Vodic za kulturna desavanja

BEOGRAD, 8. marta (SEEcult.org) - Drama “Burleska o Grku” Andreja Hinga, u reziji Anje Suse, u kojoj cuvenog slikara El Greka tumaci Nebojsa Dugalic, bice premijerno izvedena sutra u Operi i teatru Madlenianum u Beogradu, koji time nastavlja seriju o slikarima, zapocetu dramom “Frida Karlo” Sanje Domazet.

“Burleska o Grku” na intrigantan nacin prati zivotopis El Greka, a zasnovana je na drami koja je 60-ih godina imala veliki televizijski uspeh, sa Ljubom Tadicem u naslovnoj ulozi.

U novoj verziji te drame slovenackog autora Hinga, osim Dugalica, igraju i Elizabeta Djoreska, Jelica Vucinic, Andjelika Simic, Ivan Tomic i Dusan Muric.

Rediteljka Anja Susa, poznata po predstavama “Antonije i Kleopatra” (Belef 2005), “Jastucko” (BDP), “Mali princ” (Pozoriste Dusko Radovic), prisla je zivotopisu velikog El Greka na nov i moderan nacin, a u predstavi se, kao ravnopravni likovi u drami, pojavljuju i El Grekove slike.

Predstava “Burleska o Grku” uvod je u seriju drama o slikarima koja ce biti nastavljena u 2008. godini dramom o Mikelandjelu, a scenograf tog znacajnog projekta Madlenianuma bice Igor Vasiljev, dok ce kostime osmisliti Maja Mirkovic i mladi umetnici koji su u Madlenianumu radili i na projektu “Prometej u okovima”.


Ja idem veceras na pretpremijeru.
a035.gif
 
Ok je predstava, od svega je najbolji tekst, El Greko i njegova vera u Boga, nego saznam da je El Grekov "Laokon", koji je procenjen na 120 miliona dolara bio u vlasnistvu naseg kneza Pavla koji ga je prodao u krizi za 30 hiljada dolara. Ne znam da li je to tacno 100%. :-?
Ali mesecinu nad Beogradom, pogled sa Brankovog mosta, nista ne moze da zameni, to je najveci nadrealni spektakl. :cool:
 
Sutra: :)


BEOGRAD, 8. marta (SEEcult.org) - Beogradska filharmonija odrzace sutra u Kolarcevoj zaduzbini koncert “Sizofrenija” s prvim solo celistom Beckih simfonicara Kristofom Stradnerom, a pod vodjstvom dirigenta Fusao Kadzime izvesce, izmedju ostalog, i muziku iz filma “Psiho” Alfreda Hickoka.

Na programu su i dela ” Gavran” Jonela Petroia i “Salomin ples” Riharda Strausa.

Strausova opera “Saloma” iz 1905. godine najpoznatija je po Salominom plesu sedam velova, koji predstavlja vrhunac opere.

Prema jevrejskom istoricaru Jozefu i jevandjelistima Mateju i Marku, prica o Salomi govori kako je Irod, gledajuci njen ples sa sedam velova, rekao u ushicenju i zanesu da ce joj dati sve sto pozeli. Ona je zatrazila glavu Jovana Krstitelja na tanjiru. Irod je bio obeshrabren zahtevom, ali je pristao, izdao zapovest i doneo joj glavu.

Publika Beogradske filharmonije imace priliku da cuje o muziku iz filma “Psiho” iz 1960. godine koju je komponovao Oskarom nagradjeni Bernard Herman.

Muzika za “Psiho” jedna je od najprepoznatljivijih muzickih filmskih tema.

Neuobicajeno za triler kao filmski zanr, komponovana je samo za gudacku sekciju orkestra, a “vristeci” zvuk violina koji se cuje tokom cuvene scene pod tusem je jedna od najupecatljivijih filmskih muzickih tema.

Na programu je i delo “Gavran” Petroia, kompozitora veoma bliskog Beogradskoj filharmoniji. Petroi je zavrsio kompoziciju na Fakultetu muzicke umetnosti u Beogradu, a pre par sezona, sa velikim uspehom izveden je njegov “Balkanski bolero” komponovan po porudzbini Beogradske filharmonije.

Tu kompoziju Beogradska filharmonija svirala je u Ljubljani 2004. godine, a u prosloj sezoni izvedena je i njegova kompozicija “Pcela”.

Celista Stradner izabran za solistu koncerta “Sizofrenija” zato sto ce svirati Guldin Koncert za violoncelo i orkestar, koji se veoma retko izvodi i mali broj violoncelista ga svira.
 
BEOGRAD, 14. marta (SEEcult.org) - Beogradski 54. festival dokumentarnog i kratkometraznog filma, predstavice od 30. marta do 4. aprila presek najvaznijih ostvarenja domace i svetske produkcije, najavili su danas organizatori, kritikujuci istovremeno odnos Filmskog centra Srbije (FCS) prema tom festivalu, najstarijem te vrste u Evropi.

Festival ce poceti u Domu sindikata filmom “Simfonija ruku” Vlade Petrica, a osim domaceg i medjunarodnog takmicarskog programa, koji obuhvata ukupno 66 ostvarenja, obuhvatice i raznovrstan prateci program, ukljucujuci jubilej svetski poznatog reditelja Zelimira Zilnika iz Novog Sada.


Ove godine prijavljeno je 106 domacih i 320 stranih autora, a za nagrade ce se takmiciti 40 domacih (16 dokumentarnih, devet animiranih, osam kratkih igranih i sedam eksperimentalnih) i 26 stranih filmova (devet dokumentarnih, sedam aniniranih i deset kratkih igranih), saopstila je umetnicka direktorka Vera Vlajic, dodajuci da se ocekuje oko 40 gostiju.

U pratecim programima Festivala, ciji je moto ove godine “Kokice goje”, bice prikazano jos oko 90 filmova.

Medju njima su Panorama (domaca i medjunarodna), Svedocenja, kao i program antiratnog filma, koji ce prikazati ostvarenja iz Iraka, Libana i ostalih gorucih svetskih podrucja.

Festival obuhvata i program Susedi, Prix-UIP Evropa (najbolji evropski filmovi), kao i programe Japanska animacija i Spanski kratki film, u okviru kojeg ce, u saradnji sa Institutom Servantes, biti prikazani filmovi zena autora.

Specijalni program festivala posvecen je Zilniku, povodom 40-godisnjice rada tog nagradjivanog reditelja, pocev od njegovog prvog nastupa na Festivalu kratkog metra 1967. godine, na kojem je ucestvovao filmom “Zurnal omladini na selu zimi”.

U Dvorani Kulturnog centra Berogra i prostorima Studentskog kulturnog centra (SKC) od 29. marta bice prikazan program Zilnikovih filmova, uz diskusije i prigodnu izlozbu foto dokumentacije sa snimanja.


Osim “Zurnala”, bice prikazani i filmovi “Nezaposleni ljudi”, “Lipanjska gibanja”, “Pioniri maleni mi smo vojska prava…” i “Dunavska sapunska opera” iz 2005. godine.

Studenti akademija umetnosti iz Beograda predstavice se radovima na temu “Vizuelni identitet 55, Festivala dokumentarnog i kratkometraznog filma”, a ta izlozba bice otvorena 26. marta u SKC-u.

Cena karata za sve projekcije, koje ce biti i u DKC-u, isnosi sto dinara. Ulaznice ce biti u prodaji od 26. marta.

Sajt festivala je http://kratkimetar.fest.org.yu
 
BEOGRAD, 16. marta (SEEcult.org) - Britanski umetnik Fil Kolins (Phil Collins), nominovan za prestiznu Tarnerovu nagradu (Turner Prize), izvesce u Beogradu novo poglavlje projekta “Besplatna foto laboratorija”, za koji je i dobio inspiraciju u Beogradu, a radi na njemu od 2003. godine, nudeci stanovnicima gradova sirom sveta besplatno razvijanje 35mm filmova i izradu kolor fotografija u razmenu za univerzalno pravo na koriscenje slika koje odabere.

Na taj nacin, stvara se stalno narastajuci arhiv koji Kolinsu omogucava da konstruise jednu vrstu portreta grada u odredjenom istorijskom trenutku.

Projekat je prethodno izvodjen u Amsterdamu (Holandija), Milton Keynesu (Velika Britanija) i Sent Gallenu (Svajcarska), a u Beogradu ce biti realizovan kao deo velike izlozbe britanske savremene umetnosti koja ce biti otvorena 24. marta u Muzeju savremene umetnosti Beograd.

Kolins je, inace, ziveo tokom 2002. godine u Beogradu i ideja za besplatnu foto laboratoriju potice iz tog vremena.

Prema njegovim recima, te godine snimao je materijal na buvljoj pijaci na Novom Beogradu, a do kraja ledeno hladnog prepodneva, vecina ljudi se vec bila spakovala i otisla, ostavljajuci ono sto nisu mogli da prodaju da truli u snegu. Medju gomilom najneverovatnijih stvari, stalno je nailazio na porodicne foto albume.

“Za fotografije obicno smatramo da su simbol licne istorije, nesto najintimnije sto svako od nas poseduje. Ovde su, medjutim, one ne samo bile iznesene na prodaju, vec i ostavljene da propadaju na prljavoj, zaledjenoj poljani”, naveo je Kolins, koji je prikupio sve sto je mogao, osusio fotografije kod kuce, pazljivo ih razdvajajuci i stavljajuci na radijator u stanu u ulici Brace Grim u kojem je tada ziveo.

Kolinsov projekat bavi se nepredvidivim upotrebama porodicne fotografije, intimnoscu i ukrstanjem privatne i javne sfere.

“Besplatna foto laboratorija” funkcionisace od 24. marta do 10. juna, u okviru izlozbe “Breaking step / U raskoraku”.

Projekat se izvodi u saradnji sa Agfa Photo u Svetogorskoj 4, koja je sabirno mesto za prikupljanje i obradu filmova.

Dodatne informacije moguce je dobiti posredstvom adrese zorana@msub.org.yu

Osim Kolinsa, na izlozbi “Breaking step / U raskoraku” ucestvovace i Adam Codzko, Nathan Coley, Phil Collins, Neil Cummings & Marysia Lewandowska, Jeremy Deller, Henry VIII's Wives, Inventory, Alan Kane, Jim Lambie, Jonathan Monk, Mike Nelson, Toby Paterson, Gillian Wearing, Cathy Wilkes, John Wood and Paul Harrison.

Kustosi su Branislav Dimitrijevic, Caroline Douglas, Sinisa Mitrovic i Jelena Vesic, a organizatori Britanski savet i MUSB.

Sajt izlozbe je www.breakingstep.net, a MSUB www.msub.org.yu
 
DANI BEOGRADA

BEOGRAD, 23. marta (SEEcult.org) - Ovogodisnja proslava Dana Beograda, koja ce biti odrzana od 16. do 19. aprila na temu “Beograd, grad buducnosti”, predstavice projekat “Dani” Slavise Savica, dobitnika prve nagrade na konkursu Skupstine grada, a obuhvatice i elemente druga dva nagradjena projekta.

Datumska koincidencija od 16. aprila - pojave prvog pisanog dokumenta u kojem se pominje Beograd - do 19. aprila, datuma obelezavanja predaje kljuceva Beograda Srbima, iskoristena je za koncepciju cetiri dana proslave, umesto jednog, koji je nekada slavljen 20. oktobra.

Svaki dan proslave tako ce biti obelezen jednim slovom: 16. april - D, 17. - A, 18. - N, a 19. - I, a programi ce biti grupisani po tematskim celinama: dozivljaj, art, nauka i istorija, najavio je Belef centar.

Beogradski korzo Knez Mihailova ulica, najprometnija tacka u gradu, a istovremeno izolovana od gradske buke i saobracaja, uzeta je kao steciste i glavno mesto dogadjaja proslave, cija ideja pociva na postojanju cetiri punkta za cetiri slova, odnosno cetiri dana i cetiri kategorije programa.

Svako slovo obelezice mesta dogadjanja predvidjena za taj dan, kao grandiozne, informativne kapije, impozantnog vizuelnog efekta.

Tako koncipirano resenje sa slovima namenjeno je prolaznicima u Knez Mihailovoj ulici, ali ce biti efektno i ukoliko se posmatra iz drugih uglova - sa Palate Albanija ili Beogradjanke, pa i balona i turistickih aviona.

Ideja i koncept sa slovima impozantnih velicina, nema samo ulogu da zaseni i oboji urbani prostor na neuobicajen nacin. Ona su tu i da oznace mesto, punkt na kojem ce se odredjenog dana odrzati program prema koncepciji jedno slovo - jedan dan.

Na donjoj povrsini slova, u visini coveka, nalazice se informativni deo na kojem ce biti navedene sve najvaznije stavke manifestacije (logo, tema, naziv punkta, datum, program tog dana i strelica ka mestu desavanja). Tipografija je apstraktna i neutralna, da se ne bi povezivala sa odredjenom delatnoscu, odredjenog punkta, vec da bi se uklopila u sva dogadjanja tokom sva cetiri dana.

Ideja tih slova je i u tome da predstavljaju kapije, kroz koje se prolazi, i svojom velicinom u datom prostoru stvaraju posebnu energiju.

Program proslave trebalo bi da ucini setnju poslednjeg dana - od Skupstine grada Beograda, nakon dodele nagrada, do spomen obelezja Predaje kljuceva Knezu Mihailu na Kalemegdanu, svecanom i posebnom.

Kljucna tema prvog dana, oznacenog slovom “D”, bice “dozivljaj”, a s obzirom da je tema proslave Beograd kao grad buducnosti, naglasice i zelju Beograda da razvije turizam i privuce sto veci broj gostiju.

Tako ce prvog dana biti promovisana svojevrsna knjiga utisaka, odnosno turisticki info pult i-mpresion.

Rec je o staklenoj kutiji (velicine 2m sa 2m), u kojoj bi se nalazio kompjuter povezan internetom sa bg live sajtom i linkom “knjige utisaka”, na kojem bi Beogradjani i strani turisti zapisivali impresije i dozivljaje u gradu. Objekat bi se nalazio na najprometnijem mestu u gradu, a materijal je staklo, jer osoba koja je unutra i pise utiske, ima priliku da gleda okolinu koja ga moze inspirisati, a da se ne oseti izolovanom i klaustrofobicnom.

Kabina je malih dimenzija, ali dovoljno velika da primi jednog coveka i kompjuter. Taj objekat bi u sebi imao kameru koja bi bila uperena ka onome ko udje u kabinu, a emitovala bi snimak direktno na sajt tako da bi svi mogli u svako doba da provere sta se desava sa linkom “bg live”.

Program ce, osim Beogradjanima, biti posvecen i turistima, koji ce nekoliko dana uoci manifestacije dobiti fotoaparate za jednokratnu upotrebu (na ulaznim rampama, aerodromu “Nikola Tesla”, zeleznickoj, autobuskoj stanici, pri ulazu u grad) sa uputstvima gde treba da ostave fotoaparate, da bi strucna Komisija napravila selekciju najboljih radova koji ce biti izlozeni na pocetku Knez Mihailove ulice, u blizini prve kapije.

Na otvaranju ce biti promovisan i novi veb sajt http://www.belgradeblog.com na kojem ce se, pored zanimljivog sadrzaja namenjenog iskljucivo stranim posetiocima Beograda, nalaziti i foto galerija, a bice i mesto za oglasavanje hotela, restorana, institucija kulture, manifestacija...

Buduci da ce, u okviru finalnog programa proslave Dana Beograda, biti realizovani i elementi drugoplasiranog i treceplasiranog rada, svake veceri, nakon dnevnog dela programa proslave, bice projektovani svetlosni, laserski zraci, elementi projekta “Ukrstanje” Ane Knezevic, koji je baziran na spoju nauke, savremene tehnologije i umetnicke vizije.

Svetlosna instalacija ce prvog dana biti projektovana sa Trga Republike, odnosno spomenika Kneza Mihaila, potom, tokom narednih dana sa Studentskog trga i lokacija oko Knez Mihailove ulice, oblikujuci svetlosnu igru iznad te ulice i centralnih punktova i umnozavajuci se svakim danom, uz finalno ukrstanje svih svetlosnih zrakova 19. aprila, koje ce povezati laserske projekcije sa svih lokacija.

Bice realizovan i deo treceplasiranog projekta “75 godina transformacije” Branka Gavrica, Nedeljka Kovacica i Luke Sanadera, cime ce se skrenuti paznja na izrazito vaznu zbirku fotografija Jeremije Stanojevica “Beograd 1930”.

Rec je o delu projekta koji je podnela organizacija “Noc muzeja”, koji ce na efektan nacin, postavkom posebno izradjenih panela, na precizno definisanim lokacijama, podsetiti kojom brzinom je Beograd doziveo ozbiljne arhitektonske transformacije, ali i pored ocitih promena, snazno ocuvao osobeni duh grada. Iz tog projekta, deo manifestacije ce, takodje, ciniti objavljivanje cetiri price zasnovane na temi Beograda u buducnosti.

Drudi dan proslave, oznacen slovom “A”, a posvecen umetnosti (artu), predstavice kako umetnici, u ovom slucaju predstavnici devete, odnosno sedme umetnosti - stripa i animacije, predvidjaju buducnost Beograda.

Buduci da jedan od trenutno najpoznatijih domacih strip crtaca Aleksa Gajic planira da ove godine zavrsi prvi srpski animirani dugometrazni film “Tecnotize”, cija je prica bazirana na Beogradu u buducnosti, program drugog dana proslave bice i inspirisan tim projektom.

Eksterijerna postavka kadrova i segmenata iz tog filma, u blizini druge kapije, oblikovace atraktivnu strip scenografiju, idealnu za fotografisanje u strip ambijentu Beograda u buducnosti.

Centralni dogadjaj bice prisustvo samog autora i njegovog tima, razgovor sa publikom i sveobuhvatna demonstracija dosadasnjeg rada, pracena emitovanjem zvukova Beograda u buducnosti i elektronskom muzikom, koja ce biti koriscena u filmu.

Dan treci, oznacen slovom “N”, posvecen je nauci, kao nezaobilaznom faktoru kada je u pitanju buducnost.

Omaz nauci ili kontroverza bice tema tog dana, tokom kojeg ce biti saopsteno, izmedju ostalog, i kako su veliki naucnici videli danasnje vreme i kako savremeni vide buducnost.

Bice otvorena i izlozba patenata koji su doprineli razvoju nauke, a posebno zanimljiva ce biti prezentacija maketa odbijenih, odnosno nerealizovanih patenata od 19. veka do danas.

Istog dana bice izveden performans “Beogradjani, gradjani buducnosti”, koji ce predstaviti situaciju u Beogradu u buducnosti, sa posebnim akcentom na modu, odnosno kostime.

Na platou ispred slova “N” nalazice se i DJ pult, na kojem ce biti pustan minimal elektro tehno, a bice predstaljen i jedan od najstarijih modela “pezoa”, kao i najnoviji model, naslucujuci i u tom segmentu buduce modele i pravce razvoja.

Cetvrti dan proslave oznacen je slovom “I” koje, kao poslednje u nizu, ima ulogu kapije i nagovestava nastavak puta ka Kalemegdanu, koji je i najstarija istorija Beograda, ali programskim konceptom naglasava vizionarstvo pojedinih praksi i zanatlija u proslosti, cije se tekovine osecaju snazno i danas.

Izmedju ostalog, tog dana ce eminentni kaligraf Aleksandar Dodig neposredno demonstrirati svoje umece, kao i umetnici za susednim stolovima, na kojima ce biti predstavljana umeca starih zanata i izradjivani predmeti.

Na raskrsnici Knez Mihailove i Kralja Petra defilovace “sendvic ljudi”, podsecajuci na advertajzing starih vremena, a na sebi ce imati tekstove i naslove iz novina o tome kako su nasi preci videli danasnje vreme i koliko su bili uspesni u predvidjanju.

Na improvizovanoj govornici pored kaligrafskog stola, okupljenim gradjanima obratice se Rasa Popov, koji ce besediti o toj temi, a atmosferu ce obijiti muzika iz tog perioda.

Jedan od stolova starih zanata bice posvecen fotografiji, a na tom mestu ce se digitalnim fotoaparatom fotografisati zaljubljeni parovi ispred improvizovane pozadine. Slika se potom prebacuje na kompjuter, gde, sa kracom intervencijom u Photoshopu, simulira staru fotografiju mladenaca. Fotografija u takvom obliku se potom stampa i na licu mesta uramljuje u stari ram.

Nakon dodeljivanja nagrada Grada Beograda, gradonacelnik Nenad Bogdanovic ce sa gradskim zvanicnicima, laureatima, publikom i gradjanima, proci kroz sve cetiri kapije.

Samo finale manifestacije predstavlja svojevrsni vid feste, zasnovan na muzici, dobroj zabavi i originalnoj platformi, koja ce povezati mnogobrojne opstine Beograda - niz brendiranih tramvaja, sa logoom manifestacije, od 20.30 casova, prema utvrdjenoj satnici, vozice razlicitim linijama, koje vode do gradskih opstina.

U svakom tramvaju uzivo ce biti izvodjena muzika, pri cemu ce u jednom biti klasicna, u drugom dzez, u trecem rok, a u cetvrtom ce nastupiti DJ.







ps. Predugacak tekst, al' me mrzelo da kratim.

flower4youxx2.gif
 
BEOGRAD, 11. aprila (SEEcult.org) - Festival francuskog filma u Domu omladine Beograda premijerno ce predstaviti od 12. do 16. aprila u sedam novijih ostvarenja francuske kinematografije, koja su izazvala najvise paznje francuske i svetske javnosti proteklih par godina.

Festival ce svecano poceti filmom “Kalifornija” (2006) Zaka Fisija (Jacques Fieschi), u kojem su glavni likovi Srbi, a premijeri ce prisustvovati i gosti Festivala, ukljucujuci reditelja i glumce Rasu Bukvica, nominovanog za Cezara u kategoriji mlade francuske glumacke nade, kao i slavnog Rosdija Zema (Roschdy).

“Kalifornija” je rediteljski debi poznatog scenariste Fisija - mracan i preverzan film o cudnom odnosu bogate naslednice i njene slobodumne cerke sa dvojicom emigranta Srba.

U toj prici u kojoj se mesaju strast, manipulacija, novac, seks i zlocin, Natali Bej (Nathalie Baye) ostvarila je ulogu na vrhuncu svoje karijere.

Reditelj Fisi jedan je od omiljenih scenarista velikih imena francuskog autorskog filma (Claude Sautet, Anne Fontaine, Olivier Asayas, Nicole Garcia...), a filmom “Kalifornija” debitovao je kao reditelj.

Festival francuskog filma obuhvatice i film “Stvari srca” Alena Renea (Alain Resnais), proglasen u Francuskoj novim remek delom tog cuvenog reditelja.

To je rafinirana i melaholicna komedija legende franscuskog filma, prica o zaljubljivanju, prevari, nadi i razocarenju, perverznim igrama i vecitoj potrazi za srodnom dusom… Autor klasika kao sto su “Noc i magla”, “Hirosima, moja ljubav” i “Prosle godine u Marienbadu”, okupio je u novom filmu vrh francuskog glumista (Sabine Azema, Pierre Arditi, Andre Dussollier, Lambert Wilson…).

Program Festivala obuhvata i film “Idi, zivi i postani” (rezija Radu Mihaileanu) o bolnim pitanjima identiteta i pripadnosti, u kojem ponovo igra Zem.

Film govori i Etiopljanki hriscanki koja predstavlja svoje dete kao jevrejsko siroco da bi ga spasla od gladi i obezbedila da ga usvoji izraelska porodica…

Bice prikazan i novi sokantni film rodonacelnika poltiickog trilera Koste Gavrasa (Costa) “Igrati ostro”, u kojem se dvostruki oskarovac ovoga puta obracunava sa korporativnim duhom, poslovnom etikom liberalnog kapitalizma i moralom zapadnjackog drustva. Odgovor na pitanje na sta je danasnji poslovni covek spreman da bi napredovao u karijeri vise je nego porazavajuci…

Festival obuhvata i film “Kako to Sarli vidi” Nikol Garsije (Nicole Garcia), najavljen kao potpuno muski film jedne od najzanimljivijih autorskih licnosti francuske kinematografije - glumice, scenaristkinje i rediteljke, koja ce biti i gosca Festivala.

Sedmorica potpuno razlicitih muskaraca u malom primorskom mestu, dobro cuvane tajne, neobuzdane ambicije, netrpeljivost, zavist… sve to vidjeno ocima deteta.

Nikol Garsija, popularna glumica i rediteljka, pocela je karijeru 70-ih, a za ulogu u filmu “Cavaleur” dobila je Cezara 1978. Paraleno sa glumackom, od 80-ih se uspesno posveila i rediteljskoj karijeri (Un week end sur deux, Fils prefere, Place Vendome, L’Adversaire, Selon Charlie), okupljajuci u svojim filmovima neke od najpoznatijih francuskih glumaca (Nathalie Baye, Catherine Deneuve, Jean Pierre Baccri…).

U zavrsnici festivala bice prikazan film “Ljubav i neredi” Filipa Garela (Philippe Garrel), neobicna i strasna ljubavna prica dvoje mladih u vreme studentskih nemira 1968. godine… Politika, seks, oslobadjanje, droge, zlocini… teme su novog filma jednog od najhrabrijih reditelja “novog talasa”.

Za 16. april najavljena je specijalna projekcija, kao i film “Glatko se izvuci” Abdelatifa Kesisa (Abdellatif Kechiche), dobitnika Cezara za najbolji film 2005. godine - surova, smesna i dirljiva prica o odrastanju u pariskim predgradjima.

Tinejdzer arapskog porekla, Krimo, sve ce uciniti da zadobije paznju lepe Silvije, cak i da igra u skolskom pozorisnom komadu “Igra ljubavi i slucaja”… Ta prica osvojila je Francusku i svet, jer na drugaciji nacin posmatra problem geta i prilagodjavanja…
 
MENJAM

• varjaču za kutlaču
• kačket za šrafciger
• japanke za kecelju
• muzičku kutiju za CD

• šal za patofne
• majicu za džezvu
• đinđuve za drangulije

Prazan ti je novčanik?

daj stolicu
uzmi lampu
dođi 13. maja
na TRAMPU!


Uđi u vremensku mašinu i vrati se u vreme kada novac nije postojao.

Teleportuj se u Dan trampe - u potpuno nov dan u našem gradu!

DAN TRAMPE Ti pruža priliku da bez novca "kupiš" nešto što ti je potrebno, a "prodaš" stvar koja ti ne treba.

Upoznaj nove ljude, budi kreativan i zabavi se!


daj šta imaš & uzmi šta ti treba.


Tvoja ulaznica je ono sto nudiš za trampu!

Igraj se sa drugim ljudima, pokaži svoju dovitljivost i otkrij koliko si uspešan u razmeni. Sledi iznenađenje za najzanimljivije trampe!

A uz sve to budi i human - sve što ne uspeš da zameniš, možeš donirati domu za nezbrinutu decu.

Vidimo se!

ADA CIGANLIJA, kod Bandzija, od 16-20h

bice i muzike, zezalica i dobre atmosfere.

Akciju podržao Theodor-Heuss-Kolleg fondacije Robert Bosch - Nemačka, www.theodor-heuss-kolleg.de
 
Postovani,

Pozivamo Vas da budete gosti medjunarodne manifestacije:
’’Slovenska lepota’’ , koji se od 22. do 28. oktobra ove godine po prvi put
odrzava u Beogradu-Srbija.
Zemlje ucesnice : Rusija, Poljska, Ceska , Slovacka, Ukraina,
Belorusija, Bugarska, Moldavija, Makedonija, Bosna i Hercegovina,
Crna Gora, Hrvatska, Slovenija i Srbija.
Ideja je povezivanje zemalja u oblastima: kultura, umetnost,
jezik, tradicionalne vestine, privreda, sport i show business.
Cilj : Stvaranje i objedinjavanje respektabilnog trzista od preko
450 miliona ljudi slicnih po poreklu, tradiciji, duhu i pozitivnoj energiji.
Vizija Koristeci ogromne potencijale koje vec imamo, ponudicemo svetu slovensku lepotu i lepotu uopste kao zajednicki cinilac i kriterijum saradnje u razlicitim oblastimna.

Fond ’’ Slovenska lepota’’ je napravio prvi korak. Uz jasnu strategiju i pomoc Vas koji cete prepoznati svoj interes kao zajednicki i podrzati nas. Da!

www.slavicbeauty.org
 
27. decembar 2007. 20.00
(zbog velikog interesovanja koncert ce se odrzati i 28 )


Velika dvorana




Veliki novogodišnji koncert
Johann Strauss – Gala Koncert sa baletom


image.jpg




Najpoznatiji novogodišnji koncert koji je obišao koncertne dvorane širom Evrope

Doživite blistavi i raskošni duh Beča 19.veka, uz nezaboravne valcere, polke, operete i marševe „kralja valcera“.
Uživajte u čarobnim zvucima velikog Štrausa:

Na lepom plavom Dunavu, Priče iz bečke šume, Carski valcer, Radecki marš...

Pored prekrasne muzike Štrausovog festivalskog orkestra,uživaćete i u izuzetnom baletu Štrausovog baletskog ansambla!

Ovaj koncert je dogadjaj koji nećete lako zaboraviti!





Na zalost cene karta se krecu od 1600 din do 3000 din,but ko voli nek izvoli!!
 
Poshto ce od sad sve biti ''po pravilu'',i teme nece moci da se spamuju.Da li mozdamo da dobijemo neku temu o komentarisanju kulturnih deshavanja?! :D

"Madlenianum" proslavio 10 godina postojanja



Opera teatar "Madlenianum" sinoć je proslavio svoj 10. rođendan. Predsednica upravnog odbora Danka Teodorović naglasila je da "Madlenianum" mora naći svoj ravnopravan status u kulturi i da će u narednom periodu potvrditi svoj repertoarski koncept.

"Pozorište je mesto koje čuva čovečanstvo od zaborava", istakla je ona. Jubilarne povelje dodeljene su ličnostima koje su dale doprinos osnivanju i radu "Madlenianuma", kao i međunarodne nagrade "Madlena Cepter" U oblasti operskog i dramskog stvaralaštva povelje su dodeljene glumcima Miodragu - Miši Jovanoviću za ulogu u operi "Hofmanove priče", Dobrili - Bobi Stojnić za ulogu Fride u istoimenoj drami, Zafiru Hadžimanovu i pijanistkinji Olgi Maletić-Đorđević.
Nagrade za medijsku saradnju uručene su novinarki i urednici Radio- televizije Srbije Miri Adanji-Polak, glavnoj i odgovornoj urednici "Bazara" Branki Jeremić-Subotić, novinarki Mirjani Radošević i urednici televizije "Art" Marini Stefanović. Todorovićeva je najavila da će "Madlenianum" u naradenom periodu biti otvoren za nove teatarske predstave i gledaoce. Ovaj dom operske umetnosti osnovala je Madlena Cepter 1997. godine


Text sam izvukla iz ''Bilca''.Napravljena je greshka jer Madlenianum nije sinoc,vec preksinoc proslavio desetogodishnjicu.

Bila sam prisutna na dodeli nagrada i zaista sam bila shokirana da niko osim Kostjukova iz baletskog ansambla nije nagradjen.(istina da je igrao u skoro svim baletskim predstavama),ali isto tako pored njega ima dosta mladih i talentovanih baletskih igracha.
Nisu dobili chak ni jednu obichnu papirnu diplomicu koje su delili spremachicama,garderoberima i obezbedjenju....

Ne znam koji je razlog ovakve njoihove odluke.I ako su manje-vishe sve baletske predstave skinute sa repertoara ove sezone,ipak su dosta dugo saradjivali,a i neke predstave su im donele dosta uspeha.




WOLFGANG AMADÉ balet Renato Zanela (Renato Zanella) iz Austrije

sa-probe-1.jpg


(Dejan Kolarov,Milan Rus i Ana Pavlovic)





Nagrade su uglavnom uruchene operskim pevachima.

A chetiri najvece nagrade dobili su:

-Miodrag Misha Jovanovic za ulogu Lindorfa,Kopeliusa u operi Hofmanove priche

-Dobrila Boba Stojnic Za ulogu Fride u drami Frida Kalo

-Zafir Hadzimanov za ulogu Zana Valzana u mjuziklu Les Miserables

-i naravno potpuno zasluzeno Olga Malevic Djordjevic za ulogu Violete u Travijati
 
Nove predstave u Madlenianumu od 2008 god :D


Kosta Bunushevas

Kosta

Slikarski performans
(Premijera januar 2008 god)

Chudesni svet vidjen kroz oko slikara.Multimedijalni projekat verovatno nasheg najkontraverznijeg vizuelnog umetnika danashnjice,prebachen u scenski izraz koji nikog nece ostaviti ravnodushnim.







Zorz Fejdo

Dama iz Maksima

vodvilj

(Premijera april 2008 god)

Komedija zabune iz pera majstora komedije,pisca kultne predstave ''Buba u uhu".Dama iz Maksima okuplja plejadu izvrsnih glumaca koji ce pokushati da zabave i nasmeju publiku na izvrstan nachin koji je vec po malo zaboravljen na pozorishnim daskama Beograda.

Reditelj Slavenko Saletovic.







Grigorij Frid


Dnevnik Ane Frank


mono-opera
(Premijera maj 2008 )

Jednochina opera mono-opera uvek prepoznatljivog sadrzaja,napisana za sopran,do sada nikad nije izvodjena na srpskim scenama.Operu je komponovao ruski kompozitor jevrejskog porekla Grigorij Frid.






Vincheno Belini


Kapuleti i Monteki


opera

Sezona 2008/2009 premijera oktobar 2008)




Miroslav Krleza

Mikelandjelo Buonaroti

(treca drama iz ciklusa Veliki slikari)
(u najavi) :D





Fjord Dostojevski

Braca Karamazovi

(u najavi)




Ana Karenjina :D

Balet na muziku Sergeja Rahmanjinova
(u najavi)
 

Back
Top