Quantcast

Zarada na netu - GRAFICKI DIZAJN

smaka7

Obećava
Poruka
82
Ljudi sto vas nema,pisite nesto. :) Evo ja da vas obradujem,cekali ste da i ja osvojim nesto pa da castim. :D Suspendovali me do 2 marta,neki bogalj iskopao logo koji sam crtao pola sata,nemam pojma sta je kucao pa je nasao. A u medjuvremenu sam bio u gradu nisam video niti stigao da povucem rad,a seljaci sa 99 designa me suspendovali u roku od 2 sata,a trebalo bi 24 sata da prodje od toga.. A imao sam dva rada koji su bili u razmatranju za pobedu,i tako sad penim i jbg. :) Poslao sam im zalbu da mi odobre akaunt pre,cekam odgovor ako ga posalju. I da video sam da su mi pobrisali sve dizajne koje sam izbacio,ne znam da li ce mi vratiti,znaci oblajznuo sam.

markoooo0

Zainteresovan član
Poruka
246
Ma smaraci, jos si ti dobro prosao. Zamisli sta se desilo nekom liku, pobedio je na konkursu vrednom 2.100$ i proglasili su mu rad kopijom i nista od para :D samo opusteno
nisam javio da mi je stiglo bismo od moneybookersa za 8 dana, mislio sam da ce trajati mnogo duze. Sad cekam da mi odgovore na onu rucnu verifikaciju i jos na pitanje da li je potrebna kartica da bi se koristio

xitm3n

Aktivan član
Poruka
1.284
Ma cuti super sam proso,al nerviram se sto ovako ispalo bezveze. A sta mislite da li ce da mi vrate radove? Posto mi pobrisali sve.. :(

Ne znam, zajebani su kad samo pomisle da si "skidao" tudji dizajn...

Evo male pomoci za pocetnike, tekst sa mog bloga vezan za to u kom programu crtati koje vrste dizajna:

Format dizajna - u kom programu crtati, u kom formatu isporuciti rad?
Neko od korisnika sa jednog od forum me je pitao koji format da koristi i u kom programu da crta za konkurse sa 99designs. Pitanje je prosto, ali je odgovor malo kompleksniji. U sustini, postoje 2 tipa dizajna u zavisnosti od toga sta se radi - rasterski i vektorski.

Rasterska tehnika

Za ovu tehniku se koristi Photoshop i slicni programi za dizajn. Glavna karakteristika ove tehnike je kvalitet dizajna - pri uvelicavanju slike primeticete da se slika pretvara u "kockice" (piksele) sto je vise povecavate, tako da u jednom trenutku postane neprepoznatljivo.
Ova tehnika se uglavnom koristi za obradu FOTOGRAFIJA, gde najvecu primenu ima u izradi banera, postera, korica za knjige, majica a moze da dodje u obzzir i izrada flajera, za razne vrste ambalaza i slicno, ali i nezaobilazna tehnika za izradu web site-ova.

Vektorska tehnika

Ova tehnika se najcesce koristi za izradu logotipa i vizit karti, ali isto tako mogu doci u obzir i izrade web site-ova, flajera, majica, postera, banera - manje-vise kao i photoshop plus jos vise, ali najcesce su to "crtane" ilustracije.
Glavna karakteristika ove tehnike je da je dizajn "scalable" - koliko god da uvelicamo sliku, ona ne gubi na kvalitetu, i mozemo je koristiti kako za izradu sitnih ikonica (50x50 px) tako i za reklame za zgrade (5x20 M na primer). Takodje je bitno napomenuti da se moze koristiti za sve vrste dizajna, cak i za one za koje je Photshop, sve zavisi od toga koliko ste "vicni" u koriscenju.
Programi koji su najzastupljeniji za vektorsku tehniku su Adobe Illustrator i Corel Draw.

Postavljeno mi je pitanje:

"sta da radim od ovoga u PS ??? U koji format treba da ubacim ?"

Odnosilo se na sledece vrste dizajna:
Logo design
Business card design
T-shirt design
Postcard or flyer design
Brochure design
Product packaging design

Web page design
Mobile app design
Icon or button design
Banner ad design
Illustration
Book cover design
Sad cu tim redom da napisem sta se moze u kom programu raditi:

Logo dizajn - samo vektorski programi (Illustrator, Corel Draw...)
Business Card - vektorski
T-shirt - moze i rasterski i vektorski, ali najcesce rasterski (Photoshop)
Postcard/Flyer - moze i jedan i drugi
Brouchure - moze i jedan i drugi (preporuka - vektorski)
Product packaging - moze i jedan i drugi, moguca i kombinacija, ali k=ako nema
fotografija, predlog - vektorski
Web page - i jedan i drugi, cesce se koristi Photoshop
Mobile App - vektorski
Icon/button design - vektorski
Banner Ad - i jedan i drugi (preporucujem vektorski ili kombinaciju)
Illustration - vektorski
Book Cover - oba, i kombinacija, zavisi sta s trazi

Sto znaci - vektorski se iskljucivo koristi za logotipe i vizit karte, ostalo moze jedan ili drugi, ili kombinacija, ali savetujem da kad god mozete, i umete, koristite vektorske programe za izradu zeljenog dizajna.

Sto se tice formata koji dostavljate ako pobedite, opet zavisi koji dizajn ste radili: ako ste pobedili na konkursu za izradu logotipa - dostavljate najcesce u .eps, .ai, .jpg/.png/.gif, PDF, ali moze se od vas traziti i photoshop format (imate u mojim tutorijalima kako se iz Corel Draw eksportuje Photoshop format); za vizit kartu isto vazi; za ostalo uglavnom dostavljate originalni fajl programa u kom ste radili (PSD na primer), plus ako vam traze i .jpg i slicno - SVE TO PISE NA STRANICI "HANDOVER" kada pobedite na konkursu - svi formati koji su neophodni za predaju pobednickog dizajna.

preuzeto sa mog bloga:

xitm3n

Aktivan član
Poruka
1.284
Pazi, kad radis u Corelu, fajl se originalno cuva (kad ides "Save" ili "Save as") u .cdr; za sve ostale formati moras da eksportujes, i to mozes u skoro sve formate (ai, eps, pdf, PS, jpg, png, gif i tako dalje). Za Photoshop je malo zaznutije, moras da napravis layere u Corelu za svaki element posebno da bi mogao takvog da ga eksportujes u Photoshop i da mozes da ga obradjujes. Evo ti kratak video koji sam napravio, koji pokazuje kako se eksportuje u PS:

xitm3n

Aktivan član
Poruka
1.284
Uglavnom ne traze .cdr, ono sto se trazi je .ai i .eps, ponekad i .pdf i .PSD. Znaci - crtas u corelu, sacuvas da bi mogao da editujes, a posle ides na "export" i izvezes taj fajl u razlicite formate.
Kad pobedis, na stranici "handover" (predaja dizajna) sa strane pise koji formati trebaju, plus jos neki ako ti CH trazi.

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.