TORTE: recepti, saveti, ideje...

Teta iro evo ja imam ovaj..

PANJ TORTA (oko 3.5 kg)
18 jaja
400g mlevenih oraha
4 pud. od cokolade
1l mleka
500g putera
250g secera u prahu
350g cokolade

Ispeci 2 kore od po: 9 zumanaca izmixati sa 9 kasika secera, dodati sneg od 9 belanaca, zatim umesati 18 kasika mlevenih oraha i 3 kasike brasna.

Fil: U 1l mleka skuvati 4 pudinga do cokolade. U vruce dodati 350g cokolade. Kad se ohladi sjediniti sa puter mix-om (500g putera+250g secera u prahu). Dodati ostatak mlevenih oraha.
 
Teta iro evo ja imam ovaj..

PANJ TORTA (oko 3.5 kg)
18 jaja
400g mlevenih oraha
4 pud. od cokolade
1l mleka
500g putera
250g secera u prahu
350g cokolade

Ispeci 2 kore od po: 9 zumanaca izmixati sa 9 kasika secera, dodati sneg od 9 belanaca, zatim umesati 18 kasika mlevenih oraha i 3 kasike brasna.

Fil: U 1l mleka skuvati 4 pudinga do cokolade. U vruce dodati 350g cokolade. Kad se ohladi sjediniti sa puter mix-om (500g putera+250g secera u prahu). Dodati ostatak mlevenih oraha.

Malo mi je nejasno- nezamjeri ja sam malo smotana pa sve 2 put provjeravam a što ćeš- vaga ko vaga...
par pitanja:
400 grama oraha =2x18 kašika +ostatak za fil?
9kašika šećera u biskvitu? 3 kašike brašna? to nije navedeno u receptu ili...
poding kuhamo bez dodavanja šećera ide samo onaj pomješan s putrom?
kore: da li se pečene prepolove na 4 ili su samo 2
 
Irena,evo posto imam vremena da malo dam svj doprinos temi.Ovaj recept je star vise od dvadeset godina,ja sam, doduse,tortu davno pravila i skoro da sam i zaboravila za nju.
PANJ TORTA
KORE: 10 jaja,10 kasika secera,12 kasika oraha,6 kasika brasna,2.stangle cokolade.
Ispeci dve ovakve pravougaone kore pa ih uviti u rolat.
FIL:5 celih jaja,250 gr.prah secera kuvati na pari.U ohladjeno dodati 250gr.margarina i 125 gr.maslaca umuceno sa 125 gr prah secera i dve kesice vanil secera.Podeliti ali da jedan deo bude manji,a jedan veci.U manji deo dodati 300gr mlevenih oraha prethodno poparenih sa jednom soljicom mleka.Ovim filom filovati rolate.Jedan rolat ostaje ceo,a drugi raseces koso i stavis sa jedne i druge strane.U veci deo fila dodas 100 gr otopljene cokolade i premazes rolate. Dekorises po zelji,tu ces se ti dobro snaci:liscice,pecurkice i ostalo.
Nadam se da sam pomogla.Pozdrav.
 
Evo moje tortice gdje su kockice od one famozne plazma smjese bez jaja i cokolade, stavila sam zele bombone unutra :p
Donja torta je milka, gornja vocna sa zeliranim visnjama
attachment.php
 
Evo ga proveren, da provereniji ne može biti. Postoji već negde ispisan, ali to pronaći, bolje se ubiti. :evil: Mrzim krstaricin pretraživač. Mrzim!!!

DOBOŠ TORTA

Kore: 2 cela jaja, 2velike kasike secera, 2 velike kasike brasna, tako x 8, peces u plehu podmazanom i posut brasnom( unutrasnja dimenzija pleha 28x33cm), na 200stepeni.
Za fil pravim 2 varijante, nekima se dopada jedna nekima druga, napisacu ti obe varijante:
I varijanta: 10 celih jaja,300 gr kristal secera kuvati na pari, dodati 250 gr cokolade i u ohladjeno 1,5 margarin ili 1 puter i 1 margarin, stavljam kako kad. Ovaj fil je u stvari i pravi za dobosicu, ali se nekima vise svideo ovaj drugi pa mi obavezno naglase kako hoce.
II varijanta: Od 1 l mleka odvojiti 2 dcl ostalo staviti da se kuva sa 300 gr secera, kada provri dodati 5 celih jaja pomesanih sa onih 2 dcl mleka i 8 velikih kasika gustina, zakuvati kao puding, ovakav fil uvek kuvaj na najjacu vatru da mleko jako vri i fil je gotov za 30 sekundi, naravno moras brzo da ga promesas, ja za to koristim onu veliku zicu kao one male buckalice za jaja.Dodato 300 gr mlecne cokolade u vruc fil, a u ohladjeno 1 margarin.
Filujes kore tako da 1 odvojis da bude za secerni prelv, e tu koru pecem posebno malo deblju jer se vruc secer brzo uvuce u nju, ostavis je sa strane, a torta se zavrsava sa filom gore namazanim.
Glazura od topljenog secera: 250 gr kristal secera staviti na tihu vatru da se topi, povremeno promesati, kada se dobije tecni karamel sipati 1 veliku kasiku sirceta i dobro promesati na vatri da ispari sirce, takav preliv preliti prko one kore i brzo kasikom razmazati po celoj kori. Uzeti duzi noz provlaciti kroz vece parce margarina i obelezavati parcadi, uvek sa tupom stranom noza.Ja prvo obelezim duze delove, uvek na 4 dela, a onda po 2do 2,5 cm po sirini tako da dobijem 40-44 parceta torte. Kada se ohladi preliv ukrasim je sa 150 gr umucenog slaga.
 
Najveća većina recepata za tortu se nalazi na ovoj temi.
Kad otvorite temu, u desnom uglu imate pretragu, ukucate šta tražite i izbaciće vam sve postove u kojima se to pominje.

Inače, kad je "doboš" torta u pitanju, za 3 godine koliko sam imala igraonicu (pretpostavljate koliko je torti tuda prošlo), nije se desilo da se torta tako "oliže" kao doboš! Neki ljudi i danas naručuju tortu kod mene, pravim je i kao sitne kolače, a mama dve slatke devojčice, naših redovnih gostiju, kaže da deca ne priznaju rođendan ako nemaju "doboš" iz "Topolina". :zcepanje:
Podloga za zeku sa šargarepicama je, takođe, "doboš", ali ta preslatka devojčica istu zove - "bubanj" :zcepanje:
Recept je izvađen iz nekog starog kuvara i baš tako je pravim:

Doboš torta

7 jaja,
7 kašika šećera,
7 kašika brašna,
150 gr. šećera u prahu ,
200 gr. čokolade,
240 gr. butera,
1 vaniln šećer ,
10 kašika kristal šećera
Priprema
7 žumanaca i 4 kašike šećera dobro umutiti. Posebno umutiti 7 belanaca upola pa dodati 3 kašike šećera i mutiti dalje dok se ne dobije čvrsta masa, pa sjediniti sa umućenim žumancima, dodati 7 kašika brašna i lagano promešati.
Peći 8-9 jednakih okruglih kora u kalupu, na prevrnutoj šerpi ili papiru.
Kad je rerna zagrejana (kao što treba da bude), kora se peče manje od 5 minuta.
Meni su sve kore iste debljine (možda malo deblje od palačinke), ali mislim da nije loše gornju ostaviti malo deblju. Takođe mi se dopao Natašin „patent“ da se sama kora najpre zaseče kako bi se obeležilo i lakše sekolo kad se prelije glazurom.

fil:
6 jaja, 220gr. prah šećera, 1vanilin šećer dobro umutiti, pa kuvati na pari dok se ne zgusne.Skinuti sa vatre, dodati 350gr. čokolade i mešati dok se ne otopi i povremeno mešati dok se hladi. Kada se masa sasvim ohladi dodati 360g umućenog putera.
Filovati kore jednu po jednu. (i sačuvati malo fila za bočni deo)

Za gornju koru napraviti sledeći preliv:
Rastopiti 10kašika kristal šećera tako da dobije zlatnu boju, pa sipati na gornju koru i brzo premazati dok se masa ne stegne.

Tupom stranom dugačkog noža, premazanog puterom iseći brzo glazuru na parcad kao sto se seče torta. Ovako spremljenu koru staviti odozgo na tortu.
Bočne stranice premazati filom kojim je filovana torta.
PS Mislim da negde imam fotografiju kako se kore lepo odvajaju od papira. Potražiću, pa ubacujem.
 
Najveća većina recepata za tortu se nalazi na ovoj temi.
Kad otvorite temu, u desnom uglu imate pretragu, ukucate šta tražite i izbaciće vam sve postove u kojima se to pominje.

Pretraga bi, verovatno, ovako trebalo da funkcioniše, ali nažalost, ne funkcioniše. Ako se ukuca dobos torta, pretraga će pokazati dva recepta koja veze sa tom tortom nemaju. Ako se ukuca dobosh torta, nema rezultata pretrage. Ako se ukuca doboš torta, pojaviće se jedan recept za posnu doboš, i ovaj tvoj recept. Ako se ukuca DOBOŠ TORTA, onda će se pojaviti post koji sam ja danas pisala. Sve u svemu jako jalova pretraga. Uopšte nisam pametna kako da ukucam, pa da se pojavi Jacin recept u originalnoj verziji, kako ga je ona napisala. :( Pored toga što mora da se potrefi padež i određena jezička konstrukcija, mora da se potrefi i veličina slova da bi se nešto pronašlo. :(((
 
Kod kume sam juce jela Moskva snit-original. Uvek ga kupuje u hotelu Moskva. Torta je savrsena. Ja sam veceras u potrazi za najslicnijom da je pravim sledece nedelje za jednu proslavu. Tako sam na Net-u naletela na posnu Moskva snit tortu. Mozda nekom zatreba. Ovo je recept:
POSNA MOSKVA SNIT TORTA
Postupak pripreme:

1. Sve sastojke za koru izmesati kasikom i smesu izliti u podmazan i brasnom posut pleh,pa peci koru na 200C 20min(pleh 23x33).Na isti nacin napraviti jos jednu koru.Kad se kore ohlade preseci ih na pola da se dobiju ukupno 4 kore.

2Za fil I staviti sok sa secerom da provri,a puding razmutiti sa sokom iz konzerve,pa skuvati fil.Kad se ohladi sjediniti ga sa prethodno izmucenim margarinom i prah secerom.Za fil II izmutiti slatku pavlaku.

3Visnje staviti u cediljku da se ocede.

4Prvu koru poprskati sa sokom koje su pustile visnje,premazati fil I,poredjati ananas,pa premazati slatku pavlaku.Drugu koru staviti,poprskati je,fil I,poredjati sve visnje,slatka pavlaka,poprskana kora,fil I,ananas,slatka pavlaka,kora.Celu tortu premazati prvo sa filom I,pa preko premazati ostatak slatke pavlake.

Sastojci:
sastojci za jednu koru :
2soljice secera.2soljice kisele vode.1soljica ulja.1kasikameda.1 kasicicapraska za pecivo.2kasikekakaa.5 kasikamlevenih oraha.250gr.brasna..
fil I :1,3l.soka od ananasa.250gr.pudinga od vanile.10 kasikasecera.2dcl.soka od ananasa iz konzerve.1margarin.150gr.prah secera..
fil II :0,5l.slatke pavlake..
jos je potrebno : 300gr.visanja.1 konzerva ananasa...
Ovo je link gde sam pronasla
http://zena.blic.rs/recepti/Deserti/6657/Posna_Moskva_snit_torta
 
Hvala danijela!!!
Baš mi je drago da si objavila ovaj tekst, više nego drago.Potrebna je stalna edukacija, informisanje sve u svthu borbe protiv polusaznanja, poluinformacija i zabluda.
Vecina smatra buterkrem mesavinu secera i margarina i eventualno mleka, to je izvikani krem za torte margarinuse od kojih osteljivi sa stomakom imaju blage tegobe. Buterkrem se ne mora ni kuvati, moze se umutiti, ali obicno uz secer i buter dodaje se i pavlaka koja s eprvo zakipi pa ohladi da se stabilizuje pa tek sipa, u nekim slucajevima i onaj fini krem za kafu sto ide uz espreso , pa taj isti krem cak se i pravi tako sto se zakuva kasika ili 2 vode i doda kasika krema za kafu i time da mlecni ukus kremu. gore napisani kremovi su jako ukusni . Buterkrem koji se maze da drzi fondan obicno se pravi od mesavine biljne masti, kokosove masti i butera ili margarina i butera, sto zbog boje ako je bela torta ali i zzbog masnoce i suvoce, mada po meni takav krem ne ide na torte koje se kod nas spremaju i presvlace fondanom. ali to je moje misljenje i moj ukus.
 

Back
Top