Quantcast

V I N O

Meda Božanin

Aktivan član
Poruka
1.762
Svaka prilika ima svoje vino. Prilike su, takodje, razlicite kod svake osobe.

Ovako ja pijem:
Cabernet Sauvignon uz crvena mesa, uz 'rare' (skoro ziv) govedji odrezak ili neko pecenje. Meni omiljena vrsta vina
Shiraz uz Italijansku kuhinju (red testenine, red mlevenog mesa...), variva sa povrcem...
Pinot(age) uz dobro zacinjena jela (indijska/bliskoistocna/srpska)

Moj izbor je takav.

Slabo pijem slatka, polusuva, belo vino, roze i 'ripaca' (gazirana) vina

darkoje

Aktivan član
Poruka
1.430
vina se dele na stona-sklj klasa
kvalitetna-samo im ime kaze
vrhunska-samo retka vina imaju ovu kvalifikaciju

Ovo treba da ti je vodilja kada pijes vino.Da znas sta pijes.Vrlo je strogo to rangiranje tako da ako na vinu pise da je vrhunsko ili kvalitetno onda je to TO.To vazi i za strana vina.Cesto kod nas mozes da vidis preskupa vina iz inostranstva koja su stona,to jest dno dna,a za taj novac mozes uzeti neki domaci proizvod visokog kvaliteta

ALTEC

Aktivan član
Poruka
1.366
a najvise volim italiju...udjes u market, raf od 10 metara duzine i u nekoliko nivoa samo vina
Pa onda izaeres geografsko poreklo(tj. sortirana su po delovima italije iz kojih dolaze), pa onda izaberes sortu...
moras sam da izaberes sta ti odgovara...nekome prijaju slatkasta, dok meni NE!
od nasih...mislim da crnogorski vranac u buteljci od 750ml ima kvalitet...

milan11

Primećen član
Poruka
749

"petrus" nektar andjela, vise od 300god. najkvalitetnije vino na svetu, cena flase od 75cl je od 1200- 6000 evra, sto ne znaci da svako ko ima pare moze da je kupi, uglavnom se prodaje amaterim koji znaju da uzivaju u takvom vinu

stepski_vuk_

Početnik
Poruka
1
Da li bi neko bio tako ljubazan da mi kaže koja mi vina preporučuje od domaćih crnih vina, da ne budu skuplja od 500 din., koja su u ponudi u velikim supermarketima. Za strana sam malo paranoičan, čuo sam ima puno naših koja se pakuju ovde pa se lepe strane nalepnice, a prodaju su po visokim cenama. A i sramota je da se prodaje vina berbe 2006... pa to ne može da bude dobro...

Moja iskustva:

Cabarnet sauvignon 2004, navip- vrlo dobar
Cabarnet sauvignon 2005, 13.jul- dobar ( za mene su crnogorska malo teška)
Vranac pro corde, 13.jul, vrlo dobar (baš vino i voćkasto, ali opet malo teško)
Cabarnet sauvignon 2004, rubin- vrlo dobar, baš brzo pukne u glavu, iako sam popio samo jednu čašu

Dakle, iskustva da čujem...

Aleksandar_M

Primećen član
Poruka
621
Pozdrav,

Da li neko zna da li se vino Zdrepčeva krv (Vinarija coka) izvozi u Sloveniju, interesuje jer jedan moj prijatelj hoće da kupi ovo vino tamo.
Gde mogu dobiti više informacija?

MirjanaZ

Elita
Poruka
15.261
nadji nekog izvoznika (pogledaj na drugim uvezenim proizvodima obicno pise na etiketi) pa ga pitaj
ja sam nasla u francuskoj bas to vino(obicno se uvoze zdrepceva krv,vranac i car lazar) preko globusa iz pariza,mada ne verujem da isti radi za jos neku zemlju

taote

Iskusan
Poruka
5.349
Kažu da je osnovno da uz belu ribu ide belo vino, uz svu ostalu - crno. Ili uz rečnu nećeš omanuti sa belim vinom, a uz morsku sa crnim. Mada, kada se bolje upozna i riba i vno, ipak na kraju ostaje stvar ukusa. Morski plodovi sa belim, kavijar sa šampanjcem.
Nikakva vina ne kupuješ ako nisu sa plutanim čepom, i 75 dl., i ako nemaju serijski broj. To još uvek nije garancija da je baš najkvalitetnija, ali neće biti ni loša. I da je od poznatog proizvođača, a ne nekog za kojeg nisi nikad čula. I da nije baš najjeftinije koje se našlo u radnji. Dalje isprobavaš: šta se tabi najviše dopalo. a šta gostima, pa nadalje kupuješ ta vina. Vremenom se ukus dovoljno izoštri da možeš eksperimentisati sa kupovinom novih vina koje nisi probala.Uvozna vina su skuplja zato što su uvozna, pa njih porediš sa našima koja su oko 30% jeftinija, i to je to. Ako su mnogo skuplja, onda ima rezona da su i kvalitetnija.

Ono o "bukeu", i slične stvari, moraće da ti kaže neko ko se bolje razume u vina od mene.

Jaca023

Elita
Poruka
15.519
E za vino sam duduk, moj muz obozava crno vino i to vranac, ja onako,brzo me oshamuti, a volim slatka vinca onako da pijuckam i da uzivam uz neku divnu muzikicu, mozda gitara....eeeee tako bi moglo proci...:lol:

Teta Ira

Domaćin
Poruka
4.376
E Jaco ja sam uvek govorila da je moj izbor rostilj, crno vino, muzika i dobro drustvo. Sta ti vise treba za dobro raspolozenje.:D Mada ovo zadnje je najvaznije.
Jedino sto ja preferiram manje slatka, suva vina.

Xrazor

Zainteresovan član
Poruka
305
Kada cirkam napolju ,Leti pijem Crno , a Zimi Belo! Inace uvek sam pre za crno. Suvo ili polusuvo crno, stono shto da ne. meni je od ovih socijalnih omiljeno kratoshija, i chokin vranac za 120 dindzi

toledo19

Aktivan član
Poruka
1.629
vino , eh vino....
tema koja zasluzuje posebnu paznju, tema na kojoj nije dovoljno razlikovati crveno od belog, tema na kojoj bi trebalo da se ispricaju najlepse price o ovoj bozanskoj tekucini.ne sumnjam da vecina forumasa ima neka osnovna znanja ali isto tako ne sumnjam da ce i dalje da se prosipaju mudrosti tipa ....volim crno /nikad cuo, valjda crveno/ iz frizidera !..itd
zadnjih desetak godina se profesionalno bavim vinima i voleo bih da se ova tema podigne na visi nivo jer zbog subjekta to zasluzuje. vino je nauka , zadovoljstvo i kultura spojena u jednom, vino je nepretenciozno govoreci raison d' etre .

poz ..sommelier
toledo19:mrgreen:

Svetlana 015

Zainteresovan član
Poruka
177
vino , eh vino....
tema koja zasluzuje posebnu paznju, tema na kojoj nije dovoljno razlikovati crveno od belog, tema na kojoj bi trebalo da se ispricaju najlepse price o ovoj bozanskoj tekucini.ne sumnjam da vecina forumasa ima neka osnovna znanja ali isto tako ne sumnjam da ce i dalje da se prosipaju mudrosti tipa ....volim crno /nikad cuo, valjda crveno/ iz frizidera !..itd
zadnjih desetak godina se profesionalno bavim vinima i voleo bih da se ova tema podigne na visi nivo jer zbog subjekta to zasluzuje. vino je nauka , zadovoljstvo i kultura spojena u jednom, vino je nepretenciozno govoreci raison d' etre .

poz ..sommelier
toledo19:mrgreen:
Odlicno,posto ste strucni,krenite sa edukacijom.Ja takodje volim,uz dobru hranu ,dobro vino.Probala sam pored nasih neka italijanska,francuska,spanska.Gledam ,kada sam u prilici neku emisiju o vinima(ima tih lepih prica,o vinogradima u Toskani ili slicnim krajevima sveta) Znam da nasa zemlja ima dosta vinogradarskih predela i puno je ljudi koji bi se "bavili"ovim poslom,ali treba tu jos dosta drugih faktora da se sklopi da bi to bilo kako treba.Prenesite nam delic toga sto znate.I nemojte zamerati ljudima sto za crveno vino kazu crno,nije to tako strasno,.Taj izraz koriste i oni koji to ne bi ni slucajno smeli,oni koji se kao nekakvi "strucnjaci"pojavljuju i pisu za medije.

toledo19

Aktivan član
Poruka
1.629
draga svetlana....vino je veoma siroka oblast tako da je prilicno tesko odabrati cime poceti...ali pristajem na svaku sugestiju u tom pravcu. cini mi se da se kod nas bilo koji topic o vinima previse banalizuje ,sto nije dobro upravo zbog masovnije edukacije o vinima.
nije ni to zameriti znajuci kroz sta se sve prolazilo zadnjih godina....

Teta Ira

Domaćin
Poruka
4.376
Ovo je odlicna tema i raduje me da je ponovo otvorena. Ljubitelj sam dobrog vina uz dobar rucak ali priznajem da nisam bas najstrucnija na tom polju.
Mozda bi za pocetak bilo dobro napraviti neku osnovnu podelu vina uz osnovne karakteristike, a zatim obraditi neke najkarakteristicnije primerke.
Zahvalna sam na svakoj edukaciji.

toledo19

Aktivan član
Poruka
1.629
pored osnovnih , ociglednih razlika u vinima , koje su ...belo, crveno , rose, desertna vina, champagne i fortificirana vina , ona se najlakse mogu podeliti po geografskom poreklu i vrsti, tj sorti od koga se prave.
navescu najznacajnije zemlje koje vode glavnu rec u proizvodnji vina u svetskim okvirima ....francuska, italija, spanija, portugalija, austrija ,nemacka.i madjarska...a van evrope ,kalifornija, cile, argentina, novi zeland, australija i juzna afrika.ovo naravno ne znaci da se u drugim zemljama ne proizvode vina, ovde su naznaceni samo glavni igraci u svetskoj produkciji....
najzastupljenije bele sorte su....sauvignon blanc/riesling/chardonnay/semillon/chenin blanc/muller-thurgau /viogner/ gewurtzaminer/itd
najcesce crvene sorte su.....cabernet sauvignon/pinot noir/ gamay/grenache/ shyrah/merlot/carignan/ zinfandel/ sangiovesse/ itd
pored navedenih sorti postoji jos mnogo svetski rasirenih sorti prisutnih u manjim procentima kao i hiljade usko regionalnih sorti od kojih se proizvodi vino.
interesantno je da se u svetskom atlasu vina iz 1968 od h.johnsona spominje jugoslavija /zauzima citave 2 strane/ sa prilicno jasnim i preciznim opisima lokaliteta koji su znacajni za proizvodnju vina.....
,

@milan
cuveni chateau petrus iz oblasti bordeaux, jeste jedno od najcuvenijih vina, ali se ne bih slozio sa tobom da ga konzumiraju amateri, pre bih rekao da ga konzumiraju vrhunski profesionalci dubokih dzepova koji stvarno znaju da ''citaju'' ovakva vina. ovo vino je veoma tesko kupiti u samom chateau-u, vecinom se kupuje na vinskim aukcijama...
prosle godine u septembru je prodato dve flase u jednom ekskluzivnom restoranu , ovde u londonu za 11000e svaka,,bankarima iz city-a koji su proslavljali dobitak bonusa....
ove godine cisto sumnjam.....

Poslednja izmena:

toledo19

Aktivan član
Poruka
1.629
primetio sam par nedoumica u vezi posebne oblasti -''food and wine matchmaking'' , konkretno , pitanje oko toga koje vino moze da se pije uz ribu ? postoji neko pravilo da je to belo, i to je ok generalno, medjutim postoje pojedini izuzetci od pravila tako da se u nekim slucajevima moze konzumirati rose/ sve vise popularno/ i poneko mladje crveno, uglavnom gamay sorte/ tzv nouvele beaujolais/ evo i nekih prakticnih saveta bez obzira sto ta vina nisu mozda prisutna na tamosnjem trzistu....

-riba posna /losos,tuna, rakovi, vecina skoljki/:D
ima robustan ukus i teksturu i zahteva vino sa jacim karakterom, jacom strukturom, sancerre npr, ili ako je riba sa grilla cak i beaujolais ili pinot noir ce lepo da pasu.
-bela riba:D
ima delikatan srednjeg intenziteta ukus i zahteva vino koje neutralnije''na nosu'' i ''paleti'',posebno ako je riba spremljena kuvanjem a ne przenjem.preporucuje se bilo koji chablis.ako je riba przena ili sa grilla uzima se vino sa jacom strukturom ,mersault ili puligny montrachet koji su odstajali bar dve godine u hrastovini.
-riba bela blansirana ili deep fried:D
ako je ovako pripremljena bez obzira kojoj vrsti pripada, ova riba zahteva vino sa ozbiljnom kiseloscu, servirano veoma / msm na 7-10c/hladno. vino treba da je osvezavajuce, ostro na jeziku i nepcetu, ne previse aromatizovano- savrseno je sauvignon blanc, ali se moze pokusati i sa madjarskim furmintom koji daje slican efekat.
riba u sosevima:D
cim se ribi doda bilo koji sos ona zahteva vino sa jakom strukturom ali istovremeno i kiseloscu, znaci jedno bez drugog ne prolazi, posebno ako je beli berneise sos u pitanju.perfektan odgovor je australijski chardonnay ili austrijski riesling
dimljena riba:D
zavisi koja je vrsta ,ali mali sommelierski trik kaze....uvek preporuci slicno vino koje bi preporucio u nedimljenoj varijanti, s tim da se izabere verzija sa vise arome npr .australijski chardonnay umesto chablisa ili pinot grigio umesto reislinga.

ps / priblizni principi se mogu primeniti i na recnu ribu, sve zavisi od njenog ukusa ,teksture i nacina spremanja.vino treba da je ohladjeno na temperaturi koja mu najvise odgovara, znaci sto je slabije strukture hladnije[7c- donja granica] a sto je jace strukture malo manje hladno [12c -recimo.gornja granica]

Poslednja izmena:

Teta Ira

Domaćin
Poruka
4.376
Ovo je zaista divno objasnjenje, jedino mi je zao sto je vecina tih vina nedostupna vecini nasih ljudi, ali verovatno se moze naci nesto bar priblizno slicno na nasim prostorima.
Razumljivo je da mnogima materijalna situacija ne dozvoljava da kupi neko vrhunsko vino , ali znajuci sve ovo mozemo prema svojim mogucnostima da napravimo neku kombinaciju.
Ja vecito imam problema sa gostima, jer me pitaju zasto crveno vino ne drzim u frizideru, ali meni je ono nekako nezamislivo da ga hladim ili jos gore da ga sluzim sa ledom sto je pravo svetogrdje.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.