Vijetnamski rat

https://digitalcommons.wcl.american.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2028&context=hrbrief
Западна пропаганда, специфично Америчка пропагира како су амерички војници часни. Масовно силовање вијетнамских жена и то чак екстремно брутално, набијајући им разне предмете и животиње да су добиле хроничне болове. Зашто се ово крије? Што се о овоме не учи у школама и универзитетима на Западу?

pa nisu Ameri jedini po tom pitanju, imamo tu i Koreance koji zamagljuju teškim delom svoju istoriju svojim učešćem u Vijetnamskom ratu, koji je završen 1975. iako su civilna ubistva južnokorejskih vojnika tokom rata dobro dokumentovana, Seul je uporan da nema dokaza o takvim zverstvima.

meni je fascinantno da vijetnamska vlada nikada nije javno tražila zvanično izvinjenje Koreje a još manje reparacije. pazi, nedavno podsetnik na ovu stvarnost i kako nijedna zemlja nije rešila ovaj "ratni prtljag" došao je iz južnokorejske dramske serije koja je izazvala kontroverzu u Vijetnamu.

pre nekoliko godina vijetnamske vlasti zahtevale su da američki Netfliks ukloni "Male žene", K-dramu o tri sestre koje žive u današnjem Seulu, poreklom iz Vijetnama. njihovo obrazloženje moglo bi se svesti na nekoliko stihova u jednoj epizodi, u kojoj se ratni veteran hvali ubistvima južnokorejskih vojnika.

vijetnamske vlasti su tvrdile da je K-drama iskrivila ratne događaje, ali izgleda da je serija prekinuta jer su redovi, iz perspektive Hanoja, bezosjećajno ponovo otvorili rane sukoba.

Južna Koreja je rasporedila oko 300.000 vojnika u Vijetnam da se bore zajedno sa američkom vojskom u zamenu za američku pomoć da oživi tada bolesnu korejsku ekonomiju. na terenu, kao i njihovi američki kolege, južnokorejski vojnici su se brzo etablirali kao brutalna borbena sila.

od tada su optuženi da su počinili masovna ubistva vijetnamskih civila i procenjuje se da su pobili čak 9.000 do 10.000 nedužnih Vijetnamaca u masakrima širom zemlje

ali geopolitika i ekonomija su surovi. upravo južnokorejska kompanija Samsung je takođe najveći pojedinačni strani investitor u Vijetnamu, koji ima ogroman uticaj na ovu izvozno orijentisanu zemlju. Samsung je uložio oko 18 milijardi dolara u šest fabrika u Vijetnamu, od kojih su najmanje dve specijalizovane za pametne telefone.

doduše, Južnoj Koreji nikada nije bilo lako da jede skromnu pitu u tom pogledu, posebno zato što je sebe smatrala nepriznatom žrtvom japanske agresije tokom japanske kolonijalne vladavine. ali baš kao što je Južna Koreja gurnula Japan da se pozabavi svojim ratnim zločinima, ona bi trebalo da prizna svoje žrtve u Vijetnamu.
 
istorija se ponavlja. ovo u Ukrajini nije prva intervencija severnokorejske vojne pomoći u inostranstvu.

Šezdesetih godina prošlog veka, severnokorejski vojni piloti su leteli u borbenim misijama za sestrinsku državu Severni Vijetnam

malo sam ostraživao o ovome, tj malo toga je poznato kod nas

tada su državni mediji Severne Koreje nadmašili jedni druge vatrenim borbenim povicima. prema glasnogovorniku režima, udruženje žena se takođe uključilo. pozvalo je vladu Severne Koreje da pošalje svoje voljene muževe, sinove i ćerke na front u Vijetnam. danas na zapadu je to nezamislivo

Kim Il Sung, osnivač Severne Koreje i deda aktuelnog Kim Džong Una, odmah je stao na stranu komunističkog severa u vijetnamskom ratu, koji se borio protiv južnog Vijetnama koji podržavaju SAD.

prema dostupnim vijetnamskim izvorima (prevedeni na engleski) Kim je snabdevao sever oružjem, municijom, 1.000 vojnika i hranom. tu sam video dokumenat diplomate iz DDR-a telegramom je poslala istočnom Berlinu da će svakom severnokorejskom radniku biti oduzet deo plate za podršku vijetnamskom ratu.

ali u svemu tome ponos severnokorejaca je bilo oko 200 vojnih pilota koji su upravljali sovjetskim avionima MiG-17. piloti su leteli pod vijetnamskom zastavom. kao što Severna Koreja danas ne želi da potvrdi svoju vojnu umešanost na strani Rusije u Ukrajini, osnivač te zemlje Kim Il Sung se dugo oslanjao na tajnost. eskadrila, koja je delovala između 1965. i 1969. godine zvala se "grupa Z"

u tim dostupnim vijetnamskim dokumentima, severnokorejski piloti su takođe nazivani Z-prijatelji

Pjongjang, realno gledano najtajnovitija zemlja na svetu uprkos glasnoj propagandi, samo je potvrdio raspoređivanje pilota trideset godina nakon završetka rata. državna štampa je objavila da je Kim Il Sung naredio svojim vojnicima da se ponašaju herojski kao da brane korejsko nebo.
 
ali veoma mi je zanimljivo, da vijetnamci nisu tražili pojačanje od Pjongjanga. Kim Il Sung se skoro naterao na drugove. Ho Ši Min je želeo da ubedi Kim Il Sunga da je materijalna podrška dovoljna. ali Kim je insistirao da pošalje svoje borbene pilote. kasnije su pripadnici vijetnamske eskadrile aviona bili impresionirani kako su severnokorejci napali neprijatelja smelim manevrima. međutim, to je takođe dovelo do velikih gubitaka.

i sama geografska i ideološka podela Vijetnama na komunistički sever i kapitalistički jug odgovarala je situaciji na korejskom poluostrvu. Kim Il Sung je želeo da iskoristi sva moguća sredstva da iznudi ponovno ujedinjenje pod socijalističkim vođstvom.

Kim je na vijetnamski rat gledao kao na poligon za budući sukob u Koreji. ne zaboravimo da preko 300.000 južnokorejskih vojnika je takođe služilo u južnom Vijetnamu pod američkom visokom komandom od 1965. do 1973. godine.

kao i sa današnjim ratnim naporima u Ukrajini, severnokorejci bi trebalo da steknu dragoceno iskustvo na bojnom polju.
 
ima tu dosta toga nepoznatog. istovremeno sa operacijom u Vijetnamu, provokacije Severne Koreje na korejskom poluostrvu naglo porasle. oni su kulminirali drskim napadom na predsedničku rezidenciju u Seulu 1968. tj severnokorejski komandos je upao u plavu kuću, rezidenciju šefa države. predsednica Park Hi, koja je trebalo da bude ubijena u napadu, nije povređena. samo nekoliko dana kasnije, severnokorejska mornarica je zarobila američki ratni brod Pueblo u međunarodnim vodama.

dramatični događaji u Koreji dogodili su se neposredno pre Tet ofanzive u Vijetnamu. ovaj iznenadni napad imao je za cilj, između ostalog, da podstakne stanovništvo južnog Vijetnama na ustanak. među istoričarima je kontroverzno da li su Hanoj i Pjongjang koordinirali korake eskalacije.

nakon završetka rata, Kimu se nije svidelo što se drugovi iz jugoistočne Azije otvaraju zapadu. još gore iz perspektive Pjongjanga tj 1992. godine, Vijetnam je uspostavio diplomatske odnose sa svojim najvećim neprijateljem južnom Korejom. ovo je viđeno kao izdaja.

ali medju zemljama nema bratstva do veka. usledila je serija diplomatskih uznemiravanja. Severna Koreja je sredinom 90ih godine kupila 20.000 tona vijetnamskog pirinča, ali ga nije platila. kada je Kimova diktatura zatražila pomoć na vrhuncu gladi kasnih 1990-ih, Hanoj je odbio one koji su tražili.

Severna Koreja je 2000ih godine zahtevala repatrijaciju posmrtnih ostataka 14 vojnih pilota koji su poginuli u vijetnamskom ratu. na groblju u blizini Hanoja, nadgrobni spomenici u znak sećanja na severnokorejski odred.
 
Свака част Вијетнамцима, али ти требаш схватити једну ствар да су тај рат преко Вијетнамаца и кроз Вијетнамце водили Совјети и Кинези против Америке. Исто ко и Авганистан десет година касније, Американци преко муџахедина против Совјета...
I ti da napišeš nešto što nije lišeno smisla.
 
hvala Khalu za video o vijetnamskom ratu. retko sam čuo predavanje na srpskom jeziku na tu temu koje se njome detaljnije bavi.

Želeo bih da dodam neke informacije u videu o francuskom ratovanju pedesetih godina 20. veka u vijetnamu

vođe francuskih ekspedicionih snaga podsećale su na zbirku primadona. Navara i Cogny su se loše slagali. vrhovnom komandantu je naloženo da ne pokušava da dobije rat, jer to više nije bilo moguće uprkos ogromnoj američkoj materijalnoj i finansijskoj podršci. međutim, veštim operativnim upravljanjem trebalo bi da postigne stabilizaciju vojne situacije barem u meri u kojoj bi se obezbedila povoljna početna tačka za pregovore sa vijet minom. Cogny je, s druge strane, bio fasciniran svojom glavnom oblašću brige u delti severnog vijetnama i morao je da smatra operaciju Kastor problematičnim gubljenjem resursa. kao regionalni komandant podređen Navari, nikada se nije jasno protivio izgradnji udaljene "tvrđave" Dijen Bijen Fu.

suprotno mnogim kasnijim tvrdnjama, njegova koncepcija nije od samog početka bila potpuno apsurdna avantura. međutim, to je zapravo bilo zasnovano na grubom potcenjivanju neprijatelja i neshvatljivom precenjivanju sopstvenih snaga. gledajući unazad, na osnovu iskustva drugog indokineskog rata, mogla bi se usuditi preuveličana tvrdnja da bi samo amerikanci, u vreme svoje intervencije, imali neophodna sredstva tj posebno u vidu operativne i taktičke vazdušne podrške, da izvedu takvu operaciju. Ke San 1968. ili Kontum 1972. recimo. u ovom drugom slučaju gotovo isključivo sa južnovijetnamskim kopnenim trupama, ali uz odlučnu američku vazdušnu podršku, mogu se smatrati primerima za ovu tezu.
 
ja bih to vojnoistorijski ovako opisao. Verdun bez svetog puta, ovo je bila savremena karakterizacija bitke kod Dijen Bjen Fua, koja se odnosi na falkenhajnov "mlin za kosti" ako uzmemo analogiju iz 1916. godine.

međutim, Petenove trupe su nekada uspele da se održe uprkos strašnim gubicima zahvaljujući stalnom snabdevanju zalihama preko nikada prekinutog "svetog puta". u vijetnamskoj dolini kroz koju krivuda reka Nam Jum, francuzi su utvrdili pojedinačne male položaje na vrhovima brda.

ova uporišta sastojala su se od nekoliko odvojenih položaja, okruženih bodljikavom žicom i minskim poljima, a bili su ojačani rovovima i primitivnim skloništima. nedostajala je kontinuirana linija fronta. umesto toga, vazdušno-desantna artiljerija i odred od deset lakih tenkova M-24 Čafi, takođe dovedenih avionima, imali su za cilj da omoguće mobilnu odbranu sa sofisticiranim sistemom preklapajućih zona vatre.

sa većine svojih vatrenih položaja, francuzi su mogli da nadgledaju dno doline, koje je ubrzo bilo obezšumljeno i poremećeno rovovima. međutim, istovremeno su se i sami nalazili u senci mnogo viših planinskih grebena koji su ih potpuno okruživali, a koje su morali da prepuste Vijet Minu jednostavno zbog nedostatka dovoljnih snaga

Francuska je imala više aviona (skoro sve američke) nego letačkog osoblja tj nije bilo dovoljno iskusnih bombarderskih aviona. takođe je postojao očigledan nedostatak taktičkih borbenih aviona za opsežnu kopnenu podršku
 
u gornjem videu su trebali detaljnije objasniti ovaj aspekt.

suprotno predviđanjima nekih francuskih štabnih oficira, Vijetmin je uspeo pre svega da uvede artiljeriju u većim razmerama, uključujući bezbroj američkih haubica kalibra 105 milimetara.

kineski komunisti su ih zarobili od poraženih nacionalnih kineskih snaga Čang Kaj Šeka, a zatim predali vijetminskoj armiji posle 1950. godine. Štab generala Navara je samouvereno pretpostavio da bi neprijatelj, ako bi otvorio artiljerijsku vatru na francuski kamp njegove topove brzo eliminisala sopstvena artiljerija i lovačko-bombarderska avijacija.

međutim, legendarni Đap nije dozvolio da se njegovi bacači vatre rasporede izvan planinskih grebena na otvorenim pozicijama na zadnjim padinama za indirektnu vatru na klasičan način. umesto toga, bili su iskopani u čvrste, podzemne zemljane bunkere na prednjim padinama planina sa direktnim pogledom na dno doline.

ovo je imalo za cilj da ih potpuno ukloni iz vida francuskog borbenog izviđanja. metod je bio zasnovan, između ostalog, na japanskim praksama iz drugog svetskog rata u kampanji odbrane ostrva protiv amerikanaca, čak do Okinave u proleće 1945. godine. ova imitacija će se pokazati mnogo uspešnijom od pozajmljivanja koje su francuzi napravili sa svojom bazom u britanskim operacijama Čindita protiv japanaca u Burmi.
 
По обичају, иважени форумаш Rogonos је садржајним и квалитетним објавама допринео бољем сагледавању теме.

Кроз историју сваки рат је чеасто замршенија прича него ли је кроз интерпретацију историје обрађен и свакако пуно замршенија прича него ли људи у времену данашњем имају доживљај. А вијетнамски рат је (по мени) један од најзамршенији, ту колико год детаљно и дубиозно сагледавали, имаћете мноштво питања на која није лако дати одговор.
Када кажемо вијетнамски рат, ту се мора обухватити и први индокинески рат (1946-54.године) између Француске и покрета отпора Вијетмин, и ту имамо безмало три деценије војних сукоба, од 1946. до 1975.године између којих се одвијала жива дипломатска активност и у позадини којих су се дешавале компликоване политичке игре.
Први индокинески рат бјеше за рат за ослобођење који је имао и важну идеолошку позадину. .Испрва се свео на герилско ратовање и саботаже, но кроз то ратовање Вијетмин је израстао у све репектабилнију војну силу која је технолишку инфериорност у односу на француске колонијалне трупе и снаге државе Вијетнам компензовала иновацијама у ратовању и користећи предности конфигурације терена.
У коначнициу након битке код Дијен Бијен Фуа у прољеће 1954. о чему имамо изванредна итлагања у горњем видео прилогу као и у објавама форумашаж Rogonosa, те тешког пораза француских колонијалних трупа, трасирана је пртина независности Вијетнама,

Који је подијељен седамнаестом паралелом. И гдје је Вијетмим одмах кренуо са другом фазом, преко Вијетконга (народни фронт за ослобођење Јужног Вијетнама) у герилски рат са циљем ослобођења читавог Вијетнама из руку западних сила и уједињење са Сјеверним Вијетнамом.
Армија Јужног Вијетнама добијањем помоћи од Сједињених Дрђава и западних савезника израсла је у моћну војну силу која је важила 1960их за четврту свјетску армију. Која је 1967.године бројала 700.000 добро опремљених, обучених и мотивисаних војника. Временом се САД све више укључује у сукобе, у рат, расте амерички војни контигент, 1967.године броји већ 400.000 војника да би убрзо војни амерички контигент достигао чак 500.000. војника. Против такве силе, уз технолошке предности, логистику, капацитете, финансијске и ине ресурсе, Вијетконгу потпомогнутим армијом Сјеверног Вијетнама, требала је бити суђена војна катастрофа. Ту једноставнои нису требали имати шанси. Но није се десила, напротив.
И ту лебди питање. Како се дођавола то уопште могло догодити?

По обичају, тражење једноставних и упрошћених одговора води на погрешан колосјек. Сасвим извјесно постоји подоста разлога који су одредили да ствари оду по злу по Републику Вијетнам и Американце. Армија Сјеверног Вијетнама и Вијетконг имали су помоћ од стране Савјетском Савеза и Народне Републике Кине. Али од стране Совјетског Савеза само у војној опреми и инструкторима. И ту се показало да борбени системи источног блока, прије свих противваздушни системи и борбени апарати, авиони, нису инфериорни у односу оне западног блока како је тада постојало показаће се погрешно увјерење. Војни стратези Вијетконга и Сјеверног Вијетнама користили су сталне иновације, мрежа тунела коју су изградили је у доброј мјери лимитирала технолошку супериорност противника. Користили су предности конфигурације терена, комбинаџцијом коинвенционалног и герилског ратовања парирали су надмоћнијем противнику. Такође, имали су добре војсковође који су добро планирали операције и који су умјели мотивисати војнике. Мора се поменути и антиратно распложење које је крајем 1060их захватило Сједињене Државе и које је одредило политичке одлуке тих година.

Но има још један важан разлог који морам поменути. Кроз читаву историју, од античких времена, исходе ратовања би одредило пет сегмената које армије морају посједовати. То је наравно бројност, опремљеност, обученост, мотивисаност, но ту је и пети сегмент, некад и најважнији који су западни генерали занемаривали, исто важи и за неке високе официре бивше ЈНА у нашем случају 1990их, салонске официре. А то је индоктринација.
Имали смо кроз историју и врхунски обучене и опремљене и мотивисане армије, но дешавало се да борбени дух спласне у одсутним моментима, некада би контигенти најамника ако изгледи не би били повољни знали напустити бојиште а некад, рецимо током битке код Ангоре 1492.године, и промијенити страну. Код индоктринисаних војника нема таквих калкулација. дати живот за отаџбину или нацију је света дужност, сама сврха постојања, индоктринација инспирише ратника да крене уз зид утврде иако су мале шансе да преживи. Индоктринација се кроз историју показала моћним оруђем које је тјерало ратника у раље смрти. Генерал Ђап и други вијетнамски стратези су разумјели моћ индоктринације, борци Вијетмина и Вијетконга нису жалили животе, ишли су у раље смрти, истрили би тешко замисливе напоре, транспотовали би тоне челика по непроходном терену, подносили би патњу, голготу, у неким операцијама трпили су страховите губитке, много веће од противника, али морал и истрајност нису сплашњавали.
 
Често амерички играни филмови који обрађују вијетнамски рат имају пропагандну сврху и приказати догађаје и процесе у "више прихватљивој форми" америчком углу гледања, некад кроз ракву обраду имамо и "замагљивање" историје.
Но по мом мишљењу кроз дугометражни играни телевизујски филм Path to War (2002) то је у прилично мањој мјери примјетно и имамо једну доста критичку обраду тих процеса 1060их кроз које се Америка укључивала а показаће се све више запетљавала у војни сукоб у Вијетнаму, Ево тог филма
 
Poslednja izmena:
nebo iznad Ho Ši Mina ispunjeno je vatrometom u čast 50 godina nacionalnog ujedinjenja i pada Sajgona

Vijetnam sada ima svoj veliki lanac kafića: Kong Kaphe. zaštitni znakovi uključuju kaki-zeleni eksterijer i konobare u uniformama Vijetkonga. iza stolova su pribori za jelo iz ratnih dana, kamuflažne šlemove krase zidove.

1746528741616.png


1746528758673.png
 
https://iask.ai/q/purpose-of-Indochina-war-French-USA-6on83eg

Француски циљеви​

Индокинески ратови, који обухватају Први и Други индокинески рат, имали су различите циљеве и за Француску и за Сједињене Државе.

Циљеви САД​

Француски главни циљ у Првом индокинеском рату (1946-1954) био је да поново успостави своју колонијалну власт над Индокином, која је обухватала Вијетнам, Лаос и Камбоџу, након Другог светског рата.[1]Француска је настојала да поврати контролу над регионом из економских и стратешких разлога, сматрајући га извором ресурса и стратешким тампон-зоном за приступ Кини.[2]Циљ им је био да одрже своје колонијално царство и сачувају свој глобални утицај. Французи су такође користили изговор заштите хришћана, које су прогонили Нгујени, као оправдање за своју инвазију на Вијетнам.[2]

Укључивање Сједињених Држава у Први индокинески рат било је вођено Хладним ратом и политиком обуздавања. У почетку су САД оклевале да подрже Француску због њеног противљења европском колонијализму и претходног савеза са Вијетминхом.[3]Међутим, САД су промениле свој став након комунистичке победе у Кини 1949. године и избијања Корејског рата 1950. године.[3]САД су почеле да посматрају сукоб у Индокини као фронт у глобалној борби против комунизма, плашећи се „домино ефекта“ – идеје да ако једна земља падне под комунизам, друге у региону ће следити тај пример.[4]

У суштини, Французи су се борили да одрже своје колонијално царство и економске интересе, док су се САД бориле да обуздају комунизам као део своје стратегије Хладног рата.

Резиме сврха​

САД су имале за циљ да обуздају ширење комунизма у југоисточној Азији, подржавајући Француску финансијски и логистички како би спречиле комунистичку победу Хо Ши Миновог Вијет Мина.[5]САД су такође настојале да одрже свој утицај у региону и спрече ширење совјетског и кинеског утицаја.[5]


АИ схвата да УСА или ЕУ иабере регион ... Изабере 'лоше момке' али не тако да су јаки већ само 'пријатељи' 'лошијих момака' ... и онда води прокси рат
 

Back
Top