Zasto se ovo desava?

Kako to da cene elektronskih uredjaja padaju a hrane rastu?

Pre 20..30 godina televizori, telefoni i ostali uredjaji su kostali u hiljadama dolara a sad u destinama ili eventualno stotinama.

A hrana sa druge strrane ode u nebesa.

Kako, zasto?
Pa prvo, uredjaji od pre 20tak godina i sada nisu isti. Kvalitet i rok im nije isti. Čim prodje garancija (od 2-5 godina) ide u djubre.
A ranije se znalo. Kupiš (daš malo bogatstvo) ali zato traje minimum 10-20 godina.
I sva ta tehnika se sklapa od robova u šklj zemljama ili čak na brodovima.
Znači ulaganje 1 dolar a prodaje se za lupam 100 dolara.
Ispada da je tehnika skupa naspram koliko košta gotov proizvod.
Mada, postoji tehnika koja traje ali mi ni u snu nemamo para za takve proizvode.
A što se hrane tiče, ako je domaća država je ubija porezima.
Ako je uvozna onda jbg ne mogu banane da proputuju pola sveta za dzabe.
Plus, sada u svako doba imaš sezonsko voće i povrće.
U sred zime imaš paradajz.
To ranije nije bilo. I to mora da košta.

Pa prvo, uredjaji od pre 20tak godina i sada nisu isti. Kvalitet i rok im nije isti. Čim prodje garancija (od 2-5 godina) ide u djubre.
A ranije se znalo. Kupiš (daš malo bogatstvo) ali zato traje minimum 10-20 godina.
I sva ta tehnika se sklapa od robova u šklj zemljama ili čak na brodovima.
Znači ulaganje 1 dolar a prodaje se za lupam 100 dolara.
Ispada da je tehnika skupa naspram koliko košta gotov proizvod.
Mada, postoji tehnika koja traje ali mi ni u snu nemamo para za takve proizvode.
A što se hrane tiče, ako je domaća država je ubija porezima.
Ako je uvozna onda jbg ne mogu banane da proputuju pola sveta za dzabe.
Plus, sada u svako doba imaš sezonsko voće i povrće.
U sred zime imaš paradajz.
To ranije nije bilo. I to mora da košta.
u stvari pre bih rekao
postoji kvalitetna tehnika koja kosta kao i ona tad ali se ljudi opredeljuju za jeftinu jednokratnu tehniku.

logika je i jasna

zasto bi dao pare za jedan proizvod koji kosta gomilu para i traje recimo 20 godina
kad za taj period mozes kupiti 5 proizvoda, za tih 5 dati ukupno kao za taj jedan ali ces biti "up to date" sa tehnologijom i svaki sledeci ce imati neke naprednije funkcije.

mislim da kad se podvuce crta dodjes na isto.

u stvari pre bih rekao
postoji kvalitetna tehnika koja kosta kao i ona tad ali se ljudi opredeljuju za jeftinu jednokratnu tehniku.

logika je i jasna

zasto bi dao pare za jedan proizvod koji kosta gomilu para i traje recimo 20 godina
kad za taj period mozes kupiti 5 proizvoda, za tih 5 dati ukupno kao za taj jedan ali ces biti "up to date" sa tehnologijom i svaki sledeci ce imati neke naprednije funkcije.

mislim da kad se podvuce crta dodjes na isto.
Mislim da većina nas nema taj izbor. Iz finansijskih razloga.
Mada neki dižu kredite ali mislim da je to više zbog nekog fenseraja.

Back