Професионално управљање стамбеним заједницама?

Ja sam se njakao oko toga godinu dana. Trebace ti saglasnost 80% stanara zgrade da se uvede. Moracu potpise I sta vec. Naravno uz odobrenje I saglasnost upravnika. Ja sam mislim dobio neki papir od MTSa gde sam skupljao potpise I njakao se.. Kada sam sve sredimo, odneo u Mts I oni se pojavilo posle nedelju dana I sproveli po zdradi
У моју зграду је МТС упао... буквално. Само су рекли "мора да постоји конкуренција". Нико их није звао, немају уговор са зградом... Чисто дивљаштво.
А сасвим поуздано то знам јер је све код нас.
Имамо ми профи управнике, али без нас би тешко ишло све од пуштања чистачице до чега год хоћеш.

А питам се, да ли би прихватили да тако њима СББ "упада" у зграде... Биће да су приватна компанија па немају баш тако паре на бацање.
До сада у мојој згради можда укупно 3 стана користе МТС услуге.
Држава изгледа има неограничене фондове... Мислим МТС... тј.... "Ђура ће ти опростити што те је тукао".
 
Треба запослити становништво,
ја сам први за то.

Али на здравој основи,
да нам се не обија о главу !
Знаш ли да обавезно издвајање треба да буде неких 10 и нешто динара по квадрату стана, месечно ?
Из тога се онда плаћа увођење интерфона, камера, уређење зеленила или нешто девето.

У нашој згради се то никада није поштовало. Није нам зграда тако стара, мада неке потребе искоче ту и тамо.
 
У моју зграду је МТС упао... буквално. Само су рекли "мора да постоји конкуренција". Нико их није звао, немају уговор са зградом... Чисто дивљаштво.
А сасвим поуздано то знам јер је све код нас.
Имамо ми профи управнике, али без нас би тешко ишло све од пуштања чистачице до чега год хоћеш.

А питам се, да ли би прихватили да тако њима СББ "упада" у зграде... Биће да су приватна компанија па немају баш тако паре на бацање.
До сада у мојој згради можда укупно 3 стана користе МТС услуге.
Држава изгледа има неограничене фондове... Мислим МТС... тј.... "Ђура ће ти опростити што те је тукао".

Sansa da se dobije optika u zgradi nije nuzno losa stvar, losi su banditi kojima je dato da time upravljaju.

Optika, koaks, zice stagod, bi trebalo da bude nezavisna struktura od opsteg dobra (odnosno servis kao sto je voda, struja, kanalizacija, ulice, parkinzi, parkovi....). To sto je sad to kod nas dato telekomu, to bi trebalo razbiti zbog monopola - i tu dolazimo do sire slike drustva - samo monopoli (sirom ekonomje) - a to nije dobro. Servisi su jedno (cable TV, Internet, IP telefonija itd,), a infrastruktura drugo (kablovi/optika). Servisi bi trebalo da budu u mogucnosti da koriste infrastrukturu u istom etickom rezimu, a infrastruktura treba da bude javno akcionarsko drustvo (pa nek stanovnistvo ulaze direktno, umesto preko predstavnickog banditskog monopoliste).

To na temu da narod zaradjuje.
 
Vreme je da se aktiviraju drustvenjaci posebno psiholozi da prave psiholoske profile zgrade recimo meni bi bilo zanimljivo da saznam koji je % stanara koji su proaktivni, ucestvuju u akcijama, podrzavaju, onda onih koji su zabrinuti za 'postenje' (samim tim sumnjivi da prave dilove iza scene), onih koji su mrgudi i vuku konopac na drugu stranu (e necete moci - i can get no satisfaction), onih koji su neizainteresovani, ludi, bolesni itd.

Mogu da se plate i iz 'investicionog fonda' da se smisli nacin kako najbolje da nam svima bude bolje.
 
Sansa da se dobije optika u zgradi nije nuzno losa stvar, losi su banditi kojima je dato da time upravljaju.

Optika, koaks, zice stagod, bi trebalo da bude nezavisna struktura od opsteg dobra (odnosno servis kao sto je voda, struja, kanalizacija, ulice, parkinzi, parkovi....). To sto je sad to kod nas dato telekomu, to bi trebalo razbiti zbog monopola - i tu dolazimo do sire slike drustva - samo monopoli (sirom ekonomje) - a to nije dobro. Servisi su jedno (cable TV, Internet, IP telefonija itd,), a infrastruktura drugo (kablovi/optika). Servisi bi trebalo da budu u mogucnosti da koriste infrastrukturu u istom etickom rezimu, a infrastruktura treba da bude javno akcionarsko drustvo (pa nek stanovnistvo ulaze direktno, umesto preko predstavnickog banditskog monopoliste).

To na temu da narod zaradjuje.
Ако меримо европским стандардима... Власник инфраструктуре не треба да буде и власник садржаја (важи и за природни гас и за телевизију).

Шта је код нас?
СББ је власник Н1 канала, Спорт клуб канала... вероватно још неких ствари - и самог кабла. Прекршај.
Телеком је власник Арена спорт канала... Такође прекршај.

Да се нико не изненади да на једном каблу нема другог комплета канала.

Ко ће у овој земљи да тресне казну на обе стране? Нико неће. Кабловски оператери јачи од државе.
Једна приватна фирма која уме да се понаша свакојако и једна државна фирма чији је мото "Ђура ће ти опростити што те је тукао".
 
Vreme je da se aktiviraju drustvenjaci posebno psiholozi da prave psiholoske profile zgrade recimo meni bi bilo zanimljivo da saznam koji je % stanara koji su proaktivni, ucestvuju u akcijama, podrzavaju, onda onih koji su zabrinuti za 'postenje' (samim tim sumnjivi da prave dilove iza scene), onih koji su mrgudi i vuku konopac na drugu stranu (e necete moci - i can get no satisfaction), onih koji su neizainteresovani, ludi, bolesni itd.

Mogu da se plate i iz 'investicionog fonda' da se smisli nacin kako najbolje da nam svima bude bolje.
Паретов принцип, у свему...

20% публике је заслужно за 80% резултата :aha2:
 
Ja sam se njakao oko toga godinu dana. Trebace ti saglasnost 80% stanara zgrade da se uvede. Moracu potpise I sta vec. Naravno uz odobrenje I saglasnost upravnika. Ja sam mislim dobio neki papir od MTSa gde sam skupljao potpise I njakao se.. Kada sam sve sredimo, odneo u Mts I oni se pojavilo posle nedelju dana I sproveli po zdradi
moja zgrada ja mislim da ima vise od 10 ulaza
da li skupljam potpise samo za moj ulaz ? mislim nece zbog jednog ulaza da rade?
 
У моју зграду је МТС упао... буквално. Само су рекли "мора да постоји конкуренција". Нико их није звао, немају уговор са зградом... Чисто дивљаштво.
А сасвим поуздано то знам јер је све код нас.
Имамо ми профи управнике, али без нас би тешко ишло све од пуштања чистачице до чега год хоћеш.

А питам се, да ли би прихватили да тако њима СББ "упада" у зграде... Биће да су приватна компанија па немају баш тако паре на бацање.
До сада у мојој згради можда укупно 3 стана користе МТС услуге.
Држава изгледа има неограничене фондове... Мислим МТС... тј.... "Ђура ће ти опростити што те је тукао".
Врло сам задовољна МТС-ом. Супернова кабловска + интернет, све је ок.
 
Hvala!
Jel valja nesto?
Provereno dobro. Pozovi drustva za osiguranje da ih ovde ne reklamiram.
Mi u zgradi smo vrlo zadovoljni. Bila letos steta na krovu 786 000 din. Sve isplaceno u dinar. A polisa 37 000 godisnje. Obavezno osigurajte zgradu vreme je sve ludje i ludje.
 
Знаш ли да обавезно издвајање треба да буде неких 10 и нешто динара по квадрату стана, месечно ?
Из тога се онда плаћа увођење интерфона, камера, уређење зеленила или нешто девето.

У нашој згради се то никада није поштовало. Није нам зграда тако стара, мада неке потребе искоче ту и тамо.

Ma do skora je jedan od stanara glumio upravnika, ali izgleda da to sad mogu samo licencirane firme.

Promašio si malo temu, moja glavna dilema je kontrola "Investicionog fonda", to je ta stavka 10 din po m2.

Vidim da smo od ovog meseca dobili upravnika, jer sam u sandčetu našao račun. Ali nigde ne piše koja firma ni ko je upravnik. Samo neki račun za uplatu koji se vodi na adresu moje zgrade. 🤣🤣🤣

Mogao bih da im jbem kevu kako hoću, ali neću - samo pokušavam da shvatim ...
 
Ma do skora je jedan od stanara glumio upravnika, ali izgleda da to sad mogu samo licencirane firme.

Promašio si malo temu, moja glavna dilema je kontrola "Investicionog fonda", to je ta stavka 10 din po m2.

Vidim da smo od ovog meseca dobili upravnika, jer sam u sandčetu našao račun. Ali nigde ne piše koja firma ni ko je upravnik. Samo neki račun za uplatu koji se vodi na adresu moje zgrade. 🤣🤣🤣

Mogao bih da im jbem kevu kako hoću, ali neću - samo pokušavam da shvatim ...
Било како било... Профи управника - фирму мора да изабере 2/3 станара (и станови и локали упазе на списак гласача).

Ако ти није јасно коме плаћаш... Види ако комшије знају о чему се ради. Глупо је плаћати "некоме".
 
Ако ти није јасно коме плаћаш... Види ако комшије знају о чему се ради. Глупо је плаћати "некоме".

Razgovarao sam sa dvojicom suseda, dešava se ono što sam i pretpostavljao: Oni nemaju pojma, supruge su to uzele na sebe, valjda je sve ok ... Dakle, nezainteresovani !

I sam sam uvek takav bio, ali sad mi neki crv ne da mira !

Valjda zato što iza svega stoje privatnici, a ne država.
 
По закону, само пензионер може бесплатно да управља зградом. Сви ми млађи морамо да будемо плаћени.

Naš komšija radi, nije penzioner. Ne želi da mu se plaća jer on je, kako kaže "samo pro forme upravnik, da ne bismo plaćali nekog sa strane".

I sada postoji problem- " pro forme upravnik". Apsolutno ne želi da se angažuje oko zgrade jer ima malu decu, ali je prihvatio tu "funkciju" da ne bismo plaćali profesionalnog upravnika.

Pre neki dan je on ili neko od ovlašćenih komšija postavio spisak na oglasnu tablu. Spisak ko je platio 3600 dinara prošle godine za investiciono održavanje zgrade.
Ovlašćenje za račun zgrade imaju predsednik i još dvoje komšija.

Nisam platila prošle godine. Ne znam da li uopšte da platim i ove godine. Zašto ako se bukvalno ništa ne radi u zgradi. Nas četvoro komšija sami plaćamo i menjamo sijalicu na hodniku.

Postoje stvari koje treba da se odrade, nisu rađene od 2017.godine kada je zgrada skoro potpuno useljena. Stepenice na ulazu zgrade su užasne, i kad padne kiša postaje klizavo, o snegu i ledu da ne pričam.

Na jednom od retkih sastanaka Kućnog saveta predložila sam da se i naša zgrada prijavi za održavanje preko Gradskog stambenog jer je zgrada legalna i ima potpunu dokumentaciju. Svi su bili nezainteresovani.
Nama taj iznos ne bi bio velik jer nemamo lift.
Stepenice na ulazu moraju da se poprave, ploče su počele da ispadaju. Treba i da se kreče zidovi po hodnicama.

Od useljenja 2018. pa sve do prošle godine redovno sam plaćala održavanje zgrade. Od 2018 do sada promenili smo 3 upravnika iz reda stanara. Ovaj komšija je treći.

Svi smo platili video nadzor mimo tog novca što se plaća mesečno ili za godinu dana. Od postavljanja video nadzora i rampe za parking mesta ništa se nije uradilo u zgradi.

Ide proleće i preko Viber grupe zgrade i uživo, mnogo komšija priča o stepenicama i krečenju.

Kako da na fin, kulturan način ubedimo komšiju da podnese ostavku jer je tu "pro forme"? Komšija je stvarno dobar čovek i niko ne želi da se posvađa sa njim.

Da li je rešenje profesionalni upravnik i kako da se svi slože oko izbora tog upravnika ( imamo 24 stana u zgradi ) ?
 
Naš komšija radi, nije penzioner. Ne želi da mu se plaća jer on je, kako kaže "samo pro forme upravnik, da ne bismo plaćali nekog sa strane".

I sada postoji problem- " pro forme upravnik". Apsolutno ne želi da se angažuje oko zgrade jer ima malu decu, ali je prihvatio tu "funkciju" da ne bismo plaćali profesionalnog upravnika.

Pre neki dan je on ili neko od ovlašćenih komšija postavio spisak na oglasnu tablu. Spisak ko je platio 3600 dinara prošle godine za investiciono održavanje zgrade.
Ovlašćenje za račun zgrade imaju predsednik i još dvoje komšija.

Nisam platila prošle godine. Ne znam da li uopšte da platim i ove godine. Zašto ako se bukvalno ništa ne radi u zgradi. Nas četvoro komšija sami plaćamo i menjamo sijalicu na hodniku.

Postoje stvari koje treba da se odrade, nisu rađene od 2017.godine kada je zgrada skoro potpuno useljena. Stepenice na ulazu zgrade su užasne, i kad padne kiša postaje klizavo, o snegu i ledu da ne pričam.

Na jednom od retkih sastanaka Kućnog saveta predložila sam da se i naša zgrada prijavi za održavanje preko Gradskog stambenog jer je zgrada legalna i ima potpunu dokumentaciju. Svi su bili nezainteresovani.
Nama taj iznos ne bi bio velik jer nemamo lift.
Stepenice na ulazu moraju da se poprave, ploče su počele da ispadaju. Treba i da se kreče zidovi po hodnicama.

Od useljenja 2018. pa sve do prošle godine redovno sam plaćala održavanje zgrade. Od 2018 do sada promenili smo 3 upravnika iz reda stanara. Ovaj komšija je treći.

Svi smo platili video nadzor mimo tog novca što se plaća mesečno ili za godinu dana. Od postavljanja video nadzora i rampe za parking mesta ništa se nije uradilo u zgradi.

Ide proleće i preko Viber grupe zgrade i uživo, mnogo komšija priča o stepenicama i krečenju.

Kako da na fin, kulturan način ubedimo komšiju da podnese ostavku jer je tu "pro forme"? Komšija je stvarno dobar čovek i niko ne želi da se posvađa sa njim.

Da li je rešenje profesionalni upravnik i kako da se svi slože oko izbora tog upravnika ( imamo 24 stana u zgradi ) ?

ha ha ha ha fenomenalno!

Srbi kad ne bi izigrali sistem ne bi bili zivi (na stetu koga - vrlo je diskutabilno)
naravno cim se sistem izigra svi pocinju da sumnjaju u tudje 'postenje' i teoretisu 'mogucnosti' da se neko ovajdi a da nisu oni.
Onda neki birokratski mozgic smisli neki pravilnik kako od svih da otme i uvede neko novo pravilo, taman toliko da Srbi pocnu da smisljaju kako da sad izigraju novi sistem.
A steta se nagomilava, ali posto nekako nije nicija, tako, sto bi se svi nesto cimali oko toga, jos nije sve propalo.
Steta se resava onda kad to postane preskupo za resavanje, i onda se svi potuku kao gali u asteriksu.
Naravno nije redak slucaj da se neko zaista i ovajdi samo za sebe i mimo svih. Da nije toga ljudi naravno ne bi bili sumnjicavi oko 'postenja'.
 
@Nemoguća Могућност уопште нисам разумела твој коментар. Проблем у мојој згради је што не можемо са председником Стамбене заједнице да се договоримо око извођења потребних радова. Нико не поставља питање новца, колико има новца на рачуну.
Спремна сам да платим одржавање зграде+ да дам додатни новчани износ ако треба..овако не размишљам само ја, већ и неколико комшија-комшиница.
 
@Nemoguća Могућност уопште нисам разумела твој коментар. Проблем у мојој згради је што не можемо са председником Стамбене заједнице да се договоримо око извођења потребних радова. Нико не поставља питање новца, колико има новца на рачуну.
Спремна сам да платим одржавање зграде+ да дам додатни новчани износ ако треба..овако не размишљам само ја, већ и неколико комшија-комшиница.
Nije nuzno razumeti. Barem je takva uobicajena praksa. Polje tudjeg problema.

Ja sam bio pre jedno 10-15 godina predsednik skupstine stanara (ili kako se ja sprdam: zgradonacelnik). 'abdicirao' kad sam shvatio da narodna izreka 'riba od glave smrdi' nije sasvim tacna u nasem drustvu - u nasem drustvu riba smrdi, i od glave i od repa. Ali barem sam uspeo da izbacim podstanare iz zajednickih prostorija koji su uzurpirali prostor na stetu svih u zgradi kad je to postalo pomalo previse cak i ako nekom moze i treba da se pomogne. Ono das mu prst a on ne samo da uzme ruku nego i nogu i jos te i pregazi na kraju. Nisam uzeo ni kinte iako sam tad bio nezaposlen i kinta bi mi dobro dosla. Ali tada nije bilo vreme 'profesionalnih upravnika'. Jos uvek je bio mentalitetski komunizam u efektivnom kapitalizmu, a pozicija zgradonacelnika podlozna kontroli zajednickih para na nekom mikro nivou (citaj: ovajdivanjem).
 
Poslednja izmena:
@Nemoguća Могућност уопште нисам разумела твој коментар. Проблем у мојој згради је што не можемо са председником Стамбене заједнице да се договоримо око извођења потребних радова. Нико не поставља питање новца, колико има новца на рачуну.
Спремна сам да платим одржавање зграде+ да дам додатни новчани износ ако треба..овако не размишљам само ја, већ и неколико комшија-комшиница.
sta da kazem na direktno pitanje - samo jedno - izaberite 'postenog' zgradonacelnika ovaj samoupravnika pa resavajte probleme - ako mozete da nekakvog takvog da savatate u ovo danasnje vreme. Normalnim ljudima je moguce normalno reci sta mislimo. Ali ni to nije uobicajena praksa kod nas - kod nas je praksa ogovaranja i lobiranja po kuloarima. Mi smo policijska drzava - ne sme to javno - mora po budzacima pa kad se skupi dovoljno cojstva i junastva onda se dize buna!
 
Nevezano za samoupravnika, a u vezi organizacije ljudi.

Pametno upotrebljen vajber moze mnogo da pomogne. Prosle godine, posto nam je umrla predsednica skupstine stanara (koja je obavljala posao savrseno tokom niza godina), organizovali smo mali sastanak stanara otprilike 1/3 zgrade i posto nismo mogli da nadjemo nikog medju nama da se prihvati funkcije - izasla je ideja da ipak uzmemo profesionalnog upravnika. Posto je zgradska psihoza postala nesnosna jer su se ljudi uplasili da ce dobiti samoupravnika po dekretu (a posto se vec zna da u jednoj zgradi dva broja dalje jedan takav opeljesio zgradski tovar blaga i sad se misle kako da ga ujure i utuze... a u drugoj dosao neki sa dekretom ko samo ostavi naredjenja na papiru na vratima, i nista ne radi, da ne pricam da maltretira ljude po drugim zakonskim osnovama) onda je tema postala vruca vruca vruca.

Tad sam ja predlozio da napravimo viber grupu tako da barem ovi verziranjiji u info-nauci mogu da komuniciraju i ponasaju se kao digitalni delegati da prenose informacije onima koji nisu tehnoloski verzirani ili imaju pritisak na telefon. To je zaista dobro radilo jer su svi ravnopravno bili obavesteni na vreme i mogli su da daju komentar o necemu ili da lupaju srca u smislu 'biranja na izborima'. Tako smo dosli do toga da nadjemo samoupravnika koga smo posle izabrali. Sad videcemo da li je opravdao poverenje, samo sto je poceo da radi. Pomoz bog!
 
Naš komšija radi, nije penzioner. Ne želi da mu se plaća jer on je, kako kaže "samo pro forme upravnik, da ne bismo plaćali nekog sa strane".

I sada postoji problem- " pro forme upravnik". Apsolutno ne želi da se angažuje oko zgrade jer ima malu decu, ali je prihvatio tu "funkciju" da ne bismo plaćali profesionalnog upravnika.

Pre neki dan je on ili neko od ovlašćenih komšija postavio spisak na oglasnu tablu. Spisak ko je platio 3600 dinara prošle godine za investiciono održavanje zgrade.
Ovlašćenje za račun zgrade imaju predsednik i još dvoje komšija.

Nisam platila prošle godine. Ne znam da li uopšte da platim i ove godine. Zašto ako se bukvalno ništa ne radi u zgradi. Nas četvoro komšija sami plaćamo i menjamo sijalicu na hodniku.

Postoje stvari koje treba da se odrade, nisu rađene od 2017.godine kada je zgrada skoro potpuno useljena. Stepenice na ulazu zgrade su užasne, i kad padne kiša postaje klizavo, o snegu i ledu da ne pričam.

Na jednom od retkih sastanaka Kućnog saveta predložila sam da se i naša zgrada prijavi za održavanje preko Gradskog stambenog jer je zgrada legalna i ima potpunu dokumentaciju. Svi su bili nezainteresovani.
Nama taj iznos ne bi bio velik jer nemamo lift.
Stepenice na ulazu moraju da se poprave, ploče su počele da ispadaju. Treba i da se kreče zidovi po hodnicama.

Od useljenja 2018. pa sve do prošle godine redovno sam plaćala održavanje zgrade. Od 2018 do sada promenili smo 3 upravnika iz reda stanara. Ovaj komšija je treći.

Svi smo platili video nadzor mimo tog novca što se plaća mesečno ili za godinu dana. Od postavljanja video nadzora i rampe za parking mesta ništa se nije uradilo u zgradi.

Ide proleće i preko Viber grupe zgrade i uživo, mnogo komšija priča o stepenicama i krečenju.

Kako da na fin, kulturan način ubedimo komšiju da podnese ostavku jer je tu "pro forme"? Komšija je stvarno dobar čovek i niko ne želi da se posvađa sa njim.

Da li je rešenje profesionalni upravnik i kako da se svi slože oko izbora tog upravnika ( imamo 24 stana u zgradi ) ?
Лепо је што не плаћате управника... Али зграда има потребу за неким ко би се бавио стварима.
Па нека комшија изабере да ли ће почети да се бави стварима или да нађете некога да се бави - јер су потребе очигледне.
Буквално тако.

Профи управник није скупа ствар, код нас у згради је 300 динара по стану.
У згради која је пре неку годину новоусељена не очекујем да би се неко бунио за ту сићу.
 

Back
Top