Ukrašavanje torti, rođendanske torte

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne znam da li je ovo pravo mesto ali treba mi savet velemastora. Naime, nisam nikada radila sa fondanom a, nakon svih ovih vaših prelepih torti, želja mi je da pokušam. Interesuju me par stvari.
1. Da li je lakše presvlačiti okruglu ili pravougaonu tortu (naravno mislim za početnike)?
2. Da li torta treba da dube neka od čvšćih, kao reform, žarbo..., ili može i vazdušasta poput španskog vetra? Šta bi ste mi vi preporučili za početak?
3. Negde sam pročitala da se za završni sloj, a pre fondana, stavlja puter-kem. Kakav je to fil? da li je obavezan i može li recept?
Ako već postoje odgovori na ovakva pitanja, bar me usmerite na temu.
Hvala.z:)
 
ivancice super je torta, bas volim te "crteze" od fondana

poto, wow wow...savrsena! odusevila me je...

mi juce nismo imali struju od 16-22h..em sam se smrzla em sam morala da jednu tortu ukrasavam uvece.opet. a lepo sam isplanirala...na svu srecu sam jednu odradila pre toga i taman htela da je slikam, kad ono nistaaa..nestade struja..nije bila velika, manja kockasta, sa slagom i krupno mlevenim lesnicima po obodu i malo cokolade zabodene po coskovima - trouglovi cokolade i bordura gore od slaga - skoljkice..ali mi je bas bila slatka, klasicna jer retko radim takve torte..bezveze..
elem, ovu sam pravila svojoj najstarijoj sestri kao poklon jer je postala docent na fakultetu, i to zahvlajujuci svom strucno umetnickom radu i javnim priznanjima, sto je redji put uglavnom. bas sam ponosna na seku. zet je malopre odneo tortu.
evo slicica:
 
lakse je definitivno na okruglu.jer na cetvrtastoj moras da pazis na coskove..meni se u pocetku desavalo da sve odradim a coskove na kraju i onda se tu zbrcka. a cilj je prvo odraditi sva 4 coska i ne povlaciti fondan na dole jer ce se cepati na coskovima nego malo odignes sa strane pa lepo namestis da padne.glupo zvuci kada ovako pricam treba videti od nekoga ili da probas sama, nije tekso, al po mom misljenju definitivno je lakse odraditi okruglu za pocetak.

ja bih izabrala neku cvrscu..tako nesto tipa reformu, dacinu ili kokinu cokoladnu..one se jaaako dobro stegnu i mozes fondan preko lepo da glacas sta god ne mrdaju se nista. za prvi put za svaki slucaj bih izabrala cvrscu.

puterkrem ja licno pravim tako sto pomesam istu kolicinu putera i prah secera i malo ekstrata od vanile i premazem tortu da bih je zagladila da se ispod fondana ne vide neke grbe, izbocine i sl...neko doda i kasiku - dve mleka dok muti puterkrem..bitno je da ga dobro penasto umutis.
neko premaze tortu i filom kojim je filovao tortu - zavisi od cega je fil...a neko i dzemom koliko sam primetila, koliko se secam da sam citala. gledam po sebi i mislim da je za pocetnika defitinitvno najbolje puter krem. ne treba debeo sloj, lepo izravna tortu, fino se steze.
 
Poslednja izmena:
ivancice super je torta, bas volim te "crteze" od fondana

poto, wow wow...savrsena! odusevila me je...

mi juce nismo imali struju od 16-22h..em sam se smrzla em sam morala da jednu tortu ukrasavam uvece.opet. a lepo sam isplanirala...na svu srecu sam jednu odradila pre toga i taman htela da je slikam, kad ono nistaaa..nestade struja..nije bila velika, manja kockasta, sa slagom i krupno mlevenim lesnicima po obodu i malo cokolade zabodene po coskovima - trouglovi cokolade i bordura gore od slaga - skoljkice..ali mi je bas bila slatka, klasicna jer retko radim takve torte..bezveze..
elem, ovu sam pravila svojoj najstarijoj sestri kao poklon jer je postala docent na fakultetu, i to zahvlajujuci svom strucno umetnickom radu i javnim priznanjima, sto je redji put uglavnom. bas sam ponosna na seku. zet je malopre odneo tortu.
evo slicica:

Prelepa torta.A ove kuglice gore su baš interesantne.
 
Unchi torta ti je super.
Poto odusevljena sam!!! Kako si dobila braon boju?
Ivancice lepa torta i srecan rodjendan!
Msneki dobila si savet, nemam sta da dodam, jedino kad se razvlaci fondan da bude veci nego torta bolje legne i ne falta se pri dnu.Inace sve moras da probas i najbolje ces se nauciti na svojim greskama.Srecno!!!:zpozdrav:
 
Hvala Unchi na iscrpnom odgovoru. naravno hvala i Veri_mk.
Imam nameru da za Božić napravim tako neku tortu sa fondanom. Naravno fondan ću da kupim. Ali bih vas još malo davila sa pitanjima.
1. Gde mogu da nadjem recept za 'dacinu ili kokinu cokoladnu' ?
2. Kupila bih fondan kod 'Eriksona' u Mihajla Gavrilovića. Kliko bi mi tebalo za jednu tortu normalne veličine (za kućnu upotrebu), naprimer za tortu po njihovom receptu.
3. Da li se beli fondan boji (ako da čime) ili se kupuje i u drugim bojama.

Ne znam da li postoji tema 'MOJA PRVA TORTA', jer kako sam krenula treba će mi cela tema za uputstva. :mazi:
A kad dobijem sve uputstva ja lepo naručim tortu od vas. :rotf:
 
Hvala Unchi na iscrpnom odgovoru. naravno hvala i Veri_mk.
Imam nameru da za Božić napravim tako neku tortu sa fondanom. Naravno fondan ću da kupim. Ali bih vas još malo davila sa pitanjima.
1. Gde mogu da nadjem recept za 'dacinu ili kokinu cokoladnu' ?
2. Kupila bih fondan kod 'Eriksona' u Mihajla Gavrilovića. Kliko bi mi tebalo za jednu tortu normalne veličine (za kućnu upotrebu), naprimer za tortu po njihovom receptu.
3. Da li se beli fondan boji (ako da čime) ili se kupuje i u drugim bojama.

Ne znam da li postoji tema 'MOJA PRVA TORTA', jer kako sam krenula treba će mi cela tema za uputstva. :mazi:
A kad dobijem sve uputstva ja lepo naručim tortu od vas. :rotf:

Ovde ima mnogo, mnogo iskusnih, a ja sam profesionalac koji je napravio cele TRI torte sa fondanom, ali sa ogromnom voljom da naučim još.
Ne brini i ja sam ih davila sa pitanjima, kad su mene preživele i ostale će 100%.Što kažu zetovi, al su žilave ko tašta-Izvini budućatašto, to se naravno ne odnosi na tebe.:zskace: U Eriksonu sam kupila prvi put pakovanje od 1 kg i bilo mi je malo za Andjelinu rodjendansku tortu, možeš je videti u mom albumu.OK, torta jeste velika. Boje sam takodje kupovala kod njih-one u gelu. Za ostalo i ja učim u hodu.
Ej super ti je ideja za novi temu 'MOJA PRVA TORTA'-i ja bih bila u istoj djačkoj klupi.z:girl:
 
http://forum.krstarica.com/threads/298040&highlight=dacina+torta&page=14

evo ovde z:lol:

prvo imas kokinu -@ smeh je citirala @kokin post sa receptom a ispod je Svetlana napisala i recept za Dacinu.

sto se fondana tice..zavisi od velicine torte..mozda oko 1 kg za prekrivanje. kazem zavisi jer meni ode manje. ja ne volim torte sa debelim pokrivacima. a svakako moze torta lepo da se izravna i sa nesto tanje razvaljanim fondanom.kupi 2 kg, nece se baci cero z:lol:
a mozes da narucis direktno iz prozvodenje barvala u boji ili beli..ne znam da li u eriksonu ima u boji, sad ce da ti odg. neko ko tamo kupuje.
eto za boje si dobila odgovor..ja bih dodala da su meni boje iz eurowilta odlicne.u prahu su i pomesas ih sa vrlo malo vode i bojis..ali su skuplje jer su im velika pakovanja tako da ti slobodno kupi u gelu kad vec ides u erikson i super...
 
Ovde ima mnogo, mnogo iskusnih, a ja sam profesionalac koji je napravio cele TRI torte sa fondanom, ali sa ogromnom voljom da naučim još.
Ne brini i ja sam ih davila sa pitanjima, kad su mene preživele i ostale će 100%.Što kažu zetovi, al su žilave ko tašta-Izvini budućatašto, to se naravno ne odnosi na tebe.:zskace: U Eriksonu sam kupila prvi put pakovanje od 1 kg i bilo mi je malo za Andjelinu rodjendansku tortu, možeš je videti u mom albumu.OK, torta jeste velika. Boje sam takodje kupovala kod njih-one u gelu. Za ostalo i ja učim u hodu.
Ej super ti je ideja za novi temu 'MOJA PRVA TORTA'-i ja bih bila u istoj djačkoj klupi.z:girl:

Ja bih otvorila novu temu ako se SMEH slaže. Već sam jednom zabrljala pa ne bih da se ponovi.
SMEEEEH, da otvorimo novu temu : 'MOJA PRVA TORTA' gde bi nam majstori davali savete a početnici pitali konkretne stvari (odnosno sve što nam nije jasno)?
 
nema ne cemu, naravno..
kad se samo ja setim kada sam htela ovo da radim..em me je tiruriru ohrabrivala da pocnem da pravim i torte pored kolaca - i hvala joj na tome zauvek z:) em sam sedela i citala pa je bas bilo nekada tesko.pomislim sve sam shvatila..pa onda odjednom vidim neko zove fondan, neko dekor masa neko nesto trece a ja ne znam je li to isto ili razlicito. z:shock:bila sam na ivici suza i mislila da nikada necu pohvatati. sada posle par meseci znam mnogo vise, ali jos mnooogo toga ne znam. najlepse mi je kada mi kazu da se vidi napredak.onda znam da je dobro, pa polako...Natasu sam najvise udavila sa pitanjima z:)
 
ma nije ni mene bilo sramota..nego nekako sam prvo samo citala..posto sam tek skoro pocela torte da pravim...a inace sam puno za kompom, dobro sada mnogo manje jedan posao malo trpi..pa sam citala i citala...i treba da pitas...z:)

eno najavila sam se na temi sitni kolaci za one stnglice sa karamel filom..mmm
 
Volela bih da mi torta izgleda ovako nekako (torta 1). Ako ne uspem, valjda ću moći da je smotam kao tortu2.
Uvek sam bila otimista.:zelenko:
 

Prilozi

  • Torta1.jpg
    Torta1.jpg
    18,7 KB · Pregleda: 34
  • Torta2.jpg
    Torta2.jpg
    16 KB · Pregleda: 32
ma nije ni mene bilo sramota..nego nekako sam prvo samo citala..posto sam tek skoro pocela torte da pravim...a inace sam puno za kompom, dobro sada mnogo manje jedan posao malo trpi..pa sam citala i citala...i treba da pitas...z:)

eno najavila sam se na temi sitni kolaci za one stnglice sa karamel filom..mmm

Ja sam htela da napravim pravi karamel kakv je u snikers čokoladicama (zato sam i seckala kikiriki) ali sam dobila kremastu masu. Ukusnoa je ali ja bih htela da se razvlači i da bude pravi karamel. Ti ćeš to bolje da znaš
 
ivancice super je torta, bas volim te "crteze" od fondana

poto, wow wow...savrsena! odusevila me je...

mi juce nismo imali struju od 16-22h..em sam se smrzla em sam morala da jednu tortu ukrasavam uvece.opet. a lepo sam isplanirala...na svu srecu sam jednu odradila pre toga i taman htela da je slikam, kad ono nistaaa..nestade struja..nije bila velika, manja kockasta, sa slagom i krupno mlevenim lesnicima po obodu i malo cokolade zabodene po coskovima - trouglovi cokolade i bordura gore od slaga - skoljkice..ali mi je bas bila slatka, klasicna jer retko radim takve torte..bezveze..
elem, ovu sam pravila svojoj najstarijoj sestri kao poklon jer je postala docent na fakultetu, i to zahvlajujuci svom strucno umetnickom radu i javnim priznanjima, sto je redji put uglavnom. bas sam ponosna na seku. zet je malopre odneo tortu.
evo slicica:

Lepa to je torta za sestru, a povod za nju jos lepsi. Cestititke za sestru
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top