TORTE: recepti, saveti, ideje...

mamarina

Početnik
Poruka
9
Pozdrav svima,
Da li moze neko da mi posalje proveren recept za bilo koju tortu koja moze da se ukrasi fondan masom?

Krenula sam da citam forum od pocetka ali ima previse recepata i ukusa. Bila bih zahvalna ako neko moze da mi prekrati muke i posalje recept koji je proveren i koji nije komplikovan a moze da se prekrije fondanom! :)
Bilo bi idealno ako se pece jedna velika kora koje se deli na tri ili barem dve kore pa da se dele na tri.

Hvala unapred :)

mamarina

Početnik
Poruka
9
Moze da se prekrije fondanom,vazi za profesionalnog kuvara sto ja nisam cim pitam za recept. Cokoladne torte, vocne i mekane ne uspeju svaki put kada se prekriju fondanom. Desavalo mi se da mi od slatke pavlake fondan popusti sa strane ili ako je sloj fila predebeo. Zato pitam za recept.
Ali cemu vas komentar?

Red

ishchashena
Moderator
Poruka
55.618
Moze da se prekrije fondanom,vazi za profesionalnog kuvara sto ja nisam cim pitam za recept. Cokoladne torte, vocne i mekane ne uspeju svaki put kada se prekriju fondanom. Desavalo mi se da mi od slatke pavlake fondan popusti sa strane ili ako je sloj fila predebeo. Zato pitam za recept.
Fondan "ne voli" šlag, slatku pavlaku, oni ga tope. Kad napraviš tortu, za pod fondan biraš čvršću i gledaš da gore završiš korom, a ne filom. Ohladiš dobro, recimo preko noći, onda umutiš buter krem (ne znam sad napamet mere, ali ide buter/margarin, šećer u prahu, malo mleka, potraži na netu), njime premažeš tortu, da popuniš neravnine i onda navučeš fondan.

mamarina

Početnik
Poruka
9
Fondan "ne voli" šlag, slatku pavlaku, oni ga tope. Kad napraviš tortu, za pod fondan biraš čvršću i gledaš da gore završiš korom, a ne filom. Ohladiš dobro, recimo preko noći, onda umutiš buter krem (ne znam sad napamet mere, ali ide buter/margarin, šećer u prahu, malo mleka, potraži na netu), njime premažeš tortu, da popuniš neravnine i onda navučeš fondan.

Hvala na odgovoru. Nisam znala da i slag nije dobar... Inace kao sto ste mi i napisali, tako sam i radila par puta, tortu napravim dan ranije, pa sutradan namazem buter kremom i onda preko fondan.
Nasla sam ovu tortu pa ako mozete da mi kazete Vase misljenje. :) Da ne reklamiram sajt na kome sam nasla tortu, napisacu da ide korica (belanca, orasi, secer, malo brasna), fil (klasican: jaja, mleko, puding, brasno, doda se cokolada Milka), pa ide sloj slaga. Pa opet kora itd i na kraju se prekrije korom. Mislim da taj tanak sloj slaga ne moze da steti i da popusti. Sta Vi mislite? Ili da izabrem neku gde ne ide slag preko fila?

Red

ishchashena
Moderator
Poruka
55.618
Hvala na odgovoru. Nisam znala da i slag nije dobar... Inace kao sto ste mi i napisali, tako sam i radila par puta, tortu napravim dan ranije, pa sutradan namazem buter kremom i onda preko fondan.
Nasla sam ovu tortu pa ako mozete da mi kazete Vase misljenje. :) Da ne reklamiram sajt na kome sam nasla tortu, napisacu da ide korica (belanca, orasi, secer, malo brasna), fil (klasican: jaja, mleko, puding, brasno, doda se cokolada Milka), pa ide sloj slaga. Pa opet kora itd i na kraju se prekrije korom. Mislim da taj tanak sloj slaga ne moze da steti i da popusti. Sta Vi mislite? Ili da izabrem neku gde ne ide slag preko fila?
Svaki šlag će da prođe kroz fondan, koliko ja znam, samo je pitanje vremena. Mislim da bi bilo ok ako bi torta imala koru i dole i gore, a da se šlag prvo dobro "zatvori" tim drugim filom, pa kad se ohladi tek sloj buter krema i onda fondan. Ali sve zavisi koliko prakse ili eventualno sreće imaš. Ako praviš recimo za kod kuće, fondan ostavi za kraj, da što kraće stoji, i nemoj mnogo da "šetaš" tortu. A možeš i na sigurno, tortu bez šlaga, čvstu. Srećno!

mamarina

Početnik
Poruka
9
Svaki šlag će da prođe kroz fondan, koliko ja znam, samo je pitanje vremena. Mislim da bi bilo ok ako bi torta imala koru i dole i gore, a da se šlag prvo dobro "zatvori" tim drugim filom, pa kad se ohladi tek sloj buter krema i onda fondan. Ali sve zavisi koliko prakse ili eventualno sreće imaš. Ako praviš recimo za kod kuće, fondan ostavi za kraj, da što kraće stoji, i nemoj mnogo da "šetaš" tortu. A možeš i na sigurno, tortu bez šlaga, čvstu. Srećno!

Ima koru i gore i dole.Ali dobra je ideja da slag "zatvorim" drugim filom. Probacu tako. Inace tortu pravim za rodjendan cerci, za igraonicu. Mislila sam u sredu da je napravim pa u cetvratk da stavim fondan a u subotu ujutru je rodjendan. Mislim da nije puno dva pa da mi fondan eventualno porcuri zbog slaga.

mamarina

Početnik
Poruka
9
@86bogomoljka i @Little Redhead Da li imate recept za keks tortu? Na netu ima koliko hocete recepata pa ne znam koji da odaberem :(...

Mada vec sam kupila materijal za Milku tortu...

Inace do sada sam napravila 5 torti sa fondanom. Dva puta Bingo tortu, jednom super ispala, drugi put mi malo popustio fondan zbog fila ali nije strasno. Dva puta sam pravila cokoladnu tortu i bila je super prvi put, drugi onako... I pravila sam neku kokos tortu koja je bila super cvrsta ali mi se ukus nije svideo :D

Hm, hvala Vam u svakom slucaju, :) Videcu na kraju sta cu da napravim. Ako ne uspe Milka sa fondanom, valjda moze da se skine fondan i stavi slag...
A ne smem u petak da stavaljam fondan, jer ako zeznem nesto u cetvrtak. ostaje mi petak da kupim u poslasticarnici ili da napravim sa slagom neku... :D

mamarina

Početnik
Poruka
9
Inace ovo je prva torta koju sam napravila (Bingo)
torta 1.jpg
torta 2.jpg

Poruka
23.291
Fondan može na torte gde između filova ima sloj šlaga ili slatke pavlake. To nije problem. Bitno je da tortu obložiš tkzv. puter kremom, da se napravi izolacija između filova i fondana.
Znači, bilo koja regularna torta, pa čak i ta sa filom od pudinga, koji fabrika ne priznaje, može pod fondan.
Nafilovanu tortu ostaviš u frižider da se ohladi. Umutiš margarin, šećer u prahu, 200g čokolade i 5 - 6 kašika mlevenog keksa. Tom masom omažeš tortu sa svih strana, i opet vratiš u frižider da se stegne. Kada hoćeš da je prekriješ fondanom, uzmeš četkicu i tek, tek je nakvasiš, i pređeš preko torte. Onda je prekriješ fondanom.

mamarina

Početnik
Poruka
9
@Zadovoljna domacica Ja sam do sada radila tako sto premazem tortu puter kremom a nju sam pravila tako sto umutim puter, secer u prahu i 2, 3 kasike mleka (imam zapisane tacne mere secera i putera). I odmah preko sam stavljala fondan. Da li moze i taj "moj nacin" ili cu onda po Vasem?
Ako mozete da mi kazete samo mere, koliko margarina, secera? Pretpostavlam da cokoladu otopim u mikrotalasnoj. Pretpostavljam da umutite penasto miskerom margarin i secer. Da li onda mutite mikserom kada dodate cokoladu ili samo varjacom (kasikom)? I pretpostavljam da se torta stavi u frizider na pola sata, sat? Je l' moze bez kvasenja cetkicom, strah me je da ne nakvasim previse?

Poruka
23.291
Za to oko torte, bolja je ovavarijanta sa margarinom. Ja mutim 250g margarina, 200g šećera u prahu, 200g čokolade i 5 - 6 kašika ml. keksa. Ali, ja nekada sa tim premazujem 3 - 4 torte. Tako da će tebi biti dosta polovina, možda i trećina mere.Čokoladu topim u mikrotalasnoj, sve mutim mikserom. Dovoljno je da torta bude 15 - ak minuta u frižideru. Može i bez kvašenja, ali će se malo teže fondan zalepiti na tortu.

hirajgoagain

Zaslužan član
Poruka
126.354
Dobar recept za socnu cokoladnu tortu?

jedan old skul, nisam pravila, mama i nana su pravile, valjda je taj : ))

8 žumanaca umutiti sa 150g šećera, dodati 150g mlevenih oraha, 1 štanglu čokolade, na kraju šam od 8 belanaca i 1 kašiku brašna
- to je kora, ne piše kako se peče -

fil: 200g šećera ušpinuj kao za slatko (sa šoljicom vode), posebno umutiti 200g putera sa 1 žumancem i dodati 5 štangli čokolade. ovo umešati u ušpinovan šećer i mutiti dok se ne ohladi.

tortu podeliti na 2 ili 3 dela i filovati (i spolja fil)

---
deluje obično kao nije nešto ali mislim da je vole i hoće parče+

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.