TORTE: recepti, saveti, ideje...

Laganija verzija torte "Ferrero Rocher"
Sastojci

* Biskvit
* 5 jaja
* 250 g secera
* 250 g brasna brasna ( moze obicno a moze i ostro)
* 2-3 supene kasike kakaa
* 1 dl ulja
* 1 dl vode
* 1 kesica praska za pecivo
* Krema
* 500 g maskarponea
* 3-4 dl slatke pavlake
* 4-5 supenih kasika vrhom punih nutele
* 200-300g ljesnjaka
* Ganache krema
* 2 dl slatke pavlake
* 200 g tamne cokolade

Umutite zumanca sa secerom.

Kekao prelijte sa 2-3 kasike vruce vode i izmjesajte da dobijete gustu pastu a potom ga umesajte u zumanca.

Stalno miksajuci polako dodavajte ulje a zatim i vodu.

Prosijte brasno sa praskom za pecivo i umjesajte u prethodnu smjesu.

Umutite bjelanca u cvrst snijeg i lagano spatulom sjedinite sa prethodnom smjesom.

Izlijte u okruglu tepsiju precnika 26 cm, obolozenu papirom za pecenje i pecite u rerni prethodno zagrijanoj na 180°C . Trebace nesto vise od pola sata da se ispece ( zbog vode koja se dodaje pecenje biskvita ide malo sporije, obavezno cackalicom provjerite da li je biskvit pecen )

Pecen biskvit ohladite i horizontalno prerezite dva puta da se dobiju 3 korice.

Fil

Umutite maskarpone i dodajte nutelu.

Slatku pavlaku cvrsto umutite i dodajte maskarponeu.

Pecene i od ljuskica ociscene ljesnjake stavite u multipraktik i sameljite ali ne do kraja, neka ostane i krupnijih komadica a zatim umjesajte u kremu.

Filujte tortu i ukrasite po zelji.
Ja sam ukrasavala pocicama od cokolade i ganache kremom.
Ako imate onaj podesavajuci obruc dobro ce vam doci za filovanje torte. U obruc slazite koricu (poprskajte je sa malo secernog sirupa u koji ste dodali par kapi ruma ili sa cokoladnim mlijekom) pa kremu i tako dok ne utrosite sav materijal. Neka vam najgornja ostane samo kora, preko koje prelijte dio djelomicno ohladjene ganache kreme.Tortu stavite u frizider da se dobro ohladi a zatim skinite obruc i ukrasavajte.
Ganache krema
Slatku pavlaku zagrijte do tacke kljucanja a zatim je prelijte preko sitno izlomljene cokolade i lagano mjesajte dok se sva cokolada ne otopi. Nemojte mjesati energicno da u kremu ne ulazi vazduh! Ostavite je da se djelomicno ohladi, pa jedan dio kreme prelijte preko najgornje kore torte i izravnajte. Ostatak dobro ohladite i umutite mikserom, stavite u poslasticarski spric i ukrasite tortu.
 
Evo ja sad bas da vam napisem za Jaffa tortu, recept by Tenessa... Ja koja ne volim torte tipa..dodati 5 krem bananica ili kesu coko kroasana...ni ova mi nije zvucala primamljivo jer ide Jaffa keks, ali kako sam samo pogresila...
Feeeeenomenalna je torta!! :)

*malo sam izmenila recept, tj. umesto brasna u fil sam stavila 2 pudinga od vanile i 3 kasike gustina...
 
Ja sam recimo izmenila skroz kore zato sto se meni nije dopadalo po standardnom receptu....a beli fil sam ostavila takav kakav jeste jer su mi ljudi bas hvalili taj fil,verov ne znajuci koliko je prost....:)Ne volim ja bas kada se koristi puno brasna u filu ali ova kombinacija mi se svidela pa sam je zadrzala....:)
 
zlarna struna fondan ne podnosi ni slag ni slatku pavlaku u dodiru sa tim obavezno se topi,nisi verovatno dobro razumela torta se premazuje buter-kremom to je margarin secer u prahu i vanila ekstrat e sada ja nisam neki strucnjak ali ispravice me vec neko ako gresim
 
attachment.php
 

Back
Top