Velike bitke

Izvnite @Nina da li mogu da iskoristin neke pasuse o Termopilu, Salamini, Maratonu, grcko-persijske bitke, i druge teme kao o Kserksu?
Imam skolsko takmicenje, pa zato pitam. I da li mogu ubuduce da ponesto iskoristim sa ovakvih tema, za neki projekat ili odgovaranje i slicno?
:think:
Djole, sa teme o numizmatici
možeš naravno jer to nisu autorski tekstovi ..i ja sam ih uzela sa wikipedije i sa još par mesta u internet medijima
ako otkucas u googlu na primer bitka kod termopila izaci ce ti gomila tesktova pa možeš da izaberes koji hoces
 
Bitka kod Midveja (Juni 1942)

Midvej je bio katastrofalan poraz od kojeg se japanska carska mornarica nikada nije u potpunosti oporavila. Veliki deo zasluga se pripisuje razbijačima kodova koji su otkrili na vreme japanski plan po kome su hteli da napadnu američke snage iz zasede, tako da su saveznici mogli da planiraju protivzasedu. Japanski plan za podelu američkih snaga takođe je propao. SAD su potom pokrenule veliki vazdušni napad na japanske nosače aviona. Torpedni bombarderi Avenger presreli su japanske “Zero” i potom ih desetkovali, a potom su torpedni bombarderi krenuli sa napadom baš kad su japanski avioni točili gorivo i dopunjavali oružje na palubi. Tri od četiri japanska nosača su uništena, menjajući tok rata protiv Japana.
 
Bitka za Staljingrad (Avgust 1942-Februar 1943)

Za razliku od velikih sveobuhvatnih tenkovskih bitaka na drugim mestima Istočnog fronta, Staljingrad je bio dugotrajan, krvavi rat u urbanoj sredini, koji se vodio od ulice do ulice, od kuće do kuće, dok se Crvena armija opirala nemačkim pokušajima da zauzme grad. Ruska odbrana temeljila se na hiljadama uporišta, od kojih je svako bilo u zoni pešadijskog odreda, ali i u stanovima, poslovnim zgradama i fabrikama, sa strogim naređenjima da je povlačenje zabranjeno. Nemačka artiljerija i vazduhoplovstvo su praktično srušili grad, ali je na kraju je i sama nemačka sila bila opkoljena jer nije uspela da potisne branitelje grada. Ukupan broj žrtava mogao je biti čak dva miliona, uključujući civile.
 
možeš naravno jer to nisu autorski tekstovi ..i ja sam ih uzela sa wikipedije i sa još par mesta u internet medijima
ako otkucas u googlu na primer bitka kod termopila izaci ce ti gomila tesktova pa možeš da izaberes koji hoces
Dobro hvala Vam, ono sa Kserksom je bas pregledno i zanimljivo, kao i ova tema.
:klap:
 

Back
Top