Zašto u Srbiji svaki vlasnik rasne mačke misli da može da bude odgajivač?

pozitivno_druzenje

Primećen član
Poruka
667
Pitanje je sadržano u naslovu :neutral:
Da li su za to krivi pravi odgajivači, koji prodaju mačiće koji nisu šampionskog kvaliteta bez obavezivanja vlasnika da mače steriliše?
Kakva je uloga felinoloških društava, zašto je ovde tako normalna pojava proizvoditi mačiće a ne biti registrovan u felinološkom društvu?
Da li će se te stvari ikada promeniti, i šta treba preduzeti da do promene dođe?
 
Blajbi, to je važno tebi i meni, eno ga Mirko u magacinu preko noći, ujutru će nazad u kancelariju sve dok sam ne zatraži da izađe, ali zato takve mačke kraće žive, eno, brat iz legla mu je pre neki dan zgažen, a majka pre par meseci. Ljudi žele mačku određenih osobina koje im se sviđaju, ili odgovaraju njihovom načinu života (ili jednostavno žele statusni simbol) i onda će verovatno da nabave mačku određene rase koja ispunjava njihove uslove.

Rešenje bi mogla da bude popularizacija izložbene felinologije putem medija, kampanje, lobiranje, edukacija... Ne znam kako su kučkari to izveli, ali postalo je teško nabaviti štene bez rodovnika.
 
Sa situacijom ovakvom kakva je, macice proizvodi kako ko stigne, bez zdravstvene i genetske kontrole, za budzasto mozes da kupis macku koju ces da pustis da se razmnozava i proizvede jos ko zna koliko macica, ne postuje se uzrast kada macka moze da se pari, ne postuje se uzrast kada se macici odvajaju od majke, nisu vakcinisani u trenutku prodaje, a kamoli da nekome padne na pamet da potpise ugovor o njihovoj sterilizaciji, ne postuje se maksimalan broj legala u reproduktivnom zivotu macke, ne postuje se uzrast u kome macku treba povuci iz reprodukcije i sterilisati... ovde je pravi Divlji zapad, a cenu placaju macke, kako rasne tako i domace.

Da je to drugacije regulisano, ko hoce da mu se macka pari morao bi za to zadovoljstvo da plati cetvorocifrenu sumu evra, a rasne macice ne bi prodavao kako ko stigne nego bi dolazili iz malobrojnih registrovanih odgajivacnica pa bi im i cena bila veca. Tu bi se mnogo vise domova otvorilo za mesance jer bi nabavka rasne macke postala iracionalan luksuz za mnoge koji bi sada to mogli da priuste.
 
Pitanje je sadržano u naslovu :neutral:
Da li su za to krivi pravi odgajivači, koji prodaju mačiće koji nisu šampionskog kvaliteta bez obavezivanja vlasnika da mače steriliše?
Kakva je uloga felinoloških društava, zašto je ovde tako normalna pojava proizvoditi mačiće a ne biti registrovan u felinološkom društvu?
Da li će se te stvari ikada promeniti, i šta treba preduzeti da do promene dođe?

Svratih posle duzeg vremena na Krstaricu, i vidim, ovde i dalje, svasta ima :sad2:
Pa mislim moracu na pitanje da odgovorim pitanjem:
A U CEMU JE PROBLEM ?
Kao prvo, najveci procenat rasnih macaka u Srbiji su kastrati.
Drugo, kad se mace plati, koliko god da je kupac bogat i koji god da su mu motivi kupovine, brinuce o njemu, ako ni zbog cega drugog, a ono da mu ne propadne ulozeni novac.Ti macici ne igraju u "najtuznijoj macjoj prici".
Trece, sta ti zapravo znas o registrovanim odgajivacnicama macaka u Srbiji?
Da li znas, cast izuzetcima!, da se macke odgajaju i zive u kavezima a kod nekih i u transporterima gde u pola kubika prostora jedu, spavaju i vrse nuzdu.?
Naravno, to nisu one slike koje su dostupne javnosti..
Malobrojni, koji imaju jednu ili dve rasne macke a raspolozeni su za baktanje s macicima, macice odgajaju i tretiraju kao KUCNE LJUBIMCE s puno ljubavi i paznje za svako ponaosob.
Ja sam od tih, i bas me onteresuje
U CEMU JE PROBLEM ?
 
Pa evo u cemu je problem:

1) Da li su ti macke testirane na genetske bolesti, FIV i FeLV?
2) Ako nemas ili ne koristis sopstvenog muzjaka za parenje, da li trazis da muzjak kod koga vodis zenku bude testiran na genetske bolesti, FIV i FeLV, da li njegovi vlasnici traze da tvoja macka bude testirana na FIV i FeLV, da li dezinfikuju prostorije nakon posete svake macke koja dolazi na parenje? Da li ti sve to radis ako imas muzjaka koga iznajmljujes za parenje?
3) Da li su tvoje macke izuzetni primerci svoje rase, fizicki i po karakteru, da li potpuno odgovaraju standardu, kako prolaze na izlozbama?
4) U kom uzrastu ili nakon koliko teranja su se prvi put parile? Koliko je bio star muzjak? Da li su i muzjak i zenka bili dovoljno stari da se proceni kakav im je karakter i temperament? Da li bi te problematican karakter ili temperament uopste sprecio u nameri da ih pustis da se razmnozavaju?
5) Koliko cesto pustas macke da se pare?
6) Nakon koliko legala i u kom uzrastu ce biti sterilisane?
7) U kom uzrastu prodajes macice, da li ih vakcinises i revakcinises pre nego sto ih prodas?
8) Da li napravis trijazu u leglu i odredis koji macici mogu da se koriste za rasplod, a koje treba sterilisati?
9) VAZNO: DA LI SI ODABRALA MACICE POGODNE ZA RASPLOD KADA SI KUPOVALA SVOJE MACKE KOJE SADA KORISTIS ZA RASPLOD? Ili si kupila macice kvaliteta kucni ljubimac?
10) Da li kupci tvojih macica koji nisu za rasplod potpisuju ugovor da ce ih sterilisati? Da li si ti potpisala ugovor da ces primiti mace nazad ako iz bilo kog razloga, u bilo kom trenutka za vreme njegovog zivota ne mogu da ga zadrze?
11) Da li proveravas da li kupci mace drze u odgovarajucim uslovima i da li su ga sterilisali, ako nisu ispostovali ugovor da li uzimas mace nazad kod sebe? Da li si kada si se upustila u odgajanje macaka obezbedila dovoljno zivotnog prostora za slucaj da nekoliko zivotinja moras da oduzmes, ili da ti ih kupci sami vrate?


Da, poznat mi je fenomen "fabrika macica", kao sto (nadam se) znas, takvo drzanje macaka je protivzakonito pa ne shvatam tvoju poentu. Ovo sto sam gore nabrojala su stvari o kojima odgovorni odgajivaci vode racuna. Jesi li ti odgovoran odgajivac?
 
Poslednja izmena:
ne zelim da ovu prepisku pretvorim u licno prepucavanje ali red je da odgovorim.
Ukratko, imam svoje macke i svog muzjaka, nisu izlozbenog karaktera ali su preslatki :p
i oni i njihove bebe!
Odgovorno vodim racuna o njihovoj zdravstvenoj zastiti, u onoj meri da ne sputavam slobodu njihove predivne prirode :p
Ja ni decu kad sam radjala, nisam uz njih dobila garantni list koliko ce da zive i kakvi ce da budu, pa takvu artiju niti dajem niti sam trazila, ni za macke.
U skladu sa mojim zivotnim rezonom, ipak je to u rukama Gospodnjim!
svako dobro !
 
Nije to bio napad na tvoju licnost, nemoj da shvatis ovo kao licno prepucavanje. Prosto sam navela standard koji bi svaki odgajivac trebalo da postuje, i svako ko hoce da bude odgajivac prvo treba da odgovori na ta pitanja. Ne meni, nisam ja ovde nikakav inkvizitor niti arbitar, nego sebi. Ako radis nesto, radi to kako treba. To je odgovor na tvoje pitanje u cemu je problem ako svaki vlasnik rasne macke misli da moze da bude odgajivac - pre svega, problem je u tome sto ne moze (i ne treba) svaka rasna macka da sluzi za rasplod. Odatle sve pocinje, ljudi kupe macku dobru samo za kucnog ljubimca a ne za rasplod, ali oni misle da ako je rasna, to mora znaciti da je dobra i za razmnozavanje. Ako ne postujes pravila odgovornog odgajivastva, onda ne treba ni da budes odgajivac, samo doprinosis propadanju rase, proizvodis macice koji nisu ni za izlozbu ni za rasplod i mogu samo kucni ljubimci da budu (pritom ne trazis od njihovih kupaca da ih sterilisu, i oni onda proizvedu jos desetine istih takvih macica), i tako oduzimas domove onim mackama koje bi takodje bile divni kucni ljubimci, ali to nikada nece biti jer ce skoncati negde na ulici.

Proizvodnja macica je osetljiva tema u moralnom smislu, s obzirom na to koliko macica nema dom, tako da je pazljivo, odgovorno odgajivastvo usmereno na unapredjivanje rase jedino sto moze to da opravda. Pustiti rasnu macku koja nije odgovarajuceg kvaliteta za rasplod da se razmnozava po meni nije nista bolje nego pustiti svoju macku mesanku da se razmnozava, jer je ona eto tako divna i macici ce joj biti divni, i tako dalje, da ne nabrajam koje sve razloge ljudi imaju da ne sterilisu macku.
 
ne zelim da ovu prepisku pretvorim u licno prepucavanje ali red je da odgovorim.
Ukratko, imam svoje macke i svog muzjaka, nisu izlozbenog karaktera ali su preslatki :p
i oni i njihove bebe!
Odgovorno vodim racuna o njihovoj zdravstvenoj zastiti, u onoj meri da ne sputavam slobodu njihove predivne prirode :p
Ja ni decu kad sam radjala, nisam uz njih dobila garantni list koliko ce da zive i kakvi ce da budu, pa takvu artiju niti dajem niti sam trazila, ni za macke.
U skladu sa mojim zivotnim rezonom, ipak je to u rukama Gospodnjim!
svako dobro !

:lol:
Али ни децу "не правимо" са сваким...
Мени је то супер одговор јер нисам љубитељ расних мачака, не љубитељ, него ми ништа не значи раса. Чак ми се ни не допадају поједине расе мачака...али и особине које иду у складу са неком расом.
Није био уопште проблем да купим, чак су и цене приступачне...али ако се неко стварно озбиљно бави тим послом, онда разумем и и да жели квалитет, а посебно купац.
 
ne zelim da ovu prepisku pretvorim u licno prepucavanje ali red je da odgovorim.
Ukratko, imam svoje macke i svog muzjaka, nisu izlozbenog karaktera ali su preslatki :p
i oni i njihove bebe!
Odgovorno vodim racuna o njihovoj zdravstvenoj zastiti, u onoj meri da ne sputavam slobodu njihove predivne prirode :p
Ja ni decu kad sam radjala, nisam uz njih dobila garantni list koliko ce da zive i kakvi ce da budu, pa takvu artiju niti dajem niti sam trazila, ni za macke.
U skladu sa mojim zivotnim rezonom, ipak je to u rukama Gospodnjim!
svako dobro !

Izvini ali moram da te pitam, dobro, u redu sto su tebi tvoje macke divne, ali da li su ocenjene tj. da li su strucnjaci iz FIFE potvrdili da odgovaraju standardu rase, i da li ti je jednog momenta palo na pamet da ce se, s obzirom na nepostojanje rodovnika, medju njihovim potomcima desiti incest? I kakve sve bolesti onda mogu da izbiju na videlo? Stvarno nista licno, iskreno brinem samo za dobrobit tih macica koje proizvedes. I kao sto kaze Razvigor, ni decu ne pravis tek tako, sa bilo kim.
 
Izvini ali moram da te pitam, dobro, u redu sto su tebi tvoje macke divne, ali da li su ocenjene tj. da li su strucnjaci iz FIFE potvrdili da odgovaraju standardu rase, i da li ti je jednog momenta palo na pamet da ce se, s obzirom na nepostojanje rodovnika, medju njihovim potomcima desiti incest? I kakve sve bolesti onda mogu da izbiju na videlo? Stvarno nista licno, iskreno brinem samo za dobrobit tih macica koje proizvedes. I kao sto kaze Razvigor, ni decu ne pravis tek tako, sa bilo kim.

pa mimi's mom, ti i ja smo se i privatno dopisivale pre godinu dana na temu macaka, cisto da te potsetim.....
i ko je rekao da moje macke nemaju rodovnike?!
imaju i zenke ima i muzjak i legla se prijavljuju i macici takodje imaju rodovnike.
naravno da se oni ne pare nekontrolisano i kad hoce, naravno da se macici ne prodaju sa 5 i 6 nedelja, pod konstantnom su kontrolom veterinara - experta za macke, usput, i moja cerka koja studira veterinu je tu....
ono sto me kosnulo je ta GENERALIZACIJA: zasto SVAKI......
koji bre SVAKI ?????
toliko malo ima vlasnika rasnih macaka ciji se ljubimci pare svake godine, da nas bezmalo mozes izbrojati na prste dve ruke.
al etoo, nasao se po obicaju neko pametan, i zabrinut, iznad svega....
i ovde se nije postavilo pitanje SA KIM CE DECA DA SE PRAVE, vec da za tu decu (maciju) treba GARANTNI LIST !
e pa nema u zivotu deco ni za sta garancija, jedino sto je svima, i mackama i macicima i nama i nasoj deci zagarantovano, to je smrt.
nego da na ovom macijem forumu nadjete malo vise empatije, blagosti i ljubavi jedni za druge, i pre svega, da povadite balvane iz svog oka, a posle pomozite i nama za nase trnje.
sve u svemu, zalosno, al kad sam juce videla da je sa foruma blokiran onaj "deda" sto je ponesto napisao o mackama, svaki dalji komentar je suvisan.
ljubim sve vase mackurde i ostalu menazeriju, a vama, opet i uvek, svako dobro!
 
pa mimi's mom, ti i ja smo se i privatno dopisivale pre godinu dana na temu macaka, cisto da te potsetim.....
i ko je rekao da moje macke nemaju rodovnike?!
imaju i zenke ima i muzjak i legla se prijavljuju i macici takodje imaju rodovnike.
naravno da se oni ne pare nekontrolisano i kad hoce, naravno da se macici ne prodaju sa 5 i 6 nedelja, pod konstantnom su kontrolom veterinara - experta za macke, usput, i moja cerka koja studira veterinu je tu....
ono sto me kosnulo je ta GENERALIZACIJA: zasto SVAKI......
koji bre SVAKI ?????
toliko malo ima vlasnika rasnih macaka ciji se ljubimci pare svake godine, da nas bezmalo mozes izbrojati na prste dve ruke.
al etoo, nasao se po obicaju neko pametan, i zabrinut, iznad svega....
i ovde se nije postavilo pitanje SA KIM CE DECA DA SE PRAVE, vec da za tu decu (maciju) treba GARANTNI LIST !
e pa nema u zivotu deco ni za sta garancija, jedino sto je svima, i mackama i macicima i nama i nasoj deci zagarantovano, to je smrt.
nego da na ovom macijem forumu nadjete malo vise empatije, blagosti i ljubavi jedni za druge, i pre svega, da povadite balvane iz svog oka, a posle pomozite i nama za nase trnje.
sve u svemu, zalosno, al kad sam juce videla da je sa foruma blokiran onaj "deda" sto je ponesto napisao o mackama, svaki dalji komentar je suvisan.
ljubim sve vase mackurde i ostalu menazeriju, a vama, opet i uvek, svako dobro!

Priznajem, ne sećam se baš do detalja te prepiske, mada je se prisećam, a ovaj zaključak za rodovnike se nametnuo sam iz pisanja o garantnim listovima. Naravno da tebe niko nije poistovetio sa "odgajivačima" iz naslova teme, ne znam zašto si se našla toliko prozvanom i uvređenom još samim naslovom teme, ne znam gde živiš ali ogroman je broj nedovoljno pismenih i obrazovanih ljudi koji u rasnim mačkama vide isključivo izvor prihoda i shodno tome štancuju legla, valjaju ispod ruke i ko zna šta još rade... Moj knjigovođa ima persijanera kog je kupio kao ženku, da bi se šokirali svi u kući kad su mu se spustili testisi, što samo ukazuje na to da je prerano odvojen, da je bio suviše mlad da bi se jasno video pol, ili (što je možda i verovatnije) da su ga kupili od totalno neupućene osobe. (Naravno, nije im na kraj pameti palo da ga vraćaju, Dule ih je šarmirao još prvog dana, kad su mislili da je Maza.)

Što se Deda Žike tiče, sam je odlučio tako, stvarno sam dala sve od sebe da ga ubedim da se predomisli, a problemi su nastali zbog njegovog postovanja na Zaštiti prava životinja , ne na Mačkama, i to u vreme kad sam ja koja ti, kako vidim u donjem postu, smetam i koju smatraš glavnim krivcem za sve, bila slabije aktivna na forumu zbog ćerkine bolesti.

zakljucak:
ono cime bi neko trebao bas bas ozbiljno da se pozabavi (umesto sto brine o mackama desetak "neodgovornih odgajivaca"), jeste
sta ili ko je doveo do toga da ovaj nekada veoma posecen forum danas ima vise administratora nego postova dnevno :(
srecno!

Na ovo mogu samo da ti kažem da se, ako imaš zamerke na moderaciju, obratiš nekom od supermoderatora ili administratora.

Nadam se da smo završili sa offtoppic diskusijama i da sad možeš da kao odgovoran odgajivač (kako se predstavljaš a kakvih je kod nas svakako malo) daš konstruktivne predloge kako da se stane u kraj ovima iz naslova.
 
Ok, posto nikako ne odgovaras konkretno na postavljena pitanja, nego bezis u neke nejasne i maglovite generalizacije, zakljucicu da pod "garantnim listom" podrazumevas ono sto odgajivac treba da preduzme da bi mu macici bil sto zdraviji... kao sto su genetski testovi roditelja, biranje najboljeg maceta iz legla za rasplod i sterilizacija ostalih, sterilizacija zenke posle 3-4 legla i sl. Neko ponasanje koje bi trebalo i ljudima koji pojma nemaju o mackama da zvuci logicno i razumno. Ali eto, ima nas raznih. :dontunderstand:
 

Back
Top