Вера им забрањује да се рукују са женама

Casual Observer

Legenda
Poruka
61.138
5D94226C-5B03-44CB-B310-29817238A9E4.jpeg

2445CD08-33B5-4285-B828-FCD20E4FF378.jpeg


Кадет из Оружаних снага Босне и Херцеговине који је одбио да се рукује са министарком одбране Аустрије, Клаудијом Танер током свечаног пријема нових официра у аустријске оружане снаге је Бењамин Фукељ из Сарајева, незванично сазнаје РТРС.

Овај инцидент се десио за време традиционалне церемоније, која представља врхунац годишњих активности академије, када је кадет ОС БиХ одбио да се рукује са министарком Клаудијом Танер јер је жена, правдајући то својим верским уверењима, наводи бечки „Курир“.

Босански војник је одмах искључен са церемоније на Терезијанској војној академији у Бечком Новом Месту , а није му уручен ни традиционални академијски прстен, потврдило је Министарство одбране Аустрије.

Заменик министра одбране у Савету министара БиХ Славен Галић, према писању аустријских медија, био је унапред обавештен да се официр неће руковати са министарком Танер.

Због тога војник Бењамин Фукељ није ни позван на свечану бину. Министарка је изразила незадовољство овим чином, а Галић се касније извинио у име БиХ.

Аустрија већ годинама обучава војне кадрове из земаља Западног Балкана, попут БиХ и Црне Горе, са циљем, како истичу, „јачања стабилности у региону“.

Забрана руковања мушкарца са женом прописана је Шеријатом, а према једном тумачењу то, наводно, не чине из поштовања према жени, па због тога и жена се не рукује са мушкарцем.

Међу самим муслиманима постоје различита виђења и тумачења о томе како се треба понашати приликом сусрета жене и мушкарца. Руковање није забрањено ако се ради о блиским рођацима, али кад муслиман сретне странца или странкињу то је забрањено.

„Руковање између мушкараца и жена који једно другом нису ближи род треба га, када је то могуће, избегавати, поготово ако ће оно изазвати различита нечасна или грешна размишљања“.

„У нормалним околностима, када год је човек у могућности да избегне руковање са женом која му није блиски род – треба га избећи, како би отклонио сваку сумњу да учествује у греху, истиче се у тумачењима шеријатског права.

https://www.politika.rs/scc/clanak/635309/Vera-im-zabranjuje-da-se-rukuju-sa-zenama

Salafizam i islamizam u oružanim snagama evropske BiH? Da li je tako nešto uopšte moguće?
 

Back
Top