Svet bez religija i verskih organizacija?

Zato je definisano recnikom. Proizvoljna tumacenja nisu predmet price, a to sto ti pricas je diskontinuitet i razdvajanje od realnosti. Da ne kazem, sizofrenija.



Odakle ti ideja da religija mora biti organizovana institucija? Ne citas pitanje dobro. Niko nije rekao da zamislis situaciju gde je covek razdvojen od vere, vec od organizovanih manipulacionih institucija gde svaka tvrdi da je bas ona u pravu i deli ljude.
Kad oduzmes tu kontrolu, dobijas veru u najcistijoj formi. Ta zelja da se robuje religiji nije tvoja zelja, vec tvojih robovlasnika.

a gde si ti video da sam ja pomenuo organizaciju? rekao sam u ljudskoj prirodi, a ljudi su ko stoka koja krene za nekim prethodnikom koji im je zanimljiv i tako nastane kriticna masa.... nebitno sta se propoveda. tako deluju sve satanisticke sekte u svetu, samo da je razlicito od hriscanstva i ako je garnirano sa podsvesnim zeljama gde su sex moc i novac u semi, ima da skupe milionce obozavetalja za noc. vreme kada je hriscanstvo nastalo nije bilo kao danas i to svaki maloumnik koji poredi na nacin nastanka hriscanstva sa nastankom neke sekte 20 veka, ima zesci ptroblem u glavi a i u poznavanju materije cijim pojmovima operise.

danas politicke organizacije zele da preuzmu primat crkve zato se i tako zovu: nezavisne, nevladine, slobodne... a samo im je i jedino novac vazan. sa prosirenim uticajem i omasovljenim clanstvom, direktno su odgovorne za sumrak ljudske duhovnosti.
 
Poslednja izmena:
Kada neko postavlja princip vere u odnosu na drugo lice, recimo, ja postavim princip, po kojem ti trebas da se ponasas, to se zove osnivanje religije. To znaci da neko automatski izlazi iz okvira licnog verovanja i pokusava da napravi organizovanu religiju.

Predmet teme je upravo to, da zamislis i opises svet bez tih pojava. Naravno da je tako nesto moguce izvesti, teorijski, prakticno mozda ne, ali ovo i nije poziv za unistavanje religije.. Crkva nikome kao organizacija nije potrebna da bi taj neko zadrzao svoju veru i verovanje, a osnova ljudi da se socijalizuju i okupljaju u grupama se ne bi izgubila, vec bi se zamenila necim korisnijim. Cak i to je nepotrebno, traziti zamenu, posto se ljudi okupljaju na milion jedan drugi nacin, vasarima, sajmovima, takmicenjima itd.

Znaci, sta bi se tu konkretno izgubilo a da je dobro, i da je nezamenjivo? Posto znamo sta bi se sve lose izgubilo, zanima me, a verovatno i ostale, sta je to dobro...

Nisam razumio prvi dio komentara.

Prvi deo znaci, da se krece od onoga kako su reci definisane. Ako je jedna rec definisana i svi je prihvatamo kao takvu, onda se zna sta znaci paganstvo, i zna se sta znaci hriscanstvo. Jer da zavisi od proizvoljnog tumacenja svakoga ponaosob, ne bismo mogli da komuniciramo. Jasno ko dan.
 
Poslednja izmena:
Kada neko postavlja princip vere u odnosu na drugo lice, recimo, ja postavim princip, po kojem ti trebas da se ponasas, to se zove osnivanje religije. To znaci da neko automatski izlazi iz okvira licnog verovanja i pokusava da napravi organizovanu religiju.

Predmet teme je upravo to, da zamislis i opises svet bez tih pojava. Naravno da je tako nesto moguce izvesti, teorijski, prakticno mozda ne, ali ovo i nije poziv za unistavanje religije.. Crkva nikome kao organizacija nije potrebna da bi taj neko zadrzao svoju veru i verovanje, a osnova ljudi da se socijalizuju i okupljaju u grupama se ne bi izgubila, vec bi se zamenila necim korisnijim. Cak i to je nepotrebno, traziti zamenu, posto se ljudi okupljaju na milion jedan drugi nacin, vasarima, sajmovima, takmicenjima itd.

Znaci, sta bi se tu konkretno izgubilo a da je dobro, i da je nezamenjivo? Posto znamo sta bi se sve lose izgubilo, zanima me, a verovatno i ostale, sta je to dobro...



Prvi deo znaci, da se krece od onoga kako su reci definisane. Ako je jedna rec definisana i svi je prihvatamo kao takvu, onda se zna sta znaci paganstvo, i zna se sta znaci hriscanstvo. Jer da zavisi od proizvoljnog tumacenja svakoga ponaosob, ne bismo mogli da komuniciramo. Jasno ko dan.

nisu nikome potrebni ni politicari kao organizacija pa postoje i prave vecu stetu nego hiljadu crkava. ja nikada ne pricam o crkvi, jer crkva je voleo ti ili mrzeo, jedan od nosecih stubova svake zajednice, znaci pored vojske i drzave. ljudi su se okupljali oko vatre, danas mozda oko tv-a, ili nekog kruzoka ili pak stadiona...ta socijalizacija moze biti na nivou totalno efemerne stvari a moze biti i globalna bas oko iste takve... milijardu ljudi gleda 22 majmuna koji pikaju loptu i navija za plave ili crvene... sta je poenta te socijalizacije? koja je ideja? poruka? religija nije ni nalik nesto tako plitkom i maloumnom kao sto je sport, gde se meri ko ima veceg ili ko je brzi. religija se danas namece na silu preko sekti i svaka crkva ima pravo da se brani od napada takvih bolesnika. osnuj ti svoju religiju a da ne pljunes na nesto opste poznato i sveto nekoj socijalizovanoj grupi... idi pa opsuj grobare na jugu pre derbija u crveno belom dresu pa da vidis kako radi ciganska inkvizicija. sta danas crkve trpe u svetu od bolesnika svakakvih fela, to je za neverovati. mozda su to i zasluzile uljuljkujuci se milenijumima u letargiji i gradeci iinfrastrukturu moci ali one nisu ni deo onoga sta im se pripisuje. jer, da zavrsim, od socijalne grupe sa bejzbol palicama nista ne mozes dobiti sveto osim urlanja a od religije je ovaj svet dobio umetnicko nasledje koje ce ostati zapamceno dok traje svet kakvog poznajemo.

ako ti ja pera i mika zelimo da zivimo u drustvu koje ce biti operisano od bilo kakve idolatrije, korsitoljublja, laznog ili pravog prorostva, nas drug djoka, onaj iz prikrajka koji nas cinicno gleda i misli u sebi samo se vi zanosite,... e taj djoka ce biti presudni cinilac neke nove religije, nekog novog opijata, ako ni zbog cega samo nama zinat. i to je poenta mog prvog posta da ljudi od svoje prirode pobeci ne mogu. a ako ne mogu onda bolje da imamo ako vec moramo doktrinu koja izaziva nesto humano u ljudima a ne nesto bolesno.
 
Poslednja izmena:
Prvi deo znaci, da se krece od onoga kako su reci definisane. Ako je jedna rec definisana i svi je prihvatamo kao takvu, onda se zna sta znaci paganstvo, i zna se sta znaci hriscanstvo. Jer da zavisi od proizvoljnog tumacenja svakoga ponaosob, ne bismo mogli da komuniciramo. Jasno ko dan.
Ja i nisam govorio o značenju riječi "paganstvo" nego o određenim pojmovima koji sami po sebi nisu ni paganski ni hrišćanski, kao što je molitva, koju si spomenuo. Imaš molitve razne, čak i u okviru jedne religije.
 
a ako ne mogu onda bolje da imamo ako vec moramo doktrinu koja izaziva nesto humano u ljudima a ne nesto bolesno.

E, pa ja te upravo to pitam, sta ti mislis da je dobar i nezamenjiv produkt religije, koji bi nestao zajedno sa religijom?
Naveo si himanost.
Vidis dete na ulici. Jadno i iscepano. Da li trcisu crkvu po savet, ili delujes samovoljno? Gde je tu zasluga crkve u odnosu recimo na kucno vaspitanje majke i oca, ili obrazovne institucije?
 
E, pa ja te upravo to pitam, sta ti mislis da je dobar i nezamenjiv produkt religije, koji bi nestao zajedno sa religijom?
Naveo si himanost.
Vidis dete na ulici. Jadno i iscepano. Da li trcisu crkvu po savet, ili delujes samovoljno? Gde je tu zasluga crkve u odnosu recimo na kucno vaspitanje majke i oca, ili obrazovne institucije?

sta ti radis kad vidis bosonogo cigance koje prljavim rukama drzi nesto sto lici na koru hleba a drugom krastavom te cima za nogavicu i kaze ajdudelis bato neki dinar...
 
Ne trcim u crkvu po savet, niti gledam u bibliju, niti mi treba kao bilo kakva osnova ili religijsko ucenje, da znam sta trebam da uradim.

pa ja te pitam sta radis u toj situaciji :lol:

da li ga pomilujes po glavi, poljubis, uhvatis za ruku pa dodjes u njegovu udzericu i nogama otvoris vrata jer su ti ruke pune poklona za familiju mu.... ili mu jednostavno zavrnes uvo i kazes akata pul. :lol:
 
Da, nasmejem se tudjoj muci, kao svaka stoka, koja to uradi i odjebem ga. Ali zamalo. To sta uradim je ocigledno van tvog pojma razumevanja, zato moras da trcis u crkvu po svoje misljenje.


ccc.. pa ti si dripcina kakvu ovaj forum dugo nije video :lol:

meni iz posta u post spocitavas i prozivas stalno za apstraktan koncept a kad te suocim sa najbenignijom zivotnom situacijom u koju si me prvi ti stavio, postajes najgori licemer koji izbeagava odgovor... zbog takvih kao sto si ti se i ljudi okrecu veri, da bi okrenuli glavu od ljudskog blata u u njoj nasli humanisticki smisao.
 
Prozivam, zato sto ti je odgovor upravo onakav kao sto je ocekivano. Trcis u crkvu po misljenje.
Ja tebi postavim pitanje da te dovedem do logickog zakljucka da noralna osoba ne trazi svoje misljenje ni od jedne institucije, a ti meni postavljas kontrapitanje. I onda jos imas muda da mi solis pamet i nazivas me dripcem. :roll:
Stvarno, retardiranost nekih clanova ovde, pocinje da zalazi u sfere metafizike i nepojmljivog.
Jos cu i poceti da 'verujem' u mogucnost metafizike. :hahaha:

Ne umeju ljudi ni jednostavne odgovore na temu da daju, a kamoli na nesto kompleksno, kao sto je pomoc jadniku na ulici...ccccc
 
Prozivam, zato sto ti je odgovor upravo onakav kao sto je ocekivano. Trcis u crkvu po misljenje.
Ja tebi postavim pitanje da te dovedem do logickog zakljucka da noralna osoba ne trazi svoje misljenje ni od jedne institucije, a ti meni postavljas kontrapitanje. I onda jos imas muda da mi solis pamet i nazivas me dripcem. :roll:
Stvarno, retardiranost nekih clanova ovde, pocinje da zalazi u sfere metafizike i nepojmljivog.
Jos cu i poceti da 'verujem' u mogucnost metafizike. :hahaha:

Ne umeju ljudi ni jednostavne odgovore na temu da daju, a kamoli na nesto kompleksno, kao sto je pomoc jadniku na ulici...ccccc

cuj trcim u crkvu po misljenje :lol: trcim u tri a ne u jednu :hahaha:

iz tebe progovara ne ateista, cak ne ni agnostik vec ofucani demagog u pokusaju... ko da si sns-ovski kadar i to onaj sto je prosao faks sa 6-icama :lol:

ti nisi dao odgovor na najednostavnije pitanje koje si postavio kao postulat, a kad se tako postavi tteba biti vaspitan pa kad ti sagovornik uzvrati istim pitanjem da se oslobodis svog licemerja i na pitanje odgovoris.... a nisi odgovorio zato sto znas kako bi toj maloj ciganskoj dripcini koja satro prosi a istovremeno te shanira zavalio zausku da se pusi... no si sav fini. kad se budes deklarativno izjasnio u cemu bi bio tvoj vid humanizma onda cu ti ja izelaborirati o apstraktnosti verovanja taman onoliko koliko ne mozes da razumes jer si operisan od iste i od istog posvecena tog stanju svesti.

znaci na posao i kazi.... sta ces da radis kad te mali prljavko izkezeno zaebava i moli za pomoc dok mu makro od oca ili majke sedi iza coska i sa onim sto isprosi kupuje cigare ili rakiju?
 
Poslednja izmena:
Zamislite svet gde nema religija i verskih organizacija.
Gde svako veruje u sta zeli bez da javno iznosi svoju veru!
Da niko ne dosadjuje drugome u sta treba da veruje ili da govori nekome da je na pogresnom putu!
Da svaki pojedinac vidi Boga u svakome i da mu tako sluzi...

IMAGINE!

IDEJA POSTOJI, IDEJA ZIVI!

Sta vi mislite o tome?

U Albaniji je ustavom bila zabranjena religija, napravljena je ateisticka drzava,samo sto su svi bezali iz tyakvog ateistickog raja...
1967. godine, nakon dve dekade progresivno jačeg progona religije, Hodža je proglasio naciju prvom i jedinom zvanično ateističkom zemljom u istoriji. Delom inspirisan kineskom Kulturnom revolucijom, konfiskovao je džamije, crkve, manastire i ostale religijske objekte (Albanci su uglavnom bili mulsimani i katolici). Neki od objekata su uništeni, a drugi pretvoreni u radionice, skladišta, štale, ili pak u kulturne ustanove, kao što su bioskopi. Bilo je zabranjeno davati deci religijska imena, a svako uhvaćen s Kuranom, Biblijom, ikonom ili sličnim religijskim objektom je mogao biti lišen slobode.
Kako je bilo u sssr....bez religije: ubistva,progoni,rusenje Crkve
 
Religija nije koren zla, koren zla je pohlepa, koja bilo kakav potencijal za necim dobrim porobljava u svoju korist,
bilo bi lepo da na svetu postoji "iskrena religija" koja izucava duhovni spekt coveka, i pomaze mu da razume sebe i druge na "visem nivou",
no takvo nesto ne posotji i dugo jos nece biti, jer ono malo pojedinaca koji su se iscupali iz kanzdi aktuelnog religijskog ropstva su tek "proklijala zrnca" na duhovnom nivou, ali koji bi ipak eventualno mogli izrasti u nesto poput "iskrene religije".

postoji
 
Zamislite svet gde nema religija i verskih organizacija.
Gde svako veruje u sta zeli bez da javno iznosi svoju veru!
Da niko ne dosadjuje drugome u sta treba da veruje ili da govori nekome da je na pogresnom putu!
Da svaki pojedinac vidi Boga u svakome i da mu tako sluzi...

IMAGINE!

IDEJA POSTOJI, IDEJA ZIVI!

Sta vi mislite o tome?

...and no religion, too
Како рече Ленон.

Искрено, више ми се свиђа твој потпис
Veruj onima koji tragaju za istinom, a sumnjaj u one koji su je "našli".

а ево и цитата за тебе, који би био одговор

Politics and Religion are obsolete. The time has come for Science and Spirituality.
Jawaharlal Nehru
 

Back
Top