Vodic za kulturna desavanja

Počela prodajna izložba radova dece sa posebnim potrebama


Prodajna izložba učenika sa posebnim potrebama sedam beogradskih škola održava se danas i sutra u organizaciji gradskog sekretarijata za obrazovanje, saopštila je informativna služba Skupštine Grada Beograda.

Radove učenika zainteresovani mogu pogledati i kupiti u Knez Mihajlovoj ulici, od 11 do 17 časova, na potezu od "Ruskog cara" do Srpske akademije nauka, a novac prikupljen prodajom ovih radova biće upotrebljen za kupovinu didaktičkih sredstava. Profesor praktične nastave u osnovnoj šoli "Dušan Dugalić" Vlada Đorđević rekao je da je izloženo nekoliko stotina učeničkih ostvarenja, kojim su "deca želela da pokažu čime se sve bave, kako razvijaju svoje očuvane sposobnosti".
 
Takodje juche su deca sa posebnim potrebama odigrala predstavu u Narodnom pozorishtu

Predstava Društva za pomoć osobama ometenih u razvoju

Glume kao profesionalci

predstava-v.jpg



Prepuna sala Narodnog pozorišta, na sceni „Raša Plaović“ uživala je u predstavi „Mala princeza“, u kojoj su svoje glumačko umeće pokazala deca iz osnovne škole „Vuk Karadžić“, osobe ometene u razvoju i profesionalni glumci. Oni su na kraju predstave podigli na noge celu salu i zasluženo dobili gromoglasan aplauz.

Ovi mladi glumci pokazali su juče zašto su dobili šansu da igraju na sceni Narodnog pozorišta. Iako je u predstavu uloženo samo tri meseca rada, publika ni u jednom trenutku nije gubila pažnju. Osnovci i deca sa posebnim potrebama, kojima ova predstava nije prvo glumačko iskustvo, oduševili su sve prisutne i pokazali da se uz dobru volju sve može postići.
- Nisam imala mnogo vremena da spremim ulogu, jer sam osim glume, morala i da učim. Ipak, bila sam presrećna kada me je pozvao nastavnik i ponudio mi ulogu „princeze“. Saradnja sa decom sa posebnim potrebama nije bila teška. Lepo su se snašli, što su svi prisutni mogli i da vide - priča Vanja Cicović (15).
Ova „mlada princeza“ u predstavi je glumila razmaženu devojčicu, čije su hirove bezuslovno ispunjavali kralj i kraljica. Ona nije marila za svet oko sebe, sve dok ne ode u šumu, u kojoj sreće „dobre ljude“. Sluga koji je želeo da se okoristi o kraljevo bogatstvo, otima princezu, ali je na kraju spasavaju „dobri ljudi“ iz šume. Njihove uloge tumače osobe ometene u razvoju.
- Igrao sam ulogu „princa šume“. Ovo nije bilo moje prvo glumačko iskustvo, pa sam lako i brzo savlado lik - priča Dubravko Filipi (27). Njegov drug Pavle kaže da je morao malo da se pomuči, kao bi što bolje savlao svoju ulogu, ali da je naporan rad ipak bio vredan truda.
- Ja sam igrao dete, koje je uvredilo kraljicu i zbog toga bilo proterano. Pripreme su bile teške i imao sam tremu, ali sam zaista uživao glumeći i posmatrajući predstavu - kaže Vanja Stanković (11), učenik petog razreda.
Ovo je bio prvi nastup mladih glumaca pod scenografijom, koju su uradili studenti Fakulteta primenjenih umetnosti. Ideja da se izvede ova predstava u sastavu osnovaca i članova Društva za pomoć osobama ometenih u razvoju „Stari grad“ potekla je od Društva prijatelja dece, a scenario je napisao nastavnik OŠ „Vuk Karadžić“ Zlatko Grušanović, koji je ovom predstavom želeo da pokaže lepšu stranu sveta osobama sa posebnim potrebama.
- „Mala princeza“ nije prva predstava koju je igrala ova glumačka ekipa, ali sam zaista iznenađena koliko su lako savladali tekst. Pre šest godina, kad sam prvi put sarađivala sa njima, to je bilo neverovatno - priča rediteljka „Male princeze“ Lepa Stanković.
Svi učesnici predstave se nadaju se da ovo nije kraj njenog prikazivanja. Njihova želja je da „Malu princezu“ igraju i u drugim beogradskim pozorištima. Do sada su već igrali u predstavama „Torta sa pet spratova“ i „Ana Fabeta“, sa kojom su obišli celu Srbiju.



Podstakli ih roditelji



Društvo za pomoć osobama ometenih u razvoju „Stari grad“ osnovano je 1997.godine, kao neprofitna organizacija od strane zainteresovanih roditelja, sa ciljem da ličnim angažovanjem utiču na kvalitet života njihove dece i porodica. Ovde se već 10 godina okupljaju osobe različitih uzrasta, vrsta i stepena ometenosti, iz celoga grada. Među njihovim aktivnostima su družionice, edukativne i kreativne radionice, sekcije, kao što su ekološka, dramska, ples i pokret.



blic
 
Fest počinje 22. februara


film-v.jpg




Međunarodni filmski festival Fest 2008. biće održan od 22. februara do 2. marta 2008. godine u već tradicionalnim dvoranama: Centru „Sava“, Dvorani Kulturnog centra, Domu sindikata i u Kinoteci.

Na 36. Festu, koji će biti promovisan pod sloganom „Izađi na FEST!“, premijerno će biti prikazano 75 novih filmova iz celog sveta, među kojima su laureati najprestižnijih svetskih festivala, dela najaktuelnijih autora svetske kinematografije. Kako se može pročitati na sajtu festivala www.fest.org.yu, projekcije će, kao i prethodnih godina, biti organizovane u više programskih celina - „Horizonti“, „Otkrića“ i „Činjenice i slagalice“, biće upriličen poseban program savremenog ruskog filma, takmičarski segment Festivala - „Evropa van Evrope“, kao i poslovni deo Festivala - B2B.
Između ostalih, na Festu ćemo gledati nova dela Anga Lija, braće Koen, Vejna Vanga, Džulijana Šnabela, Fatiha Akina, Vesa Andersona i drugih. Gost festivala biće nemački reditelj Folker Šlendorf, autor „Limenog doboša“, koji će predstaviti svoj novi film „Ulžan“, kao i Vadim Jusov, direktor fotografije filmova Andreja Tarkovskog. Prodaja ulaznica počinje 1. februara.



http://www.blic.co.yu/kultura.php?id=25916
 
U ulozi Don Kihota nastupiće Nenad Jeremić


Ronald Savković u baletu „Don Kihot“



don-kihot-v.jpg



Ronald Savković, prvak Državne opere iz Berlina nastupiće kao Bazil u novoj postavci baleta „Don Kihot“, koreografa Vladimira Vasiljeva 10. i 12. januara na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu. Njegova partnerka u ulozi lepe krčmareve kćerke Kitri biće prvakinja baleta Narodnog pozorišta Ana Pavlović.

U ulozi Don Kihota nastupiće Nenad Jeremić, Svetozar Adamović predstaviće se kao Sančo Pansa, Tamara Ivanović kao Mercedes, Dejan Kolarov :D kao Espada i Denis Kasatkin kao Gamaš. Orkestrom Opere i Baleta Narodnog pozorišta dirigovaće Johanes Harnajt, šef dirigent našeg ansambla. Ronald Savković je prvak baleta Državne opere u Berlinu čitavu deceniju, gde je odigrao glavne uloge u „Labudovom jezeru“, „Žizeli“, „Uspavanoj lepotici“, „Kopeliji“, „Romeu i Juliji“, „Don Kihotu“, „Pepeljugi“, „Krcku Oraščiću“, ali i u postavkama savremenih koreografa, Bežara, Kilijana... Baletsku školu Hrvatskog narodnog kazališta Savković je završio 1989. godine u Zagrebu, usavršavao se u Budimpešti, bio prvak HNK i solista Slovenskog narodnog gledališča. Dobitnik je specijalne nagrade Vladimira Vasiljeva, na takmičenju u Rusiji, za ulogu Zigfrida u „Labudovom jezeru“.
Ronald Savković je nastupao u Narodnom pozorištu u Beogradu 1998. i 2006. godine s velikim uspehom, a partnerka mu je bila Ašhen Ataljanc


http://www.blic.co.yu/kultura.php?id=25915
 

Back
Top