Težina jezika

Alberty

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.456
http://www.turizamzavasinas.com/sr/aktuelno/da-li-znate-koji-jezik-je-najteze-nauciti/#


VRLO TEŠKI JEZICI
Finski, mađarski i estonski. Težina ovih jezika je u nebrojenim oblicima imenica. Mađarska imenica može da ima čak 238 oblika! Većinom se oslanjaju na sufikse i prefikse što je donekle i olakšavajuća okolnost jer se slažu na koren reči što olakšava razumevanje. Nemaju rod, ali zato u estonskom ima čak 14 padeža koji se sa pridevima slažu po padežu i broju. Zanimljivo je i da estonci nemaju futur.

TEŠKI JEZICI
Ukrajinski, ruski i srpski. Kompleksna gramatika, drugačiji alfabet, ali kao i svi slovenski jezici imaju jednostavniji izgovor.Slovenski jezici su teški strancima zbog brojnih padeža i vremena kojima se služe njihovi govornici. Takođe ćirilična slova i dodatni glasovi u ukrajinskom i ruskom čine ove jezike još težim. U ovoj grupi je i naš maternji jezik koji kao što i sami znate ima veoma tešku gramatiku.

SREDNJE TEŠKI
Japanski i kineski. Iako vas čudi da ovi jezici spadaju tek u srednje teške, obradova će vas činjenica da nemaju tešku gramatiku jer nemaju vremena, padeže i ostale zavrzlame koje krase naš jezik. Teškoće ovih jezika kriju se u sintaksi i naglasnom sastavu. Imaju mnogo homonima (reči koje zvuče isto, a imaju različito značenje) pa je veoma bitan red reči u rečenici i mesto gde stavljate naglasak. Takođe, pisanje ovih jezika je neverovatno teško – reći ćemo samo da su oni od toga izmislili pravu umetnost.

MANJE TEŽAK JEZIK
Francuski. Ovaj romanski jezik krase mnoga vremena, ali je utešno da se zapravo koriste samo osnovnim. Takođe gramatika, iako na prvi pogled zvuči veoma komplikovano prilično je jednostavna kao i kod većine romanskih jezika. Izgovor nekih reči koje imaju po desetak slova u pisanom obliku, dok izgovaramo tek par, posledica je ekonomizacije tog jezika u govoru, ali ne i u pismu.

NAJLAKŠI JEZIK ZA UČENJE
Engleski. Jezik koji je apsolutni pobednik među jezicima. Čuje se svuda i svi znaju bar nekoliko reči ovog sveprisutnog jezika. Jedina teška stvar u engleskom je spelovanje koje ima prilično puno pravila i izuzetaka. Razlikujemo britanski od američkog čije je pisanje i izgovor jednostavniji. Ipak, nemojte se zavaravati – osnovni engleski je vrlo jednostavan, ali napredni nivo je veoma težak jer je prepun idioma (ustaljeni izrazi, fraze) koje morate da naučite napamet.

Izvor: S media
 
Hm, cini mi se da su zaboravili da spomenu nemacki koji je malo laksi od slovenskih, ali ipak dosta tezi od romanskih jezika.
TAkodje, cini mi se da su portugalski, spanski i narocito italijanski jezici laksi od francuskog, i zbog pisanja ali i zbog izgovora.
 
Мислим да је арапски доста тежак. Алфабет можда и не толико, али граматика колико сам успела да видим, тешка је.
 
Registrovanih stranih jezika ima 280inesto. Vi ste nabrajali samo evropske jezike, a gde su jos azijski, anglosaksonski... i druge.
Nama je za balkance, jel, recimo najlakse da naucimo italijanski, dok naprimer recimo za kineze nije, i obrnuto. Ali sam svakako siguran da madjarski spada u jedan od dosta tezijih jezika, uzmite samo njihove samoglasnike!
 
Registrovanih stranih jezika ima 280inesto. Vi ste nabrajali samo evropske jezike, a gde su jos azijski, anglosaksonski... i druge.
Nama je za balkance, jel, recimo najlakse da naucimo italijanski, dok naprimer recimo za kineze nije, i obrnuto. Ali sam svakako siguran da madjarski spada u jedan od dosta tezijih jezika, uzmite samo njihove samoglasnike!

Ti se baci na usavrasavanje srpskog.;)
 
Sad citam na jednom hrvatskom forumu i ne mogu da verujem koliko puno ljudi je napisalo da im je francuski jezik tezak; a meni je francuski bio jedan od laksih jezika koje sam ucio...
 
1. Sta znaci "nauciti" ? Sky is the limit" :lol:

Ako odrasla osoba uci... tako kako idu kursevi.
A1 3-4 meseca
A2 isto toliko ...

sa B1 pocnes da razumes i vodis konverzaciju...tj pricas bez nekih vecih problema :)
 
bez zavrzlavanja... Znaci samo iz zelje... da se nauci strani jezik. tj da naucim s. jezik.
tv, internet, novine. itd itd znam to sve ali ne mogu po celi dan citati novine na spanskom.na netu i praviti da razumem kada ne razumem.
 
koliko je potrebno meseci uopste da nauvi se samostalno strani jezik?
I ne mogu da verujem! razumem ja kontsm sta pricaju ali kada bi mi neko rekao da prevedem na srpski to ne bi mogao a znam sta pricaju.

A kako ucis jezik ?

Imas profesora, ili neki sistem kako ucis ?

- - - - - - - - - -

Sa profesorom, ili samostalno...

moras imati neki program pomocu kojeg kreces od 0.

i dalje nadogradjujes - Reci, Gramatika, Citanja, Pisanje, Razumevanje.
 
iskreno, mrzi me da ucim spanski a voleo bih da znam
tako da ponekada kada mi se cefne odgledam, procitam, film novine na spanskom
i onda opet kada mi se cefne nakon mesec dana isto

A gde, u cemu je tvoj problem? Koji bi ti jezik zeleo da naucis?
I ja bih volela da znam arapski, ali to je neka moja licna zelja, obicno ne zamaram ljude na forumu
sa svojim besmislenim zeljama.
 
iskreno, mrzi me da ucim spanski a voleo bih da znam
tako da ponekada kada mi se cefne odgledam, procitam, film novine na spanskom
i onda opet kada mi se cefne nakon mesec dana isto

Evo sta bi ti ja preporucila:

- Izaberi jedan online program za ucenje spanskog - Duolingo na pr.
i ako imas Smartphone..mnoge aplikacije za ucenje spanskog.

Bavi se time svakog dana po malo...
( na ovaj nacin i nije tesko, jer mozes malo da cackas telefon dok cekas prevoz, na odmoru u skoli, ili u pauzi od ucenja...)

Uz to, postoje i video-i na youtube, filmovi , laki casopisi ...

Kada naucis dovoljno reci ( oko 2000 ) , svu gramantiku, i mozes da slazes prostoprosirene recenice ili slozene....

Onda mozes da nedhes nekog privatnog profesora da vezbas konverzaciju s njim par meseci.

To bi bilo to. Znas da pricas jezik.
 
Moja je bratanica naucila perfektno nemacki za godinu dana.
Isla je godinu dana svaki dan u skolu za jezike ( 4 skolska casa dnevno), druzila se posle casova sa omladinom koja takodje uci nemacki
pa je jezik sporazumevanja bio samo nemacki, svaki dan je barem dva sata sa mnom zestoko vezbala gramatiku, sintaksu, ali i sa mnom i
mojim muzem , komsijama govorila iskljucivo nemacki, onda je i polozla ispit na faksu pa je mogla da studira na nemackom.

Ima ljudi koji uce tako sto cuju, uce i vizuelno bez udubljivanja u gramatiku, ja to ne umem jer mislim da tako strani jezik
nikada ne moze da se nauci.
I ja sam nekada ucila spanski, svidja mi se jezik, posle posla sam dve godine tri puta nedeljno isla u skolu za jezike,
jedno vreme sam mogla i da ga govorim, ali sam sve zaboravila. Zali Boze vremena ( pare nemaju veze) koje sam
utrosila na te casove.
U svakom slucaju se jezik najbolje uci u zemlji ciji jezik zelis da naucis.
 

Back
Top