Uputstva, predlozi, i pitanja za Kulinarstvo

Mislim da ne treba da se novi clanovi nadju uvredjeni na nashe "opaske" one su naravno i vishe nego dobronamerne.Kada sam se uclanila ja sam danima ishcitavala ove teme na kulinarstvu, bilo je nedelja kada sam po 2-3 sata vremena odvajala samo za temu ukrashavanje torte i gutala sve napisano, da me je muz zezao i pitao da li ja uopshte dishem vec 2-3 sata, a ja sam kao gladna citala i citala i citala...Pa isplatilo se shto novim znanjem shto upoznavanjem divnih, divnjih ljudi:heart::heart::heart:
 
kako novi clan da se snadje u ovoj salati tema kad se ni stari a ni moderatori ne mogu snaci!?
samo ovoj slicnih tema ima najmanje cetiri.. jeste da je redosled reci drugaciji ali sve je to isto.. ili gresim..:(
o udvostrucenim i utrostrucenim receptima necu ni rec.. :x
jedno pitanje: zasto se stare, neinteresantne teme ili one na kojima se vec godinama nista nije menjalo, ne zatvore, tj izbace sa foruma..
sva pitanja i trazenje saveta bi mogli biti na jednom mestu.. ali samo dotle dok su aktuelni..
usparalo bi se i na prostoru i na vremenu.. a dobilo na atraktivnosti..
pozz pp.. :)
Novi član slobodno može da pita sve što ga zanima... recimo na ovoj temi u vezi samog sistema rada Foruma, gde šta pripada i sl. ;)
Nisam primetila da se oni koji su već neko vreme tu žale da se ne snalaze, a zaista ne znam odakle konstatacija da se "ni moderatori ne snalaze" budući da jedan od njih (pouzdano znam i drugi) skoro pa drži ovaj Forum "u malom prstu" i rado pruža odgovore na pitanja korisnika i pomaže kad oni ne mogu da se snađu i pronađu ono što ih zanima.
Što se tema sličnih ovoj tiče - grešiš.
Ova tema je, kao što i naslov kaže, predviđena za sugestije, primedbe, pitanja korisnika kako bismo čitav Forum zajednički što bolje uredili. Meni nij poznato da postoji neka slična.
Istina, nađu se ovde i krajnje praktična pitanja u vezi kulinarstva, pripreme nekog jela i sl. koja ne znam gde bih svrstala, osim kada se razvije diskusija na istu temu (kao što je npr. bilo sa pečenjem butkice) pa sve prebacimo u novu temu.
Na koje ti, po tebi, slične (najmanje šetiri :eek:) teme misliš, zaista ne znam. Pretpostavljam da ih nisi mnogo otvarao niti čitao.
Ne znam šta su "udvostručeni i utrostručeni" recepti, te bih te molila da, ipak, kažeš neku reč o tome?
Istini za volju, onaj ko se samo malo bavi pripremom hrane, zna da je nemoguće napraviti striktnu podelu izmeću npr. salata, predjela i slane zakuske.. tako da sam, radi lakšeg snalaženja i pronalaženja, neke vrlo tražene recepte svrstala na više tema, što su korisnici do sada pozdravljali.
Inače, Forum je tehnički uređen tako da su aktuelne teme uvek napred, odnosno temu "diže" novoispisani post, tako da se stare teme, "na kojima se godinama ništa ne dešava" nalaze na dvadeset i nekoj stranici... Ukoliko su neaktuelne, nikad i neće biti izvučene odatle, a ako nekom zatreba tema o npr. supi koja je bila aktuelna pre dve godine, napisaće nešto na njoj i podići je.
Kulinarstvo nije zbornik dnevnih vesti pa da je ono što je bilo aktuelno pre dve godine sad potpuno nezanimljivo. Supa se isto kuvala i 2001. i danas... dakle, besmislano je i neracionalno "izbaciti sa foruma" jednu takvu temu i kada nekom zatreba sličan savet, pisati sve ponovo.
Prostora imamo koliko hoćemo :), pretraživač solidno radi, tako da "šparanje" koje pominješ nije praktično, niti primenljivo na Forumu.
Nadam se da sam odgovorila na pitanja, ako imaš još nešto, molim te, budiu konkretniji.
Pozdrav i tebi!
 
Da se i ja malo uključim u ovaj razgovor.To da bude svakome sve odgovaralo nije moguče.Forum je jako obširan,zato sve čestitke na trudu .Iskreno još uvjek nisam prelistala sve teme jer jih ima jako puno.Evo tek danas sam primjetila da na početnoj stranici kulinarstva, ispod imaju stranice na kojima ima još dobrih tema i savjeta.
Da bude 100 puta isto pitanje postavljeno bude,jer ljudi smo takvi,sve na brzinu i sa što manje muke.
Nemojte to shvatiti kao kritiku vi "stariji" nego to važi za nas nove koje nehotice prekšimo neko pravilo ili postavljamo ista pitanja.A vaša usmerenja gdje što nači ili staviti dapače su samo dobronamerna a ako neko drugčije to shvati sam si je kriv.
Primjetila sam,da ovdje ima jako puno dobrih ljudi,između sebe stvorile ste pravo prijateljstvo,neki se
poznate u dušu,neki privatno,drago mi je da mogu na neki svoj način biti dio toga i nadam se da ču steči nova prijateljstva.
 
Da se i ja malo uključim u ovaj razgovor.To da bude svakome sve odgovaralo nije moguče.Forum je jako obširan,zato sve čestitke na trudu .Iskreno još uvjek nisam prelistala sve teme jer jih ima jako puno.Evo tek danas sam primjetila da na početnoj stranici kulinarstva, ispod imaju stranice na kojima ima još dobrih tema i savjeta.
Da bude 100 puta isto pitanje postavljeno bude,jer ljudi smo takvi,sve na brzinu i sa što manje muke.
Nemojte to shvatiti kao kritiku vi "stariji" nego to važi za nas nove koje nehotice prekšimo neko pravilo ili postavljamo ista pitanja.A vaša usmerenja gdje što nači ili staviti dapače su samo dobronamerna a ako neko drugčije to shvati sam si je kriv.
Primjetila sam,da ovdje ima jako puno dobrih ljudi,između sebe stvorile ste pravo prijateljstvo,neki se
poznate u dušu,neki privatno,drago mi je da mogu na neki svoj način biti dio toga i nadam se da ču steči nova prijateljstva.
Normalno je da se neko pitanje postavi više puta... nemoguće je pretražiti višegodišnje pisanje kako bi se najpre utvrdilo postoji li odgovor, pa tek onda pitati!
Zapravo, moguće je, ali malo ko to radi ;) što je krajnje razumljivo.
I niko se ne ljuti zbog toga...
Čak i kad je pitanje postavljeno gde ne treba (tematski) najčešće ga prebacim tamo gde pripada (što automatski podiže temu gore) i uputim na već date odgovore... često puta i više njih iznese svoja iskustva u vezi postavljenog pitanja.
Dakle, niko ne kaže da je ovde sve savršeno i idealno, ali sam osetljiva na neosnovane kritike tipa da je sve nesređeno, da je nemoguće snaći se i sl.
 
bez sekiras i ormar u sopstvenoj kuci kad otvoris moras da potrazis gde ti je oo sto hoces da obuces,u svetu forumskog kulinarstva,ovo je najlepse mesto koje postoji,svi se docekuju rasirenih ruku,nesebicno se otkrivaju recepti i saveti kako sta uraditi napraviti,modelirati...do nekih stvari smo teskom mukom dolazili,kucali na mnoga zatvorena vrata da bi nam se tek po neka otvorila...a vama je dovoljno da kliknete na dugme i dobijate sve nase tajne na tacni,ako nekog ljuti sto mora da izvoji malo vise svog slobodnog vremena da bi nasao ono sto zeli tek je o nasem slobodnom vremenu vrlo diskutabilno pisati jer mnoge od nas to vreme ne provode ovde zato sto ga imaju na pretek ili da bi nesto naucile vec da one koji ne znaju nauce,potrazite neku informaciju na jos nekom forumu kao na ovom ...cek da vidim kad cete je dobiti...sta vise ima toliko njih koji dolaze i loguju se kao gosti ili se prave da su pocetnici ne bi li saznali sta ih zanima....Svadje na ovom mestu ne postoje,zavist cisto sumnjam,nered koji se nekima tako cini za nas koji volimo ovo mesto nije nered vec mesto na koje dolazimo svakodnevno na jutarnju kafu vrlo rado.Da nije ovako kako jeste,verovatno ne bi dugo ni postojalo,svakom danom nas je sve vise,niko nikog nije znao kad smo pocele da se okupljamo,sad se vecina i privatno poznaje,uskacemo jedna drugoj za pomoc vrlo nesebicno...
Jednostavno nema nikakve ljutnje ali ovo bi bilo isto kao kad bi mi komsinica usla u kucu i rekla jaoooo kako ti je neuredno....o cemu onda pricamo....
 
bez sekiras i ormar u sopstvenoj kuci kad otvoris moras da potrazis gde ti je oo sto hoces da obuces,u svetu forumskog kulinarstva,ovo je najlepse mesto koje postoji,svi se docekuju rasirenih ruku,nesebicno se otkrivaju recepti i saveti kako sta uraditi napraviti,modelirati...do nekih stvari smo teskom mukom dolazili,kucali na mnoga zatvorena vrata da bi nam se tek po neka otvorila...a vama je dovoljno da kliknete na dugme i dobijate sve nase tajne na tacni,ako nekog ljuti sto mora da izvoji malo vise svog slobodnog vremena da bi nasao ono sto zeli tek je o nasem slobodnom vremenu vrlo diskutabilno pisati jer mnoge od nas to vreme ne provode ovde zato sto ga imaju na pretek ili da bi nesto naucile vec da one koji ne znaju nauce,potrazite neku informaciju na jos nekom forumu kao na ovom ...cek da vidim kad cete je dobiti...sta vise ima toliko njih koji dolaze i loguju se kao gosti ili se prave da su pocetnici ne bi li saznali sta ih zanima....Svadje na ovom mestu ne postoje,zavist cisto sumnjam,nered koji se nekima tako cini za nas koji volimo ovo mesto nije nered vec mesto na koje dolazimo svakodnevno na jutarnju kafu vrlo rado.Da nije ovako kako jeste,verovatno ne bi dugo ni postojalo,svakom danom nas je sve vise,niko nikog nije znao kad smo pocele da se okupljamo,sad se vecina i privatno poznaje,uskacemo jedna drugoj za pomoc vrlo nesebicno...
Jednostavno nema nikakve ljutnje ali ovo bi bilo isto kao kad bi mi komsinica usla u kucu i rekla jaoooo kako ti je neuredno....o cemu onda pricamo....
:heart::heart::heart:
 
Pretpostavljam da ste primetili da imamo još jednog moderatora :ok:, što će znatno olakšati i ubrzati stvari.
Naravno da ćemo i dalje lepo da se družimo, ali trebalo bi i da ovaj Forum učinimo mnogo lepšim, sadržajnijim, zanimljivijim i popularnijim.
Svi predlozi i sugestije su dobrodošli, a kritike i pohvale rado primamo ;).
Naravno, i dalje važi pravilo da pre otvaranja novih tema pregledate postojeće, a mi ćemo se truditi da sve već napisano što bolje razvrstamo i sredimo.

izvinjavam se svima skupa.. necu nikad vise, obecavam!:confused:
 
Molim vas da mi objasnite omjer glicerina i alkohola za premazivanje torti ja probala sama omjer ali nema sjaja,možda negdje tu piše ali koliko sam gledala nisam naletjela pa molim pomoč.Pitanje sam postavila na Kulinarsko čoše ali nema još odgovora,mislim da bude tu jasnije,jer tamo ide debata na debatu pa se možda pitanje ni ne primjeti:( ali zato je tu tema pa vas molim:cmok2::heart:
Da još sam nešto zaboravila.Pošto imamo rodbinu kod Temerina,molim vas da mi napišete dučane koje prodaju za slastičarstvo i ako imaju svoju stranicu.
 
Poslednja izmena:
Slanutak je mahunarka slicna sirovoj soji.Moze da se kuva kao prilog jelima samo treba da se potopi u vodi oko 3-4 sata pa tek onda se kuva.Kod nas u Makedoniji se uvozi iz Turske i to najvise kao pecen proizvod poput kikirikija, samo se pece bez soli.U narodu je poznat kao leblebija, jer se melje i koristi kao brasno (ostalo od Turaka, pusto tursko).
Kad idem kod mojih u Beograd obavezno nosim i pecenu leblebiju, oni je obozavaju, a gore retko moze da se nadje.
 
Evo šta sam našla na netu.
lekovita svojstva:
Što se tiče sastava leblebije ona sadrži oko 20% belančevina, oko 60% ugljenih hidrata, 5% biljnog ulja, 5% celuloze.
Mlade mahune leblebije nisu za jelo, jer vegetativna stabla sadrže jabučnu i oksalnu kiselinu u velikim količinama. Takođe je i veliki izvor gvožđa i kalcijuma.

Leblebija je vrsta biljaka iz familije bobova. U istočnim zemljama melju je u brašno i od tog brašna prave izvrsna peciva, u određenoj razmeri (10 - 20 odsto) mešaju s pšeničnim brašnom i peku poseban i vrlo tražen hleb.

U semenu je sva energija biljke i tu su koncentrisani svi hranljivi sastojci koji su neophodni biljci za rast i razvoj, pa su semenke energetski veoma bogate i posebno se preporučuju kod mentalnih naprezanja i korišćenja kompjutera, učenicima i studentima i kod izuzetnih intelektualnih aktivnosti. Semenje generalno sadrži visok procenat fosfora, čak 20 puta više od ribljeg mesa, koje je poznato po visokom sadržaju fosfora.
E sada svaki dan. pre nego upalite kompjuter, po šaku leblebija :zcepanje:
 
draGE MOJE JA NEMAM MNOGO VREMENA DA SAM NA FORUMU ALI KADA IMAM UZIVAM DOK PRELISTAVAM OVE STRANICE. POHVALE ZA SVE TORTE IMA DOSTA LEPIH IDEJA.IMAM I DALJE PROBLEM SA UNOSOM SLIKA U ALBUM DA LI SE TO JOS NEKOM DESAVA STA DA RADIM.......NE DAJE MI OPCIJU DODAJ SLIKE U ALBUM DA LI SAM JA NESTO ZEZNULA.UDJEM NA KORISNICKI PROFIL ZATIM ALBUMI I SLIKE,OTVORIM ODREDJENI ALBUM I PISE DODAJ SLIKE U GRUPU A DO SADA MI JE PISALO DODAJ SLIKE A SADA NECE. CAK I KADA NAPRAVIM NOVI ALBUM IZBACI MI U ALBUMU NEMA SLIKA............STA DA RADIM..........POOOOOOOOOOOOMOOOOOOOC
 

Back
Top