Zašto lekarima nosimo poklone kada ih plaćamo preko osiguranja?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.803
U Srbiji je i zakon pre nekoliko godina ozvaničio tradiciju da se kod lekara ne ide praznih ruku. Pacijentima su podjednaka briga - bolest i to kako se zahvaliti onima koji ih leče.
poklon.jpg


Čokolada, flaša pića, parfem ili koverta sa novcem - da li i šta odneti lekaru i medicinskim sestrama? Da li je to poklon ili mito?

Da li će se lekar više truditi ako mu nešto odnesemo ili za tim nema potrebe, jer on radi svoj posao, kao što i mi radimo svoj.
Predsednik Udruženja pacijenata Srbije Savo Pilipović priča da ga svakodnevno zovu pacijenti da bi se konsultovali o lečenju, a često pitaju i da li treba lekaru odneti poklon. Njegov odgovor je uvek odričan, prenosi RTS.
"Svima nama bude jako neprijatno i ako donesu neku sitnicu, zahvaljujemo se, odbijemo. Oni nekad insistiraju, nekad i prihvatimo neku sitnicu, znači to je nešto, kažem, što ostaje u kolektivu", navela je pedijatrica u Domu zdravlja "Vračar" dr Milica Ćuk.

Usvajanjem Zakona o Zdravstvenoj zaštiti u aprilu 2019. godine ozvaničena je nepisana tradicija u Srbiji da se kod lekara ne ide praznih ruku.
Propisano je da lekari mogu da prime poklon koji nije novac ili hartije od vrednosti, a ukupna vrednost ne sme da bude veća od prosečne neto zarade, koja je u tom trenutku iznosila 462 evra. To nije mito, međutim, ni poklon nije obavezan, naprotiv.

Zašto bismo o tome uopšte razmišljali, kad već plaćamo zdravstveno osiguranje, pitanje je koje se nameće.
https://www.021.rs/story/Info/Srbij...poklone-kada-ih-placamo-preko-osiguranja.html
Nezgodno pitanje. S jedne strane lepo je dati nekome nešto ako je učinio za vas, ali s druge on je već plaćen za to, a uostalom svi plaćamo to socijalno.
No, kad se izračuna, i sa tim dodatnim plaćanjima ipak je jeftinije nego u privatnim bolnicama.
Kako sad tu biti pametan?
 
Doktori i sestre su do svake mere preopterećeni. Pre neki dan odem kod doktora, koliko zakazanih toliko je bilo i
nezakazanih. Doktorica nije išla na pauzu. Za svakog zakazanog ima 10 minuta.
Pa da je robot ne može da stigne. Čekala sam sat i po od zakazanog termina.
Najgore , sistem padne i ne može da radi.
Ne možeš da zakažeš preko kol centra pa dodješ kod sestre a ona besni.
I svi nezadovoljni. Ne smeta mi da odnesem nešto za poklon.
Kad mogu da ostavljam bakšiš u kafiću ničim izazvan mogu da dam dodatno i tu gde mi je bitno.
I to nije nešto puno, da ne lažem. Nije viski, već kafa i čokolada, znak pažnje.
 
Da bi sestre i doktori obratili posebno paznju na nekog vaseg.

A i da bi se zaobisla neka glupa bolnicka pravila. Npr. na odredjenim odeljenjima, je poseta dozvoljena jednog odredjenog dana u nedelji.

Posto mi je doktor ( uz pomoc poznanstva i poklona) obezbedio svakodnevnu posetu, onda sam ja svakog dana donosio sestrama punu kesu sokova i slatkisa.

Nakon desetog dana, rekle su mi da su pocele da se osecaju nelagodno sto im svakog dana donosim punu kesu, i da vise ne moram da im donosim nista.

Ali ja sam i dalje nastavio da im donosim punu kesu, sve do otpusta, a to je bilo nakon 14 dana.
 
Donosenje poklona doktorima i medicinskom osoblju ima dugu tradiciju.
U vreme sankcija i pred sam rat je bilo najizrazenije, jer su im plate bile male, a nase zdravstvo u rasulu, ali to cascavanje doktora nije vezano za to sto su oni nedovoljno placeni, vec nasi ljudi nikako da se oslobode nekih obicaja.

Porodila sam u Becu, a na vratima klinike i na nasem spratu je samo na srpskom i na turskom jeziku stajalo obavestenje da se doktorima i medicinskom osoblju ne donose pokloni, pogotovo ne novac i da je to zabranjeno.
 
U Srbiji je i zakon pre nekoliko godina ozvaničio tradiciju da se kod lekara ne ide praznih ruku. Pacijentima su podjednaka briga - bolest i to kako se zahvaliti onima koji ih leče.
Pogledajte prilog 1489440

Čokolada, flaša pića, parfem ili koverta sa novcem - da li i šta odneti lekaru i medicinskim sestrama? Da li je to poklon ili mito?

Da li će se lekar više truditi ako mu nešto odnesemo ili za tim nema potrebe, jer on radi svoj posao, kao što i mi radimo svoj.
Predsednik Udruženja pacijenata Srbije Savo Pilipović priča da ga svakodnevno zovu pacijenti da bi se konsultovali o lečenju, a često pitaju i da li treba lekaru odneti poklon. Njegov odgovor je uvek odričan, prenosiRTS.
"Svima nama bude jako neprijatno i ako donesu neku sitnicu, zahvaljujemo se, odbijemo. Oni nekad insistiraju, nekad i prihvatimo neku sitnicu, znači to je nešto, kažem, što ostaje u kolektivu", navela je pedijatrica u Domu zdravlja "Vračar" dr Milica Ćuk.

Usvajanjem Zakona o Zdravstvenoj zaštiti u aprilu 2019. godine ozvaničena je nepisana tradicija u Srbiji da se kod lekara ne ide praznih ruku.
Propisano je da lekari mogu da prime poklon koji nije novac ili hartije od vrednosti, a ukupna vrednost ne sme da bude veća od prosečne neto zarade, koja je u tom trenutku iznosila 462 evra. To nije mito, međutim, ni poklon nije obavezan, naprotiv.

Zašto bismo o tome uopšte razmišljali, kad već plaćamo zdravstveno osiguranje, pitanje je koje se nameće.
https://www.021.rs/story/Info/Srbij...poklone-kada-ih-placamo-preko-osiguranja.html
Nezgodno pitanje. S jedne strane lepo je dati nekome nešto ako je učinio za vas, ali s druge on je već plaćen za to, a uostalom svi plaćamo to socijalno.
No, kad se izračuna, i sa tim dodatnim plaćanjima ipak je jeftinije nego u privatnim bolnicama.
Kako sad tu biti pametan?
Razumem posle lecenja da se pocasti doktor,ali pre svakog lecenja nikako.I to sto kazes,radnici debelo placaju socijalno i treba jos da razmislja o poklonu.U danasnje vreme sigurno je mnogo vise onih koje ne mogu kupiti za poklon od 200 grama kafe,ili cokoladu,ali sa tim ne smes u ordinaciju,jer bi te izbacili.
 
Ubroj u to i servirkama, obezbeđenju da bi te pustilo da uđeš u bolnicu, jedino još čistačicama nisam čula da je tako omasovljeno nošenje poklona :mrgreen:
Kad mi je tata ležao u bolnici dok je bolovao covid, samo sam čistačicama i davala pare, gurnem u džep svaki put kad izađu po kesu sa onim što sam mu donijela. Nije mi bilo žao, znala sam da će ga sigurno obići i nazvati me da ga čujem jer je njemu mobitel bio oduzet.
 
Ovo me podseća na vic kad se sudare fića i kamion.
Fića je imao prvenstvo prolaza i nije hteo da propusti kamion.
Na grobu vozača piše- imao je prvenstvo prolaza.
Ono, kad hoćeš da dokažeš da si u pravu. A okolnosti su drugačije.
Tako i ovo. Oni su već plaćeni da nas leče. Vole i da dobiju poklone(a ko ne voli?)
Ko neće da nosi neka se bori sa sistemom. Srećno mu.
 
Poklone, bilo kakve, bih izricito zabranio.
Platu da imaju dovoljno da lepo zive, doktori treba da imaju prosecnu i po, sestre bar prosecnu.
Ne slažem se. Trebaju da imaju izuzetnu platu. I normalno radno vreme.
Ali zato kad zeznu nešto da i zakonski odgovaraju.
Ne može da bude ista plata nekog ko ti spašava život i čistača ulice.
Poštujem svaki posao ali odgovornost nije ista.
 
Ubroj u to i servirkama, obezbeđenju da bi te pustilo da uđeš u bolnicu, jedino još čistačicama nisam čula da je tako omasovljeno nošenje poklona :mrgreen:
Na klinici u Nisu meni je cistacica rekla da bi trebalo da donesem nesto doktoru kao znak zahvalnosti. Napricala mi je jos mnogo toga, kao mnogo je zauzet, svi ga traze… Znas ono ja sedim i cekam doktora, ona cisti pod i usput caska da mnom. Kupila sam “poklon” doktoru ali eto vidis mozda sam i njoj trebala nesto u znak zahvalnosti sto me je pogubljenu u vremenu i prostoru osvestila gde se nalazim.
 
Ne slažem se. Trebaju da imaju izuzetnu platu. I normalno radno vreme.
Ali zato kad zeznu nešto da i zakonski odgovaraju.
Ne može da bude ista plata nekog ko ti spašava život i čistača ulice.
Poštujem svaki posao ali odgovornost nije ista.
Da. Zdravstveni radnici u državnim službama su i preopterećeni i imaju mizernu platu s obzirom kolika odgovornost je na njima.
 
Imao sam dve operacije pre neke 2 nedelje, jedna nešto komplikovanija, druga rutinska. Što se doktora/hirurga koji me je operisao tiče sve najbolje o njemu. Fino mi je rekao šta, kada i kako što se tiče operacije i oporavka, pre dva dana sam ponovo morao na odeljenje radi neke komplikacije, čuo se sa njim, nije bio u KG-u pa je pozvao jednog svog kolegu da mi odradi intervenciju. Sve je prošlo u najboljem redu, ovaj me je čekao ispred male operacione sale. Sledeće nedelje imam kontrolu i planiram solidno da ga častim (jedan od razloga za to jeste i taj što nije ništa tražio)
 

Back
Top