Vasi razlozi za i protiv EU

Da li ste za ulazak Srbije u EU ?

  • Da

  • Ne

  • Nisam sigurna/siguran


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

gost 186118

Veoma poznat
Poruka
10.118
Primecujem da na forumu postoji neka vrsta vjestacke podjele na evropejce i antievropejce. Ovi prvi su zagovornici teze da ce Srbiji biti osetno bolje ukoliko postane drzava clanica, a ovi drugi (ako dobro skapirah) tvrde da ce se stvari u Srbiji prilike znatno pogorsati ukoliko Srbija postane clanica EU.
Nisam zagovornik ni jedne ni druge teze, cak pitanje ulaska ili neulaska EU ne stavljam na neku listu svojih prvih 5 prioriteta.
Mislim da Srbija i njeni gradjani imaju vaznijih, precih problema, poput neuradjenih strukturnih ekonomskih reformi.

Niti mislim da ce nam "procvjetati ruze", niti mislim "da ce zavladati mrak". A vi koji pripadate jednoj od strana, objasnite meni evroneutralnom, zasto mislite da bi ulazak Srbije u EU bio toliko dobra ili tolko losa stvar za nas.
Bice i anketa...
 

...zato sto smo jedno zilion puta kazali razloge ZA i PROTIV....inace moj stav se zna, osim sto zbilja niko nije blesav da pruzi 10l krvi zbog EU, mislim briga me, nisam pupcanom vrpcom vezana za drzavne granice Srbije pa ako je vecina protiv postujem, ne treba tada da se ulazi...medjutim, meni nekako milo kada smo rame uz rame sa drugima...eto u novom magazinu wizzair-a je na naslovnoj strani Beograd, posvecene su mu 4 strane, masa slika i meni nekako bas bilo milo i lepo pa sam zdipila taj broj sto inace nikada ne radim...naravucenije - svi smo mi i patriote i evropejci, jedno od drugog je geografski nemoguce odvojiti...
 
Oni što tvrde da ćemo ući oni tripuju

Nebiramo mi EU već EU bira nas..

Tako da treba se samo razvijati, nije važno da li te svet voli ili ne
I kad nas podržava neka veća sila i kad smo neutralni uvek je isto

Jedno je sigurno, neće nam stranci promeniti državu, pa neće ni EU..
 
Oni što tvrde da ćemo ući oni tripuju

Nebiramo mi EU već EU bira nas..

Tako da treba se samo razvijati, nije važno da li te svet voli ili ne
I kad nas podržava neka veća sila i kad smo neutralni uvek je isto

Jedno je sigurno, neće nam stranci promeniti državu, pa neće ni EU..

Osim ako mi nismo vec nacrtani na nekoj mapi... Pa im treba izvesno vreme da smisle obrazlozenje koje smo mi spremni da prihvatimo (za ulazak u EU)
 
Bas taj red Shommy, sto ga spominjes je upravo sinonim za EU. Ulazak u taj 'klub' znaci da probleme i poslove sredjujemo na ispravan nacin. Bez mita, povlastica i slicnih stvari, a sa placanjem poreza na sve na sta on treba da se plati.

Istovremeno, uci se i o tome da je konkurencija dobra stvar. Mi imamo stranke koje predstavljaju pola publike ovde - a koje bi najradije istrebile svu konkurenciju. Ipak, to nije dobar put, ni za tu neku stranku ni za drzavu. Mnogi su to probali, pa i mi - ali nije uspelo.

Pa dok se otarasimo svih koji imaju ili zele da imaju monopol u trgovini, mleku, benzinu, telefonu ili patriotizmu... E taj dan ce da bude dan naseg pristupanja EU.
Dok god se budemo bezrazlozno mrstili na okolinu i trpeli da pojmovi policija, sudstvo i zdravstvo budu sinonim za - korupcija... Do tada cemo da budemo neuredjeno parce.
 
Ako neko misli da je stvaranje EU direktno vezano za ekonomiju - vara se. Podrazumeva se da uz silu i moc ide i materijalna dobit, obrnuto je mnogo teze. EU se stvara da bi se koncentrisala vlast nad Evropom u Briselu, na jednom mestu. Sa tog jednog mesta je lako vladati Evropom jer se tu donose odluke za celu EU. Nasuprot tome tesko je kontrolisati Evropu kada se odluke donose na tridesetak mesta u suverenim evropskim drzavama.

To sve poprima oblik mekane diktature, jer parlament clanice EU ako donese zakom koji je u interesu te clanice, ali je nesaglasan sa EU zakonima onda je on nistavan. Sada, samo oko 25% zakonodavstva je u rukama zemalja clanica, a 75% zakona donosi birokratija u Briselu. Uz ukidanje prava veta i uspostavljanje funkcije predsednika EU, sa zajednickom spoljnom politikom EU zemlje clanice gube svoj suverenitet. Ovo postaje vrlo opasno za male drzave cijih 5 do 10 miliona stanovnika nista ne znaci spram 500 miliona stanovnika EU.

U takvim uslovima Srbiji ce sudbina biti odredjivana na drugom mestu, a bez prava veta ona na nju nece moci da utice. Velike nacije u EU ce imati glavnu ulogu i sprovodice se njihovi interesi. U toj njihovoj strategiji mi sada neznamo kakvu ce ulogu imati Srbija. Ono u sta sam siguran je da od demokratije necemo imati nista, slobode coveka ce biti minimalne jer ce biti ogranicene hiljadama normi i sto je najvaznije kolektivna prava ljudi nece postojati.

Postavlja se pitanje kako je moguce uspostaviti takvu diktaturu u trecem milenijumu. Sve je isplanirano i usaglaseno sa prednostima koje pruza visoki tehnoloski razvoj. Mediji igraju veliku ulogu, o tome ne treba pisati jer je sve jasno.Skolski sistem sve manje edukuje, a vise indoktrinira, sto primecujemo i u nasim skolskim ucbenicima. Greske iz proslosti se ne ponavljaju: fasisticka, komunisticka i kolonijalna diktatura je bila opipljiva i znalo se ko je diktator, pa su zato one bile kratkog veka.

Nama se sprema dugorocna diktatura (1000 god. III rajha) koja se uspostavlja puzajucom brzinom tako da i ne osecamo kako u nju ulazimo.

Drugi pristup je stvaranje krize i njeno resavanje uz promenu stanja. Sami cujete da je Kosovo realnost, ali kako je do nje doslo - nasilnim putem bombardovanjem Srbije i protivpravnim priznjanjem Kosova. Prosto je neverovatno koliko smo unistili sopstvenu privredu i postali zavisni od MMF-a i EU. Ali sami smo krivi jer smo sledili savete MMF-a u vezi sa nasom privredom i njenom privatizacijom.

Ulaskom u EU prestace da postoji Srbija, srpska kultura, jezik i postacemo deo zaboravljene istorije.

Ako neko misli da pare koje nam daju su rezultat iskrene zelje da nam pomognu, taj se vara. EU administracija i MMF bolje znaju da barataju sa parama od nas i oni sada investiraju u svoje interese u Srbiji i sve ce oni to visestruko naplatiti. Njihova perfidna propaganda ce buducim generacijama stvoriti svest da treba da zive onako kako ce ziveti u diktatorskoj EU, to ce za njih biti normalno. Ali nije nama, jer mi znamo i zato imamo odgovornost za ono sto ce se desiti.

Ja o tome stalno pricam svojoj deci, moraju da budu patriote i da neguju srpske kulturne vrednosti i poznaju istoriju i korene svoga naroda. Zasto ne bi ziveli u Evropi kao zajednici slobodnih suverenih drzava? Kome to smeta? Globalizacija i stvaranje ovakve EU je anticivilizacijski proces i treba mu se suprotstaviti.U protivnom dolaze crni dani za covecanstvo.
 
ZA: Zbog visoke budzetske i ostale kontrole i inspekcija i rigoroznih kazni zbog (ne)sprovodnjenja zakona.

Zbog jednostavnosti zakona i administrativnih postupaka koji se ticu gradjana.

NE: Zbog svega ostalog (pre svega nepusenja).

Hajde da dodam i tzv. zabranu pecenja rakije...
Ako se malo potrudimo da vidimo sta pise, naicicemo na odredbu da rakija koja je ceo proces pravljenja prosla bez kontrole ne moze samo da dobije etiketu i da se nadje u prodavnici.
Ako neko zeli zvanicno da prodaje (znaci 5000 litara ili tako nesto) - morace i da plati porez.

Za sitna pecenja po 50, 100 ili 200 litara - koja se razdele komsijama, prijateljima, kumovima i poznanicima - niko to nikada nece da ometa.

A kontrola u prodaji je dobra - pa jel smo vec zaboravili koliko slucajeva trovanja je bilo? Poslednji je bio pre 2-3 godine... sa nekom rakijom koja to nije ni bila. Kupljena u prodavnici, ali van svake kontrole.
 
...
Ja o tome stalno pricam svojoj deci, moraju da budu patriote i da neguju srpske kulturne vrednosti i poznaju istoriju i korene svoga naroda. Zasto ne bi ziveli u Evropi kao zajednici slobodnih suverenih drzava? Kome to smeta? Globalizacija i stvaranje ovakve EU je anticivilizacijski proces i treba mu se suprotstaviti.U protivnom dolaze crni dani za covecanstvo.

Pa ako bi Rusija nekim cudom sutra usla u EU, dobar deo argumenata o preglasavanju bi otpao...

A oko cega je zasnovan taj patriotizam? Jel knjaz Milos bio nedovoljan patriota jer je saradjivao sa Turcima? Da odbacimo i to sto je kralj Milan dobio krunu u saradnji sa Austrijom?

I ta 'zajednica slobodnih suverenih drzava' je postojala u Evropi odavno... Doduse, nije bila zajednica, ali sve do pre XX veka vrlo podseca na to. Pa smo u proteklim vekovima imali ratove oko svega oko cega je bilo moguce da budu. Mnogo verskih ratova, mnogo diktatora osvajacki raspolozenih...
Kazu da je EU najveci mirovni projekat u istoriji Evrope. Mozda se neko nece osecati udobno u kalupu clana EU - ali se bar sprecava da neko 'poludi' i rasturi pola kontinenta, sto se desavalo vise puta.

I samo da napomenem da ako se cela Evropa ne ujedini, bice ili progutana ili izmanipulisana. Bicemo progutani od strane Kine ili cemo kao kontinent da budemo isparcani i gurnuti u sukobe oko sitnih razlika (zvuci poznato, jel' da? ) od strane Amerike.
Biraj.
 

...zato sto smo jedno zilion puta kazali razloge ZA i PROTIV....inace moj stav se zna, osim sto zbilja niko nije blesav da pruzi 10l krvi zbog EU, mislim briga me, nisam pupcanom vrpcom vezana za drzavne granice Srbije pa ako je vecina protiv postujem, ne treba tada da se ulazi...medjutim, meni nekako milo kada smo rame uz rame sa drugima...eto u novom magazinu wizzair-a je na naslovnoj strani Beograd, posvecene su mu 4 strane, masa slika i meni nekako bas bilo milo i lepo pa sam zdipila taj broj sto inace nikada ne radim...naravucenije - svi smo mi i patriote i evropejci, jedno od drugog je geografski nemoguce odvojiti...

:rtfm:
 
Hajde da dodam i tzv. zabranu pecenja rakije...
Ako se malo potrudimo da vidimo sta pise, naicicemo na odredbu da rakija koja je ceo proces pravljenja prosla bez kontrole ne moze samo da dobije etiketu i da se nadje u prodavnici.
Ako neko zeli zvanicno da prodaje (znaci 5000 litara ili tako nesto) - morace i da plati porez.

Za sitna pecenja po 50, 100 ili 200 litara - koja se razdele komsijama, prijateljima, kumovima i poznanicima - niko to nikada nece da ometa.

A kontrola u prodaji je dobra - pa jel smo vec zaboravili koliko slucajeva trovanja je bilo? Poslednji je bio pre 2-3 godine... sa nekom rakijom koja to nije ni bila. Kupljena u prodavnici, ali van svake kontrole.

Bas taj red Shommy, sto ga spominjes je upravo sinonim za EU. Ulazak u taj 'klub' znaci da probleme i poslove sredjujemo na ispravan nacin. Bez mita, povlastica i slicnih stvari, a sa placanjem poreza na sve na sta on treba da se plati.

Istovremeno, uci se i o tome da je konkurencija dobra stvar. Mi imamo stranke koje predstavljaju pola publike ovde - a koje bi najradije istrebile svu konkurenciju. Ipak, to nije dobar put, ni za tu neku stranku ni za drzavu. Mnogi su to probali, pa i mi - ali nije uspelo.

Pa dok se otarasimo svih koji imaju ili zele da imaju monopol u trgovini, mleku, benzinu, telefonu ili patriotizmu... E taj dan ce da bude dan naseg pristupanja EU.
Dok god se budemo bezrazlozno mrstili na okolinu i trpeli da pojmovi policija, sudstvo i zdravstvo budu sinonim za - korupcija... Do tada cemo da budemo neuredjeno parce.
И, то би било то.

Ред, рад и дисциплина.

Али, на жалост, мало ко то овде уистину хоће.

Већина би да краде, муља, ленствује...
 
Pa ako bi Rusija nekim cudom sutra usla u EU, dobar deo argumenata o preglasavanju bi otpao...

A oko cega je zasnovan taj patriotizam? Jel knjaz Milos bio nedovoljan patriota jer je saradjivao sa Turcima? Da odbacimo i to sto je kralj Milan dobio krunu u saradnji sa Austrijom?

I ta 'zajednica slobodnih suverenih drzava' je postojala u Evropi odavno... Doduse, nije bila zajednica, ali sve do pre XX veka vrlo podseca na to. Pa smo u proteklim vekovima imali ratove oko svega oko cega je bilo moguce da budu. Mnogo verskih ratova, mnogo diktatora osvajacki raspolozenih...
Kazu da je EU najveci mirovni projekat u istoriji Evrope. Mozda se neko nece osecati udobno u kalupu clana EU - ali se bar sprecava da neko 'poludi' i rasturi pola kontinenta, sto se desavalo vise puta.

I samo da napomenem da ako se cela Evropa ne ujedini, bice ili progutana ili izmanipulisana. Bicemo progutani od strane Kine ili cemo kao kontinent da budemo isparcani i gurnuti u sukobe oko sitnih razlika (zvuci poznato, jel' da? ) od strane Amerike.
Biraj.

Rusija nikada nece uci u EU iz obostranih razloga.

Knez Milos je imao iza sebe bukurestanski mirovni ugovor izmedju Rusije i Turske, gde je u jednoj tacki stajala obaveza da Turska da autonomiju Srbiji. To je razlog sto je on vise pregovarao nego potezao jatagan.

Danas itekako traju ratovi ali ne puskama. Sta je gubitak suvereniteta spram razloga kako je izgubljen. Potrudio sam se da objasnim da su izvucene pouke iz proslosti i da se sada sve radi bez oruzja ali sa istim ciljem. Rezultati su mnogo pouzdaniji, ali se ne ostvaruju za kratko vreme. Noam Comski je uveo pojam "proizvodjenje pristanka" sto u krajnjoj liniji dovodi do dobrovoljnog pristanka da ti rade sve sto pozele, a da ti mislis da je to u redu.

Ako mislis da je centralizovana vlast u Briselu sposobnija da sacuva Evropu od buducih iskusenja, ja ne mislim tako. Ona moze da zrtvuje bilo koji svoj deo radi ocuvanja sopstvenog interesa. Americke racune u sukobu sa muslimanima placa Evropa svojom defanzivnom politikom prema muslimanima. Primecujes da se samo pojedine zemlje odlukama svojih parlamenata opisu nadirucem islamizmu dok to EU ne radi. I odkud ti ideja da je efikasnija centralizovana vlast od decentralizovane?
 
Bas taj red Shommy, sto ga spominjes je upravo sinonim za EU. Ulazak u taj 'klub' znaci da probleme i poslove sredjujemo na ispravan nacin. Bez mita, povlastica i slicnih stvari, a sa placanjem poreza na sve na sta on treba da se plati.

Istovremeno, uci se i o tome da je konkurencija dobra stvar. Mi imamo stranke koje predstavljaju pola publike ovde - a koje bi najradije istrebile svu konkurenciju. Ipak, to nije dobar put, ni za tu neku stranku ni za drzavu. Mnogi su to probali, pa i mi - ali nije uspelo.

Pa dok se otarasimo svih koji imaju ili zele da imaju monopol u trgovini, mleku, benzinu, telefonu ili patriotizmu... E taj dan ce da bude dan naseg pristupanja EU.
Dok god se budemo bezrazlozno mrstili na okolinu i trpeli da pojmovi policija, sudstvo i zdravstvo budu sinonim za - korupcija... Do tada cemo da budemo neuredjeno parce.

A kao u EU nema mita i korupcije?!?!?!
 


Da, da. To je sve neka svetska zavera, svih 500 miliona ljudi u EU su budale, osim Slobodana Miloševića koji je promućuran do qurca.

Sto ti je Milosevic podstapalica? On je covek koji je u pravo vreme radio pogresne stvari.

Kazes 500 miliona, a u svim clanicama EU postoji razocaranje po ulasku u uniju, pa je u nekim zemljama ono i nadpolovicno. Dakle, najmanje 200 miliona je razocarano sa EU.

Da li su po tebi Norvezani glupi ili pametni?

I na kraju krajeva, borimo se za decentralizaciju vlasti u Srbiji a ti zagovaras centralizaciju u Briselu. Da li je sa tvojom logikom sve u redu.
 


Da, da. To je sve neka svetska zavera, svih 500 miliona ljudi u EU su budale, osim Slobodana Miloševića koji je promućuran do qurca.

Taj Milosevic ti ne izlazi iz glave ,pusti bre proslo vreme pocni da zivis u sadasnjosti. Uvek se vadite na SM ako nemate sta da kazete. Umro je covek pre mnogo godina
opustite se malo nece da se vrati. A sto se EU tice vidim svi procvetase od ulaska u EU , Grcka, Portugalija , Spanija itd.
 
Taj Milosevic ti ne izlazi iz glave ,pusti bre proslo vreme pocni da zivis u sadasnjosti. Uvek se vadite na SM ako nemate sta da kazete. Umro je covek pre mnogo godina
opustite se malo nece da se vrati. A sto se EU tice vidim svi procvetase od ulaska u EU , Grcka, Portugalija , Spanija itd.

....u Spaniji se zivi gwoooooooznoooo, siromasna, neuredjena, jadan saobracaj, infrastruktura da se smrznes, oronule fasade, narod natmuren, bogatasi se izivljavaju, na ulicama im devojke setaju kao odbegle iz bordela, nose se pistolji a tek puteviiiiiii, tuga i cemer, zeleznica je vila promaja iz ko to tamo peva, sa prvom prolecnom kisom stane saobracaj na par sati....da, to je Spanija, zemlja depresije i nemastine....:deda:

Grcka je prsla zbog sopstvene alavosti i bahate prirode....zasto ne puknu Nemacka ili Austrija...prosto - zato sto nisu Grci...z:mrgreen:
 

Back
Top