Zasto mi uopste postojimo??!

Katiee

Obećava
Poruka
51
Mozda uobicajno, mozda i ne :D
Ali, zasto mi uopste postojimo....
rodimo se -drugi se muce oko nas
onda se mi mucimo kako bi nam zivot ,,bio bolji"
onda se jos mucimo
pa jos
onda se o5 mucimo da nadjemo pristojni posao uz pomoc diploma(za koje smo se mucili) ,mada od toga nema nikakve vajde jer sada sve ide preko veze
onda kad nadjemo posao, tamo se mucimo..itd
I onda umremo i nicega se ne secamo, dok za nekih 200-250 godina , niko se vise nas nece ni secati..
I, zasto onda mi uopste zivimo?
 
Svrha života u tom smislu, zašto smo se rodili uopšte, ili postoji a nama je nedokučiva ili ne postoji. Smatram da o tome ne vredi razmišljati. Zaludan posao, troši vreme. Ako si ovde, sada, onda treba da razmišljaš šta da radiš. Da li se mučiš ili ne, zavisi od tvog shvatanja sveta. Ako hoćeš da sebi predstaviš sve kao muku, onda se mučiš. Ako nećeš, onda nećeš, već ćeš shvatiti da nikome nije sve potaman. Čak ni oni puni novca i veza, kojima sve, naizgled, ide ne mogu da kažu da se ne muče oko nečega ili za nešto. Sve ima svoju cenu.
Za mene, smisao života je razvoj i to u svakom smislu. Smrt mu onda dođe kao i rođenje. Svrha postoji ali nam je nedokučiva ili ne postoji. Opet, čemu razmišljanje o tome?
 
Prica O Zivotu
AKO NEKAD UMREM TUZAN
BEZ IGDE IKOGA,
AKO NEKAD SKLOPIM OCI
BEZ ZADNJEG POZDAVA

OSTACE IZA MENE TOCAK VREMENA
ZAVRTI GA U RITMU NASIH PESAMA.

AKO NEKAD PODJEM STAZOM
KOJOJ SU HODALI
SVI ONI LJUDI STO SU
VECNOST TRAZILI

POTRAZITE ME TAMO GDE SU OTISLI
SVI ONI PUTNICI STO NISU SHVATILI

DA ZIVOT TRAJE JEDAN TREN,
DA BRZO PRODJU GODINE

,
DA SVI SMO SAMO SECANJE
STO KAO EHO ODZVANJA KROZ VREME,
DA SVI SMO CULI TU
PRICU O JEDNOM COVEKU
STO ODGOVOR JE TRAZIO
A PITANJE DAVNO IZGUBIO.

SVE PRICE O ZIVOTU
IMAJU SLICAN KRAJ,
I BAS TU, POSLE SVEGA,
DOLAZI ISTINA...:zroll:

I ZATO ZIVI,
ISKORISTI SVAKI DAN:heart:
KAO DA JE POSLEDNJI I BUDI SIGURAN :zskace:::vatromet::konfete:
z:poz:
 
Reci su toliko skrte, da mogu iskazati ono sto osecamo, mislimo, uhh... nadam se da cemo se uskoro otrezniti. Jer ovu svest koju sada posedujemo- zovem -nesvescu.Ali to je moje misljenje , svako ima pravo na slobodnu volju.

Nebo je plavo. Previse ,suvosno...

Nebo ne cini plavo , niti plavo cini nebo. To je u nama. Dovoljno je reci Nebo.

Zato sam ti napisao onakav post. A ti brate svaku tu "rec", mozes "videti","osetit"i,"razumeti",na svoj nacin ;)


Bez predrasuda i sumnji se moze. Sve je moguce ako verujemo.To je jedan totalno drugaciji pogled na svet. Mnogo svetliji , jasniji, zahvalniji.

Trazimo,nesto,ispred,nosa.

Meni je istok na zapadu ,mozda.

Nije ,neznamo , vec, nezelimo ,prihvatiti,jednostavnost.Uzivati.

Mozda je ovako zabavnije,hmm... ali svi vidimo kuda to vodi i cutimo, samo ce se resiti,mozda, nije nas briga,skrecemo misli... Umesto Bogu molimo se Mammoni.
Cena je prevelika u svakom slucaju , mozda kroz ljubav, nije,toliko.

Ja cu probati... Ali cu i uzivati, bez obzira na spoljne uticaje.Jer tako ja zelim , "vidim" :sanke::sanke::sanke::sanke::sanke::zskace::zskace::zskace::zpozdrav::zpozdrav:z:mrgreen:z:lol::bob::nosijelku:z:ddm:z:poz:z:poz:z:poz:
 
Poslednja izmena:
Zasto postojimo?

Pitanje je aspurdno jer pretpostavlja nepostojanje kao nesto sto bi trebalo da bude a onda se sa cudjenjem pita "Zasto postojimo?
Nepostojanje je kvazipojam. Ima samo postojanja za nas i ono nema suprotnost. Znaci, mi smo postojali uvek. Nikada nismo nepostojali, pa nastali. A nadam se da shvatas da kada kazem "mi" ne mislim na telo, vec na ono sto nalazimo u sebi a zovamo "subjekat" i sto je metafizicki entitet.

Sto se tice tela za koga ti smatras da je "ja"..(jel tako) ono je pojava, objekat medju objektima i kao takvo podlozno nazelu razloga ili bilo eficijentnom uzroku ( sta je prouzrokovalo da nesto jeste) bilo konacnom uzroku nad kojim ti kontempliras na ovoj temi, a koji znaci ( radi cega nesto jeste?). Eficijentni uzrok tela je smena bezbroj uzrocno posledicnih desavanja koji su svi karike u jednom beskonacnom lancu kauzaliteta. Konacani uzrok tela jeste volja...ili radi cega nesto jeste? Radi volje koja se ispoljava kao smena uzroka i posledice ali koja sama nema nikakvog uzroka.
Svako ispoljavanje sile ima svoj uzrok dok sama sila nema.

Najasnije rececno... odgovor bi glasio da sve sto opazamo jeste pojava u svesti nespoznatljivog subjekta i samo u toj pojavi vaze zakoni uzroka i posledice ili pitanje zasto. Izvan toga..u svetu stvari po sebi, nema kauzaliteta i pitanje zasto nema zancenja ali samim tim to je obalst izvan mogucnosti saznanja.

Sopenhaurov citat
Koje su to fatalnosti sa one strane svakog moguceg iskustva a koje su ucinile da se volja po sebi objektivise na ovakav jadan nacin, kao svet u kome vlada patnja i smrt "
Sopenhauer Epifilozofija

Ne smete nikada izgubiti iz vida šta je zapravo nas intelekt: prosto orudje za bedne svrhe individualnih pojavnih oblika volje. I taj intelekt bi trebalo da pronadje , razume i iscrpno objasni praodnose svega bitisanja?! Kada bi nam se desilo da nam se pruzi otkrovenje tih problema, mi ne bismo ništa od toga razumeli "
citat Sopenhauer

KAO STO VIDIS NE mozemo znati..ali mozemo naslutiti drugim mocima duha. Spekulativna metafizika je nemocna pred time, ali metafizika intuicije, metafizika volje... nije! Iako nam i ona moze pruziti samo nejasnu "maglovitu resu".

Kruskica
Zabranila bih filozofiju, inače.
NEMATE POJMA SA ŽIVOTOM

Ma nemoj? z:)

Nisi ni svesna kakva znanja filozofija poseduje.
 
A, kada bi znao, zasto postojis ("taj visi smisao") sta bi onda ?
Malko Bogovao ? Mozda bi bio srecniji? Sta ako se razocaras tim "visim smislom" ?
Imamo slobodnu volju i sta jos zelimo ? U svemu brze,vise,bolje?
"Glava" nam je u "nogama" , a "noge" u "glavi" , stim da smo paraplegicari .

Zelimo "visi": "smisao",hmm... A reci nam metafora na metaforu.
Stvorimo nekakav pojam u svojoj glavi ,gledajuci u istu stvar,koja se zove(neko joj dao ime) jednim imenom (recju),razlicito je vidimo (subjektivno).
Pocnemo se raspravljati oko te reci(pojma zamisljenog malo drugacije,kod tebe ili mene).
Pocnemo se svadjati zbog toga,hmm... Zelimo jedan drugog udariti zbog toga,hmm...Cak ubiti zbog toga,hmm...Ratovi...

A cak i kada bi znali ,ne bi verovali :D
Jer sumnja nam "vazduh" koji disemo , a predrasuda "hrana" koju jedemo.

Pa se pitamo ,hmm... ? Zasto jednostavno kada moze komplikovano. ;)

Nasa svest se moze opisati Bajaginom pesmom,mozda z;)


Obratite paznju , mili moji na svaku rec u pesmi ;)
 
Poslednja izmena:
Mozda uobicajno, mozda i ne :D
Ali, zasto mi uopste postojimo....
rodimo se -drugi se muce oko nas
onda se mi mucimo kako bi nam zivot ,,bio bolji"
onda se jos mucimo
pa jos
onda se o5 mucimo da nadjemo pristojni posao uz pomoc diploma(za koje smo se mucili) ,mada od toga nema nikakve vajde jer sada sve ide preko veze
onda kad nadjemo posao, tamo se mucimo..itd
I onda umremo i nicega se ne secamo, dok za nekih 200-250 godina , niko se vise nas nece ni secati..
I, zasto onda mi uopste zivimo?

Postoji mnogo razloga ..samo treba biti optimista ;)
 
I, zasto onda mi uopste zivimo?

Katiee
Mnogi ljudi traže istinu o životu a kada im se ponudi istina oni je negiraju.
Razlog je zato što svako traži istinu očekujući da će je naći onakvom kakvom je on-a zamišlja. Umesto toga zašto ne bi pročitala knjigu INITIATION od Elisabeth Haich. Neki dan mi je neko rekao da tze knjige ima prevedene i može se kupiti u nekim knjižarama u Beogradu.
U početku je malo razvučena (što je uobičajeno kod pisaca -žena) dok kasnije bude interesantnija i verujem da će raspaliti tvoju potrebu za daljim istraživanjima.
 
Katiee:
I, zasto onda mi uopste zivimo?

"Zbog čega živimo? Da bismo Bogu pribavili ljudsko meso. Jer Biblija od nas ne traži ....da tražimo smisao života. Ona od nas traži da se množimo. Volite se i množite. Shvatite dobro : smisao tog 'volite se' ne znači dakle nikako milosrdnu, suosjećajnu, duhovnu ili strastvenu ljubav, već želi jednostavno reći : 'vodite ljubav', 'parite se'...(ublažio je glas i nagne se prema njoj ) '****** se'! U tome i samo u tome sadržan je smisao ljudskog života. Sve ostalo su budalaštine!"
Milan Kundera


Zvuči prilično poražavajuće, ali zaista sve češće mislim da nema neke velike "tajne" koju treba otkriti i da je to naše večno traganje za smislom života samo naša težnja da verujemo da ipak postoji neki uzvišeniji, svetiji, plemenitiji, inspirativniji...cilj našeg postojanja od pukog produžetka vrste. Nešto što bi život čoveka razlikovalo od života bilo kog drugog živog stvora na ovoj planeti, a stvarno mislim da razlike nema.
 
Postojimo da bi smo skladištili genetski kodirane informacije, i preneli na druge u " savršenijem obliku " .
Ceo sklad postojanja, koliko kod da je savršen nije bez greške.....mi smo tu da ih uklonimo i upitamo. Da li je to Tvorac tražio od nas ?
 
Jedina svrha ljudskog postojanja je postojanje. Kako drugačije opravdati destrukciju prema okolini i svojoj vrsti pre svega pa i drugima onda. Ako je krajnji produkt postojanja nestajanje onda dolazimo do zaključka sa početka posta.:)

Da ne završimo u sumornom tonu između početka postojanja i nestajanja se nalazi život. Iskoristite ga za korisno i ugodno postojanje...:D
 
Otkud tebi hehe ideja da ja provaljujem smisao života? Ovde se filozofira i lupeta bez posledica, a ne rade tako važne stvari...:lol:
Dobro si me nasmejala Sally. Mora da voliš BBC produkciju. Ipak je "Mr Bean" bolji od od "Kursadžija" :lol:
 
" Ima samo postojanja za nas i ono nema suprotnost. Znaci, mi smo postojali uvek. Nikada nismo nepostojali, pa nastali. " ......iz ovoga se da zaključiti da naše postojanje ( oduvek ) manifestuje se u nečemu što postoji oduvek ---- dakle , kosmos / vasiona pa i vaseljena postoje oduvek .....zar ne.... nema početka i nema kraja, onda nemožemo razgovarati o svrsishotnosti nečega što je takvo ( kakvo je oduvek ) ..... i sa ovim bi tema bila iscrpljena , jer je "Pitanje je aspurdno" ... Filozofija apsurda ... onda svi ovi mislioci koji govore o postojanju nečega iza ovoga, mlate praznu slamu .... jer ako sve postoji oduvek ( kako postoji ) , onda nema apsoluta ---- a samim tim nema ni istine ( o nastanku / opsatnku / rastu / razvoju ) .... a ako nema istine / apsoluta , onda nema ni oboženja / nadčoveka .... oda je sve mlaćenje prazne slame ( kako već neko reče ) ... oće reći : filosofija je velika manipulacija , naročito o transcedentnom .... zar ne Ozimane ...
 

Back
Top