Веровање у душу

Да ли бисте продали душу?

  • Да

  • Не


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Energija ne moze da miruje jer onda ne bi bila energija il bi bila zarobljena energija . Ljudsko telo u stanju mirovanja ima svoju energiju zato sto se atomi i molekuli koje mi ne vidimo krecu , da nije tako pao bi ko klada mrtav-ladan .
 
Poslednja izmena od moderatora:
U priče o besmrtnosti duše i večnom životu u koje su verovali kao deca, ljudi veruju i u poznim godinama života, čak i kad to ne priznaju, tvrde naučnici.

Studija je pokazala da se lična uverenja vrlo malo menjaju tokom odrastanja, ali da se menja ono što govorimo drugima.

Stefani Englin, doktorant psihologije na Rugers univerzitetu u Nju Džersiju počela je istraživanje s pretpostavkom da ljudi imaju duboko usađena verovanja o duši i večnom životu.

Ona je ispitala 348 osoba o tome da li veruju u dušu i zagrebni život, u periodu kad su imali 10 godina, a zatim u 18. godini.

Ona je otkrila da su njihovs verovanja ostala slična onim iz detinjstva, ali da to nisu svi priznali.

Razlika među religioznim i nereligioznim ljudima nije bilo.

Englin nije bila iznenađena rezultatima, budući da je bila svesna eksperimenta iz 2009. koji je pokazao da niko od ispitanika nje bio spreman da “proda naučnicima dušu za dva dolara”.

Ljudi su odbili da potpišu ugovor, uprkos tome što su im naučnici objasnili da nije reč o ozbiljnoj razmeni, pa čak ni kad su obećavali da će ga odmah pocepati.

Čak su i ispitanici koji su rekli da ne veruju u zagrobni život, odbili da “prodaju” dušu.

Studija Stefani Englin objavljena je u britanskom Žurnalu socijalne psihologije.

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2014&mm=11&dd=04&nav_id=919865

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2820175/Do-pretend-not-believe-Heaven-secretly-People-hide-true-spiritual-beliefs-older-study-finds.html

Стварно занимљиво испитивање, колико је ваљано, појма немам, нит ме интересује. Али оно што ме интересује јесте да ли бисте продали своју душу? Овде стоји питање: ''Да ли бисте продали душу за 2 долара научницима?'' Исто важи и за вас.
Поставићу анонимну анкету са истим питањем да видим колико је студија тачна. Рачунам на то да ће неки бити неозбиљни и да ће троловати, али шта да се ради, покушајте барем бити озбиљни па ето одговорите у анкети, анонимно је.

Тему сам отворио намерно овде, јер ме интересују ставови атеиста. Наравно, ту су и верници у интересовању, можда неко баш не верује у постојање душе, ја у последње време сумњам у то, но небитно.

Такође, шта мислите о души? Шта је за вас душа?Неко магловито тело које излети кроз нос као слина кад кинеш, прави ми тамо негде прикачени на матрикс, други назив за наше ја, да то није неко лебдеће тело и да нестаје после смрти

Удрите, само вас посматрам.

bez obzira sta inace kazem mislim da u sebi verujem da na nekom subatomskom nivou nakom ukidanja naseg materijalnog ostaje neki trag energije..e sad dal je to energija sa karakterom i dal postoji reinkarnacija to ne znam,dal u to verujem zbog prirodne potrebe za opstankom ili nekih dr razloga to je vec malo komplikovanije...:mrgreen:
 
Šta prihvatam zdravo za gotovo?



Pa i ne baš. Ljudi danas u mnogo većoj meri kritički pristupaju stvarima. Nedovoljno, ali ipak ima napretka.
recimo stavove SZO!
pa i darvinovu teoriju kao i tepriju velikog praska ali i deklaracije na lekovima i hrani!
gledanje reklama za proizvode i verovanje u to sto se vidi u reklami je klasican primer nekriticnosti konzumerskog aktiviste!
 
recimo stavove SZO!
pa i darvinovu teoriju kao i tepriju velikog praska ali i deklaracije na lekovima i hrani!
gledanje reklama za proizvode i verovanje u to sto se vidi u reklami je klasican primer nekriticnosti konzumerskog aktiviste!

Konzumiram teoriju evolucije i teoriju velikog praska? :lol:
Inače, teorija evolucije je možda i najbolje dokazana teorija u istoriji nauke, samo izrazito neobrazovani ljudi mogu da negiraju njenu tačnost.
 
hogarius:
Odakle tebi saznanje da je energija pokretna? Da li ti hoces da kazes da je tvoj bog ta "pokretna" energija? Ili imas neko drugo saznanje? A ko je tu tvoju energiju koju ti nazivas bogom stvorio i koja je, kako ti tvrdis, pokretna?

P.S. Kazes "... samo mi nemoj govoriti o atomima i jos sitnijim cesticama i njihoovm odnosu koji medjusoban omogucava kretanje to i sam znam". Da li ti ovim sugerises da si diplomirao fiziku i specijalizovao atomsku?
Ne, nisam ja nista rekao, a posebno ne “SVE”. Postavio sam dosta znakova pitanja koje si veoma trapavo eskivirao.

P.S. A sta je energija nego kretanje , zato se i zove energija zato sto se nesto krece , nisi razmisljo u tom pravcu ??
Ne, nisi u pravu, to je samo jedan od atributa energije, a ne njena sustina, bit. Prema Ajnstajnovoj teoriji relataiviteta nista na ovom svetu nije staticno.

... pa kaze dalje:
"A ko je tu tvoju energiju koju ti nazivas bogom stvorio" . Ovo je tvoje pitanje `ko ju je stvorio` , to lepo sugerise da se i sam pitas ko omogucava da se energija krece , dakle govorimo o subjektu oko koga se sve vrti - Dusi - visem Ja .
Sto je babi milo to joj se i snilo. Nista od toga ja nisam sugerirao. To je teisticka ideja da je cak i dusa – vise Ja - subjekt oko koga se sve vrti.” Mozes misliti kako neobuzdana masta vidi realnost. Dakle, taj najvisi subjek, koji egzistira samo u imaginaciji nepokolebljivih teista, jeste ili nije tvorac energije? Ili je on iskljucivi kreator svega vidljivog i nevidljivog? Iskljucivi idejni i realni tvorac tvoje DUSE.


Dakle, ostaju nekoliko interesantnih pitanja na koje bi ti trebalo da odgovoris.
 
Poslednja izmena:
Konzumiram teoriju evolucije i teoriju velikog praska? :lol:
Inače, teorija evolucije je možda i najbolje dokazana teorija u istoriji nauke, samo izrazito neobrazovani ljudi mogu da negiraju njenu tačnost.

naprotiv samo izrazito obrazovani mogu da je dovode u pitanje!
ali i obican posmatrac koji analiticki razmislja!
vec pomenuh primer na onoj drugoj temi,o negiranju iste!
 



Kazes "tvrde naucnici”, a navodis zenu psihologa cije ime je u svetu totalno anonimno, koja se svojom uvrnutom studijom jeftino afirmisala. Medjutim, pozivanje na naucnike, a ne imenovati ih je totalno nekorektno. Ko su ti NAUCNICI? Ne treba biti naucnik pa znati da vernik, narocito onaj zadrt koji veruje u onostrani zivot, postojanje natprirodnog svemocnog i sveznajuceg bica, koji je ubedjen da postoji Sedmo nebo, Raj, Pakao, veruje da mu je dusu poklonio bog i da moze umreti onog casa kada je proda djavolu.

Sto se tice Amerikanaca, narocito onih poreklom iz Irske, Skotske, Poljske, Pruske, Latino Amerike, sa valjano ispranim mozgovima pocev od malih nogu pa do sticanja punoletstva, nece menjati svoja stecena, tj. nametnuta ubedjenja. To im je cvrsto usanjeno u podsvest koja odredjuje staanje svesti kod tako “ sistematski obradjenih” hriscana, zapravo pripadnika svih religija.

Dakle, doktorska teza sa predubedjenjem.

Prvo, broj od 348 je vema mali uzorak da bi mogao da posluzi kao valjan materijal u istsrazivanju o jednoj manje-vise uvrnutoj studiji jednog anonimnog doktoranda.

Koja je to nastrana osoba koja ce da se proda za dva dolara. Zasto ti naucnici nisu ponudili petocifrenu ili sestocifrenu cenu.

Bilo bi dobro da ti das definiciu odrednice "dusä", "dusevnoat" i "duhovnost"..


Ja kao ateista ne bih prodao svoju dusu skrtim naucnicima za samo dva dolara. Zasto nisu ponudi 20 hiljada, dvesta hiljada, dva milion, onda bi mogli videti koliko Fausta ima ne samo u Americi, vec sirom sveta.


Naravno, i ja imam dusu, ali ne poklonjenu od tog zlog matorog boga.

Sta mislite, uvazeni forumasi, koliko bi se Srba odreklo pravoslavalja kada bi im se ponulila neka ozbiljnija suma novaca, recimo 100.000 evra? A, ako bi nam se ponudilo 1 milion, sta bi od pravoslavlja i hriscanstva ostalo?

Ето ти показа да је жена коју критикујеш у праву :lol:

И ниси разумео зашто за 2 долара. Онај који не верује у постојање душе, дао би је и за џабе, јер не верује у њу. Два долара су стављена баш због тога.
То што би ти продао душу за хиљаде долара, говори да ти своју толико цениш, самим тим верујеш у њено постојање. То те онда више не чини атеистом. Чистокривни атеиста би без имало размишљања потписао уговор и узео 2 долара. Ако би кренуо да се ценка и каже:''Може, ал за хиљаду долара'' онда више не би био атеиста јер би тим актом признао постојање душе.

Зашто је не би продао показује и то да верујеш у вечни живот. Да не верујеш, онда би је продао, јер шта ће ти ако на крају умиреш. Ипак, ти сумњаш у себе, па нећеш да узмеш 2 долара јер ко зна шта ће бити када умреш, где ће душа да ти оде и коме.
 
Ето ти показа да је жена коју критикујеш у праву :lol:

И ниси разумео зашто за 2 долара. Онај који не верује у постојање душе, дао би је и за џабе, јер не верује у њу. Два долара су стављена баш због тога.
То што би ти продао душу за хиљаде долара, говори да ти своју толико цениш, самим тим верујеш у њено постојање. То те онда више не чини атеистом. Чистокривни атеиста би без имало размишљања потписао уговор и узео 2 долара. Ако би кренуо да се ценка и каже:''Може, ал за хиљаду долара'' онда више не би био атеиста јер би тим актом признао постојање душе.

Зашто је не би продао показује и то да верујеш у вечни живот. Да не верујеш, онда би је продао, јер шта ће ти ако на крају умиреш. Ипак, ти сумњаш у себе, па нећеш да узмеш 2 долара јер ко зна шта ће бити када умреш, где ће душа да ти оде и коме.
Cek malo burazer. Koje to veze ima bog sa dusom? Sta je to dusa? Na kraju krajeva nit duhovnost nit bogovi imaju veze sa religijom.
 
Poslednja izmena:
Ето ти показа да је жена коју критикујеш у праву :lol:

И ниси разумео зашто за 2 долара. Онај који не верује у постојање душе, дао би је и за џабе, јер не верује у њу. Два долара су стављена баш због тога.
То што би ти продао душу за хиљаде долара, говори да ти своју толико цениш, самим тим верујеш у њено постојање. То те онда више не чини атеистом. Чистокривни атеиста би без имало размишљања потписао уговор и узео 2 долара. Ако би кренуо да се ценка и каже:''Може, ал за хиљаду долара'' онда више не би био атеиста јер би тим актом признао постојање душе.

Зашто је не би продао показује и то да верујеш у вечни живот. Да не верујеш, онда би је продао, јер шта ће ти ако на крају умиреш. Ипак, ти сумњаш у себе, па нећеш да узмеш 2 долара јер ко зна шта ће бити када умреш, где ће душа да ти оде и коме.
Ovo je utuk na do sada nanizem moralnom i intelektualnom nivou. Ti nisi bio sposoban da akceptiras i adekvatno obradis moje ideje, vec si totalno skrenuo sa teksta koji si ti postavio i ustremio se na moju licnost sa nebuloznim ad hominem dokazima. Sta vise, moj tekst citiras kao svoj, a u tvom odgovoru mi imputiras nerecno, tj. nenapisano. To, takodje, negativno odrazava tvoj mentalitet i intelekt. I, na kraju, pitah te da definises pojam duse, dusevnosti i duhovnosti. Pono te pitam, da li mozes da definises pojam "duse"

I da prokomentarisem tvoju pamet demonstriranu u sledecoj frazi: Onaj koji ne veruje u postojanje duse, dao bi je i za dzabe, jer ne veruje u nju" Zar je moglo da se napise nesto nelogicnije nego ova nebulozna misao.

I, na kraju, da te upitam, kakva je razlika izmedju tvoje duse i duse plemenskog vraca u prasumama Afrike? Ili izmedju duse jednog zagrizenog vernika i jednog ateiste?
 
Cek malo burazer. Koje to veze ima bog sa dusom? Sta je to dusa? Na kraju krajeva nit duhovnost nit bogovi imaju veze sa religijom.

Нема.
Ал ето чуди ме па ви атеисти верује у душу, обично сте материјалисти :lol:

Ovo je utuk na do sada nanizem moralnom i intelektualnom nivou. Ti nisi bio sposoban da akceptiras i adekvatno obradis moje ideje, vec si totalno skrenuo sa teksta koji si ti postavio i ustremio se na moju licnost sa nebuloznim ad hominem dokazima. Sta vise, moj tekst citiras kao svoj, a u tvom odgovoru mi imputiras nerecno, tj. nenapisano. To, takodje, negativno odrazava tvoj mentalitet i intelekt. I, na kraju, pitah te da definises pojam duse, dusevnosti i duhovnosti. Pono te pitam, da li mozes da definises pojam "duse"

I da prokomentarisem tvoju pamet demonstriranu u sledecoj frazi: Onaj koji ne veruje u postojanje duse, dao bi je i za dzabe, jer ne veruje u nju" Zar je moglo da se napise nesto nelogicnije nego ova nebulozna misao.

I, na kraju, da te upitam, kakva je razlika izmedju tvoje duse i duse plemenskog vraca u prasumama Afrike? Ili izmedju duse jednog zagrizenog vernika i jednog ateiste?

Никакве ad hominem доказе изнео нисам. И чему такав тон?
 
Ne poznajem teistu (ili vernika, kako hoces) koji nije materijalista. Batali ti te stereotipe. Ateisti su (uglavnom) A-teisti. Razumnome dovoljno. Nema nikakve veze nit sa duhovima nit sa duhovnoscu.

Када сам рекао материјалиста, мислио сам на философски материјализам.
До сад од атеиста једино сам Озимана приметио да је поборник идеализма, остали су сви материјалисти.
 
Када сам рекао материјалиста, мислио сам на философски материјализам.
До сад од атеиста једино сам Озимана приметио да је поборник идеализма, остали су сви материјалисти.
Na to sam i mislio. Opet ti kazem batali stereotipe. To sto ti kazes nije tacno i ne pretstavlja SVE ateiste. Ateista je onaj koji je a-teista. Oni koji su veru zamenili drugom (sekularnom) verom su opet vernici.
 
Добро, идемо даље.
Na pdf filozofija smo o tome iscrpno...
Naime,svaka "čestica" "pamti" sve modalnosti postojanja i sve interakcije s drugim "česticama" i
silama,tenzijama,stanjima...Tako da ima svoju autobomnu "svest"...
Prema tome,čovek je skup svesnih manjih skupova (organa,stanica,čelija...) još manjih jedinica,
te tako skup "života"!Isto važi i za stenu i za svetlosni zrak! Samo što su to drukčiji skupovi! Ovi skupovi su
teško ponovljivi jer modalnosti nisu ograničene...
Dežavu stiže od "pamćenja"pojedinih skupova ili manjih jedinica slićnih pozicija!:lol:
Nauci ovo nije strano,međutim i ovde će se ovo teže razumeti...
Begunaca s mate i fizike ovde previše...:mrgreen::hahaha:
 
Na to sam i mislio. Opet ti kazem batali stereotipe. To sto ti kazes nije tacno i ne pretstavlja SVE ateiste. Ateista je onaj koji je a-teista. Oni koji su veru zamenili drugom (sekularnom) verom su opet vernici.

Значи ти уствари не сматраш да је материја основ свега, да је битак, да је то уствари дух и да можда живимо у матриксу?

Нисам ни мислио на СВЕ атеисте.

Na pdf filozofija smo o tome iscrpno...
Naime,svaka "čestica" "pamti" sve modalnosti postojanja i sve interakcije s drugim "česticama" i
silama,tenzijama,stanjima...Tako da ima svoju autobomnu "svest"...
Prema tome,čovek je skup svesnih manjih skupova (organa,stanica,čelija...) još manjih jedinica,
te tako skup "života"!Isto važi i za stenu i za svetlosni zrak! Samo što su to drukčiji skupovi! Ovi skupovi su
teško ponovljivi jer modalnosti nisu ograničene...
Dežavu stiže od "pamćenja"pojedinih skupova ili manjih jedinica slićnih pozicija!:lol:
Nauci ovo nije strano,međutim i ovde će se ovo teže razumeti...
Begunaca s mate i fizike ovde previše...:mrgreen::hahaha:

Јел ово нешто Љубино о ''свесним'' честицама? :lol:

Увек сам имао једва двицу из мате, нити ме је интересовала, а из физике исти случај, стим што ме физика интересује само на том пољу честица.
Ово за ''свест'' нисам знао, то сам први пут прочитао код Љубе.
 

Може нешто шире?

Bitak? a? What?

Битак илити на српском бивствовање. Ја сам навикао на овај хрватски назив, тако сам учио на часовима филосфије на факсу.
Битак је темељ бића, оно по чему јесте све што јесте.

Ако се за битак сматра материја, то је материјализам, ако је то дух или идеја као код Платона или било шта нематеријално онда је идеализам. Онда имаш поделу на монизам, дуализам, плурализам, теизам, пантеизам итд.
 
Може нешто шире?
Nema sire. Ima jos puno toga sem materije. tko ce ga znat.
Битак илити на српском бивствовање. Ја сам навикао на овај хрватски назив, тако сам учио на часовима филосфије на факсу.
Битак је темељ бића, оно по чему јесте све што јесте.

Ако се за битак сматра материја, то је материјализам, ако је то дух или идеја као код Платона или било шта нематеријално онда је идеализам. Онда имаш поделу на монизам, дуализам, плурализам, теизам, пантеизам итд.
Nije samo jedno ili samo drugo ili samo trece.
 

Back
Top