Zašto se često kvare punjači za električna kola?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
212.083
Često se može pročitati (naročito kod testova EV ) da su novinari planirali da pune kola ne jednom mestu, ali to nije radilo.
S druge strane ja ne mogu da se setim kad sam poslednji put naišao na benzinsku pumpu i da nisam mogao da sipam gorivo. Mislim da je to bilo još tokom devedesetih.

Ima li neko pojma zbog čega su tako česti otkazi elektropunjača?
 
Često se može pročitati (naročito kod testova EV ) da su novinari planirali da pune kola ne jednom mestu, ali to nije radilo.
S druge strane ja ne mogu da se setim kad sam poslednji put naišao na benzinsku pumpu i da nisam mogao da sipam gorivo. Mislim da je to bilo još tokom devedesetih.

Ima li neko pojma zbog čega su tako česti otkazi elektropunjača?
Zbog jeftinih i neadekvatnih kineskih komponenti koje su ugradjuju u punjace u tvojoj zemlji.

Ti o celokupnoj tehnologiji EV saznajes i sudis na osnovu tekstova novinara, najcesce srpsko/hrvatskih nebuloznih portala jer ne znas druge jezike. Meni prvo pada na pamet da su ti ljudi tehnoloski nepismeni, da ne umeju da rastumace poruke na displeju punjaca koje su najcesce na egleskom, da ne znaju da upotrebe kreditnu ili namensku kartice za koriscenje na punjacima... a bogami, pada mi na pamet da su dobili naloge da pisu protiv industrije EV pa namerno pisu lazi. Takodje mi pada na pamet da ti novinari rade svoje reportaze u Evropi koja je tehnoloski zaostala u odnosu na Kinu i USA pa Evropljani ne umeju ni cestit punjac da naprave ili da koriste...

Btw, ovde gde ja zivim nema kvarnih punjaca, onaj ko im je vlasnik ih popravlja momentalno jer preko njih stice zaradu (a nemam pojma da li se uopste i kvare). Doduse ni ja kao ni ti ne koristim javne punjace, koristim svoj kuci jer planiram svoju nedelju.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kvarovi nisu zabeleženi samo u Srbiji nego ih ima i u EU. Teslini punjači se smatraju najpouzdanijim, ali je i sa njima bilo problema.
A sta sam ja pisao? Pisao sam o tehnoloski zaostaloj Evropi, to Evropa i jeste, ozbiljno. U Evropi je ekstremno snazan pokretr protiv EV, ne zbog toga sto je ta tehnologija neuspesna, nego sto je Evropa neuspesna u toj tehnologiji. Tesla proda vise EV nego svi evropski proizvodjaci zajedno a zamislite kada bi jos dosli Kinezi, automobilska industrija u Evropi bi mogla da se ugasi, ostalo bi 10-11% Evropljana bez posla, stravican udar na privredu EU. Zato se i pisu svi ti lazni tekstovi o EV, ogaditi ljudima koji nemaju pojma kako to funkionise, bar do vremena dok EU industrija EV ojaca i stane na svoje klimave noge (ako ikad i stane).

Teslini superchargeri ne rade sa ostalim EV ako nemaju Magic Dock, ne znam kakva je situacija sa tim punjacima u EU, da li su opremljeni tim dockom i da li onda mogu na njima da se pune VW, Reanault, Fiat - te mozda je razlog sto se toliko ne kvare (ako je uopste istina da se punjaci za EV kvare) a mozda "novinari" ne smeju da pisu protiv Tesle zato sto bi popili tuzbu zbog sirenja laznih vesti - Tesla im to ne bi oprostila.
 
Jos jednom, chargeri za EV su bitni zbog daljih putovanja, da odes iz Nemacke na letovanje u Grcku ili Italiju recimo ili da posetis svoj zavicaj u Pirotu ako si dodjos u Ujvideku a ne toliko zbog svakodnevnih potreba, redovnog radnog dana. Ogroman % vlasnika EV ima svoju garazu i svoj punjac, uostalom EV su jos poprilicno skupa.
 
Poslednja izmena od moderatora:
A sta sam ja pisao? Pisao sam o tehnoloski zaostaloj Evropi, to Evropa i jeste, ozbiljno. U Evropi je ekstremno snazan pokretr protiv EV, ne zbog toga sto je ta tehnologija neuspesna, nego sto je Evropa neuspesna u toj tehnologiji. Tesla proda vise EV nego svi evropski proizvodjaci zajedno a zamislite kada bi jos dosli Kinezi, automobilska industrija u Evropi bi mogla da se ugasi, ostalo bi 10-11% Evropljana bez posla, stravican udar na privredu EU. Zato se i pisu svi ti lazni tekstovi o EV, ogaditi ljudima koji nemaju pojma kako to funkionise, bar do vremena dok EU industrija EV ojaca i stane na svoje klimave noge (ako ikad i stane).

Teslini superchargeri ne rade sa ostalim EV ako nemaju Magic Dock, ne znam kakva je situacija sa tim punjacima u EU, da li su opremljeni tim dockom i da li onda mogu na njima da se pune VW, Reanault, Fiat - te mozda je razlog sto se toliko ne kvare (ako je uopste istina da se punjaci za EV kvare) a mozda "novinari" ne smeju da pisu protiv Tesle zato sto bi popili tuzbu zbog sirenja laznih vesti - Tesla im to ne bi oprostila.
Aha, dobro.
https://www.jutarnji.hr/autoklub/el...tpustila-cijeli-tim-za-superchargere-15456248
 
A sta sam ja pisao? Pisao sam o tehnoloski zaostaloj Evropi, to Evropa i jeste, ozbiljno. U Evropi je ekstremno snazan pokretr protiv EV, ne zbog toga sto je ta tehnologija neuspesna, nego sto je Evropa neuspesna u toj tehnologiji. Tesla proda vise EV nego svi evropski proizvodjaci zajedno a zamislite kada bi jos dosli Kinezi, automobilska industrija u Evropi bi mogla da se ugasi, ostalo bi 10-11% .
KInezi su došli u EU .. Xpeng BYD I Hongqi 2022 a MG pre toga ..Xpeng je bio br2 za auto godine 2023 ... prodaju ga jako dobro
 
I jesi li ti dodjosu procitao taj tekst iz hrvatskih novina (ako vec ne umes da procitas nesto na engleskom recimo)? Tamo ne pise da su Teslini superchargeri losi i da se kvare pa su zbog toga zaposleni u tom odeljenju dobili pedale nego da smanjuju broj zaposlenih zbog redukcije troskova u celokupnoj kompaniji. Koje . bre, veze ima taj clanak sa tvojim uvodnim tekstom o kvarovima chargera za EV? Ti samo nabacujes tekst za tekstom o necemu o cemu se apsolutno ne razumes, clanke koji nemaju veze jedan sa drugim sem sto se spominje Tesla.
 
Mogu uveden je standard isti za sve..Stari ne mogu noviji svi mogu
U USA postoji CCS1 a u EU CCS2 standard (sto je prakticno isto) ali koliko vidim od Teslinih modela samo 3-ka moze da se puni na tim Ionity chargerima, S i X model ne mogu bez adaptera, sto si i sam napisao. Teslini superchargeri su uvedeni vise godina pre tih Ionity pa je logicno da moraju ponuditi nesto bolje nego Tesla da bi bili uspesni na trzistu. Verovatno ce im Tesla odgovoriti jacim chargerima ako uopste ostanu u tom segmentu. Mada se tesko napusta 50 hiljada superchargera koliko su instalisali do sad.
 
Poslednja izmena:
Gde se prodaje ( i koliko) Xpengova i ByD-ova? A koliko sam procitao, EU hoce da uvede i 50% carine na Kineze, retroaktivno cak. Stite ljigavi VW i Renault.
Hteli su ali će najverovatnije odustati od toga jer je Kina danas najvece tržište na svetu.. Ne mogu to raditi a da sebe ne ubiju ..Umesto toga je VW zveknuo u Xpeng dobru lovu i kupio 10% .. Xpeng je odlican a I cena mu je dobra .. XPENG ima 2 predstavnistva u mom gradu oko 500k stanovnika a BYD ima jedan ..
 
A evo ti liste iznad koga su već po prodaji za prvi kvartal ..
Screenshot_20240508_202541_Chrome.jpgScreenshot_20240508_202554_Chrome.jpg
 
Ionity Charger je bolji od Teslinog supercharger ..ali tu imamo problem za Teslu S i X mora se kupiti adapter za punjenje ..Ionity ide do 350kw ima ih dosta u EU
Zanimljivo je Ionity punjača nema u Srbiji iako se ovde uredno mogu kupiti Kia/Hyundai električna vozila dok je sa Teslom obrnuto jer nema predstavnika u Srbiji, a ima 2 superchargera, u Beogradu i Aleksincu. To znači da vozač Tesle koji iz EU ide kroz Srbiju recimo do Grčke može normalno proći puneći samo na "svojim" punjačima dok vozač Kie ne može.
 
Zanimljivo je Ionity punjača nema u Srbiji iako se ovde uredno mogu kupiti Kia/Hyundai električna vozila dok je sa Teslom obrnuto jer nema predstavnika u Srbiji, a ima 2 superchargera, u Beogradu i Aleksincu. To znači da vozač Tesle koji iz EU ide kroz Srbiju recimo do Grčke može normalno proći puneći samo na "svojim" punjačima dok vozač Kie ne može.
Može novija vozila se mogu puniti na svim punjacima bilo to Tesla ili neki drugi ..od Tesle 3 a i ta Kia se moze puniti na Teslinim punjacima ..
 
U EU je uveden standard CCS-2 Tesla je morao otvoriti tako da vlasnici Kia vozila preko svog appa mogu da plaćaju normalno kao da su na nekom drugom punjacu a ima adapter za 50€ tako da nije problem ni za starije ..Jedina razlika je sto su njihovi punjaci za Kia i Hyundai dosta brzi ali to je zbog baterija 400V vs 800V
 
Poslednja izmena:

Back
Top