Верници и верујући

Молим оне који се боље разумеју да ми објасне каква је разлика између верника и верујућих. Ако уопште постоји.
Нема разлике. Они који иду у цркву су исто верујући као они који не иду.
Разлика је што они који не иду, не искоришћавају своје потенцијале које су добили крштењем односно миропомазањем.
Као када неко добије снагу да трчи маратон, а задовољава се да одпешачи сто метара до продавнице, и то му је довољно.
 
Нема разлике. Они који иду у цркву су исто верујући као они који не иду.
Разлика је што они који не иду, не искоришћавају своје потенцијале које су добили крштењем односно миропомазањем.
Као када неко добије снагу да трчи маратон, а задовољава се да одпешачи сто метара до продавнице, и то му је довољно.
Kao prvo, oni koji redovno idu u crkvu često uopšte ne veruju u Boga već su licemeri koji idu da ih ljudi vide. To su takozvani vernici.
Verujući su kao što rekoh ljudi koji stvarno veruju u Boga kao višu silu.
 
Ovo je više pitanje gramatike.
Verujući su ljudi koji veruju u Boga.
Vernici su verujući koji poštuju i ispunjavaju pravila naše crkve.
Redovni postovi, paljenje sveća...

Inače, ništa nije strogo i zakucano.
Ako neko, npr, zbog zdravlja ne može da posti
od njega je dovoljno da otposti Veliki petak.
Najbiolje je pomoliti se u crkvi ili manastiru,
ali se možete pomoliti i u kući.

PS: Imam sreću da me svakog jutra u 8 sati
obraduju crkvena zvona.

Trebali ste danas videti šta je verujući narod.
Celim putem kuda su prevozili pokojnika
sa obe strane puta narod je klečao
i molio se za njegovu dušu.
To je najmanje što je narod mogao uraditi
za našega djeda koji je za nas uradio mnogo
 
Kao prvo, oni koji redovno idu u crkvu često uopšte ne veruju u Boga već su licemeri koji idu da ih ljudi vide. To su takozvani vernici.
Verujući su kao što rekoh ljudi koji stvarno veruju u Boga kao višu silu.
Sta ti napisa.Da si rekao da manji broj koji ide su licemjeri to bi bila istina.Zasto bi neko isao na liturgiju i bio sat vremena ako nevjeruje u Boga?Kazes da ih ljudi vide.Pa lakse im je da sjednu u bastu kafica na prometnom mjestuda ih ljudi vide.
 
Kao prvo, oni koji redovno idu u crkvu često uopšte ne veruju u Boga već su licemeri koji idu da ih ljudi vide. To su takozvani vernici.
Oвим више говориш о себи него о онима који иду у цркву.
С обзиром да је бити верник не партиципирање у неком имагинаријуму, или догматски исправно и потпуно веровање, већ поверење у Бога, и живот са и за Бога, то обухвата како пост, тако и исповест и причешћивање, и друге свете тајне.
Онај који само верује, а не иде у Цркву, он не испуњава Христове речи да ко се не причешћује нема живота у себи, па је то питање какво је то веровање када се неко не придржава Христових речи.
Што би апостол Павле рекао - Христос је глава, а Црква тело, не можемо једни без других.
Вера у Бога, сама за себе, без ближњег, је извитоперење вере, а не вера, јер човек сам за себе, без ближњег, не може да оствари контакт са Богом, зато нам је Христос и оставио заједничке молитве са свештеником на челу. У преводу - апостолско прејемство.
 
Oвим више говориш о себи него о онима који иду у цркву.
С обзиром да је бити верник не партиципирање у неком имагинаријуму, или догматски исправно и потпуно веровање, већ поверење у Бога, и живот са и за Бога, то обухвата како пост, тако и исповест и причешћивање, и друге свете тајне.
Онај који само верује, а не иде у Цркву, он не испуњава Христове речи да ко се не причешћује нема живота у себи, па је то питање какво је то веровање када се неко не придржава Христових речи.
Што би апостол Павле рекао - Христос је глава, а Црква тело, не можемо једни без других.
Вера у Бога, сама за себе, без ближњег, је извитоперење вере, а не вера, јер човек сам за себе, без ближњег, не може да оствари контакт са Богом, зато нам је Христос и оставио заједничке молитве са свештеником на челу. У преводу - апостолско прејемство.
Mogu da ti odgovorim na 2 načina:
1. Hrist je rekao da ne gradimo hramove niti da se molimo idolima ni od zlata ni od bilo čega
"Podigni kamen, i ja sam tu"
2. Bitnije je kako živiš i tvoj odnos prema slabijima, siromašnijima, životinjama, deci itd.
Bitnije i zapravo sama srž čoveka.

Ja lično ne idem u crkvu jer sam Verujući i verujem da ne moram. Sve što bi mi pop rekao da treba da uradim, ja to već znam.

Neka svako radi i veruje na način na koji može.
Nemam šta da dodam.
 
Мислио сам да постоје неке јасне дефиниције на основу којих може да се направи разлика, али је, изгледа, то индивидуално, како се ко представља.
Мало ко се сад декларише као атеиста, па се измишљају нове формулације.
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
Мислио сам да постоје неке јасне дефиниције на основу којих може да се направи разлика, али је, изгледа, то индивидуално, како се ко представља.
Мало ко се сад декларише као атеиста, па се измишљају нове формулације.

Верујући људи су они који имају лични однос с Богом, који настоје да живе побожним животом у складу са својим верским начелима и који у цркву, синагогу, молитвени дом, храм или џамију иду из потребе. Верници су сада скоро сви. Неретко ни сами не знају ушта верују али су верници јер им је прадеда или чукундеда био поп, хоџа или можда неки ктитор... Ови други у свој верски објекат обично иду само о празницима јер "ваља се" а не зато што имају унутрашњу потребу.
 
Mogu da ti odgovorim na 2 načina:
1. Hrist je rekao da ne gradimo hramove niti da se molimo idolima ni od zlata ni od bilo čega
"Podigni kamen, i ja sam tu"
2. Bitnije je kako živiš i tvoj odnos prema slabijima, siromašnijima, životinjama, deci itd.
Bitnije i zapravo sama srž čoveka.
Да ли си читао посланице апостола Павла ? Пошто је Христос оставио за собом мале хришћанске заједнице, те хришћанске заједнице су се окупљале заједно на молитви.
Другим речима, Христос је рукоположио апостоле, апостоли су рукоположили друге људе, и та линија иде све до данас.
"Podigni kamen, i ja sam tu"
Oво је рекао Христос ?
1. Hrist je rekao da ne gradimo hramove niti da se molimo idolima ni od zlata ni od bilo čega
Примети се да си заборавио неке делове из Новог Завета. На пример овај.
Рече им Исус: заиста, заиста, кажем вам, није вам Мојсије дао хлеб са неба, него вам мој Отац даје истинити хлеб са неба.
Јер Божији хлеб је онај што силази са неба и даје живот свету. Тада му рекоше: Господе, дај нам свагда тај хлеб.
Рече им Исус: ја сам хлеб живота; ко мени долази неће огладнети, и ко верује у мене неће ожеднити никада. Али вам рекох: иако сте ме видели - не верујете.
....
Заиста, заиста, кажем вам, ко верује има вечни живот. Ја сам хлеб живота. Очеви ваши једоше ману у пустињи и умреше.
Ја сам живи хлеб који је сишао са неба. Ако ко једе од овога хлеба, живеће довека; и хлеб, који ћу ја дати, јесте тело моје - за живот света.
А Јудеји се препираху међу собом говорећи: како он може да нам да своје тело да једемо?
Тада им Исус рече: заиста, заиста, кажем вам, ако не једете тела Сина човечијег и не пијете крви његове, немате живота у себи.
Ко једе моје тело и пије моју крв - има живот вечни, и ја ћу га васкрснути у последњи дан.
Јер моје тело је право јело, и моја крв је право пиће.

Ко једе моје тело и пије моју крв - остаје у мени и ја у њему. Као што је мене послао живи Отац, и ја живим зато што живи Отац, тако ће и онај који мене једе живети кроз мене.
Joван 6

А једанаесторица ученика одоше у Галилеју на гору, куда им је одредио Исус, и када га видеше, поклонише се, а неки посумњаше.
Тада приђе Исус и рече им: мени је дана сва власт на небу и на земљи. Зато идите и начините све народе мојим ученицима, крстећи их у име Оца и Сина и Светога Духа, учећи их да држе све што сам вам наложио; и ево ја сам с вама у све дане до свршетка света.
Matej 28 (16-20)

Oчигледно да хришћанска вера не представља идеју, нити слагање са неком идејом, нити само моралан живот и поштовање ближњег, већ и љубав према Богу и заједницу у молитви.
Пошто су објавили еванђеље у оном граду и стекли много ученика, вратише се у Листру, Икониум и Антиохију, утврђујући душе ученика и саветујући их да истрају у вери, и - да нам ваља кроз многе невоље ући у царство Божије. И кад им поставише старешине у појединим црквама, помолише се уз пост и предадоше их Господу у кога су веровали. (Дела апостолска 14:21-23)
 
Poslednja izmena:
Када бих питао неког ко се изјашњава као верујући зашто није верник, шта би ми рекао?
Ja bih ti rekao zato što je Hrist rekao da nikakve hramove ne gradimo, niti da se klanjamo idolima od zlata i uopšte materijalnom.
Pod tim se podrazumevaju crkve i ikone.
Verovanje, vera treba biti isključivo duhovna stvar a ne ići u crkvu i ljubiti nacrtane svece (ikone).
Mnogi vernici će me sad napasti zbog ovoga, ali neka me napadnu. Ja znam ko sam a takođe znam i ko su oni koji napadaju a ko su oni koji pitaju.
Dobro je što pitaš samo šteta što nisam od velike pomoći. Mada se trudim. I ja pitam.
 
Драго ми је да ти знаш ко си и да знаш ко су они који "нападају". Ја могу само закључити да ти не припадаш ни православној ни католичкој цркви, па би било фино зарад развијања разговора у теми да нам кажеш која су твоја вјерска увјерења и којој заједници припадаш?
Вјероватно си чуо ону пјесму "слику твоју љубим...", да ли мислиш да су пјесникова осјећања усмјерена на слику или на особу која је на слици?
Хришћани показују поштовање светитељима и моле их за заступништво пред Богом, а не клањају се никаквој материји, него се поклањају пред Богом, храм је ту да би се људи имали гдје окупити да славе Бога и да му се моле, јер, зар не рече Христос "Саградићу цркву...", а то је заједница вјерника, па зашто не би имали храм да се заједница окупља.
Стварно не видим у чему је проблем да се схвате ове елементарне ствари, осим у случају да вам неко указује на нешто изван контекста зарад неког свог разлога.
 
Драго ми је да ти знаш ко си и да знаш ко су они који "нападају". Ја могу само закључити да ти не припадаш ни православној ни католичкој цркви, па би било фино зарад развијања разговора у теми да нам кажеш која су твоја вјерска увјерења и којој заједници припадаш?
Вјероватно си чуо ону пјесму "слику твоју љубим...", да ли мислиш да су пјесникова осјећања усмјерена на слику или на особу која је на слици?
Хришћани показују поштовање светитељима и моле их за заступништво пред Богом, а не клањају се никаквој материји, него се поклањају пред Богом, храм је ту да би се људи имали гдје окупити да славе Бога и да му се моле, јер, зар не рече Христос "Саградићу цркву...", а то је заједница вјерника, па зашто не би имали храм да се заједница окупља.
Стварно не видим у чему је проблем да се схвате ове елементарне ствари, осим у случају да вам неко указује на нешто изван контекста зарад неког свог разлога.
Pa to je sasvim druga priča. To je potpuno u redu.
Čovek se (većina) oseća dobro u zajednici a naročito ako je zajednica sa jednom svrhom koju svi dele.
Ništa protiv, samo istražujem.
 
Ja bih ti rekao zato što je Hrist rekao da nikakve hramove ne gradimo, niti da se klanjamo idolima od zlata i uopšte materijalnom.
Pod tim se podrazumevaju crkve i ikone.
Verovanje, vera treba biti isključivo duhovna stvar a ne ići u crkvu i ljubiti nacrtane svece (ikone).
Mnogi vernici će me sad napasti zbog ovoga, ali neka me napadnu. Ja znam ko sam a takođe znam i ko su oni koji napadaju a ko su oni koji pitaju.
Dobro je što pitaš samo šteta što nisam od velike pomoći. Mada se trudim. I ja pitam.
Sam Gospod nas Isus Hristos je i Sam ulaziou hramove. Isterivao one koju ih nisu postovali i Sam citao u njima. Crkve su gradjene takoreci od prvih godina Hriscanstva. Najraniji hram koji je do sada pronadjen je sagradjen pocetkom drugog veka u Efesu.
 
@Koslav75
Krštenjem pripadam pravoslavnoj srpskoj crkvi pa taj pravac najviše istražujem.
То је сасвим ок, питање је да ли си ти својим истраживањем православља кроз православну литературу сам дошао до закључка који си изнио у посту или ти је "неко" указао на то било непосредно или кроз литературу, емисију и сл.
Ja bih ti rekao zato što je Hrist rekao da nikakve hramove ne gradimo, niti da se klanjamo idolima od zlata i uopšte materijalnom.
Pod tim se podrazumevaju crkve i ikone.
Verovanje, vera treba biti isključivo duhovna stvar a ne ići u crkvu i ljubiti nacrtane svece (ikone).
 
  • Podržavam
Reactions: DUH
@Koslav75
Trudim se ceo život da ne verujem ni u ono što vidim dok ne dodirnem (figurativno rečeno) tako se stvarno trudim da mislim svojom glavom koliko je to moguće, jer ipak moram prvo da čujem i pročitam šta su mnogi ljudi rekli, pa onda o svemu tome da razmišljam i tek onda da formiram sopstveno mišljenje.
 

Back
Top