста.
У Коњичком срезу: Лакатош Сузана.


Оно што је Владо Шегрт радио у Невесињу фебруара и марта 1942. године, настављено је и пред сам крај рата, 14. фебруара 1945. године. Његова Десета херцеговачка „ударна“ бригада стријељала је 15. младих дјевојака – Невесињки, на основу лажних оптужби и спискова које је једна партизанска „обавјештајка“ доставила шефу ОЗН-е Десете херцеговачке „ударне“ бригаде. Тада је убијена и малољетна (седамнаестогодишња) кћерка Јеле Мучибабић – Рајка. „Ударници“ су тада стријељали и сљедеће дјевојке:
Зору Ковачевић, Наталију Гутић, Драгицу Васиљевић, Љепосаву Граховац, Загорку Колак, Смиљу Гудељ, Зору Чоловић, Драгу Вукотић, Милицу Бјелицу, Јованку Бурлицу, Рајку Банашевић, Борику Тешановић, Милицу Вучинић, Десанку Милошевић. По убиству наведених српских мученица, све су сахрањене у порти српске православне цркве у Невесињу.
Према новијим сазнањима (Изјава Гојка Тепурића за Вечерње новости 2010. године) тада су још убијене и: Јованка Иванишевић, Десанка Васиљевић, Душанка Гутић и Јованка Самарџић.




Na istom poslu ustaše i najveći srpski šljam i ološ okupljen oko komunista.

Јако битна тема када су злочини комунистичких терориста у питању...ти злочини су били толико сурови, секташење до те мере да су о свему проговорили и неки комунисти...о овом злочину и секташењу нпр. пише и народни херој Павле Јакшић, али најбитније сведочанство налази се у књизи Саве Скока, Крваво коло херцеговачко...

Само напред Брен!
 

Back
Top