Vedrana Rudan: Djeci nakon smrti treba ostaviti dugove i pogrebne troškove.

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
35.848
Moj poljski prevoditelj Gregor ispričao mi je fenomenalnu anegdotu. On i žena iznenada su dobili dvije karte za kazališnu predstavu koju su svakako željeli vidjeti. Imali su malog sina, njihova teta čuvarica je srećom bila doma. Zatražili su od nje da uskoči.


Rekla im je da može ali da neće jer pohađa tečaj. “Tečaj, kakav tečaj?”, pitao je Gregor. Poljska je u to vrijeme ušla u Evropu. Tečaj organizira jedna evropska udruga, svi koji ga polazimo moramo naučiti kako reći NE. Mogu čuvati malenoga ali neću.” Gregor je bio u šoku, nisu otišli u kazalište. Ja sam tada prvi put skužila da je najveći izazov svakome od nas kako u životu bez oklijevanja reći NE. Od moga razgovora s Gregorom prošlo je dvadesetak godina.



Doduše, nije lako otvoreno govoriti o izgubljenim bitkama. Kad smo već kod NE tu je riječ najteže izgovoriti u pravcu mesa našeg mesa. S jedne strane smo mi, umorni od života, neki od nas na odlasku, s druge strane su vampiri u punoj snazi. Mi njih volimo, ili mislimo da ih volimo ili smo povjerovali onima koji su nam rekli da je jedina neraskidiva veza ona između naših krvopija i nas.

A oni… Prijatelj je svoju kuću poklonio kćeri, bila je trudna, muž student, ona studentica u trideset i drugoj, ako ti neće pomoći otac, tko će? Cura se udala i uselila, moj prijatelj je uselio u podstanarski stan od trideset kvadrata, starcu u pedeset i devetoj malo treba, bivša žena živi u drugoj državi.


Prijatelj je sretan čovjek. Smije čuvati unučicu, smije je voditi u vrtić, smije je voditi iz vrtića, smije s njom u svojoj garsonijeri provoditi svaki vikend jer njegova djeca, sad već na pragu četrdesete, studiraju”, povremeno čak i nešto rade. Kad prijatelj plati najam, režije i pasju hranu za svoju Lulu malo mu ostane za preživljavanje. To skriva od djece” tako da od svoje devedesetogodišnje majke posuđuje lovu da bi mogao hraniti unučicu. Doduše, Lole će se morati odreći jer se stanari bune. Lola laje”, zidovi su tanki, prijatelj traži dobre ruke u koje će uvaliti svoju ljubimicu, nikako da ih nađe.


Svi njegovi vršnjaci koji imaju unučad traže dobre ruke za svoje ljubimce jer ne možeš hraniti i njih i unučad.


Prijateljica, skupa smo išle u osmogodišnju školu, na pragu je sedamdeset i pete. Radi u Italiji. Srećom”, rekla mi je jučer, zdravlje me služi, čuvam onog starca već dvadeset godina, ako umre djeca će mi crknuti od gladi.” Njena djeca su na pragu pedesete ali život je težak, život je skup, djeca djece traže svoje. Zato su nonu nagovorili da svoj stan iznajmi. Kad od Talijana dobije slobodan vikend spava na kauču kod djece u dnevnom boravku. Znam da im smetam ali mi to nikad nisu rekli.”


Susjeda je već tri tjedna u domu. Dom je smrdljiva rupa, uski hodnici zakrčeni su kolicima u kojima sjedi usrana starčad koja pojma nema gdje je. Šezdesetosmogodišnja susjeda u punoj snazi spava u sobi s nepokretnom ženom koja urla čitavu noć. Svoju je kuću dala sinu, jadno pedesetogodišnje dijete ne može sa troje djece biti podstanar.


Srećom, dogovorila se s vlasnikom doma pa svakog dana autobusom ide u grad i čisti stanove da bi mogla plaćati dom. Važno mi je da su oni na sigurnom i da ih nitko ne može izbaciti iz kuće.”


Jučer je kod mene bio unuk Krešo. Otvorio je frižider: “Nona, nema kole, ti znaš da ja pijem samo kolu!” Tko te ****”, rekla sam ispunjena nježnošću i ljubavlju. Nona”, sjeo je na kauč i dignuo noge na fotelju, vi imate i kuću i vrt i mačke a mi živimo u onoj rupi, vas ste dvoje, a nas ima…” Reci tati da se goni u *****!”


Davno sam napisala da djeci nakon smrti treba ostaviti dugove i pogrebne troškove. Nitko me ne sluša. Ni ja samu sebe nisam slušala. U posljednje vrijeme gledam oko sebe i polako, nikad nije kasno, učim, učim, učim…
shta mislite kad ovo ovako prochitate!?
1706113287587.jpeg
 
Не бих била баш толико сурова, али мислим да ће госпођица морати поприлично сама да се сналази.
Моје је да је школујем, даље мора сама.
Могу некада да припомогнем, али немам намеру да себе живу сахраним.
Ето. Себично или не, и родитељи имају душу.
Мислим да је ово Ведрана мало искарикирала, али истина је ту. Нема потребе глумити жртву.
 
potpuno je u pravu.
danas slusam roditelje kako su opsednuti kako treba decu da obezbede.
ne brate..treba decu da pripremis za zivot i da ih iskolujes i eventualno sa stanom im das pocetak a neka se sami pobrinu za ostalo.
ja sam od mojih nasledio samo stan posto se devedesetih sve potrosilo, sve ostalo sam sam zaradio i stvorio.
 
Не бих била баш толико сурова, али мислим да ће госпођица морати поприлично сама да се сналази.
Моје је да је школујем, даље мора сама.
Могу некада да припомогнем, али немам намеру да себе живу сахраним.
Ето. Себично или не, и родитељи имају душу.
Мислим да је ово Ведрана мало искарикирала, али истина је ту. Нема потребе глумити жртву.
oduvek sam znao da si pametna.
zato ce tvoja deca biti sposobna i skolovana
 
osim ako ih ona jos ne bi dojila :D
А, не, не, сећам се још тих расправа кад је као аргумент рекла и ја сам све сама, а ми попадали од смеха :rotf:
 
Gde vidiš mržnju ?

Boze oprosti dojimo dječicu dok ne predju na pasulj a čim mogu pola teleta pojesti valjda mogu i sami ziveti
Jučer je kod mene bio unuk Krešo. Otvorio je frižider: “Nona, nema kole, ti znaš da ja pijem samo kolu!” Tko te ****”, rekla sam ispunjena nježnošću i ljubavlju. Nona”, sjeo je na kauč i dignuo noge na fotelju, vi imate i kuću i vrt i mačke a mi živimo u onoj rupi, vas ste dvoje, a nas ima…” Reci tati da se goni u *****!”

Kad ovako neprimerenim recnikom *tepa* svojima kako li tek tepa drugima

Iz celog teksta izbija neka gorcina.
Ako mogu da zive nek zive, ako ne mogu stariji trebaju pomoci.
Znamo svi da je na balkanu zadnjih 30 god izuzetno tesko, ako su matori imali srece
deca rodjena od 1970 nemaju
 
Vedrana Rudan je kraljica.Naravno da ona svjesno pretjeruje i karikira ali ubola je poentu.Ne pravite od djece nesposobne debile.Ima ona narodna ljubi ih samo kada spavaju.Naravno da niko ne može do kraja ispoštovati u odgoju ovaj pravac, svi smo mi slabi na svoju djecu ali ako sam išta skontao u svome životu do sada je što mu više daš na gotovo, sve manje cijeni dobijeno, daleko su kvalitetnija i zahvalnija djeca koja su prošla teža djetinjstva u smislu egzistencije.Toliko od mene vezano za ovu temu...
 
Vedrana Rudan je kraljica.Naravno da ona svjesno pretjeruje i karikira ali ubola je poentu.Ne pravite od djece nesposobne debile.Ima ona narodna ljubi ih samo kada spavaju.Naravno da niko ne može do kraja ispoštovati u odgoju ovaj pravac, svi smo mi slabi na svoju djecu ali ako sam išta skontao u svome životu do sada je što mu više daš na gotovo, sve manje cijeni dobijeno, daleko su kvalitetnija i zahvalnija djeca koja su prošla teža djetinjstva u smislu egzistencije.Toliko od mene vezano za ovu temu...

Али није она, била то дете.

Све је имала и постала је спонзоруше
 
Али није она, била то дете.

Све је имала и постала је спонзоруше
Ma jok Rudan je hrabar britak pisac, uzmi u obzir da živi u poprilično isključivoj državi.Evo pročitaj nekoliko naslova redom pa reci da li ovako piše sponzoruša?
https://www.rudan.info/
 
Šta mislite kad ovo ovako prochitate!?
Mislim da bi nekom došlo da želi da trenira strogost i rigidnost na svojoj deci i unučićima, da postane OK da budemo baba-roge, ali ženski princip je drugačiji. Nedavanje sebe deci koliko im nas pripada dovodi do toga da će nas jednom bez da razmisle, vrlo lako, "strpati" u starački dom kad više nismo sposobni dovoljno da o sebi vodimo računa.
Sećanje na česte majčine poljupce i zagrljaje me i dan-danas održava u životu i veri da sve može biti i lepo.
Otac mi je pružio-možda tri ili četiri zagrljaja do sad u životu.
Svojoj deci sutra želim da budem moja majka, a ne moj otac.
Svet će ih svakako/potencijalno svuda osporavati, ali mora da postoji mesto gde se osećaju potpuno voljeni i prihvaćeni. To treba da bude porodica.
Da li ih to pravi debilima? Ne! Oni uče o sebi i svojoj vrednosti kroz očeve i majke inicijalno. Kuća, imanje-te stvari su izvan pitanja maleckih. U***će ih možda sreća, ni na kraj pameti im neće biti raspodela imovine;
Sa druge strane, možda će se otimati o komad zemlje i kuću... Ali, ne bi oni to sve da su naučeni da je porodica stvar ljubavi i razumevanja, a ne nešto gledano kroz materijalni svet.
 
Не бих била баш толико сурова, али мислим да ће госпођица морати поприлично сама да се сналази.
Моје је да је школујем, даље мора сама.
Могу некада да припомогнем, али немам намеру да себе живу сахраним.
Ето. Себично или не, и родитељи имају душу.
Мислим да је ово Ведрана мало искарикирала, али истина је ту. Нема потребе глумити жртву.
Apsolutno Da. Treba ih pomagati kad se ima i moze ali ne ziveti njihov zivot kroz prihvatnje svih njihovih obaveza .. Deca su sebicna To je valjda priroda.
 
Pa malo je karikirala ali je sustinski u pravu.
Pomogati cijeli život i uvijek uskakati je najbolji nacin da ih onesposobimo za život. Treba nekad i sami da ustanu.
Daj mu zanimanje,neka se trudi, neka zaradi pa onda ako možeš i pripomozi malo. Teško da bih se svega odrekla da bi moja zdrava i prava djeca spavala do podne,ne radili ništa a imali ispunjene sve želje.
 
Mislim da bi nekom došlo da želi da trenira strogost i rigidnost na svojoj deci i unučićima, da postane OK da budemo baba-roge, ali ženski princip je drugačiji. Nedavanje sebe deci koliko im nas pripada dovodi do toga da će nas jednom bez da razmisle, vrlo lako, "strpati" u starački dom kad više nismo sposobni dovoljno da o sebi vodimo računa.
Sećanje na česte majčine poljupce i zagrljaje me i dan-danas održava u životu i veri da sve može biti i lepo.
Otac mi je pružio-možda tri ili četiri zagrljaja do sad u životu.
Svojoj deci sutra želim da budem moja majka, a ne moj otac.
Svet će ih svakako/potencijalno svuda osporavati, ali mora da postoji mesto gde se osećaju potpuno voljeni i prihvaćeni. To treba da bude porodica.
Da li ih to pravi debilima? Ne! Oni uče o sebi i svojoj vrednosti kroz očeve i majke inicijalno. Kuća, imanje-te stvari su izvan pitanja maleckih. U***će ih možda sreća, ni na kraj pameti im neće biti raspodela imovine;
Sa druge strane, možda će se otimati o komad zemlje i kuću... Ali, ne bi oni to sve da su naučeni da je porodica stvar ljubavi i razumevanja, a ne nešto gledano kroz materijalni svet.
Ovdje se slažem jaka porodica čini čuda čak i vraća djecu kada skrenu sa puta vrate se nazad u kolosjek kada je porodica zdrava.Gdje nisu zdravi porodični odnosi izgubi se komunikacija vrlo rano.Ali davati zagrljaj i ljubav u odnosu na materijalno davanje bez granica su različite vrednosne norme kod mladog čovjeka.Sve što sam rekao da neću raditi, radim kao roditelj u trenutku slabosti jer sa djecom život dobije boje ali sam zaključio da treba imati granice i sve u skladu sa godinama , kada postanu mali odgovorni ljudi naravno da bih mu dao sve da stane na noge ali ne prerano kako to rade mnogi roditelji pa je najveći problem da li ima nike patike, novi telefon i slično a još iz osnovne škole nije izašao.Polako...
 
potpuno je u pravu.
danas slusam roditelje kako su opsednuti kako treba decu da obezbede.
ne brate..treba decu da pripremis za zivot i da ih iskolujes i eventualno sa stanom im das pocetak a neka se sami pobrinu za ostalo.
ja sam od mojih nasledio samo stan posto se devedesetih sve potrosilo, sve ostalo sam sam zaradio i stvorio.
Malo li je? 🙂
 

Back
Top