Zašto lekarima nosimo poklone kada ih plaćamo preko osiguranja?

U Srbiji je i zakon pre nekoliko godina ozvaničio tradiciju da se kod lekara ne ide praznih ruku. Pacijentima su podjednaka briga - bolest i to kako se zahvaliti onima koji ih leče.
Pogledajte prilog 1489440

Čokolada, flaša pića, parfem ili koverta sa novcem - da li i šta odneti lekaru i medicinskim sestrama? Da li je to poklon ili mito?

Da li će se lekar više truditi ako mu nešto odnesemo ili za tim nema potrebe, jer on radi svoj posao, kao što i mi radimo svoj.
Predsednik Udruženja pacijenata Srbije Savo Pilipović priča da ga svakodnevno zovu pacijenti da bi se konsultovali o lečenju, a često pitaju i da li treba lekaru odneti poklon. Njegov odgovor je uvek odričan, prenosiRTS.
"Svima nama bude jako neprijatno i ako donesu neku sitnicu, zahvaljujemo se, odbijemo. Oni nekad insistiraju, nekad i prihvatimo neku sitnicu, znači to je nešto, kažem, što ostaje u kolektivu", navela je pedijatrica u Domu zdravlja "Vračar" dr Milica Ćuk.

Usvajanjem Zakona o Zdravstvenoj zaštiti u aprilu 2019. godine ozvaničena je nepisana tradicija u Srbiji da se kod lekara ne ide praznih ruku.
Propisano je da lekari mogu da prime poklon koji nije novac ili hartije od vrednosti, a ukupna vrednost ne sme da bude veća od prosečne neto zarade, koja je u tom trenutku iznosila 462 evra. To nije mito, međutim, ni poklon nije obavezan, naprotiv.

Zašto bismo o tome uopšte razmišljali, kad već plaćamo zdravstveno osiguranje, pitanje je koje se nameće.
https://www.021.rs/story/Info/Srbij...poklone-kada-ih-placamo-preko-osiguranja.html
Nezgodno pitanje. S jedne strane lepo je dati nekome nešto ako je učinio za vas, ali s druge on je već plaćen za to, a uostalom svi plaćamo to socijalno.
No, kad se izračuna, i sa tim dodatnim plaćanjima ipak je jeftinije nego u privatnim bolnicama.
Kako sad tu biti pametan?
Pa ako je poklon nesto simbolicno zasto da ne! A ako velicina ocekivanog poklona uzrokuje da se obican covjek trese onda je to za svaku osudu.
 
Ako doktorica pa jos i sestra imaju dobre sise...naravno da cu pocastiti i mimo RFZO...i vise od toga...

El tako @Jugoslav Čvarak ?
A da...ti vise volis policajke...

...
Ali koja je ta ženska komedija, najsretniji dan u životu joj bio kada se slikala s emo dedom.

I one njene izjave kada vidi tako neke gadarije i devijantnosti, pa kaže: "To pred mitraljez i tuci!"

:rotf:

Nego, sirota odahnula nakon što se udala i dobila dijete, bilo je neko pravilo da sve policajke moraju na neke borilačke vještine, a to ti je u biti da jednom godišnje temeljni policajac ili policajka mora trenirati s interventnom, a ona nesretnica dok se nije udala uvijek bila odabrana od strane šefa, zbog toga što eto... nema djecu, nije u braku... :hahaha:, pa je tamo te psihopate iz interventne razvlačili, čerečili, tjerali da trči, radi čučnjeve, trbušnjake.

:mrgreen:

Sad kada ima završen fax napredovala je, radi kao sudski savjetnik na disciplinskom za cajkoše.
Ma neka je i njoj konačno krenulo.
 
Šta ti radiš u svom životu pojma nemam (niti me zanima), ali neosnovano optuživati nekoga da svesno truje je veoma neodgovoro i neozbiljno.
Najlakše je biti domaći izdajnik i špijun.
Screenshot_2024-01-27-23-27-50-014-edit_com.hsv.freeadblockerbrowser.jpg
 
A ako velicina ocekivanog poklona uzrokuje da se obican covjek trese onda je to za svaku osudu.
Osuda je posao tuzilastva,sudije.
Al' je sistem takav da krivi onog ko se usudi da trazi dostojanstven tretman.
Ne neprofesionalne,bahate lekare koji imaju kompleks vise vrednosti.
Jer su u praksi nedodirljivi,gledaju obicne ljude sa visine,bahato.

Screenshot_20240128-050143_X.jpg


Screenshot_20240128-050210_X.jpg
 
Poslednja izmena:
Super onda neka se ukine stomatološki fakultet ili neka plaćaju iz svog džepa školovanje, ne iz mog od poreza. Šta se praviš glup znaš dobro na šta mislim.

I zdravstvo kakvo je može glat da se ukine školovanje iz budžeta.
Stvarno te ne razumem. Postoji gomila zanimanja za čije se školovanje plaća iz budžeta, a njihove usluge plaćaš.
 
I dalje mi je ta tvoja prica u domenu naucne-fantastike. :)

To je premalo novca za tako veliki rizik.
I nije poenta da li ce ga neko videti, vec u tome sto svuda u svetu ti lekari budu prijavljeni upravo od onih koji su im novac dali, a ne od onih sto su nesto culi ili videli.
Niko zdrave pameti se ne bi izlagao tolikom riziku za sitnih 100€.
Hoces da kazes da ja izmisljam.

Da li si cula za AKH,ne dao ti Bog da tamo padnes zbog neceg ozbiljnijeg.Ne bi nikada ni znala kolko je tvoj muz castio,jer za svoje bliznje se daje dosta vise.

Pitaj svog muza kada auto vozi na "Pikel" (Tehnicki pregled) da li bas nikada nije castio da prodje tehnicki.Tako ti je svuda pa i u zdravstvu.

Naravno ne kazem da su svi takvi ima i Doktora koji su posteni i savesni i koji nikada ne bi uzeli nista, ima i Automehanicara koji nikada ne bi ni culi da ih castis vec bi te odmah vratili sa tehnickog zbog neke sitnice.Ali takvih je dosta malo u odnosu na ostale.
 
Једно је однети цвеће и чоколаду после успешног лечења а друго је трпати стотине па и хиљаде евра унапред. То је криминал који мора бити строго санкционисан.
Bilo je i takvih slučajeva:
https://n1info.rs/vesti/a425395-uhapsen-lekar-vma-zbog-primanja-mita/
https://www.blic.rs/vesti/hronika/uhapsen-doktor-zbog-primanja-mita/5jlm1vj
 
Osuda je posao tuzilastva,sudije.
Al' je sistem takav da krivi onog ko se usudi da trazi dostojanstven tretman.
Ne neprofesionalne,bahate lekare koji imaju kompleks vise vrednosti.
Jer su u praksi nedodirljivi,gledaju obicne ljude sa visine,bahato.

Pogledajte prilog 1489682

Pogledajte prilog 1489683
Kad bi mi se desilo ovako nesto rekao bih doktoru* znaci mozes za pare, ja nemam pare ali ako se nesto desi zbog tvog nerada,
neces dobro proci*
Mozda sam lud ali bi tako i bilo.Pa neka ga posle hvale kolege, kako je bio pravi strucnjak i dobar covek.
 

Back
Top