ТИСУЋГОДИШЊА НАЦИЈА

opacupa:
banat je naseljen hrvatima-bunjevcima.
otuda i ikavica.

Није, Опацупа. Банат никад у својој познатој историји, која траје око 1.500 година, није насељаван Хрватима. Ни у смислу словенског племена у време сеоба, нити у смислу народа, када се хрватски народ по својој посебности издвојио од осталих Словена.

Буњевци такође никад нису били насељавани у Банат, нити их је овде било. Буњевци су само у једној малој области у Бачкој. А и тамо су били писани као Срби-католици, а не као Хрвати.

Елементи икавице су, пријатељу мој, мало старијег словенског порекла, чији ветрови дувају чак из Украјине.

crnogorska pravoslavna crkva bila priznata do 1918.dok je nisu karadjordjevici ukinuli.

Није тачно, али о томе нећу ни да говорим, пошто тему цркве не познајеш већ наступаш само са становишта слепог антисрпства. То се види и по твом помињању св. Саве у негативном контексту, док су и католици његовог времена о њему говорили у суперлативима.

blablabla..nisam jezikoslovac oli lingvista.
i ne interesiraju mu nikakvi "refleksi jata".

Па шта онда 'оћеш? Шта онда потежеш теме о којима ниси у стању да разговараш, и које чак ни не разумеш? Да ниси можда очекивао неку "јесте-није" дискусију? Ето ти објашњења, а ако га не разумеш, то је твој проблем. Има и коме је јасно.

И још си "рефлекси јата" ставио под знаке навода. Очигледно је да немаш појма о чему је реч.

pazi molim te.stefan nemanja postade i STIPAN.

И за то си, видим, први пут чуо. Није ни чудо. Да мало више читаш и да мало мање отпора имаш према Србима, размишљао би као Иво Андрић, Иво Војновић, Иван Станојевић, Лујо Бакотић или Јосиф Панчић, а не као Миле Будак или Анте Лудак.

tocno,nemanjici su najvirovatnije bili hrvati.

Неточно.

И откад ви у Ерцеговини говорите "точно", а не "тачно"? "Кајбуси" из Загреба вам се ругали да говорите српски?

opet blabla..ikavica je dialekt samo hrvatima svojstven

Икавица није дијалект, већ изговор. И није својствен национално, него географски. Икавица чакавског језика је својствена Хрватима. Могуће је да је њеним утицајем икавски рефлекс прешау у западну штокавштину, али штокавица је српска, без обзира на рефлекс.

ko su ti "srbi katolici" i kako ih razlikovat od famoznih "pokatolcenih srba".

Кад порастеш, кад размислиш - кашће ти се само...

dok ste vi srbi izmisljotina ili u najblazijoj varijanti,nas genetski odpad.

Мр'ш у пи4ку материну. ;)

koji se je jednom poviesnom trenutku otudjio od svoje etnicke hrvatske brace.

Колико желите да будете браћа, већ сте сами показали. Да сви Срби повичу данас да су Хрвати, ваши национални оци би онда говорили да нисте Хрвати, него Срби.

mi naselili najljepsi dio europskog poluotoka,rimsku dalmaciju.
vi mocvare moravske(inace ceske rijeke i regije u ceskoj!)

Зато и Далмацију насељавају агресивни и примитивни дивљаци, а Поморавље вредни и мирни људи.

zato i 100godisnji kompleksi prema hrvatima.

Побркао си лончиће. Или си се најео буника.

drina je samo prije nepunih 60tak godina bila granica hrvata i "srba".

Никад није била, нити ће бити. Хрвати никад нису дошли до Дрине, то је чист кретенизам. И са леве и са десне стране су Срби, а Хрвата нема ни на једној ни на другој.

ti si puno pricao,ali u sustini nista rekao..

Их... Да сам знао да ми нећеш поверовати, не бих ни писао... :lol:
 
opacupa:
kad pricam o francuzima onda mislim rat protiv austrougara.
nista srbi nisu sami izvojovali,uvik su se slepali za osvajacima.
bili to rusi i austougari protiv turaka.
ili francuzi protiv austrougara.

Лажеш. А српско-турске ратове немој ни да спомињеш, пошто тему не познајеш.

opacupa:
tocno,bili su katolici i hrvati.
udarni termin je CRVENA HRVATSKA.

Били су Хрвати исто као што су житељи Црвене Србије (Јужна Албанија и Пелопонез) били Срби.

По тој логици су житељи Хрватске и Славоније Мађари!

Не брини, ти си Турко-Млечанин, јер су ти преци живели мало под Турцима, а мало под Млецима.
 
Слободу си вечно, закржљала расо,
Чек’о да донесу туђи бајонети,
По горама својим туђа стада пас’о,
Јер достојно не знаш за Слободу мрети.

Покажи ми редом Витезе твог рода,
Што балчаком с руку сломише ти ланце,
Где је Карађорђе твојега народа,
Покажи ми твоје Термопилске кланце.​
 
opacupa:
tocno,nemanjici su najvirovatnije bili hrvati.

Обратити пажњу на две речи. "Точно" и "највироватније". Очигледно је да некоме овде матерњи језик много ближи говорима Ужица и Чачка него говорима Загреба, па се труди да свој језик додатно "охрваћује" измишљеним изразима типа точно, точка и сл., али му је зато излетела реч ВЕРОВАТНО која по хрватском стандарсу српског језика спада у "србизме", док прописана варијанта гласи ВЕРОЈАТНО са Ј. Наравно, Опацупа се одлучује за икавски рефлекс, којим иначе сам не говори, али га је морао довољно слушати по Далмацији да му уђе у ухо, али не каже НАЈВИРОЈАТНИЈЕ, већ НАЈВИРОВАТНИЈЕ. Није реч само о једном слову, јер се у српском језику реч ВЕРОВАТНО изводи из глагола ВЕРОВАТИ, и значи "оно у шта се може веровати", док ВЕРОЈАТНО има другачију етимологију.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=230552

Једна безначајна ситница, али која у малом показује задње намере и мотивациони порив улажења у дисксију, а који не почива на искрености и искреном приступу, него на обмани и самообмани. На изградњи лажног идентитета и лажном представљању. На свесно уложеном труду да особа постане оно што није.

На исти начин, и он схвата да су Срби истог порекла као и већина Хрвата, којима и он припада, само то окреће наглавачке, и томе даје наопако тумачење - Срби су хрватски бастарди. Дакле постоји та вишеструко контрадикторна жеља да Срби постоје, а опет да не постоје; да су Хрвати, али и да нису Хрвати, већ да су нечим "запрљани". Како би се другачије мрзели, и како би другачије српска опција могла да буде омражена у Хрвата? Нестанком објекта мржње нестали би и сама мржња и неспокој који их одржавају у оном стању свести у ком су сада. На исти начин, овај човек сматра себе и своје претке Хрватима, али се ипак стиди својих предака, свог језика и својих обичаја, јер превише личе на српске, па узима нешто туђе са далеког севера ("точно" итд.) и многе друге одлике које му природно не припадају. Претпостављам да је следеће да почне да брка Ч и Ћ, као прави Хрват, и да почне говори "кај" и да свој груби горштачки херцеговачки нагласак замени загребачким метросексуалним "буш пукел" нагласком. Живи били, па видИли.

Бок, клапец!
 
Bogart:
Обратити пажњу на две речи. "Точно" и "највироватније". Очигледно је да некоме овде матерњи језик много ближи говорима Ужица и Чачка него говорима Загреба, па се труди да свој језик додатно "охрваћује" измишљеним изразима типа точно, точка и сл., али му је зато излетела реч ВЕРОВАТНО која по хрватском стандарсу српског језика спада у "србизме", док прописана варијанта гласи ВЕРОЈАТНО са Ј. Наравно, Опацупа се одлучује за икавски рефлекс, којим иначе сам не говори, али га је морао довољно слушати по Далмацији да му уђе у ухо, али не каже НАЈВИРОЈАТНИЈЕ, већ НАЈВИРОВАТНИЈЕ. Није реч само о једном слову, јер се у српском језику реч ВЕРОВАТНО изводи из глагола ВЕРОВАТИ, и значи "оно у шта се може веровати", док ВЕРОЈАТНО има другачију етимологију.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=230552

Једна безначајна ситница, али која у малом показује задње намере и мотивациони порив улажења у дисксију, а који не почива на искрености и искреном приступу, него на обмани и самообмани. На изградњи лажног идентитета и лажном представљању. На свесно уложеном труду да особа постане оно што није.

На исти начин, и он схвата да су Срби истог порекла као и већина Хрвата, којима и он припада, само то окреће наглавачке, и томе даје наопако тумачење - Срби су хрватски бастарди. Дакле постоји та вишеструко контрадикторна жеља да Срби постоје, а опет да не постоје; да су Хрвати, али и да нису Хрвати, већ да су нечим "запрљани". Како би се другачије мрзели, и како би другачије српска опција могла да буде омражена у Хрвата? Нестанком објекта мржње нестали би и сама мржња и неспокој који их одржавају у оном стању свести у ком су сада. На исти начин, овај човек сматра себе и своје претке Хрватима, али се ипак стиди својих предака, свог језика и својих обичаја, јер превише личе на српске, па узима нешто туђе са далеког севера ("точно" итд.) и многе друге одлике које му природно не припадају. Претпостављам да је следеће да почне да брка Ч и Ћ, као прави Хрват, и да почне говори "кај" и да свој груби горштачки херцеговачки нагласак замени загребачким метросексуалним "буш пукел" нагласком. Живи били, па видИли.

Бок, клапец!
:D :D :D
 
opacupa:
[

banat je naseljen hrvatima-bunjevcima.
otuda i ikavica.





crnogorska pravoslavna crkva bila priznata do 1918.dok je nisu karadjordjevici ukinuli.
kao i pravoslavna crkva u hrvatskoj.
sve one su stavljene pod okrilje spc-e.
i stim cinom su izbrisane etnicke granice.
preko spc-e su pravoslavni hrvati kao i pravoslavni crnogorci postali preko noci "srbi".



blablabla..nisam jezikoslovac oli lingvista.
i ne interesiraju mu nikakvi "refleksi jata".
IKAVICA je dialekt srednjovjekovnih hrvata.
mi danasnji hrvati smo nasljednici istih i jedini bastenici tog "jezika".
nitko drugi ne rabi taj dialekt,ili kako ti rece refleks jata.
ikavica je prisutna u hrvatskoj stokavici kao i hrvatskoj cakavaci kao i hrvatskoj scakavici,miks stokavice i cakavice.
cak i u elementima hrvatskog kajkakvskog narjecja.




pazi molim te.stefan nemanja postade i STIPAN.
za ovo bi te svetosavski popovi kamenovali,streljali i objesili,u jednom.
kao i najveci dio srbijanskih "istoricara".
no,sto se mene tice,moze.
mi hrvatski nacionalisti vec davno tvrdimo da je ZUPA(N)(hrvatska titula)raska najistocnija hrvatska knezevina.
i da su nemanjci(uzput hrvatsko prezime!) hrvatski plemici.
koji su preko pravoslavlja iz bugarske bili otudjeni i odbaceni iz hrvatskog katolickog kraljestva.



tocno,nemanjici su najvirovatnije bili hrvati.



opet blabla..ikavica je dialekt samo hrvatima svojstven.
svi srednjovjekovni hrvatski vladari su pisali svoje povelje na ikavici .
nadji mi jednu jedinu povelju srbskih srednjovjekovnih vladara na ikavici.






ko su ti "srbi katolici" i kako ih razlikovat od famoznih "pokatolcenih srba".
interesantno kako ste vi srbende "pokretne" i fleksibilne.
godinama nam imputirate da smo pok.srbi,sad smo odjednom "srbi katolici".
sve samo da bi posrbili jedan od najstarijih europskih naroda.
dok ste vi srbi izmisljotina ili u najblazijoj varijanti,nas genetski odpad. ;)
koji se je preko bugara i pravoslavlja u jednom poviesnom trenutku otudjio od svoje etnicke hrvatske brace.
mi naselili najljepsi dio europskog poluotoka,rimsku dalmaciju.
vi mocvare moravske(inace ceske rijeke i regije u ceskoj!)
zato i 100godisnji kompleksi prema hrvatima.



drina je samo prije nepunih 60tak godina bila granica hrvata i "srba".
granica katolika i pravoslavaca.
granica dviju razlicitih kultura i svijetonazora.
iako je hrvatska granica isla debelo dublje u ovo sto mi danas zovemo,srbija.
srijem,banat,backa..ili zemun,srijemska mitrovivca i subotica.
ove zadnje su pocetkom 20.stoljeca bili skoro 90% hrvatima naseljeni.
subotica je 1920 bila najveci hrvatski grad.veci i od zagreba.

ti si puno pricao,ali u sustini nista rekao..[/QUOTE]

Усрашо, то исто важи за тебе. Пуно си се излапрдао, а ништа нијеси рекао што већ не знам из вашег псеудо-историјског арсенала. Поводом те тзв. аутокефалне "црногорске" "цркве" да чујем аргументе, а за ту вашу усрашку "цркву" исто. Ово за "православне" усраше и православне "црногорце" знам из истовјетног арсенала комуњара и усраша. Ако је то истина, зашто су твоји идоли клали те исте православне "Хрвате" исто као и остале ? Могуће да су "заборавили" да су исти. Само си заборавио да се сви православни у Црној Гори национално изјашњавају као Срби. Да видим колико се разумијеш у православну теологију и историју. Само те чекам. Има ствари које су истина, а које не можеш наћи док гуглујеш и на Википедији, а можеш у озбиљним књигама.
 
Inok Georgije:
ti si puno pricao,ali u sustini nista rekao..

Усрашо, то исто важи за тебе. Пуно си се излапрдао, а ништа нијеси рекао што већ не знам из вашег псеудо-историјског арсенала. Поводом те тзв. аутокефалне "црногорске" "цркве" да чујем аргументе, а за ту вашу усрашку "цркву" исто. Ово за "православне" усраше и православне "црногорце" знам из истовјетног арсенала комуњара и усраша. Ако је то истина, зашто су твоји идоли клали те исте православне "Хрвате" исто као и остале ? Могуће да су "заборавили" да су исти. Само си заборавио да се сви православни у Црној Гори национално изјашњавају као Срби. Да видим колико се разумијеш у православну теологију и историју. Само те чекам. Има ствари које су истина, а које не можеш наћи док гуглујеш и на Википедији, а можеш у озбиљним књигама.[/QUOTE]


cpc-a je bila aktivna do 1918.godine.
dok je karadjordjevici nisu "posrbili" i uveli diktaturu spc-e.

isto to vrijedi i za hrvatsku.
karlovacka patrijarhija sa patrijarhom lukijanom musickim je bila priznata dok sve pravoslavne crkve od karadjordjevica nisu ukinute i stavljene pod okrilje spc-e.

tako su "preko noci" na stotine tisuca hrvata pravoslavaca i pravoslavnih crnogoraca
postali "srbi".
 
Где то пише?
cpc-a je bila aktivna do 1918.godine.
dok je karadjordjevici nisu "posrbili" i uveli diktaturu spc-e.

Где то пише?
isto to vrijedi i za hrvatsku.
karlovacka patrijarhija sa patrijarhom lukijanom musickim je bila priznata dok sve pravoslavne crkve od karadjordjevica nisu ukinute i stavljene pod okrilje spc-e.

Где то пише?
tako su "preko noci" na stotine tisuca hrvata pravoslavaca i pravoslavnih crnogoraca
postali "srbi".
 
Jovan Ducic: SINU TISUCLJETNE KULTURE

Ti ne znade mreti kraj slomljenog maca,
Na poljima rodnim, braneci ih casno
Kitio si cvecem svakog osvajaca,
Pevajuc' mu himne, bestidno I glasno.

Slobodu si vecno, zakržljala raso,
Cek'o da donesu tudji bajoneti,
Po gorama svojim tudja stada pas'o,
Jer dostojno ne znaš za Slobodu mreti.

Pokaži mi redom Viteze tvog roda,
Sto balcakom s ruku slomiše ti lance,
Gde je Karadjordje tvojega naroda,
Pokaži mi tvoje termopilske klance.

S tudjinskom si kamom puzio po blatu,
S krvološtvom zvera, pogane hijene,
Da bi mucki udar s ledja dao Bratu,
I ubio porod u utrobi žene.

Još bezbrojna groblja zatravio nisi,
A krvavu kamu u nedrima skrivaš,
Sa vešala starih novi konop visi,
U sumraku uma novog gazdu snivaš.

Branio si zemlju od nejaci naše,
Iz kolevke pio krv nevine dece,
Pod znamenje srama uz ime ustaše,
Stavio si Hrista, Slobodu I Svece.

U bezumlju gledaš ko će nove kame,
Oštrije I ljuce opet da ti skuje,
Ciju li ceš pušku obesit' o rame,
Ko najbolje ume da ti komanduje.
 
eremita:
Мислим да си у принципу све у вези ових података тачно презентирао - али нешто ми је ово болдоано сумњиво.....мало......мислим...... стварно би могао да наведеш ИЗВОР.........сајт.......или сл.........аутора........

Извини, Еремита, ово сам тек сад видео.

Пази, као што ти је већ реплицирано, није у питању неки сензационални или мало познати факт, већ општеприхваћена чињеница, и зато нисам наводио цитат. Као што не бих наводио цитат, не знам, на пример за то да је Милутин сменио Драгутина на престолу, или да Урош "Нејаки" није имао мушке потомке. Значи, то се помиње у свакој историјској референци на Немањиће, од Википедије и новинских чланака, па до историјске литературе.

Углавном, ево цитата за део текста где си тражио извор. Они су из књиге Владимира Ћоровића "Историја српског народа", која је доступна и у е-верзији на следећој адреси:

http://www.rastko.org.yu/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/index.html

Иначе, уопште је "Растко" права ризница врхунске литературе, а база се стално надопуњује додавањем нових књига.

О месту рођења Стефана Немање и његовој земљи порекла (ТРЕЋИ ПЕРИОД; Стеван Немања)

Немањина породица пореклом је из Зете. У њој се често понављају имена предака, као што је то и иначе чест случај, и ми по тим именима можемо правити извесне закључке. Немањин први син носи име Вукан, Вукана Немањића Ђорђе, Стевана Немањића Радослав, а то су све позната имена из зетске династије. Вукан је био познати Бодинов рођак и моћни жупан у Рашкој; можда је он и непосредни предак Немањин. Отац Немањин изгледа да се звао Завида; колико се досад зна, он није био личност од већег значаја. Он је за време династичких борби у Рашкој, после Бодинове и Вуканове смрти, био протеран отуда и склонио се за извесно време у Зету. Ту му се 1114. год. родио Немања, у Рибници код Подгорице.

О крштењу Стефана Немање у римокатоличкој цркви:

Пре Немање, две главне српске области, Зета и Рашка, беху два јака и непомирљива супарника. Зета, као приморска област, била је под јаким утицајем старе романске културе и са много елемената њене етничке традиције. Бар, са католичком архибискупијом, био је један од главних расадника те културе; после Котор и Дубровник деловаху са своје стране. Ту је готово искључив утицај западне цркве. Сви натписи до краја XII века писани су тамо латински, као и много помињана Дукљанска Хроника. Позната је чињеница, да почетком XII века, кад се Немања родио, у унутрашњости, близу Подгорице, није било православног свештеника и да је новорођени био крштен по западном обреду.

О римокатолицизму Немањиног најстаријег сина Вукана (ТРЕЋИ ПЕРИОД; Латинско царство и стварање српске краљевине):

Немањина ненадана абдикација и потискивање најстаријег његова сина са великожупанског престола нису могли проћи без кризе у земљи. Вукан се осећао увређеним. Саблажњива сцена братске борбе око византиског престола имала је свог одјека и у српским земљама. Вукан, рачунајући са још несмиреним сепаратистичким струјама у Зети и са католичким елементом у њој, који је тешко подносио претежни утицај православља у Немањиној држави, долази на мисао да искористи то супарништво. Непосредан повод за то дао му је нападај мађарског принца Андрије на хумску земљу. /.../

Да обезбеди победу својој ствари Вукан се те године био обратио и папи молећи га да у његову земљу упути своје легате и појача надзор и утицај западне цркве. 8. јануара 1199. папа се одазвао тој молби и упутио је у Зету два своја посланика. Али шаљући их папа је своју препоруку за њих упутио у исти мах и великом жупану Стевану и женама обојице браће. Папа, према том, није тим актом показао нарочито истицање Вукана мимо владајућег брата; он је само радо прихватио прилику да појача утицај Рима у тим областима где је православље почело да узима маха. Вукан, да би стекао папино поверење, сматра и приказује долазак легата као нарочиту срећу за своју земљу и даје им пуну слободу рада. У исти мах он обавештава папу, како је у његовом суседству зло стање.

Итд. И све то се неће пронаћи само код Ћоровића, већ и у свој осталој историјској литератури. Не знам за остале, али ми смо још у школи имали релативно строгу професорку из историје, и овакве детаље смо учили још на часовима.
 
opacupa:
Усрашо, то исто важи за тебе. Пуно си се излапрдао, а ништа нијеси рекао што већ не знам из вашег псеудо-историјског арсенала. Поводом те тзв. аутокефалне "црногорске" "цркве" да чујем аргументе, а за ту вашу усрашку "цркву" исто. Ово за "православне" усраше и православне "црногорце" знам из истовјетног арсенала комуњара и усраша. Ако је то истина, зашто су твоји идоли клали те исте православне "Хрвате" исто као и остале ? Могуће да су "заборавили" да су исти. Само си заборавио да се сви православни у Црној Гори национално изјашњавају као Срби. Да видим колико се разумијеш у православну теологију и историју. Само те чекам. Има ствари које су истина, а које не можеш наћи док гуглујеш и на Википедији, а можеш у озбиљним књигама.


cpc-a je bila aktivna do 1918.godine.
dok je karadjordjevici nisu "posrbili" i uveli diktaturu spc-e.

isto to vrijedi i za hrvatsku.
karlovacka patrijarhija sa patrijarhom lukijanom musickim je bila priznata dok sve pravoslavne crkve od karadjordjevica nisu ukinute i stavljene pod okrilje spc-e.

tako su "preko noci" na stotine tisuca hrvata pravoslavaca i pravoslavnih crnogoraca
postali "srbi".[/QUOTE]

Наведи иједан историјски документ који доказује да је та тзв. ЦПЦ постојала као аутокефална до 1918. Ако постоји. Видиш која си ти будала. Сједиште српских патријарха у Сремским Карловцима је било само привремено, јер је право сједиште, односно патријаршијски трон био у Пећи, на Космету, који је тада био под турском окупацијом. И то је сједиште српске патријаршије у Сремским Карловцима у српској Војводини. А Лукијан Мушицки је на твоју велику жалост Србин и није био патријарх, него владика. И то српски, на твоју жалост. Историјске чињенице. Наведи иједан историјски документ који потврђује постојање православних Хрвата, територије на којима су живјели, као и податке кад су конвертирали у православље, од кога и шта су били прије него што су постали православни. Црногорци су увијек били Срби. Со Српства, али ти то не разумијеш, јер не дишеш тако. Видиш како идиотски размишљаш. Не може ниједан владалац, монарх, да прогласи неку своју цркву, неку своју религију, без уплитања религиозних канона. Ту се свјетовни ништа не питају и долазе да раде свој посао теолози. Ти Карађорђевићи мора да су ти страшан трн у оку, чим си их у два пасуса поменуо двапут. Па, они су вас аболирали, иако то нијесте заслужили. Не лупетај тако уопштено и дај документе, изворе, ауторе, датуме, године, мјеста, догађаје. Не понављај се. Постајеш брзо досадан. Баш ме интересује шта ћеш следеће лупити. Баш се добро забављам са тобом, елементарном незналицом и поврх тога, усрашком незналицом, што за тебе отежава ситуацију, а мене бескрајно увесељава.
 

Back
Top