Žene smatraju da su im ugrožena prava, a ustvari ...

Ako si u pravu, onda se postavlja pitanje "A šta ćeš ti ženi"?

Mislim da nisui obratio pažnju o čemu sam pisao.
Ja sam baš pisao o tom medjusombom prožimanju i dopunjavanju.
Ali to pet može samo emancipovana žena.

Hajde sad sve ovo sto si napisao o teoriji svedi na jedan primer u praksi i primeni na jedan prosecan bracni par sa srednjom skolom.
 
"... volja Bozja nije da se odvode nevjencane djevojke, kao sto ih neki vode, no je volja Bozja, da se u crkvi vjencavaju i blagoslove oni, koji zele castan i posten brak sprovoditi.

Pocesce se cuje, da je ovaj ili onaj otjerao tu i tu, sto je s njime bila i zivjela nevjencano. Uzeo je na probu kao kakvu zivotinju, i poslije izvjesnog vremena na jedan put je odbije, jer - veli - ne valja!"

Prota Mih. Medakovic, Protiv divljih brakova, Pobozne knjige za narod, Beograd, 1932, str. 4-5.
 
Žena nikada neće biti u potpunosti ravnopravna na način koji propagiraju feministkinje. Prvo: žena je biološki predodredjena da radja i samim tim njena uloga u odgajanju deteta je daleko veća nego kod muškarca, a samim tim njena ravnopravnost u izvesnoj meri ograničena. Svakoj normalnoj ženi (majci) prioritet će biti odgajanje deteta, a na drugom, ili ko zna kom mestu - karijera.

Mislim da je maksimum ravnopravnosti dostignut (pritom, naravno, mislim na kulture slične našoj), da žene traže ono što nisu u stanju da ispune, osim ako ne žele da zapostave potomstvo.

Šta je još potrebno uraditi u toj borbi da bi žene bile ravnopravne sa muškarcima? Školovanje - omogućeno; zapošljavanje - omogućeno; napredovanje u službi - omogućeno; ....... šta još da bi se žena u odnosu na muškarca osećala ravnopravnom, zaista ne znam.

Od svake žene ponaosob zavisi u kojoj meri će biti ravnopravna sa muškarcem, to više nije pitanje koje treba da uredjuje država, ne postoji nikakva nepravda u tom smislu već decenijama, pitanje je samo koliko će svaka od nas uspeti da svojim radom postigne uspeh i bude zadovoljna sobom u svakom smislu, što nije nimalo lako.

Zato kažem da je žena u izvesnom smislu inferiorna u odnosu na muškarca: mora da uloži mnogo veći napor da bi se ostvarila na svim poljima: kao majka, na prvom mestu, a zatim i kao uspešna poslovna žena.

Nisu sve žene u stanju da se izbore sa tim izazovima, ali za to ne treba kriviti muškarce. Uostalom, imamo mogućnost izbora, a to je najbitnije u celoj stvari.
 
Relikt prošlosti:think:
Nešto što su ovi sa zvezdom stavili u muzej?:think::mrgreen:

Relikt prošlosti- ali psotojaop je iz stanja nužde- u vremenu kada je jedino muškarac bio snaga pokretač u porodicim kada je praktično on privredjivao i kada je on bio naj obučeniaj i najškolovanija osoba- a kada je žena uspela da se školuje, obuči za psolove, postao je relikt prošlosti.
 
Da li vi u opšte znate šta je to patrijahalni sistem!?

Pa ne znaju naravno...ovde je sve pomesano i vecini pojmova je dato sasvim drugacije znacenje...ako imas svoj stav a zena si - mora da si ruzna feministkinja (feministkinja znaci da licis, da se ophodis i govoris kao pola musko pola zensko), ako imas zamerku na drzavu odmah si strani placenik, ako kazes da je pop jeo mrsno za vreme posta odmah LDP placenik, ako kazes da je konkretna stvar negde bolje regulisana odmah te teraju tamo "gde ti je lepse"....nema ovde konstruktivnosti nikakve...
 
Relikt prošlosti- ali psotojaop je iz stanja nužde- u vremenu kada je jedino muškarac bio snaga pokretač u porodicim kada je praktično on privredjivao i kada je on bio naj obučeniaj i najškolovanija osoba- a kada je žena uspela da se školuje, obuči za psolove, postao je relikt prošlosti.
Pa slažem se,u čemu je onda problem,što se piše 30 strana?
Mnogo buke ni oko čega:mrgreen:
 
Relikt prošlosti- ali psotojaop je iz stanja nužde- u vremenu kada je jedino muškarac bio snaga pokretač u porodicim kada je praktično on privredjivao i kada je on bio naj obučeniaj i najškolovanija osoba- a kada je žena uspela da se školuje, obuči za psolove, postao je relikt prošlosti.

U jednoj knjizi sam citala o razlozima za emancipaciju u Skandinaviji. kaze se da je tamo vrlo brzo i uspesno zavrsena jer su zene bila deo radne snage u poljima. Kako je period lepog vremena kratak nije se mogla zena zatvoriti jer je bila potrebna svaka pomoc u ratarskim poslovima. Kada je naislo izjednacavanje zena Skandinavke su svaku pravnu jednakost dobile ocas posla jer su one zapravo de facto bile jednake oduvek...

Pogledajmo Francuskinje, najslobodnije zene na svetu. Da li je nestala porodica kao glavna celija drustva - nije, da li ima vise razvoda nego u drugim drzavama - nema. Pravo na postovanje, slobodu i izbor nisu uzrok raspada porodice, zapravo sloboda utice na kvalitet samog bracnog zivota. Razmislite kakav biste zivot zeleli vasim cerkama, potlacen, iza sporeta ili otvorene puteve? Vecina ljudi ima dvostruke arsine kada se radi o deci i o suprugama...
 
Žena nikada neće biti u potpunosti ravnopravna na način koji propagiraju feministkinje. Prvo: žena je biološki predodredjena da radja i samim tim njena uloga u odgajanju deteta je daleko veća nego kod muškarca, a samim tim njena ravnopravnost u izvesnoj meri ograničena. Svakoj normalnoj ženi (majci) prioritet će biti odgajanje deteta, a na drugom, ili ko zna kom mestu - karijera.

Mislim da je maksimum ravnopravnosti dostignut (pritom, naravno, mislim na kulture slične našoj), da žene traže ono što nisu u stanju da ispune, osim ako ne žele da zapostave potomstvo.

Šta je još potrebno uraditi u toj borbi da bi žene bile ravnopravne sa muškarcima? Školovanje - omogućeno; zapošljavanje - omogućeno; napredovanje u službi - omogućeno; ....... šta još da bi se žena u odnosu na muškarca osećala ravnopravnom, zaista ne znam.

Od svake žene ponaosob zavisi u kojoj meri će biti ravnopravna sa muškarcem, to više nije pitanje koje treba da uredjuje država, ne postoji nikakva nepravda u tom smislu već decenijama, pitanje je samo koliko će svaka od nas uspeti da svojim radom postigne uspeh i bude zadovoljna sobom u svakom smislu, što nije nimalo lako.

Zato kažem da je žena u izvesnom smislu inferiorna u odnosu na muškarca: mora da uloži mnogo veći napor da bi se ostvarila na svim poljima: kao majka, na prvom mestu, a zatim i kao uspešna poslovna žena.

Nisu sve žene u stanju da se izbore sa tim izazovima, ali za to ne treba kriviti muškarce. Uostalom, imamo mogućnost izbora, a to je najbitnije u celoj stvari.

Ima tu dosta jako vaznih stvari ali ako cemo pravo, nije toliko u pitanju koliko je zena stvarno "bioloski osakacena" u odnosu na muskarca nego muskarceva pretpostavka koja i danas traje o fizickoj, socijalnoj, intelektualnoj superiornosti, odnosno o zeninoj nepodobnosti i nesposobnosti da bude i lovac ako zatreba. To je uzrok svih zala jer ta podjela na muske i zenske poslove je sluzila vjekovima da kontrolise zenu. To traje i danas.
Ali, i tada zene, mada rijetko, ako su bile energicne i otresite, drzale bi ponekad kucu, pa cak i na Balkanu. Mada, model eksploatacije zene je primjer za sve druge nejednakosti, on je skoro pa pra-uzor. U tome je problem, zbog falsifikovane i mistifikovane slike o zeni, taj obrazac je muskarac sam stvorio pa je zato bio i ostao nezadovoljni, samozivi drkadzija da ide cak dotle da trazi tu svoju pravu idealnu zenu, u mastanju...
 
U jednoj knjizi sam citala o razlozima za emancipaciju u Skandinaviji. kaze se da je tamo vrlo brzo i uspesno zavrsena jer su zene bila deo radne snage u poljima. Kako je period lepog vremena kratak nije se mogla zena zatvoriti jer je bila potrebna svaka pomoc u ratarskim poslovima. Kada je naislo izjednacavanje zena Skandinavke su svaku pravnu jednakost dobile ocas posla jer su one zapravo de facto bile jednake oduvek...

Pogledajmo Francuskinje, najslobodnije zene na svetu. Da li je nestala porodica kao glavna celija drustva - nije, da li ima vise razvoda nego u drugim drzavama - nema. Pravo na postovanje, slobodu i izbor nisu uzrok raspada porodice, zapravo sloboda utice na kvalitet samog bracnog zivota. Razmislite kakav biste zivot zeleli vasim cerkama, potlacen, iza sporeta ili otvorene puteve? Vecina ljudi ima dvostruke arsine kada se radi o deci i o suprugama...

Apsolutno.
Rafvnopravnost se ne stiče zakonima i dekretima nego radom i psolom.

Dakle sva poljoprivredna društva, od starog veka na ovama su društva ravnopravnih polova, dok su društva stočara uvek neravnopravna s anaglašenom muškom ulogom.
Rspodela posla je faktor ravnopravnosti.

Uzmimi poljoprivredne zajednice - Mesopotamiju i Egipat - društva gotovo ravnopravnih polova. Kako si lepo rekla, za rad u polju potreban je rad svih podjednako - nema oštre podele na muške i ženske poslove.

Stočarska i lovačka društva Germani, Rimljani, itd su narodi gde je ulog amuškarca bila daleko izraženija, to su bili čoslovi koje je uglavnom samo muškarac radio, bavljenje stokom, kroćenje životinja, lov svakako nisu bili ženski poslovi i stoga tako nastaju patrijahalna društva.

Onda da vidimo razliku u našoj okolini-
Crna Gora, Hercegovina, Pešter (Stočarstvo) i Dalmacija i primorje (Ribarstvo) su izrazito patrijahalne sredine sa naglašenom ulogom muškarca,
Vojvodina, Slavonija su poljoprivredni regioni bez naglašenih podela poslova po polovima i patrijahalni sistem gotovo niej poznat u tom smislu.
 

Back
Top