Професионално управљање стамбеним заједницама?

Обилић

Veoma poznat
Poruka
12.878
Јел' се разуме неко у ово ?
Знам, неки закон или уредба, одлука ... захтева да свака зграда има домара.

Тај човек мора бити плаћен - ок.
Али ме друга ставка на рачуну баца у размишљање.
"Инвестициони фонд зграде"

Ко управља овим фондом ?
Домар вероватно.
А ко га контролише како троши средства ?
 
Јел' се разуме неко у ово ?
Знам, неки закон или уредба, одлука ... захтева да свака зграда има домара.

Тај човек мора бити плаћен - ок.
Али ме друга ставка на рачуну баца у размишљање.
"Инвестициони фонд зграде"

Ко управља овим фондом ?
Домар вероватно.
А ко га контролише како троши средства ?
Novcem upravlja upravnik (profesionalni ili lokalno izabrani), a kontroliše ga Savet stanara.
 
Novcem upravlja upravnik (profesionalni ili lokalno izabrani), a kontroliše ga Savet stanara.

Ма био је кућни савет, нисам присуствовао.

Наслућујем могућност жешћег лапања,
јер у мојој згради нико времена нема да се бакће са проблемима зграде.

Видим да је тај неки домар (још га видео нисам почео са замазивањем очију,
те окречио улаз, али не цело степениште,
те офарбао три клупе у парку (зар то није посао "Зеленила" ?) ...

Колико је потрошио фарбе ?
Кило, пет кила, колико ?

Игранка тек почиње !
 
Ма био је кућни савет, нисам присуствовао.

Наслућујем могућност жешћег лапања,
јер у мојој згради нико времена нема да се бакће са проблемима зграде.

Видим да је тај неки домар (још га видео нисам почео са замазивањем очију,
те окречио улаз, али не цело степениште,
те офарбао три клупе у парку (зар то није посао "Зеленила" ?) ...

Колико је потрошио фарбе ?
Кило, пет кила, колико ?

Игранка тек почиње !
Dužan je da jednom godišnje svede račune, kod nas to vrlo temeljno rade, i računovođa ima sve račune. Kad se kupi farba, račun je sačuvan i sve to stoji u knjizi prihoda i rashoda. To važi za sve ostalo.
Može da lapa na uslugama, da dogovori posao sa molerom i uzme deo para sebi, ali to se lako otkrije, jer se zna tačno koliko košta moler.
 
Može da lapa na uslugama, da dogovori posao sa molerom i uzme deo para sebi, ali to se lako otkrije, jer se zna tačno koliko košta moler.

Све се зна, али кад су станари незаинтересовани ...
А и чини ми се да има инсајдера у згради, неки нови станар.

Шупљи смо ко швајцарски сир.

Мислим да су управници неопходни,
мислим да је ок да коштају (у мојој згради) 400 динара,
али "Инвестициони фонд зграде" је требало другачије наплаћивати.

Зар у Инфостан није могла да улети и та ставка ?
 
Игранка тек почиње !
Naravno.

Otkad su krenuli ti investicioni fondovi, kod mene u zgradi stalno neki radovi.

Prvo su popravljali krov.

Zatim zamenili ulazna vrata i postavili kamere.

Onda su zamenili interfone, iako starim nista nije falilo.

I kao vrhunac, zadnje sto su uradili namestili su da se svetlo u zgradi automatski pali i gasi.

Novac se uzima tako sto unajmis firmu nekog poznanika da ti to uradi, i onda uzmes procenat za sebe.
 
Poslednja izmena:
Naravno.

Otkad su krenuli ti investicioni fondovi, stalno kod mene u zgradi stalno neki radovi.

Prvo su popravljali krov.

Zatim zamenili ulazna vrata i postavili kamere.

Onda su zamenili interfone, iako starim nista nije falilo.

I kao vrhunac, zadnje sto su uradili namestili su da se svetlo u zgradi automatski pali i gasi.

Novac se uzima tako sto unajmis firmu nekog poznanika da ti to uradi, i onda uzmes procenat za sebe.

Код мене су за сада наместили светло да се пали на сензор.
Значи тек предстоје радови ?

Хммм ...
Ма ок. само се чудно осећам кад ме неко џепари ...

Нека раде поштено, само то тражим.
 
Код мене су за сада наместили светло да се пали на сензор.
Значи тек предстоје радови ?

Хммм ...
Ма ок. само се чудно осећам кад ме неко џепари ...

Нека раде поштено, само то тражим.

Ti fondovi su smisljeni da se iskoriste kada se stvarno pojavi neki problem u zgradi.

Ovde se vidi da se radi o slucaju gde se izmisljaju poslovi, da bi se naplatila usluga.
 
Ti fondovi su smisljeni da se iskoriste kada se stvarno pojavi neki problem u zgradi.

Ovde se vidi da se radi o slucaju gde se izmisljaju poslovi, da bi se naplatila usluga.

Треба запослити становништво,
ја сам први за то.

Али на здравој основи,
да нам се не обија о главу !
 
Јел' се разуме неко у ово ?
Знам, неки закон или уредба, одлука ... захтева да свака зграда има домара.

Тај човек мора бити плаћен - ок.
Али ме друга ставка на рачуну баца у размишљање.
"Инвестициони фонд зграде"

Ко управља овим фондом ?
Домар вероватно.
А ко га контролише како троши средства ?

ako nekog zanima, mogu da sumiram kako se to radi u Kanadi, gde su poprilično to doveli u red da sve zgrade izgledaju uredno i sve funkcionalno.
 
Da li vama odgovara da zivite u zgradi u kojoj sve funkcionise? Od lifta, preko kanalizacije, vodovoda, grejanja, da vam je cist ulaz i stepenista, fasada na zgradi lepo izgleda, krov ne prokisnjava, da imate cvece na ulazu i stepenistu, sredjen travnjak i zelenilo pored ulaza u zgradu, podrume iz kojih ne bazdi i koji su osvetljeni, da invalidi, majke sa kolicima za malu decu i starci imaju rampu za ulazak u zgradu a ne muce se preko 8 stepenika do lifta?
Jer, ziveti u zgradi koja je sredjena, gde sve funkcionise i koja lepo izgleda je neprocenjivo za osecaj zivljenja, za normalan zivot.

Zato je potrebno da imate nekoga ko ce da se brine o zgradi ako vec niste vi u stanju ili nemate vremena. I tih 400din za upravnika nije mnogo, to vam je 1 kafa/pivo u Beton hali ili u Promenadi.

Investicioni fond je nesto u sta ulazu svi stanari zgrade za tekuca odrzavanja (sitnije popravke), eventualno ako se nakupi novca tokom godina moze da se uradi i neka veca stvar na zgradi. Slicno nesto ste imali ako vam je zgrada ukljucena u sistem odrzavanja Gradskog stambenog odnosno ako kao zgrada imate ugovor sa njima. Svaki mesec placate odredjenu sumu po m2 stana i to ulazi u fond za te sitnije popravke, a ako se radi veca popravka ako zgrad nema na racunu dovoljno novca potpisuje se novi ugovor i ukupni troskovi se razrezu na vise mesecnih rata (cak i do 24 meseca) po svakom stanu u zgradi. Povoljnost kod Gardskog stambenog sto oni kreditiraju te radove i stanari bez kamate to otplacuju u vise mesecnih rata. Problem je sto su cesto te cene naduvane i sto radove treba skupstina stanara da kontrolise jer je u javnim preduzecima velika korupcija pa mozete umesto 150m2 uradjene izolacije na krovu dobiti racun za 180m2.

U svakom slucaju moarte iskontrolisati svaki racun, svaki izvedeni rad na vasoj zgradi, svaku placenu stvar sa vaseg racuna.
 
Da li vama odgovara da zivite u zgradi u kojoj sve funkcionise? Od lifta, preko kanalizacije, vodovoda, grejanja, da vam je cist ulaz i stepenista, fasada na zgradi lepo izgleda, krov ne prokisnjava, da imate cvece na ulazu i stepenistu, sredjen travnjak i zelenilo pored ulaza u zgradu, podrume iz kojih ne bazdi i koji su osvetljeni, da invalidi, majke sa kolicima za malu decu i starci imaju rampu za ulazak u zgradu a ne muce se preko 8 stepenika do lifta?
Jer, ziveti u zgradi koja je sredjena, gde sve funkcionise i koja lepo izgleda je neprocenjivo za osecaj zivljenja, za normalan zivot.

Zato je potrebno da imate nekoga ko ce da se brine o zgradi ako vec niste vi u stanju ili nemate vremena. I tih 400din za upravnika nije mnogo, to vam je 1 kafa/pivo u Beton hali ili u Promenadi.

Investicioni fond je nesto u sta ulazu svi stanari zgrade za tekuca odrzavanja (sitnije popravke), eventualno ako se nakupi novca tokom godina moze da se uradi i neka veca stvar na zgradi. Slicno nesto ste imali ako vam je zgrada ukljucena u sistem odrzavanja Gradskog stambenog odnosno ako kao zgrada imate ugovor sa njima. Svaki mesec placate odredjenu sumu po m2 stana i to ulazi u fond za te sitnije popravke, a ako se radi veca popravka ako zgrad nema na racunu dovoljno novca potpisuje se novi ugovor i ukupni troskovi se razrezu na vise mesecnih rata (cak i do 24 meseca) po svakom stanu u zgradi. Povoljnost kod Gardskog stambenog sto oni kreditiraju te radove i stanari bez kamate to otplacuju u vise mesecnih rata. Problem je sto su cesto te cene naduvane i sto radove treba skupstina stanara da kontrolise jer je u javnim preduzecima velika korupcija pa mozete umesto 150m2 uradjene izolacije na krovu dobiti racun za 180m2.

U svakom slucaju moarte iskontrolisati svaki racun, svaki izvedeni rad na vasoj zgradi, svaku placenu stvar sa vaseg racuna.

e to sa gradskim stambenim, posle 19 ekipa mega maltretiranja, na kraju sam morao sam da platim popravku (a da pritom kvar i nije bio kod mene). Epopeja u 19 tomova.
 
... Problem je sto su cesto te cene naduvane i sto radove treba skupstina stanara da kontrolise jer je u javnim preduzecima velika korupcija pa mozete umesto 150m2 uradjene izolacije na krovu dobiti racun za 180m2.

U svakom slucaju moarte iskontrolisati svaki racun, svaki izvedeni rad na vasoj zgradi, svaku placenu stvar sa vaseg racuna.

Треба свако рачун исконтролисати - то је то.

А ја гледам, гомила људи рачун у самопослузи ни не узме,
они који узму, понекад га исконтролишу код куће ...

Шта ти то вреди ?
Хоћеш да се враћаш до продавнице ако су ти наплатили скупље јабуке, а ти узео јефтиније ?

А моја статистика (ја обавезно још на каси без срама прелетим погледом по рачуну) каже:
Сваки десети, петнаести пут рачун није у реду !

Значи прилично често !
Где нарочито рачуни нису како треба ?

У Лидлу !

Тамо стално купујем,
волим ту фирму,
али брате касирице су им катастрофа !

Нарочито воле да краду на воћу.
Купиш јефтиније - платиш скупље.

После те воде да ти покажу како "ниси добро видео ..."

Али морам да признам, шта год сам им вратио - прихватили су рекламацију моментално.
Без гунђања.
 
e to sa gradskim stambenim, posle 19 ekipa mega maltretiranja, na kraju sam morao sam da platim popravku (a da pritom kvar i nije bio kod mene). Epopeja u 19 tomova.
Nemoj tako o drzavnim sluzbenicima :cool:
I mojim bivsim kolegama...

Stos je sto je u tom preduzecu kao i svakom drugom javnom preduzecu ogromna korupcija i zaposleni tenicari i inzenjeri koji kontrolisu radove koje su privatnici izveli u ime Gradskog stambenog (jer Stambeno nema svoje radnike nego za njih posao obavljaju privatne firme po ugovoru) su cesto ili pod pritiskom ( izvodjac radova je firma koja ima veze sa gradonacelnikom ili drugim likovima iz vlasti u BGD) ili su u korupcionom odnosu sa tim izvodjacem. Pa tako ce gradjani dobiti 150m2 izolacije umesto naplacenih 200m2, dobice 2cm debelu izolaciju umesto propisanih i naplacenih 5cm poliazbitola, bice ima naplaceno punjenje i praznjnje vodovodne instalacije u zgradi iako je uradjeno samo jednom, ono sto je uslo pod zemlju i beton je naplaceno bar dva puta vise, umesto novog elektromotora za lift dobice viklovani reparirani iako je naplacen novi itd. I svima dobro, privatni izivodjaci zarade dobro, imaju da daju i za korupciju a da ne diraju svoju zaradu, svojih 10% dobiju i nazorni organi iz Stambenog, ostane i za direktora 10% a bogami i oni iz gradske skupstine dobiju svojih 10%, zadovoljne su i ovce koje sve to plate jer 3-4 hiljade dinara mesecno u narednih 12 ili 24 meseca nije mnogo ako se popravi lift ili spreci prokisnjavanje krova. Tako je funkcionisao sistem a ne sumnjam da i dalje radi na istom ili slicnom principu.
 
Poslednja izmena:
Tja, meni dođe da se prihvatim toga, ali nemam vremena 🙄
I to je totalna poenta svega. Nemamo vremena. Ali naci ce se neka zamlata koja nema veze sa vezom ili neki kvarni lik koji ce se ogrebati sa zajednickog racuna. Retko naletis na nekog ko posteno i predano radi taj posao jer takav covek treba da pomiri sve razlicite interese u samoj zgradi, da trpi za.y.eb.avanja komsija, izvodjaca radova, Stambenog, Vodovoda i kanalizacije, Beogradskih elektrana, Gradskog zelenila, da razume sta se radi, da razume i finansije, poznaje propise... nikad to ne bih radio, ne sa takvim ljudima sa kojima sam ziveo u zgradi.
 
bas danas kontaktirao svog zbog uvodjenja MTS optike . daj Boze da bude nesto
Ja sam se njakao oko toga godinu dana. Trebace ti saglasnost 80% stanara zgrade da se uvede. Moracu potpise I sta vec. Naravno uz odobrenje I saglasnost upravnika. Ja sam mislim dobio neki papir od MTSa gde sam skupljao potpise I njakao se.. Kada sam sve sredimo, odneo u Mts I oni se pojavilo posle nedelju dana I sproveli po zdradi
 
Узимао паре за санацију равног крова пре неколико година и то је као урађено а мени и даље цури поток низ зид лође кад је киша.
Не цури само кроз кров.

Треба да се унајме алпинисти да испитају зидове.
На мојој згради су тако пре неколико година искрпили све и свашта а да кров уопште нису ни дирали.
 

Back
Top