Vecina osecanja su slabost!

Solipsizam je filozofsko vjerovanje da postoji samo osoba i njeno iskustvo. Solipsizam je ekstremna posljedica vjerovanja da se znanje mora tražiti unutar ličnog iskustva i potom neuspjeha da se nađe most preko koga bi osoba mogla da nas obavjesti o bilo čemu što je izvan nje. Solipsizam sadašnjeg trenutka proteže svoj skepticizam čak i na vlastita prethodna stanja, tako da sve što je ostalo, jesam ja, sada. Solipsizam je poseban oblik subjektivnog idealizma.
Tacno. Ja nisam onakav kakav sam bio pre par godina i necu biti ovakav za dve. Svako treba da tezi ka usavrsavanju bez obzira na predhodne greske. Mnogi se sapletu oko ovog, proslost ih prati ceo zivot.
 
Jeste, samo treba biti na tom nivou svesti.
Ne bih da se spustam na nivo predatora.


avatar38784_26.gif
 
Osecanja su deo "prirode", misao je deo "kulture". "Kultura" je kreacija coveka ali i njegov kreator. Priroda i kultura su opozicije koje stvaraju polje za "properties" sto bi onda bilo stvaralastvo (konstruktivno ili destruktivno, mada po sebi nisu ni jedno ni drugo, vec po posledicama, a i o njima moze da se diskutuje).

Sve u svemu, dobih utisak da je covek ameba koji reaguje na spoljne drazi bez svoje volje, a sa svojim znanjem o procesu reakcije. :think:

I... uslovna ili ne - ljubav, kao i nasa misao o tome su: iluzija (lepa, ali iluzija).

Pored misli postoji ono sto stvara misli i stvara emocije i stvara impuls pokreta (akcije / reakcije)...
 
Potreba da se bude voljen, potreba za dokazivanjem drugima, za fizickim kontaktom, prijateljima, porodicom,za komunikacijom, da se ponizi i unizis, druge strane da se bude omrzen, da se ubije, unisti, da se velica, da drugog ponizi, da ima moc nad drugima... JE PO MENI SLABOST

JEDINA POTREBA JE MISAO I TO NE OBICNA MISAO NEGO ONA KOJA DONOSI VISU ZVEZDANU SVEST

:think:

a za sta ce ti koji vrag misao,ako nemas sve ovo ispred sto si nabrojao?

boldovano jeste odlika slabijih,ali cak i to ima svoje zasto.
 
Tacno. Ja nisam onakav kakav sam bio pre par godina i necu biti ovakav za dve. Svako treba da tezi ka usavrsavanju bez obzira na predhodne greske. Mnogi se sapletu oko ovog, proslost ih prati ceo zivot.


Da li to znaci da oni koje kamen proslosti nije sapleo postaju savrseni?
Pre par godina, posle par godina - teznja usavrsavanju - bez obzira na prethodne greske (greske su za ucenje ili zaborav?) - koliko ostaje do savrsenstva?
 
Čovek se ne usavršava, on samo menja slike dok ono što pravi slike ostaje isto.
Život je kao reka, u kojoj se smenjuju slike, ti predmeti koje primećujemo tek kad stanemo.
I ti predmeti koje primetimo, te slike nastale iz toka, uzimamo kao odrednice, kada upoređujemo našu plovidbu sa tuđim. Odrednice onog što mi jesmo, u tom trenutku.
Čovek večno biva, nikad zaista ne bude.
U tome je lepota i čar života, jer sve ono što mi mislimo da jesmo je samo iluzija nastala upoređivanjem našeg protoka kroz reku života, sa drugim, referentnim telima.
Verovatno me niko neće razumeti šta sam pričao
 
Čovek se ne usavršava, on samo menja slike dok ono što pravi slike ostaje isto.
Život je kao reka, u kojoj se smenjuju slike, ti predmeti koje primećujemo tek kad stanemo.
I ti predmeti koje primetimo, te slike nastale iz toka, uzimamo kao odrednice, kada upoređujemo našu plovidbu sa tuđim. Odrednice onog što mi jesmo, u tom trenutku.
Čovek večno biva, nikad zaista ne bude.
U tome je lepota i čar života, jer sve ono što mi mislimo da jesmo je samo iluzija nastala upoređivanjem našeg protoka kroz reku života, sa drugim, referentnim telima.
Verovatno me niko neće razumeti šta sam pričao


Ako je ucenje usavrsavanje onda se moze uzeti da na svom zivotnom putu zaista i skuplja mrvice mudrosti te nema razloga da se oseti tako gladnim...mada ne ni sitim...osim sitosti svega pa i zivota.
Zastanes pri umoru, i fizickom, i psihickom i onom pravom - umoru tela, umiranju ako imas (ne)srecu da se nadjes na toj tacki kada podvlacis crtu i udaras zavrsni pecat svoje svesnosti svega. Samo to zastajkivanje nije dovoljno za objektivnost, bas zbog zastoja tj. umora...zivot se "hvata" u cilosti iako ni tada objektivizam nije zagarantovan.
Cove bude - tek kada prodje, tek tada ima smisla staviti mu etiketu. Dotle se mozda i na laziranje prodavao.
Iluziju i ne treba razumeti...samo je treba prihvatiti kao takvu.
 
Umor je stvoren upravo tom potrebom da zastanemo.
Jer, pogledaj, tokom života se smeni toliko hiljade nas, tj naša shvatanja nas samih, koliko se smeni i stvari za koje se uhvatimo da nam daju smisao.
Ako zaista staneš, i uporediš sebe kao dete, sebe kao adolescenta, sebe kao zrelu odgovornu osobu, shvatićeš da se stvari nisu uopšte promenile. Oni nagoni koji su postojali prema stvarima u svim tim dobima, postoje i dalje u svim tim dobima. Čovek ne stari, čoveka stare stvari koje prolaze u njegovom životu, čoveka stari shvatanje stvari koje prolaze u njegovom životu.
Tu, tek u stvarima se čovek umori, i tek u stvarima čovek pronalazi svoj umor.
Trudimo se da postignemo nešto, i na kraju ne postignemo ništa ili tek malo u odnosu na druge, ali poenta je da smo mi stavili kraj tom trudu, da smo ga završili, i da je taj nametnuti kraj u stvari ono što određuje sudbinu svog truda.
Nije bitan rezultat, bitno je htenje.
Nije bitan cilj, bitno je kretanje.
To kretanje je u stvari život.
 

Back
Top