Zašto lažemo?

na zapadu zgrcu ogromne profite na osnovu lazi. To je glavni i najjaci mehanizam u kapitalistickom sistemu za ostvarenje profita.
Izgubio sam posao u nekoliko firmi jer me poslodavac prisiljavao na podmetanje i laganje drugim firmama.
Kazu "probaj da podmetnes pa ako otkriju, kazacemo greska a ako ne otkriju u profitu smo...............ne kosta nista da probamo".
Jedan je rekao, na moju primedbu "i mene kradu pa mora da nadoknadim taj gubitak"..............u medjuvremenu je kupio jahtu, helikopter, par stanova u francuskoj i italiji i desetak elitnih automobila...............
A onda ovde neko jede gomna kako je kapitalizam idealan sistem.
 
Moramo da pobedimo laganje, jer ne mozemo takvi u novi svet.
A to ne mozemo sami vec novorodjenjem.

pa nije poenta da bi išli, već da bi bili autentične ličnosti.
Biti istinit čovek je zdravo i za osobu i sve oko nje. Gledam kako deca rastu u sigurne osobe kada ih roditelji ne lažu, kada se o svemu priča otvoreno. Kada vide da umeš biti hrabar i priznaš grešku, tražiš od njih oprost, imaš otvoren odnos. Tu cvetaju. A kako su histerična, nesigurna, nesrećna kad ih lažu, a oni osete. I mi tako osetimo. I tu je kraj bliskih odnosa. Sve je to sastavni deo spasenja.
 
Lažem samo u poslu jer me to poštedi situacija gde me neko smara na telefon 15 dana, ovako smaraju par dana i prođe. Prosto to mi je način da mi neko ne kvari dane u mnogo većem broju nego što mora.

Privatno ne lažem jer prosto nemam potrebe. Ako mi se ne ide negde ja ne odem negde, ako me neko pita za mišljenje kažem šta zaista mislim, s tim što uvek ljudima napomenem da ću ja zaista reći šta mislim i da ako planiraju da se ljute posle da me ne pitaju.

Jedino šta može da se podvede kao "laž" koju koristim je kad vozim i neko me pita gde si, da ne bih objašnjavao sto godina, kažem tipa neki deo koji je svima poznat orijentir iako sam blizu, ali ne baš tu.
 
Lažem samo u poslu jer me to poštedi situacija gde me neko smara na telefon 15 dana, ovako smaraju par dana i prođe. Prosto to mi je način da mi neko ne kvari dane u mnogo većem broju nego što mora.
slično i ja.
Privatno ne lažem jer prosto nemam potrebe. Ako mi se ne ide negde ja ne odem negde, ako me neko pita za mišljenje kažem šta zaista mislim, s tim što uvek ljudima napomenem da ću ja zaista reći šta mislim i da ako planiraju da se ljute posle da me ne pitaju.

Koliko nekad ume biti teško čuti istinu, još je gore čuti laž. jer pametan čovek oseti kad ga lažu. može preći preko toga, ali to uvek ostaje odnos bez punog poverenja.

No, poenta je, samo hrabri ljudi govore istinu. kao i za mnogo šta drugo, pokazuje se da je hrabrost i jačina ličnosti nužna za mnoge dobre osobine karaktera.
 
slično i ja.


Koliko nekad ume biti teško čuti istinu, još je gore čuti laž. jer pametan čovek oseti kad ga lažu. može preći preko toga, ali to uvek ostaje odnos bez punog poverenja.

No, poenta je, samo hrabri ljudi govore istinu. kao i za mnogo šta drugo, pokazuje se da je hrabrost i jačina ličnosti nužna za mnoge dobre osobine karaktera.

Poslovno uvek odvajam od privatnog, jer te posao nekad natera prosto da slažeš, naročito ko radi ozbiljnije poslove ili se bavi trgovinom.

A privatno, to je tačno, da bi govorio istinu moraš biti hrabar da se nosiš sa reakcijom.

Ali mi je deda rekao još kao jako malom da je istina najbolja stvar jer te štiti sama po sebi. Prosto niti moraš da pamtiš šta si rekao, niti bilo čime da se stresiraš, kažeš kako jeste i šta zaista misliš, a ko se naljuti i nije osoba za tebe.

Čak mi se desilo da sam najboljem prijatelju preko 20 godina smo jako dobri odbio kumstvo jer sam rekao da ne mogu da budem svedok toj ljubavi njihovoj jer to ljubav nije, bar je to moje mišljenje i ne mogu u crkvi da budem svedok tome. Naravno da su se razišli nije ni došlo do toga, pukla i veridba i sve jer dečko nije više mogao da trpi maltretiranje. Ali nisam imao problem ni to da odbijem jer ja lično ne mislim tako.
 
Poslovno uvek odvajam od privatnog, jer te posao nekad natera prosto da slažeš, naročito ko radi ozbiljnije poslove ili se bavi trgovinom.

A privatno, to je tačno, da bi govorio istinu moraš biti hrabar da se nosiš sa reakcijom.

Ali mi je deda rekao još kao jako malom da je istina najbolja stvar jer te štiti sama po sebi. Prosto niti moraš da pamtiš šta si rekao, niti bilo čime da se stresiraš, kažeš kako jeste i šta zaista misliš, a ko se naljuti i nije osoba za tebe.

Čak mi se desilo da sam najboljem prijatelju preko 20 godina smo jako dobri odbio kumstvo jer sam rekao da ne mogu da budem svedok toj ljubavi njihovoj jer to ljubav nije, bar je to moje mišljenje i ne mogu u crkvi da budem svedok tome. Naravno da su se razišli nije ni došlo do toga, pukla i veridba i sve jer dečko nije više mogao da trpi maltretiranje. Ali nisam imao problem ni to da odbijem jer ja lično ne mislim tako.

i osobe koje ćeš da izgubiš istinom i treba da ih izgubiš. na laži se ništa kvalitetno ne gradi, jer je kvarno u sebi i nema potencijal da traje.
 
A privatno, to je tačno, da bi govorio istinu moraš biti hrabar da se nosiš sa reakcijom.

Ne samo sa reakcijom, već i sa time da možeš ostati sam.

Ali takva samoća je plemenitija i zdravija od lažnog odnosa.
Ali mi je deda rekao još kao jako malom da je istina najbolja stvar jer te štiti sama po sebi. Prosto niti moraš da pamtiš šta si rekao, niti bilo čime da se stresiraš
 
Ne znam što je ljudima teško kad ostanu sami.

Ok, kapiram, dosadno je, nije baš najprijatniji osećaj, ali pošto sam ja tip koji može da ode u restoran i da sedi, jede i pije sam i da uživa, može biti da ja to ne razumem :D

takođe. samu sebe izvodim i bude mi kul. i bolje nego sa većinom ljudi.
 
I odnosi. Sa bivšim sa kojim imam decu to je uvek bio otvoren odnos. Kada smo išli u socijalno zbog dece, pita ona jel bilo prevare, jel neko našao nekoga i sl a on kaže ma ne, nismo mi u tom fazonu, pa ja bi znao, ona bi rekla. i ja to isto kažem. Ona nas gleda i pomalo ne veruje. Ali ono kad osećaš da ti je jasno u svakom momentu da si pored nekog ko ne laže. To je zdravo pre svega. Možeš lepo odlučiti hoćeš ili nećeš, odgovara ti ili ne, ali nemaš nepoverenje.
 

Back
Top