Zašto se Srbi lože na tuđe praznike?

Zašto se Srbi lože na tuđe praznike?

Neki od primera
  1. Dan Zaljubljenih (Valentine's Day)
  2. Noć veštica (Halloween)
  3. ...
dopunite spisak, i komentarišite ako imate šta pametno da kažete

4. Vaskrs....Judejska PASHA
5. Božić....Mitra, Zoroastrizam

The celebration of the birthday of Mithras, the sun god of the Persians whose mystery religion was popular among soldiers in the Roman army, was also celebrated on 25 December.
Mithras was often perceived as a rival to Jesus Christ, and Christians took advantage of the popularity of the 25 December date to celebrate the birth of their own influential religious figure.
 
Zašto se Srbi lože na tuđe praznike?

Neki od primera
  1. Dan Zaljubljenih (Valentine's Day)
  2. Noć veštica (Halloween)
  3. ...
dopunite spisak, i komentarišite ako imate šta pametno da kažete
paa,.. :prstic: , ja sam bio oženjen katolkinjom ,... ima ovde puno mešovitih brakova :) . a ima i džentlmena ;)

A Noć Veštica je mahom zezancija (paganski običaj),
inače je 14. februar i dan braka i dan razvoda braka (ozbiljno) :) .

Neki ljudi vole začinjeno, a praznici su začin života, razbijanje monotonije,.. sive svakodnevnice..

Vozim danas po gradu i vidim moje momke sa ružom u ruci - nekoliko njih - učenici,..

Što bi oni razmišljali da li su im curice katolkinje ili pravoslavke,.. a ruža je ruža,.. , pa nije to neko praznovanje,..
 
Valentines day takozvani je međunarodni praznik na koji se svi lože, sa interesantnom činjenicom da je taj datum crkva uspostavila 14. februara u ime mučeništva svetog Valentina te se zove Valentinovo. To se komercijalizovalo do toga da u Srbiji se samo zove dan zaljubljenih, a u Hrvatskoj Valentinovo. Inače, zbog kalendara pravoslavci trebaju kanonski da ga slave 6. Jula
 
Previše filozofije. Praznici su lep povod za zabavu, u čemu je problem. Ko nam je kriv kad se nismo prvi setili Dana zaljubljenih, Noći veštica, Dana mačaka, Noći muzeja...
Upravo to i jeste sustina praznika. Nebitno ko ih je smislio, ako mi se svidja i ako sam raspolozen, slavicu, zaiebavacu se, maskiracu se, glupiracu se....
 
Inače gospodo Srbi, i krsne slave su paganski običaji,.. nema toga u Bibliji,.. ni crkvenih praznika koji se slave uz sveće ili već kako, uz iće i piće,.. Ni "pričesti" nad grobom.
A krsna slava se po pravoslavnom protokolu slavi tako što prvo treba da je sveštenik osveštao vaš dom,.. i to i za Božić i Uskrs i krsnu slavu.
Kuća se sveti (osveštava), a za svaki praznik se "sveti vodica".

Ima li takve teme na Krsti @Sensei ?
 
4. Vaskrs....Judejska PASHA
5. Božić....Mitra, Zoroastrizam

The celebration of the birthday of Mithras, the sun god of the Persians whose mystery religion was popular among soldiers in the Roman army, was also celebrated on 25 December.
Mithras was often perceived as a rival to Jesus Christ, and Christians took advantage of the popularity of the 25 December date to celebrate the birth of their own influential religious figure.
Ali im je zato Jullije Genocidas rod rodjeni, kao i neki Luka iz Antiohije i Vitus sa Sicilije.
 

Back
Top