Zašto se Srbi lože na tuđe praznike?

Zašto se Srbi lože na tuđe praznike?

Neki od primera
  1. Dan Zaljubljenih (Valentine's Day)
  2. Noć veštica (Halloween)
  3. ...
dopunite spisak, i komentarišite ako imate šta pametno da kažete
To nisu praznici uopšte. Radni dani i ovde i svuda u svetu. To su dani kojima je data neka simbolika a koji su postali univerzalni globalizacijom i komercijalizacijom i prevazilaze uveliko neka prvobitna religijska značenja. Eno imaš performanse i u Kini, Koreji, Japanu, Tajlandu....zemljama koje baš ništa nemaju sa hrišćanstvom bilo koje provenijencije. Služe zabavi i potrošnji. Ne razumem zašto bi ikome smetalo.

Ja od praznika priznajem Božić zbog pozitivne atmosfere. Slavim oba, gregorijanski zbog drage Mađarice i sestrinih klinaca (Nemci) , julijanski kao svoj porodični.
Počinjem negde u novembru kada u Nemačkoj i Mađarskoj krenu weihnachtsmarkt-i tj adventi i završim 8-og januara. Između taman upadaju slava i NG, tako da pod praznici ja samo to priznajem i mislim :lol:
Sve ostalo su za mene radni i neradni dani. Ispoštujem i roštiljanje za prvi maj i pečenicu za Uskrs ali nemaju taj efekat na mene. a ovi Valentini, veštice i ne konstatujem...Ali neka se deca igraju.... ne smeta.
 
To nisu praznici uopšte. Radni dani i ovde i svuda u svetu. To su dani kojima je data neka simbolika a koji su postali univerzalni globalizacijom i komercijalizacijom i prevazilaze uveliko neka prvobitna religijska značenja. Eno imaš performanse i u Kini, Koreji, Japanu, Tajlandu....zemljama koje baš ništa nemaju sa hrišćanstvom bilo koje prominijencije. Služe zabavi i potrošnji. Ne razumem zašto bi ikome smetalo.

Ja od praznika priznajem Božić zbog pozitivne atmosfere. Slavim oba, gregorijanski zbog drage Mađarice i sestrinih klinaca (Nemci) , julijanski kao svoj porodični.
Počinjem negde u novembru kada u Nemačkoj i Mađarskoj krenu weihnachtsmarkt-i tj adventi i završim 8-og januara. Između taman upadaju slava i NG, tako da pod praznici ja samo to priznajem i mislim :lol:
Sve ostalo su za mene radni i neradni dani. Ispoštujem i roštiljanje za prvi maj i pečenicu za Uskrs ali nemaju taj efekat na mene. a ovi Valentini, veštice i ne konstatujem...Ali neka se deca igraju.... ne smeta.
imas pravo
negde sam video da u Koreji obelezavaju Bozic tako sto poklanjaju voljenoj osobi nesto, dakle slicno kao dan zaljubljenih
 
Међународни ко "међународна заједница". И Нике патике су међународне.
кад би православци славили Св. Валентина као дан љубави онда би јулски датум био тачан. Они имају Св. Трифуна за ту сврху.
Međunarodna zajednica je istinit izraz kada govorimo o UN.
 
TO su hrišćani hteli da poklope stari srpski praznik Zarezoja pa našli nekog što je voleo da pije vino (Trifon) i njega nam uvalkili, kao što su valili Vitusa za Vidovdan. Mangupska posla
ти мора да си и неки антиваксер кад у свему видиш некакве завере, а, а?
;-)
 
TO su hrišćani hteli da poklope stari srpski praznik Zarezoja pa našli nekog što je voleo da pije vino (Trifon) i njega nam uvalkili, kao što su valili Vitusa za Vidovdan. Mangupska posla
Sveti Vitus je Svetovid kome su pomerili praznik da pada na dan svetog Vitusa/Vida jer je hristijasnizacija Srba metodama katoličke crkve i nemačkih i mađarskih biskupa dala tako finih rezultata da je tek u doba Svetog Save pravoslavna crkva nekako uspela da popravi utisak. Srbi su se hristijanizivali pretposlednji u Evropi - samo je u Litvaniji otpor pružan duže nego kod Srba, a i Litvaniju (postali su katolici tek posle stupanja u državnu uniju sa Poljskom, litvanski knez je namamljen pomoću poljske krune) je originalno uspela da hristijanizije tek pravoslavna crkva propovedima, i bez ikakve primene sile: katolički nemački biskupi su zavodili “red” po kojem su svake godine ubirali pravi danak u krvi od bivših “pagana”: određeni broj novih podanika su prosto prodavali u roblje u korist lične kase.
 
ти мора да си и неки антиваксер кад у свему видиш некакве завере, а, а?
;-)
Kakve veze ima jedno s drugim? Pravoslavna crkva je kod Srba zatekla izuzetno jak otpor hristijanizaciji jer se ona u viđenju katolika svela na porobljavanje i širenje hrišćanstva kao ideologije koja je trebalo da obezbedi da novi podanici strpljivo podnose hirove gospodara, pa je zbog toga nastupala znatno uviđavnije i tolerantnije i inkorporirala je mnoga ranija verovanja.

Na primer daća je slovenska trizna. Gozba u čast mrtvih, da bi se odobrovoljila htonska božanstva da prime umrlog u Velesov donji svet izobilja, gde pasu njegova bezbrojna krda goveda i gde nema gladi, žeđi i bolesti.
 
To nisu praznici uopšte. Radni dani i ovde i svuda u svetu. To su dani kojima je data neka simbolika a koji su postali univerzalni globalizacijom i komercijalizacijom i prevazilaze uveliko neka prvobitna religijska značenja. Eno imaš performanse i u Kini, Koreji, Japanu, Tajlandu....zemljama koje baš ništa nemaju sa hrišćanstvom bilo koje provenijencije. Služe zabavi i potrošnji. Ne razumem zašto bi ikome smetalo.

Ja od praznika priznajem Božić zbog pozitivne atmosfere. Slavim oba, gregorijanski zbog drage Mađarice i sestrinih klinaca (Nemci) , julijanski kao svoj porodični.
Počinjem negde u novembru kada u Nemačkoj i Mađarskoj krenu weihnachtsmarkt-i tj adventi i završim 8-og januara. Između taman upadaju slava i NG, tako da pod praznici ja samo to priznajem i mislim :lol:
Sve ostalo su za mene radni i neradni dani. Ispoštujem i roštiljanje za prvi maj i pečenicu za Uskrs ali nemaju taj efekat na mene. a ovi Valentini, veštice i ne konstatujem...Ali neka se deca igraju.... ne smeta.
Samo Halloween i stara božanstva. :kafa:
 
Pazi
Pridev koji koristiš nije baš uljudan
Pitanje kalendara je malo šire nego što ga ti ovako pljesneš
Jel svi Srbi slave St Valentine ili Halloween? Ne.
Ja ne znam nijednog Srbina koji je "ko dobar dan" prihvatio to
Ali i pored toga, zaista ne znam čemu ovakve prozivke? Zašto gnjaviti ljude?
Slave dvoje zaljubljenih Svetog Valentina, i šta sad? Za mene je danas Sveti Trifun ali ne pada mi na pamet da prozivam nekog što slavi Svetog Valentina ili Novu Godinu po julijanskom.

Pustite ljude, ne gnjavite ih
Zašto ne Halloween, u spomen na stare bogove?
 

Back
Top