Tri decenije od rušenja Berlinskog zida - dan kad je duh slobode krenuo Evropom

Bullshit!

Nego, taj zid je imao duzinu 160 km, visina mu je bila 3,6 metara.

Pocetak izgradnje: 13. Avgust 1961.
Zavrsetak gradnje: 13. Avgust 1961.

Sta mislis, koliko bi vremena trebalo Vesicu i Zorki Ministarki da ovakav zid izgrade u Beogradu? :hahaha: :hahaha:
Prvo bi im pobegli radnici, a za njima čuvari. Samo bi Mali ostao na bojnom polju s lopatom u ruci.
 
Neki ljudi imaju i clanove porodice ( sada i pokojne) koji su pokusavali da pre 1961 nekako dodju na Zapad.
Za to posrtoje svedoci, nema potrebe da se neko oslanja na televiziju jer taj ARD nije bio aktivan ni za vreme Auschwitza.
Lazu! Samo je trebalo da sednu na U-Bahn, i eto ih u Zapadnom Berlinu.
Ko nije bio lenj, mogao je i peske da ide.
 
Od kud ti to da su plate, penzije, primanja u bivsem DDR.u 30% manja nego u Zapadnoj nemackoj.
Stvarno bih molila za neki izvor. Penzije jesu manje , ali je to 4%
I ko uopste na ovom svetu ima 400 evra da ide na vikend u Amsteram? jel to neki normalan tok zivota
ili ti je neko pricao da siroma iz minhena moze tek tako da ide na vikend u Pariz, Amsteredma, London?
Živim u Nemačkoj, izvore ne znam, slušam svaki dan uglavnom DLF Kultur, tako da su podaci koje znam uglavnom odatle.
Statistike su jedno, realnost nešto drugo.
Kažu da je prosečna plata u DE 3200€. Verovatno jeste - kad se uračunaju superplate velikih menadžera VW, BMW, Bayera, koji imaju primanja sa 6 nula mesečno.
Jeste da je uradjeno dosta da se primanja penzionera približe, ali to samo znači da su se na istoku približili srpkom modelu gde dede i babe hrane porodice.
 
Bullshit!

Nego, taj zid je imao duzinu 160 km, visina mu je bila 3,6 metara.

Pocetak izgradnje: 13. Avgust 1961.
Zavrsetak gradnje: 13. Avgust 1961.

Sta mislis, koliko bi vremena trebalo Vesicu i Zorki Ministarki da ovakav zid izgrade u Beogradu? :hahaha: :hahaha:
Tvoje znanje engleskog jezika je očajno. Ne piše da je 13. avgusta 1961. završena izgradnja Berlinskog zida.
 
[
Živim u Nemačkoj, izvore ne znam, slušam svaki dan uglavnom DLF Kultur, tako da su podaci koje znam uglavnom odatle.
Statistike su jedno, realnost nešto drugo.
Kažu da je prosečna plata u DE 3200€. Verovatno jeste - kad se uračunaju superplate velikih menadžera VW, BMW, Bayera, koji imaju primanja sa 6 nula mesečno.
Jeste da je uradjeno dosta da se primanja penzionera približe, ali to samo znači da su se na istoku približili srpkom modelu gde dede i babe hrane porodice.
Zivim i ja, a i izvore znam, ne znam za taj kulturni kanal, ali slusam price po televiziji, slusam i od nekih svojih
nemackih rodjaka, gledam reklamu BMWa, u minijaturnom BMW-u prelazilo je granicu i po 17 osoba, ali postoji
i statistika:

Od 1945. do 1988. četiri miliona Nemaca pobeglo je iz Istočne u Zapadnu Nemačku. Ogromna većina njih, oko 3,5 miliona, naprosto je odšetala preko granice do 1961. godine. I to tako da su ljudi do 1952. prelazili granicu između dve države skoro pa bilo gde gde nije bilo baš javno, a od te godine, kad se granica utvrđuje između ostalog i minskim poljima, jedino mesto za beg postaje Istočni Berlin. Prilikom bežanja često se ginulo, a jednoj osobi do danas ne zna se ime, a prošlo je već 54 godine.
 
Ma taj bullshit ja nisam ni citao. Ne moras meni da prevodis sa engleskog jezika. Dobro ja znam kad je i zasto berlinski zid izgradjen.
Ljudi su bukvalno za noc podigli taj zid.
jesu, za noc podigli, nego jel vama svima ovde jasno kolika je bila ta granica izmedju dve Nemacke?
I jel vi uopste razumete da je Berlin grad u centru bivseg DDRa, da to sa granicom izmedju dve Nemacke i nema
bas mnogo veze.
 
[
Istočni Berlin. Prilikom bežanja često se ginulo, a jednoj osobi do danas ne zna se ime, a prošlo je već 54 godine.
E, ovo je dobro. Ja sam pomagajuci jednom ruskom istoricaru pokusao da dodjem do podataka vezanih za broj poginuli na tom zidu.
Bezuspesno. Neki izvori tvrde 440 ubijenih, neki 210, a na kraju je ispalo "manje od 100 ljudi".
Koliko je to manje od 100, nikad nismo uspeli da saznamo.
Zar je moguce da tako pedantni Nemci nisu umeli da prebroje poginule na zidu?
 
jesu, za noc podigli, nego jel vama svima ovde jasno kolika je bila ta granica izmedju dve Nemacke?
I jel vi uopste razumete da je Berlin grad u centru bivseg DDRa, da to sa granicom izmedju dve Nemacke i nema
bas mnogo veze.
Mene pitas?
Pa ja sam 1991/1992 vise vremena proveo u Istocnom Berlinu, nego kod svoje kuce u Burghausen-u ( gde sam tada ziveo )...
 
Mene pitas?
Pa ja sam 1991/1992 vise vremena proveo u Istocnom Berlinu, nego kod svoje kuce u Burghausen-u ( gde sam tada ziveo )...

Bio si savetnik Putina u to vreme? Pa sta to znaci sto si ti tamo provodio vreme?
Kao upuicen si u upucane i brojke mrtvih? Bio si sef StassiTa?
Granica izmedju dve Nemacke bila je 1400 km, vi ovde drvite o berlinu koji je u sred bivseg DDR-a.
 
[

Zivim i ja, a i izvore znam, ne znam za taj kulturni kanal, ali slusam price po televiziji, slusam i od nekih svojih
nemackih rodjaka, gledam reklamu BMWa, u minijaturnom BMW-u prelazilo je granicu i po 17 osoba, ali postoji
i statistika:

Od 1945. do 1988. četiri miliona Nemaca pobeglo je iz Istočne u Zapadnu Nemačku. Ogromna većina njih, oko 3,5 miliona, naprosto je odšetala preko granice do 1961. godine. I to tako da su ljudi do 1952. prelazili granicu između dve države skoro pa bilo gde gde nije bilo baš javno, a od te godine, kad se granica utvrđuje između ostalog i minskim poljima, jedino mesto za beg postaje Istočni Berlin. Prilikom bežanja često se ginulo, a jednoj osobi do danas ne zna se ime, a prošlo je već 54 godine.
Jel ti to gledaš onaj ZDF koji je za vreme rata u Bosni prikazivao pravoslavnu sahranu posle upada Orićevih mudžahedina i komentarisao kako su Srbi opet klali nedužne Muslimane?

I kakve veze ima prebeg 4 miliona ljudi sa današnjom situacijom?
Sa koliko si Osija pričala?
Koliko njih znaš koji su prelazili granicu pre '61?
Znaš li koliko ih ima koji su posle pada zida prešli na zapad i zašto su prešli?
 
Jel ti to gledaš onaj ZDF koji je za vreme rata u Bosni prikazivao pravoslavnu sahranu posle upada Orićevih mudžahedina i komentarisao kako su Srbi opet klali nedužne Muslimane?

I kakve veze ima prebeg 4 miliona ljudi sa današnjom situacijom?
Sa koliko si Osija pričala?
Koliko njih znaš koji su prelazili granicu pre '61?
Znaš li koliko ih ima koji su posle pada zida prešli na zapad i zašto su prešli?
Pa rekoh vec ( malo diskretno) da mi je najblizi deo moje nemacke porodice iz te price.
Valjda njima vise verujem nego tebi ili Tokarevu koji je bio dve godine u Berlinu.
I kad kazem najblizi, onda zaista i i mislim tako.
 
Bio si savetnik Putina u to vreme? Pa sta to znaci sto si ti tamo provodio vreme?
Kao upuicen si u upucane i brojke mrtvih? Bio si sef StassiTa?
Granica izmedju dve Nemacke bila je 1400 km, vi ovde drvite o berlinu koji je u sred bivseg DDR-a.
Ne. Tog ruskog istoricara je konkretno interesovao broj poginulih na "Zidu", ali do dana danasnjeg nije uspeo da do tog broja dodje.
Nisam ja bio niciji savetnik, nego je tamo i u to vreme bilo najlakse napraviti "svoj prvi milion".
Radilo se...
 
Jel ti to gledaš onaj ZDF koji je za vreme rata u Bosni prikazivao pravoslavnu sahranu posle upada Orićevih mudžahedina i komentarisao kako su Srbi opet klali nedužne Muslimane?

I kakve veze ima prebeg 4 miliona ljudi sa današnjom situacijom?
Sa koliko si Osija pričala?
Koliko njih znaš koji su prelazili granicu pre '61?
Znaš li koliko ih ima koji su posle pada zida prešli na zapad i zašto su prešli?

Golube, ne poznajemo se, ali veruj mi, nisi ti igrac za mene i moje poznavanje slika i prilika u Nemackoj.
 
Ne. Tog ruskog istoricara je konkretno interesovao broj poginulih na "Zidu", ali do dana danasnjeg nije uspeo da do tog broja dodje.
Nisam ja bio niciji savetnik, nego je tamo i u to vreme bilo najlakse napraviti "svoj prvi milion".
Radilo se...
Ma to je mali broj, mrzi me sada da trazim, nego su ginuli i na granici od 1400 km.
I kakve to sada veze sa celom ovom pricom? Da ih je bilo 100.000 upucanih to bi bila vest,
ili sta je sada poenta?
 
Ma to je mali broj, mrzi me sada da trazim, nego su ginuli i na granici od 1400 km.
I kakve to sada veze sa celom ovom pricom? Da ih je bilo 100.000 upucanih to bi bila vest,
ili sta je sada poenta?
Poenta je da se mnogo toga krije, da se falsifikuju dogadjaji prema nekom odredjenom receptu.
Za mene, je DDR istorijski nastao onda kada su na Zapadu resili da stvore BRD i uvedu DEM.
Isto tako je za mene istorijski DDR nestao onog momenta kada je Ostmark zamenjen sa DEM. Tacka.
 
Poenta je da se mnogo toga krije, da se falsifikuju dogadjaji prema nekom odredjenom receptu.
Za mene, je DDR istorijski nastao onda kada su na Zapadu resili da stvore BRD i uvedu DEM.
Isto tako je za mene istorijski DDR nestao onog momenta kada je Ostmark zamenjen sa DEM. Tacka.
A to je sve uradjeno protiv volje DDR gradjana? Nazalost ( moju, veliku) nije, nego smo se krvavo naplacali
za taj komunisticki sistem i placacemo jos 100 godina.
 
не само богатих над сиромашним, него терор екстра богатих над свим осталим.

кажу да је то био дан када се запад престао доказивати истоку да су бољи и једноставно рекао својим, мрш марво, нема више ништа, куј вас ебе. :)
kako je moj otac bio u pravu kad je govorio svojim radnicima: danas ruse socijalizam, sledeci ste vi na redu
 

Back
Top