Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Dobro vece. Pratim forum jos od srednje skole, a evo registrovao sam se po drugi put ( zaboravih prvu lozinku :dash: )

Posto i ne ispunjavam uslove za Express entry, jurim posao caregiver / nanny vec godinu dana.
Da li je neko u skorije vreme dobio to online ?
Mene pokopase ovi filipinci, ima ih svuda, a I najvise njih traze. Zene takodje.

Nurse sam ali u Nemackoj. Ne priznaju me u Kanadi.
svako dobro
 
Pozdrav svima. Suprug i ja smo dobili poslovnu ponudu iz Canade. Kompanija se zove Triple T.Farms and Foods Products LTD Canada i nalazi se u Edmontonu u Alberti. Poslali su nam mejl da su zainteresovani za nas i da trebaju radnike hitno. E sad,iskreno,meni to zvuci kao neka prevara,jer oni obezbedjuju vizu i placaju karte za mene i supruga. Daju nam novac za iznajmljivanje kuce i za automobil. Mi samo treba da platimo troskove vize i DHL posiljke. Pokusala sam da ih pronadjem na netu,ali ne postoji nikakav sajt ni obavestenje o njima. Malo mi sve to smrdi,ali opet,ko zna. Zato sam i resila da ostavim post ovde,mozda se javi neko odande sa nekim informacijama. Navodno,traze nam samo potvrdu da nismo nikad imali malariju i zutu groznicu i kopije pasosa. Nisam sigurna sta da radimo jer mi ne deluje tako jednostavno. A opet,ko zna...mozda su cuda moguca....Hvala unapred
 
@anjajanamasa
Нашао сам ове линкове:
http://listings.fta-companies-ca.com/l/110481069/Triple-T-Dairy-Farm-Ltd-in-Edmonton-AB
http://www.manta.com/ic/mt61yjb/ca/triple-t-dairy-farm-ltd

Колико видим, само 3 запослена, тешко да се може назвати "компанијом". И мајстора који има свој комби и иде по терену кречи људима куће, ради фасаде овде не зову молер, него је то "painting & redecorating company". Чисто да вам појасним мало колика се фама диже око најобичних ствари (не омаловажавам ничији посао, напротив, само покушавам да дочарам "домаће" виђење ствари).

Тешко је веровати да ће сваки фармер имати свој сајт, али ево неки подаци ипак постоје на нету. Можда неко ближе Едмонтону (или бар из Алберте), може нешто више да вам каже. Мени делује (уколико није превара) да траже неку јефтину радну снагу (пошто је фарма у питању, значи тежак физички рад) услед наглог пораста посла који вероватно само неколико људи не може да изнесе.
 
Upravo to nas i zbunjuje. Njihov HR nam je poslao poduzi mejl u kom je detaljno opisano kolika bi nam bila plata i da oni snose troskove karte,kao i da daju neki iznos za stan i kola. Nasi troskovi bi bili samo troskovi vize i DHL. I mi smo uspeli da nadjemo samo taj podatak da ih ima samo troje u kompaniji,zato smo i posumnjali da je neka prevara.I u oglasu su naveli da im trebaju radnici svih profila,za stalan posao,ne samo sezonski. Zbog toga nam i treba misljenje nekog ko je tamo. Da li su ovakve prevare ceste u Kanadi i imamo li razloga da budemo sumnjicavi?
 
Kanada - Srbija Sporazum o socijalnoj bezbednosti


Slucajno otkrih ovu diskusiju i posto vidim iz predhodnih diskusija da ove strane posecuju ljudi koji poznaju problematiku penzija i socijalnih beneficija korisne za nas Srbe koji zivimo u Kanadi zeleo bih da postavim pitanje.

Sporazum precizira da Kanadjani Srpskog porekla koje NE ispunjavaju uslove za CPP i OAS mogu da na osnovu godina rada u Srbiji ostvare to pravo.

MEDJUTIM nisam mogao da nadjem informacije da li sporazum omogucava da se godine radnog staza u Srbiji i Kanadi KOMBINUJU kako bi se ostvario sto povoljniji iznos za CPP i OAS. Recimo: imam 20 godina radnog staza u Srbiji i nakon toga 20 godina rada u Kanadi (sa placanjem CPP doprinosa). Da li u tom slucaju mogu da ostvarim maksimalni iznos CPP i OAS?
 
Kanada - Srbija Sporazum o socijalnoj bezbednosti


Slucajno otkrih ovu diskusiju i posto vidim iz predhodnih diskusija da ove strane posecuju ljudi koji poznaju problematiku penzija i socijalnih beneficija korisne za nas Srbe koji zivimo u Kanadi zeleo bih da postavim pitanje.

Sporazum precizira da Kanadjani Srpskog porekla koje NE ispunjavaju uslove za CPP i OAS mogu da na osnovu godina rada u Srbiji ostvare to pravo.

MEDJUTIM nisam mogao da nadjem informacije da li sporazum omogucava da se godine radnog staza u Srbiji i Kanadi KOMBINUJU kako bi se ostvario sto povoljniji iznos za CPP i OAS. Recimo: imam 20 godina radnog staza u Srbiji i nakon toga 20 godina rada u Kanadi (sa placanjem CPP doprinosa). Da li u tom slucaju mogu da ostvarim maksimalni iznos CPP i OAS?
Нико није преживео две банке стажа у тој субполарној вукоебинеи, то не бива.
 
Нисам из те бранше, али сам упознао некога овде ко је покушавао да добије лиценцу за медицинског брата/сестру. Детаље баш не знам, и то боље да ти каже неко ко је пролазио кроз то, али знам да је процедура доста дуга и скупа (године су у питању), да људи углавном раде неки "part-time" (ко стигне и "full-time") посао док уче за ту лиценцу.
Кад је медицинска струка у питању, мислим да је боље тај новац и време инвестирати у учење немачког, шведског, норвешког, језике неких земаља где препознају наше дипломе.
 
Нисам из те бранше, али сам упознао некога овде ко је покушавао да добије лиценцу за медицинског брата/сестру. Детаље баш не знам, и то боље да ти каже неко ко је пролазио кроз то, али знам да је процедура доста дуга и скупа (године су у питању), да људи углавном раде неки "part-time" (ко стигне и "full-time") посао док уче за ту лиценцу.
Кад је медицинска струка у питању, мислим да је боље тај новац и време инвестирати у учење немачког, шведског, норвешког, језике неких земаља где препознају наше дипломе.

@florawinx I tebe ce zanimati.

Ziveo sam u Norveskoj godinu i par meseci. Ne priznaju diplomu ni tamo. Mozes da radis kao bolnicar nakon sto dobijes autorizaciju za to. (helsefagarbeider)
I skoro je NEMOGUCE dobiti posao tamo sada. Ja pricam norveski, imam sve sto treba , I opet ne mogu da se vratim tamo.
Sada sam u Nemackoj, Frankfurt. NI OVDE ne priznaju diplomu. Treba nivo b1 s Goethe/Osd univerziteta da bi dobio ugovor i vizu i radio kao bolnicar. Godinu dana treba da se ide u skolu I onda tek priznaju diplomu.

Najbolji nacin je da juris posao kao caregiver / nanny u Kanadi i nakon dve godine dobijas permanent boravisnu dozvolu. Posle ces lako.

Ja jurim to, ali mi ne ide evo vec godinu dana. Cim cuju da sam iz Srbije, I da nisam vec u Kanadi, prica propadne.
 
Kanada - Srbija Sporazum o socijalnoj bezbednosti


Slucajno otkrih ovu diskusiju i posto vidim iz predhodnih diskusija da ove strane posecuju ljudi koji poznaju problematiku penzija i socijalnih beneficija korisne za nas Srbe koji zivimo u Kanadi zeleo bih da postavim pitanje.

Sporazum precizira da Kanadjani Srpskog porekla koje NE ispunjavaju uslove za CPP i OAS mogu da na osnovu godina rada u Srbiji ostvare to pravo.

MEDJUTIM nisam mogao da nadjem informacije da li sporazum omogucava da se godine radnog staza u Srbiji i Kanadi KOMBINUJU kako bi se ostvario sto povoljniji iznos za CPP i OAS. Recimo: imam 20 godina radnog staza u Srbiji i nakon toga 20 godina rada u Kanadi (sa placanjem CPP doprinosa). Da li u tom slucaju mogu da ostvarim maksimalni iznos CPP i OAS?

Sve informacije o ostvarivanja prava za Kanadsku penziju , mozete videti na www.cic.gs.ca ili pozvati na telefon 1888 242-2100.
Ako vam je u lizini gde stanujete CANADA SERVICE , mozete i posetiti i pitati o svim aspektima ostvarivanja vasih prava.
Pa i nacina da se kroz CANADSKI zahtev , potrazi i ostvarivanje PENZIJE IZ SRBIJE ( BIT CE VAM POTREBNO PRIBAVITI NIZ USLOVA -KAO STO JE -LISTA ORGANIZACIJA GDE STE RADILI, FOTO KOPIJE RADNE KNJIZICE I...JOS PAPIRA)
Aplication for a CANADION PENSION PLAN-RETIREMENT PENSION, DOKUMENT sc-isp-1000 (2015-02-03 )
Canadski dokument - aplication for the Old Age Security Pension ( sc isp-3000 (2016-05-02) pod tim brojem se trazi na sajtu i mozete i da isprintate.

Za pomoc prilikom popunjavanju i kao sto vam je sve potrebno , moze se zvati na broj 1 800 -277-9914

Da biste ostvarili maksimum CPP , bilo bi da ste radili i doprinosili punih 40 godina radnogac staza i momentalno je iznos oko 1370 dolara

Oba dokumenta se treba popuniti , i poslati , sa svim MATERIJALNIM DOKAZIMA , KOJE SE TRAZE.
 
Zdravo,

Selim se u Vankuver u četvrtak, jednu temu nisam pokrio - kako da pretvorim svoju srpsku vozačku dozvolu u kanadsku?
Razumem da ću verovatno morati ponovo da polažem testove i vožnju, ali da bi pored toga bilo dobro da dokažem svoje vozačko iskustvo u Srbiji (vozim od 2005., bez sudara, samo sa jednom sitnom štetom i samo na svojim kolima) - inače bih mogao jako mnogo da plaćam za obavezno osiguranje.
Da li neko zna, kakve dokumente i od koga da tražim u Srbiji? Svestan sam da nema puno vremena...

Hvala puno!
 
Zdravo,

Selim se u Vankuver u četvrtak, jednu temu nisam pokrio - kako da pretvorim svoju srpsku vozačku dozvolu u kanadsku?
Razumem da ću verovatno morati ponovo da polažem testove i vožnju, ali da bi pored toga bilo dobro da dokažem svoje vozačko iskustvo u Srbiji (vozim od 2005., bez sudara, samo sa jednom sitnom štetom i samo na svojim kolima) - inače bih mogao jako mnogo da plaćam za obavezno osiguranje.
Da li neko zna, kakve dokumente i od koga da tražim u Srbiji? Svestan sam da nema puno vremena...

Hvala puno!

Ponesi potvrdu od osiguravajuceg drustva da nisi imao udese i od policije da nisi kaznjavan za saobracajne prekrsaje i prevedi svoju vozacku dozvolu. Ali oni svakako pod iskustvom, bilo kojim, vozackim i poslovnim, podrazumevaju samo kanadsko iskustvo, te polazi to sto mora sto pre da bi poceo da stices kanadsko iskustvo.

P.S. Ja imam 25 godina vozackog staza bez prekrsaja...sad sam student driver :)
 
Kupis knjigu za učenje koju imaš npr u Walmart marketu i kad si spreman odeš u Drive centar i uplatis negde oko 120$(to ti je za testove i za vožnju ). Udjes u prostoriju gde polazes na računaru i možeš da biraš neke od ponudjenih jezika. U slučaju da padnes možeš odmah ponovo da polazes samo se placa nekih 20$. Kad polozis dobijaš G1 dozvolu a po njihovom zakonu bi trebao da cekas 8-12 meseci pa onda da izadjes na road test za G2 dozvolu. Ukoliko imaš našu vozačku duže od 2 god onda ti je potreban prevod i možeš odmah da polazes vožnju ii ne moraš da cekas ništa. Meni su tražili prevod od registrovanog prevodioca iz Kanade. Dali su mi broj od neke naše žene i ona mi je to prevela i zakazao sam road drive. Kad to polozis dobijaš dozvolu G2. U roku Od 5 god moraš da polozis i još jedan road test,autoput. E sad je stvar sto između G2 i G mora da prodje godinu dana. Ili da doneses iz konzulata našeg u Kanadi neko pismo o potvrdi autentičnosti dozvole bla bla pa onda možeš odmah da polazes. Ne priznaju nikakve naše potvrde iz osiguranja ili slično . Bar meni nisu. Ovde si početnik i osiguranje će biti poprilično. Meni je 280$ u Torontu. Pozdrav za braću. Živi bili.
 
Hvala puno bokaruki i Cume,

ja sam u međuvremenu stigao i smestio se ovde u Vankuveru. Na sreću, poneo sam iz Srbije potvrdu o autentičnosti dozvole (imam dozvolu 11 godina) pa se nadam da će sve biti u redu. Ako sam dobro razumeo, moraću tri puta da polažem - G1, G2 i konačno G? Idem danas u supermarket, nadam se da ću naći tu Road Rules knjigu!

Za osiguranje - čuo sam različita iskustva, neko je uspeo da nešto završi sa tom potvrdom, neko ne. Uglavnom imaću potvrdu na engleskom od kasko osiguranja (Wiener) da tri godine nisam imao claim-ove pa ćemo videti. Nadam se da je bar tih $280 mesečno samo prve godine, da ako ne budem imao nezgoda da će već sledeće biti manje?
Ako neko zna osiguravača u Vankuveru koji priznaje potvrde (mislim da sam ovde pročitao da je neko uspeo ali u Calgary-ju) molim neka javi!

Još jedna banalna stvar - trebaće mi frizer, prilično hitno :) Kako i gde se to traži, još bolje ako je neki naš čovek, valjda ih ima u Vankuveru? Jedino sam u prolazu video u kineskom tržnom centru u Richmondu neke, za $10, bio sam nekako skeptičan :)

- - - - - - - - - -

I još samo brzo - ako recimo položim vožnju, pa koristim car sharing umesto svog auta (tada nema osiguranja, tako?) da li mi se to računa u iskustvo koje bi spustilo premiju. U Srbiji na primer se ne bi računalo, jer se tamo premija računa spram konkretnog vozača na konkretnom automobilu, tj. ako promenim auto ide sve ispočetka...
 
http://practiceexam.keys2drive.ca/complete.php

evo jedan link koji ce ti pomoci, testovi za voznju i pravila, ja sam upravo dobila vozacku dozvolu u Alberti, juce mi je stigla i pise samo G, nema G1 i G2... Propisi o polaganju voznje i dozvolama su u nadleznosti provincija, sto ce reci da su razliciti za Ontario, Albertu i BC, kao i osiguranje, kao i vecina drugih stvari. Sto ce reci, u se i u svoje kljuse, izguglaj propise u BC-u, idi u Register Office, pitaj tamo, ne znam kako se zove njihov auto-moto savez, Alberta ima AMA, ima sigurno i BC nesto slicno.

Isto vazi i za car sharing, ne znam da li se racuna. Bitno je da sto pre polozis jer ti se od tog trenutka racuna kanadsko iskustvo kao vozaca, bice manje osiguranje sledece godine, malo, nama su rekli da se posle tri godine vidi znacajnija razlika...

Cene osiguranja su takodje drasticno razlicite po provincijama,ja placam bez kanadske dozvole, i sa udesom koji je imao nas sin sa nasim kolima, $184. Isplati se istraziti i obavestiti se. Nas prijatelj Irac, koji isto vozi na medjunarodnu dozvolu, ima ovakvu logiku: kupi polovna kola za 2.000,ispravna naravno,ali nista posebno, neke japance uglavnom, i uplati osiguranje u jednom smeru, to je mnogo povoljnije, osiguravas samo auto kome naneses stetu a ne i svoj,ali se ne potresas previse jer nemas skup auto....

Sto se frizera tice...stvar licnog afiniteta i novca...Ja sam u pocetku isla kod neke Grkinje, odlican frizer ali skupa kao djavo...Sad sam nasla nekog Vijetnamca u radnickoj cetvrti, nije neka lepota od salona, ali je vrlo povoljan i dobro sisa, ide i moj muz sad kod njega. Inace, bar po mom iskustvu, Kinezi, Vijetnamci i Filipinci su odlicni u uslugama tipa frizer, krojac,obucar, hemijsko ciscenje, babysitting i caregiving i generalno medical - Filipinci su neprikosnoveni,prosto im je to u duhu nacije.

Nadam se da sam bar malo pomogla, mozda ne konkretnim odgovorom,ali smerom u kom ici-sopstvene snage, mozes ti to, dosao si dovde sam, mozes i dalje, sigurno! Samo napred!
 
Nije lose, ja radim kao profesor na koledzu koji sam zavrsila,muz radi privatno, sin je bartender, zivi sa svojom devojkom. Nas dvoje smo sad u Inglewoodu,stari downtown Kalgarija, za mene najlepsi deo grada, sa dusom. Iznajmljujemo kucu,mi smo na glavnom nivou, a nasa otkacena gazdarica u basementu,ali ona skoro nikad nije tu, planinari, pecinari,skita naokolo...Sve u svemu guramo...

Jannci, sta je sa vama, hocete li se vracati ovamo?
 

Back
Top