Terenska vozila

Naslednik legendarnog terenca: Sposoban je za ekspediciju na Marsu, a nije loš ni u gradskoj vožnji

Nova generacija kultnog modela, koji se našom planetom kotrlja još od 1948. godine, našla se na testu...


Proizvođači automobila se trude da kroz generacije unaprede svoje modele, čuvajući dobre, važne i prepoznatljive karakteristike prethodnih generacija. Uspešan "rimejk" kultnih modela ne polazi baš svakom za rukom, ali to sa Land Roverom nije slučaj.

Nova generacija modela koji se našom planetom kotrlja još od 1948. godine, našla se na teškom ispitu na kome su predmeti bili i nesvakidašnje off-road performanse, ali i najmodernija tehnološka rešenja.

(Telegraf.rs)
 
Najčešće nedoumice kod 4×4 (4WD) pogona

4x4_vrste_pogona_triodriverblog_naslovna-770x400.jpg


Najčešće nedoumice kod 4x4 (4WD) pogona
Pogon na četri točka – 4×4 (4WD), reduktor, blokada diferencijala, “mali menjac”, kao i mnogi slični termini vezuju se za određene mehanizme i sisteme koji nisu standardna oprema na svim automobilima, a na terenskim vozilima nekada imaju različite funkcije. Neretko može doći do pogrešnog korišćenja nekog od pomenutih sistema, naročito prilikom prelaska sa klasičnih automobila na terence. U narednim redovima pokušaćemo da približimo svim budućim korisnicima, kao i onima koji imaju neke nedoumice, kako funkcionišu pogoni, kao i šta označavaju određene oznake koje se mogu sresti u praksi.

4x4_vrste_pogona_triodriverblog_21-770x577.jpg


U sledećoj tabeli možemo videti različite vrste tipova prenosa. Razvrstani su po vremenu primene i svojoj funkciji na terencima koji se mogu sresti u našem okruženju. Kao osnovni primer poređenja, dat je IMT traktor sa prednjim pogonom.

tabelarni_pregled_triodriverblog_01-770x409.png


Najčešće nedoumice kod 4x4 (4WD) pogona | Trio Driver BlogTrio Driver Blog
Opcije u tabeli nisu standardne, već su moguće samo skidanjem jednog kardana.

Pojašnjenje tabele:
1. Pogon samo na zadnjim (ili samo na prednjim) točkovima pri normalnoj brzini.

Koristi se u standardnoj vožnji asfaltom i na dobrim putevima. Ukoliko jedan točak izgubi trakciju vozilo neće moći da nastavi sa kretanjem.

2. Pogon na četri točka normalnom brzinom, ali preko centralnog diferencijala koji razdvaja snagu na prednji i zadnji kardan.

Kod ovog tipa pogona svi točkovi su pogonski, ali ukoliko jedan prokliza staju ostala tri točka. Primenjuje se u svim uslovima, nemaju ga sva terenska vozila i bolji je od opcije broj 1.

3. Prepoznavanje proklizavanja prednjih točkova od strane računara i dodavanje snage pomoću posebne lamele na zadnji pogon.

Ova opcija postoji kod novih vozila.

4. Vožnja sa pogonom na četri točka normalnom brzinom, ali sa krutom vezom između prednjeg i zadnjeg kardana.

Ukoliko kod ove varijante postoji centralni (srednji) diferencijal, on je blokiran.

Koristi se na klizavom/mekom putu. po snegu, ledu, blatu, pesku, kao i po neravnim i lošim putevima. Ukoliko prokliza (izgubi trakciju) jedan prednji i jedan zadnji točak vozilo neće moći da nastavi sa kretanjem

Ova opcija je često predmet nerazumevanja, naime pošto su prednji i zadnji kardan čvrsto vezani, zbir obrtaja oba prednja i oba zadnja je prinudno isti. Problem nastaje prilikom skretanja gde prednji tockovi prelaze duzi put od zadnjih i javlja se težnja za razlikom u okretanju prednjeg i zadnjeg kardana.

Posledice koje se mogu javiti su:

– Ako je put tvrd preopterećuju se reduktor (svaki njegov deo), kardani, diferencijali, takodje i zglobovi, gume, sistem za upravljanje, vešanje, povećava se potrošnja. Budući da nijedan točak ne može lako da prokliza i obriše tu razliku, ona negde mora da se potroši “na silu”. Većom brzinom kretanja, kao sa i većim uglom skretanja šanse za uništavanjem nekog sklopa, ili cepanje guma su takođe veće.

– Pri skretanju na nizbrdici ili pri skretanju u većoj brzini vozilo teži da se kreće pravolinijski, jer zadnji točkovi preprečuju krivinu i izguravaju prednje iz nje. Efekat je takođe srazmeran brzini kretanja.

5. Položaj izmeđfu brzih (H – normalnih) i sporih (L – redukovanih) brzina, nema pogona uopšte.

Koristi se i kod mehaničkog (PTO) vitla, gde mu se menjačem određuje brzina, dok se vozilo ne kreće, tačnije stoji u mestu.

6. Redukovan (L – spori) pogon na četri točka preko centralnog diferencijala.

Osim brzine potpuno isto funkcionise kao i opcija 2. U ovom pogonu je povećana snaga vozila. Koristi se na asfaltu i tvrdom terenu kada je potrebno sporo kretanje ili veća snaga. Pogodan je za vraćanje prikolicom u rikverc (jer štedi kvačilo).

7. Redukovan (L – spori) pogon na četri točka.

Potpuno isto funkcionise kao i opcija 4, ali sa sporijim brzinama, te samim tim sve negativne strane bivaju manje izražene. U ovom režimu je povećana snaga vozila. U ovom režimu, vozilo daje maksimalnu snagu i prohodnost.

8. Redukovan pogon (2L) samo na zadnjim točkovima.

Koristan je kod vožnje prikolice u rikverc i kada je potrebno sporo kretanje na tvrdom terenu, a kada nema potrebe za pogonom na sva četri točka.

Kod LOCK/FREE lokomata 2L = 4L + lokomati na FREE.
Kod AUTO lokomata 4L bez prednjeg kardana.

4x4_vrste_pogona_triodriverblog_09-770x577.jpg


Najčešće nedoumice kod 4x4 (4WD) pogona | Trio Driver BlogTrio Driver Blog
Prilikom prebacivanja izmedju H i L (brzih i sporih), gde spadaju opcije 5,6,7,8, obavezno je potrebno da zaustavite vozilo.

Za voznju sa pogonom na sva četri točka potrebno je da sve četri gume budu istih dimenzija.

U ovom tekstu nisu obrađena savremena 4×4 SUV vozila, jer kod njih uglavnom sve odrađuje kompjuter, tako da vozač u toku vožnje nema potrebu da bilo šta posebno uključuje.

4x4_vrste_pogona_triodriverblog_27-770x542.jpg


Najčešće nedoumice kod 4x4 (4WD) pogona | Trio Driver BlogTrio Driver Blog
Ukoliko ipak više volite direktnu vezu između vas, vozila i terena, onda je klasični 4×4, pogon, baš za vas, a ako ga budete pravilno koristili on će vam uzvratiti pouzdanim radom i zadovoljstvom u vožnji.

4x4_vrste_pogona_triodriverblog_03-770x506.jpg


izvor: (triodriver.com)
 
Posle četiri decenije proizvodnje kultni Pajero doživeo svoj Final Edition: Kraj jedne ere!

Poslednjih 800 primeraka dolaze u verziji sa sedam sedišta, imaju bogatiju dodatnu opremu, a pokreće jedan turbo-dizel motor od 3,2 litara sa 192 konjske snage

mitsubishi-pajero-620x350.jpg

Mitsubishi Pajero, jedan je od najstarijih terenca koji se još uvek nalaze u prodaji, a na tržištu se pojavio još 2006. godine. Japanski proizvođač je sada odlučio da okonča njegovu proizvodnju, predstavljajem poslednje verzije modela pod imenom Mitsubishi Pajero Final Edition.

Proizvodnja Pajera u fabrici u japanskom gradu Sakahogiju stala je još u martu, a poslednja serija (MY2022) od 800 primeraka namenjena je prodaji na australijskom tržištu. Svih 800 dolaze u verziji sa sedam sedišta i tri različita "lokalna" paketa opreme, pod oznakama GLS, GLX i Exceed.

Sve verzije pokreće četvorocilindarski turbo-dizel motor zapremine 3,2 litara, sa 192KS i 441 Nm obrtnog momenta, koji snagu na sva četiri točka šanje preko petostepenog automatskog menjača.

Mitsubishi Pajero

Mitsubishi Pajero Final Edition je, inače, standardna verzija čuvenog terenca, samo opremljena rezervoarom za gorivo zapremine 88 litara i bogatijom dodatnom opremom.
Tako je ovaj dugački džip opremljen zadnjom kamerom i parking senzorima, 18-inčnim točkovima sa novim aluminijumskim felnama, novim

prednjim sedištima sa grejačima i novim Rockford audio sistemom. Najbolje opremljena Exceed verzija ima još i kožni enterijer, sportske pedale od brušenog aluminijuma i otvor na krovu, piše Motor1.

Mitsubishi Pajero je, od svog debija 1981. godine, do danas proizveden u četiri generacije i prodat u više od 3,3 miliona primeraka. Tokom četiri decenije postojanja, stekao je reputaciju jednog od najboljih terenaca sa pogonom na sva četiri točka na svetu.


Iako je Pajero Final Edition poslednje izdanje tog modela u onakvog kakvog ga poznajemo, njegovo ime će, bar delimično, nastaviti da svoj život sa manjim SUV-om Pajero Sport, zasnovanom na pikap modelu L200.

(Telegraf.rs)
 
Vozio sam se u onom vogue glanc novom pre neki dan, još ima zakačenu etiketu za održavanje i negovanje kožnih sedišta. Onako ko tenkić neki, 30 cm visina prozora nema ni onaj krovni držač jebeeeš ti takav auto :D
I da stalno se trese kada pali onu start stop glupost taman da zaspim malo on me protrese na zadnjem sedištu. Stane i ugasi pa onda posle par sekundi upali i tako radi na semaforu. Čista glupost. Zar nisu mogli neku optiku da povežu koja bi registrovala semafor i crveno žuto svetlo? Krajnje glup proizvod da se ne lažemo ali FENSI! Ide ko raketa, dizel guta ko tenk.
 
Ma išao na neki ručak sa ženom nije me zanimalo pravo da ti kažem gledao sam da ubijem oko tamo vamo. Taman prikuntam a on trzne i protrese :)
Pogledam u desnu ruku a na njoj dlake modro ljubičaste. Pogledam malo bolje a on ima neke led diode ispod ručke na vratima. Osećao sam se totalno gej u tom terencu.
 
#3 Mercedes Benz G500
Mercedes Benz G wagon g500 off road automobil SUV

Mnogi ne znaju to, ali Mercedes Benz G-Wagon seriju je zapravo proizvela druga, austrijska, kompanija po narudžbini Mercedesa. G500 je postavio standard, i postao je jedan od najprepoznatljivijih automobila u terenskoj industriji ikada. Mnoge turističke organizacije, zaljubljenici u prirodu i avanturisti su koristili baš Mercedes G500 za svoje Jeep Safari ture.

G klasa je takođe i jedan od Mercedesovih automobila sa najdužom istorijom proizvodnje. Ovaj model se proizvodio više od 40 godina. Čak iako je prošlo dosta vremena od poslednjeg modela, zanimljivo je reći da je baš tokom 2016. godine najavljen povratak G serije na tržište. Procurele su i prve fotografije novog, redizajniranog Mercedes Benz G-wagon modela, što znači da će ljubitelji ovog 4x4 automobila i moći ponovo da uživaju u još boljim performansama legende!

(transportrafing.com)
Jeste, jbačka klasa, nema šta
 
Eee sad kada bi našo nekog puha sa dizelom a da nije skup de bi mi bio kraj, može i razvaljen ceo život ga maštam. Zamalo da uzmem jednog pre par godina nestvarno jeftin bio. Vrv ga danas nebi mogao ni da registrujem sa ubačenim dizel motorom.
 
A zašto prestaju, slaba prodaja ili šta je u pitanju?
Prodaja im je u stalnom padu, jedno vreme su cak razmisljali da se povuku iz Evrope. U Severnoj Americi su obustavili proizvodnju i prodaju samo 4 modela. Steta, jako dobri automobili, ali nisu popularni. Mali ASX je jako dobar SUV, samo sto ga kod nas prodaju sa rahiticnim motorima, a i cena im je sacuvaj boze.
 

Back
Top