Vukovar 1991. pad ili oslobodjenje?

klikk:
po tom ustavnom poretku tj ustavu SFRJ Hrvatska kao i sve druge republike SFRJ su imale pravo da se odcijepe od juge nakon sprovedenog referenduma što je Hrvatska i učinila.
Po tome jna bi prije trebala pomoć Hrvatskoj da se odcijepi bez žrtava umjesto da je pokušava zadržati u tada već nepostojećoj SFRJ.
sa ostatkom se slažem
Hrvatska je još bila u sastavu SFRJ. JNA je mogla imati i uravnoteženiji stav, ali isto tako Hrvatska nije imala pravo na ZNG. Ona je tad bila samo republika, ne i država, što nije isto mada nekima liči.
Opcije JNA sam inače već opisao u prethodnim postu.
 
problem je u tome što SFRJ više kao takva nije postojala već odavno tj od odlaska slovenskih i hrvatskih delegata iz skupštine. i formalnim činom otcjepljenja koje je nedugo zatim odradjeno.
Druga je stvar što neke komunjare i sloba to nisu mogle dopustit. jer bi im to značilo gubitak vlasti.
 
Nismo morali uništiti zemlju da bi uveli višestranački sistem. Ako je već doneta politička odluka u svim republikama da se uvede višestranačje, zašto nisu prvi izbori bili na saveznom nivou? U životu, baš kao i u šahu nije bitno samo koji se potezi vuku, nego i njihov redosled.
 
filatelista:
pa nije bilo podrške u svetu za rasturanje SFRJ kao za rasturanje SSSR, to je pod broj jedan, bio je moratorijum dok se strasti ne smire i da se vrate pregovorima..
kao da ne znaš da ste zbog Vukovara dobili priznanje i podršku sveta :shock:
Dubrovnik je jedini grad koji je bio opkoljen, a nije osvojen. Sr@nja su trajala dovoljno dugo da se ceo svet pozabavi time, a nije osovojen-planirano. Sada će neko reći da je hiljadu i kusur Hrvata sa kalašnjikovima odbranila Dubrovnik :roll: , ili neko i nije želeo da ga osvoji.
Vukovar, 3 meseca ste ga "branili" pa koji drugi grad u Hrvatskoj se branio duže od 7 dana... Ni jedan, zato što je matrica bila uvek ista. Jedino je Vukovar odolevao jer je nekome odgovaralo, a meni nije jasno kako je trebao Miloševiću i šta je sa time želeo da uradi, za Njofru mi je sve jasno.
Kao što rekoh, svi ti koji su optuženi za Vukovar, a koji su u Hagu, sa srpske strane...prvo im se moralo suditi ovde, onda ih postreljati i onda poslati u Hag mamu im hebem govn@vu smrdljivu :evil: :evil:

pročitao sam na brzinu postove na ovoj temi i tvoja mi se čini kao da objedinjuje sve ideje koje ste ovdje pokušali plasirati;)

dakle.....događanja u vukovaru,hrvatskoj općenito pa i u sfrj moraju se gledati kroz prizmu memoranduma sanu,jer je to bila ideološka pokretačka snaga svih događaja koji su uslijedili od 1990.na ovamo.

svi vi koji to zanemarujete LAŽETE sami sebe.meni je jasno i zbog čega;)

elem....zahvaljujući MEMORANDUMU sanu-a došlo je kod vas u srbiji do JOGURT revolucije i dolaska miloševića na vlast.
također - zahvaljujući memorandumu i u hrvatskoj je na vlast došao franjo tuđman i hdz;)
sve pretpostavke za stvaranje velike srbije bile su tu....moglo se krenuti u akciju;)
vukovar je trebao bilti LAK plijen za vaše ispunjenje planova.na prvim "demokratskim" izborima jedino u vukovaru hdz NIJE POBIJEDIO.pobjedu je odnio sdp.to je bilo ohrabrujuće i davalo je do znanja da bi vukovar,kao važna riječna luka i središte,mogao pasti u roku par dana.ALI zahvaljujući BLAGI ZADRIto se nije dogodilo. .

sukob se rasplamsao....u vukovar su došli ponajbolji hrvatski sinovi i borili se.franjo tuđman se NIJE PROSLAVIO svojim stavom prema vukovaru i vukovarcima.vukovar je mogao biti spašen da je uspjio proboj barem 300 ljudi koji bi donijeli STRELJIVO I PROTIVOKLOPNA SREDSTVA.

nakon POTPUNOG OPKOLJAVANJA vukovara,i pada bogdanovaca,sudbina vukovara bila je zapečačena.

nakon pada vukovara tuđman se obračunao sa njegovim borcima.obojicu jastrebova je zatvorio i batinao.večinu vukovaraca poslao na južnu bojišnicu...kupres,škabrnju...

i eto...tako vam je to bilo,junačine moje.

VUKOVAR JE SLOMIO IDEJU VELIKE SRBIJE NA SAMOM POČETKU REALIZIRANJA ;)
 
nesha taxista:
Hrvatska je još bila u sastavu SFRJ. JNA je mogla imati i uravnoteženiji stav, ali isto tako Hrvatska nije imala pravo na ZNG. Ona je tad bila samo republika, ne i država, što nije isto mada nekima liči.
Opcije JNA sam inače već opisao u prethodnim postu.


bila je u sastavu do 08.10.1991.godine neshko;)

nakon tog datuma NIJE VIŠE BILA U SASTAVU jugoslavije;)

dan nezavisnosti mi slavimo 08.10.,a ne 15.01.;)

kužiš?:p
 
cash:
bila je u sastavu do 08.10.1991.godine neshko;)
nakon tog datuma NIJE VIŠE BILA U SASTAVU jugoslavije;)
dan nezavisnosti mi slavimo 08.10.,a ne 15.01.;)

kužiš?:p
Slave i Tajvanci nezavisnost 60 godina, njih su čak i SAD priznale i niko više.
Dobili ste međunarodno priznanje u aprilu 1992. Do tad ste zvanično bili u sastavu SFRJ. Kužiš, stari moj?

cash:
elem....zahvaljujući MEMORANDUMU sanu-a došlo je kod vas u srbiji do JOGURT revolucije i dolaska miloševića na vlast.
Nije. To bi značilo da je on izvorni nacionalista. Neće biti. Njega je pre svega zanimala lična vlast i koristio je sve moguće da bi to ostvario. Znači, nisu njega doveli nacionalisti na vlast, nego ih je on koristio za svoje potrebe u meri za koju je ocenio da je potrebno.
cash:
također - zahvaljujući memorandumu i u hrvatskoj je na vlast došao franjo tuđman i hdz;)
Jačanje nacionalizma u Srbiji nesumnjivo je uticalo na jačanje toga i kod vas. Da li je to bilo presudno, odnosno da li bi Tuđman i bez toga došao na vlast ili ne, zapravo uopšte ne možemo sa sigurnošću tvrditi. Nisi mi odgovorio za koga bi ti glasao. pošto ti je Tuđman izdajnik.
cash:
sukob se rasplamsao....u vukovar su došli ponajbolji hrvatski sinovi i borili se.franjo tuđman se NIJE PROSLAVIO svojim stavom prema vukovaru i vukovarcima.vukovar je mogao biti spašen da je uspjio proboj barem 300 ljudi koji bi donijeli STRELJIVO I PROTIVOKLOPNA SREDSTVA.
Ako ćemo pošteno, tad ste ipak bili vojno mnogo slabiji. Ovako ili onako pao bi svakako.
cash:
nakon POTPUNOG OPKOLJAVANJA vukovara,i pada bogdanovaca,sudbina vukovara bila je zapečačena.
Tačno. Samo, tu je JNA napravila grešku što to nije uradila ranije. Onda bi dobrim delom i izbegla razaranje.
cash:
nakon pada vukovara tuđman se obračunao sa njegovim borcima.obojicu jastrebova je zatvorio i batinao.večinu vukovaraca poslao na južnu bojišnicu...kupres,škabrnju...
On nekog zatvorio i batinao??
cash:
VUKOVAR JE SLOMIO IDEJU VELIKE SRBIJE NA SAMOM POČETKU REALIZIRANJA ;)
Postojala je ta druga ideja da se u slučaju raspada SFRJ sve snage zadrže na područjima gde su Srbi u većini. To se promovisalo pod idejom ''Svi Srbi u jednoj državi''. Meni se cela stvar nije dopadala ni tada, jer sam bio ubeđen da je to bilo moguće ostvariti samo u celoj Jugoslaviji, a da će u slučaju raspada pre ili kasnije republike biti priznate u avnojskim granicama. To se i desilo. Međutim Vukovar tu svakako nije prelomna tačka. To je bilo 4 godine kasnije.
 
nesha taxista:
1).Slave i Tajvanci nezavisnost 60 godina, njih su čak i SAD priznale i niko više.
2).Dobili ste međunarodno priznanje u aprilu 1992. Do tad ste zvanično bili u sastavu SFRJ. Kužiš, stari moj?


1). stari moj....i kakav status danas ima tajvan?;)
tko upravlja njime?:p

2). međunarodno priznanje NIJE NIŠTA DRUGO NEGO VERIFICIRANJE ODLUKE JEDNOG NARODA I PRIZNAVANJE ISTE PUNOVAŽNOM.
a mi smo odluku donijeli 08.listopada 1991.godine

dakle.....BILO KAD da smo priznati bilo bi to od 08.listopada 1991.godine,a ne OD dana priznanja,kako ti tvrdiš;)
 
nesha taxista:
Jačanje nacionalizma u Srbiji nesumnjivo je uticalo na jačanje toga i kod vas. Da li je to bilo presudno, odnosno da li bi Tuđman i bez toga došao na vlast ili ne, zapravo uopšte ne možemo sa sigurnošću tvrditi. Nisi mi odgovorio za koga bi ti glasao. pošto ti je Tuđman izdajnik.

neshooooo....ti tuđmana,mesića,manolića,šeksa,i šta ti ja znam koga sve ne zoveš NACIONALISTIMA?:p

daj se uozbilji;)

evo da ti odgovorim za koga bih glasao.između tri opcije biram - hrvata.

dakle,od židova,srbina i hrvata biram hrvata;)
 
cash:
1). stari moj....i kakav status danas ima tajvan?;)
tko upravlja njime?:p
Ima status takav da ih Kina može uzeti kad joj se prohte.
cash:
2). međunarodno priznanje NIJE NIŠTA DRUGO NEGO VERIFICIRANJE ODLUKE JEDNOG NARODA I PRIZNAVANJE ISTE PUNOVAŽNOM.
a mi smo odluku donijeli 08.listopada 1991.godine

dakle.....BILO KAD da smo priznati bilo bi to od 08.listopada 1991.godine,a ne OD dana priznanja,kako ti tvrdiš;)
Evo sad baš nešto pričam s komšijama da se naša zgrada odvoji od Srbije. Očekujem od Hrvatske momentalno priznanje!
cash:
neshooooo....ti tuđmana,mesića,manolića,šeksa,i šta ti ja znam koga sve ne zoveš NACIONALISTIMA?:p
daj se uozbilji;)
evo da ti odgovorim za koga bih glasao.između tri opcije biram - hrvata.
Ma znam to, ali kojeg? Rekao si da je Tuđman izdajnik, znači on otpada, prema tome...
cash:
u vukovaru je presudio LJUDSKI FAKTOR;)
bolje smo se borili :)
Da je presudio ljudski faktor, a vi se kako kažeš bolje borili, onda biste ga i sačuvali. Ne uočavaš li očiglednu kontradikciju u onom što si napisao?
 
cash:
JESTE,još kako;)

milošević je DOVEDEN na vlast ciljano:p
Doveden je u komunističkoj partiji, pravi nacionalisti su tad bili van toga. Udružili su se tek kasnije.
cash:
jeste neshko.tuđman je uhapsio zapovjednike vukovara i tukao ih je.a mnoge druge iskrene borce za hrvatsku državu je UBIO.

ma čudi me pa ti to ne znaš;)
Koga je ubio? Mislim na vukovarske borce, nemoj mi opet ubacivati one western hercegovačke obračune.
cash:
ma nemoj?;)

a da slučajno to nije bio memorandum sanu?:p
Ako misliš na samu ideju zaokruživanja prostora, ona je postojala davno pre toga. U samom memorandumu čak i ne postoji to tako eksplicitno, nema nikakvih preciznih teritorijalnih odrednica u smislu mapa i sl.
 
nesha taxista:
Koga je ubio? Mislim na vukovarske borce, nemoj mi opet ubacivati one western hercegovačke obračune.
ubio je miru barešića,blaža kraljevića i antu paradžika;)

ubio je i puno manje poznatih,ali ova trijica su imali malo veći značaj od običnih boraca;)

što se tiče samih vukovarskih boraca,bila je zapovjed da se svi poubijaju kad su se probijali iz vukovara;)
 
vise je nego smesno sto se hvatate za memorandum Sanu kao za slamku spasa u izmisljotini da je ideja velike srbije uzrok rata. u tom memorandumu nista explicitno ne pise, ne pominju se nikakve granice srbije karlovac-karlobag itd. osim toga Sanu postoji i sad i ubilo se koliko se nesto pita, evo i sad da napisu ti akademici od 70-80 godina neki memorandum mogli bi sa njim samo da se slikaju,jer politicari to ne bi ni pogledali a Milosevic je bio jos manje spreman za to jer je bio egocentrik.
 
cash:
prije toga mora srediti da tvoja zgrada bude federalna jedinici srpske federacije;)
Bila je i Bosna federalna jedinica, pa je Tuđman s Slobom dogovorio podelu.
cash:
u igri su paraga,đapić i đodan;)

pogodi koji je što;)
''Ide Šime preko ravnog Srema,
a za njime ko pameti nema''

stihovi iz jednih hrvatskih novina.

On je bio HDZ, a ostali su pravaši. Paraga je osamdesetih bio jedan od potpisnika peticije za oslobađanje Šešelja.
 
cash:
:D :D :D :D :D :D :D

kako da ga uzme kad je tajvan nezavisan?;)

misliš isto onako kako su i rusi postavili svoju zastavu na dnu okeana na sjevernom polu?;)
Kad je nezavistan, zašto to niko neće da prizna? Ni u UN ne mogu da uđu.
cash:
doveden je on u kpj davno prije;)

znaš da je jugoslavija dobila ime sfrj po njegovom prijedlogu?

prvo je postojala fnrj,a onda je milošević predložio da se zove sfrj i to je usvojeno;)

Ma kakvi, nema on s tim veze, tad je bio totalni anonimus. Došao je na čelo srpskih komunista 1987., na čuvenoj 8. sednici.
 

Back
Top