MONTE KRISTO:
Goscica:
Domace crno Rajachko - zakon! Kazu strucni - svetsko!Probala - LUDILOOO!
DA LI TO MISLIS NA VINO SA RAJCA
AKO JE TO ,RECI MI DA ZMNAM GDE DA GA POTRAZIM OVIH DANA
E ne mislim na Rajac na kome su cuvene Rajacke kosidbe, vec na Rajac kod Negotina.To je jedno malo zivopisno vinogradarsko mestasce koje ima pivnice gore u brdima (cuvene Rajacke pivnice koje su pod zastitom drzave, inace)koje su jako stare, ukopane u zemlju i izgradjene od kamena.Skoro svaki domacin dole u selu ima gore svoju pivnicu opremljenu sa uglavnom arhaicnim spravama za dobijanje vina.Ima i ogromnih buradi za vina, u neka moze da stane sto sa stolicama i ljudima

.Svakome toplo preporucujem da kad tad poseti ovaj kraj jer je jako lepo i neobicno.Klima je tu specificna, tu je zavrsetak Karpata, pogled odozgo je caroban, popnes se gore i vidis dole seoce sa crkvom kao na dlanu, a malo dalje Timok, a tamo malo dalje vidi se Bugarska.Gore na brdu je pravi mali grad izgradjen od kamena tj.kamenih kuca.Malo dalje je i groblje sa jako starim spomenicima, ja tako nesto nisam videla ranije, mislim takve simbole i sl.
E, to vino se jedino tu kod domacina u selu moze kupiti i to po nekoj smesnoj ceni.Covek koji je inace enolog rekao je kad ga je probao da je vino vrhunskog kvaliteta i nije mogao da veruje da ga prodaju za tako male pare (1l je bio ni 100 din)Mozda bi gigule znala o ovom kraju nesto vise, sad mi pade napamet.
Bas sam preterala sa pricom, udavih, ali je na mene taj kraj bas ostavio utisak!

ops: E, ne mogoh da odolim, evo jednog clanka o Rajcu iz "Danas":
Iznad sela put vodi pored duboke jaruge iz koje dzikljaju veliki i stoletni hrastovi i brestovi, na brdu su vinogradi i pivnice.
Kada se popnete do pivnica, izgleda kao da ste stigli negde drugde; u unutrasnjost Istre, na neko dalmatinsko ostrvo, mozda u Lastvu ili na Grbalj, u svakom slucaju u nesto starinsko, primorsko i morsko.
Rajacke Pivnice su vinogradarsko naselje, drugo selo Rajcana u kome su pre svega podrumi za vino. Dole zive ljudi, gore vino. Gore je sve drugacije i ljudskije nego dole. Tu je naredjano 365 kamenih kuca pokrivenih ceramidom sa krivudavim, lomljenim ulicama i uskim prolazima, sa neocekivanim malim trgovima koje krase vesto zdelani kameni bunari sa drzacima od kovanog gvozdja. U donjem delu, kod velike cesme, nalazi se glavni trg sa velikim zapisom - prastarim dudom, ispod koga je kamena trpeza, gde se okuplja za Spasovdan, Krstonose, Gospojinu i Svetog Trifuna, vinogradarsku slavu. Sve kuce su gradjene od veoma brizljivo tesanog kamena, sa dvokrilinim lucno zasvedenim vratima, jednostavnom ali veoma lepom profilacijom od belog kvalitetnog kamena, nalik na ono sto se vidja po Dubrovniku i Kotoru.
Delimicno su ukopane, sa dva naspramna ulaza na dva nivoa i prozorom kroz koji se postavlja drveni oluk - "gurma", za sipanje grozdja u kacu, dok su na bocnim zidovima uski otvori nalik na puskarnice koji sluze za provetravanje, "da vino lakse dise".
U toku leta i jeseni ovde vrvi od zivota, brige oko vinograda, berbe i na kraju spravljanja vina. U kasnu jesen i zimu, kada se vino smesti u burad, do pivnica svakodnevno dolaze samo domacini, da pretacu ili obidju vino, naliju dve ili tri litre, koliko za kucu i posle sat - dva vracaju se u donje selo.
Poneko Pivnice zove i carsija, jer, pre i posle Drugog svetskog rata, kad selo nije imalo prodavnice, ovde je bila mesara i pekara. Verovatno je naziv - carsija i zbog toga, sto tu gore, Rajcani sahranjuju svoje mrtve. Rajacke Pivnice nisu istrazene, ovo naselje gotovo da nema nikakve veze sa onim sto se smatra tradicionalnim u Srbiji. Predpostavlja se da je nastalo sredinom XIX veka, posle odlaska Turaka, premda neki tvrde da je i starije. Na najstarijim kucama ima belega makedonskih majstora, na jednoj je ostao i zapis o "majstoru Kosti iz Macedonije - 1854", stele na groblju deluju bogumilski, a nisu, sudeci po simbolima, neki spomenici mogu da budu bas stari, a nisu, to samo dodatno umnozava zbrku u glavi...