Religija i alkohol

dulesrbenda

Legenda
Poruka
50.614
Шта мислите ви браћо о овом дубоком духовном промишљању господина Басаре:

"Ко није посматрао занети плес пијанаца, налик на плес суфија, по поноћним Мистеријама приградских кафића, ко није слушао њихове бесконачне исповести, ко није гледао њихова лица налик на лица шамана у трансу, када скрхани алкохолом заспу на некој клупи, тај је пропустио да макар мало завири у онострано...Поврх свега, алкохолизам је аскеза. Упоредите једног искусног пијанца, индијског јогија, хришћанског испосника и наћи ћете невероватне сличности. Испијеност, избораност, запуштеност. Али, тако је изгледао и Јован Крститељ."

С. Басара, Мистика алкохолизма
https://teologija.net/mistika-alkoholizma/amp/

Јесу ли алкоси прави мистици? :D
 
Ima tu zrnce istine. Kad čovek napije diktatora koji sve najbolje zna, bude
više svoj i slobodan. Ali to nije dobar način jer telo strada i kod neosvešćenog
čoveka se tada bude najgori delovi instinktivne prirode.
 
Јесу ли алкоси прави мистици? :D
Bolje ti je da odeš na liturgiju. Telu ne škodi, a efekat je isti.

Pričala sam već da sam jednom naišla na grupu ljudi. Veseli i na prvi
pogled deluju pijani. Pa onako prokomentarišem ''iz koje li su kafane
izašli'', a prijateljica odgovara ''Izašli su sa liturgije.'' Objasnila mi je
da se čovek posle liturgije oseća euforično, kao da je pijan.
 
Bolje ti je da odeš na liturgiju. Telu ne škodi, a efekat je isti.

Pričala sam već da sam jednom naišla na grupu ljudi. Veseli i na prvi
pogled deluju pijani. Pa onako prokomentarišem ''iz koje li su kafane
izašli'', a prijateljica odgovara ''Izašli su sa liturgije.'' Objasnila mi je
da se čovek posle liturgije oseća euforično, kao da je pijan.
Па има и у цркви винце и ракијица. Идем на Свете Литургије код нас па знам. :D

Шалим се мало, слажем се са тобом.
 
Шта мислите ви браћо о овом дубоком духовном промишљању господина Басаре:

"Ко није посматрао занети плес пијанаца, налик на плес суфија, по поноћним Мистеријама приградских кафића, ко није слушао њихове бесконачне исповести, ко није гледао њихова лица налик на лица шамана у трансу, када скрхани алкохолом заспу на некој клупи, тај је пропустио да макар мало завири у онострано...Поврх свега, алкохолизам је аскеза. Упоредите једног искусног пијанца, индијског јогија, хришћанског испосника и наћи ћете невероватне сличности. Испијеност, избораност, запуштеност. Али, тако је изгледао и Јован Крститељ."

С. Басара, Мистика алкохолизма
https://teologija.net/mistika-alkoholizma/amp/

Јесу ли алкоси прави мистици? :D
ma kaki mistici............sveci.
 
Шта мислите ви браћо о овом дубоком духовном промишљању господина Басаре:

"Ко није посматрао занети плес пијанаца, налик на плес суфија, по поноћним Мистеријама приградских кафића, ко није слушао њихове бесконачне исповести, ко није гледао њихова лица налик на лица шамана у трансу, када скрхани алкохолом заспу на некој клупи, тај је пропустио да макар мало завири у онострано...Поврх свега, алкохолизам је аскеза. Упоредите једног искусног пијанца, индијског јогија, хришћанског испосника и наћи ћете невероватне сличности. Испијеност, избораност, запуштеност. Али, тако је изгледао и Јован Крститељ."

С. Басара, Мистика алкохолизма
https://teologija.net/mistika-alkoholizma/amp/

Јесу ли алкоси прави мистици? :D
А глупог ли поређења. Св. Јован Крститељ је тако изгледао јер је цијели живот провео у пустињи молећи се Богу и проповиједаћу Царство Божије. Није изгледао тако јер се није знао суздржати у пићу.
 
А глупог ли поређења. Св. Јован Крститељ је тако изгледао јер је цијели живот провео у пустињи молећи се Богу и проповиједаћу Царство Божије. Није изгледао тако јер се није знао суздржати у пићу.
Ово је само једно размишљање православног Србина, господина Басаре.
Иначе, није он хтео да каже да је Свети Јован Крститељ , Боже ми опрости, пио неумерено, већ је хтео да каже да алкохоличари имају слично духовно искуство.
Виш да спомиње и суфије и остале мистике кад их пореди са алкохоличарима.
 
Ово је само једно размишљање православног Србина, господина Басаре.
Иначе, није он хтео да каже да је Свети Јован Крститељ , Боже ми опрости, пио неумерено, већ је хтео да каже да алкохоличари имају слично духовно искуство.
Виш да спомиње и суфије и остале мистике кад их пореди са алкохоличарима.
Basara je alkoholičar, a da li je Srbin i pravoslavac to je već upitno....
 
Basara je alkoholičar, a da li je Srbin i pravoslavac to je već upitno....
Каже да јесте. :)

Могуће да Басара покушава своју склоност ка претераном испијању пића да оправда и да му извесну дозу религиозности, али ово је занимљива теза,свакако.
 
Ово је само једно размишљање православног Србина, господина Басаре.
Иначе, није он хтео да каже да је Свети Јован Крститељ , Боже ми опрости, пио неумерено, већ је хтео да каже да алкохоличари имају слично духовно искуство.
Виш да спомиње и суфије и остале мистике кад их пореди са алкохоличарима.
Kakvo je duhovno iskustvo olešiti se od alkohola?
 
Hej devaru, zar ne vidiš, deve opijene su ti?
Pjan je emir, pjan je sultan, jaran, dušman opijeni!

Baštovane, grom zikiri, oblak-saki sema čini,
Pjan je slavuj, pjan ružičnjak, trn i ruža opijeni!

Nebesa se ludo vrte, okreće se atom svaki,
Pjana zemlja, pjana voda, vjetar, vatra, opijeni!

U tom halu sve sad igra, objašnjenja, ne pitaj ti,
Pjana duša, pamet pjana, srce, oko opijeni!

Sve od aška sada bruji, ah Voljeni, ah Voljeni!
Tar je pijan, pjani prsti, harfa, usne opijeni!

Povučeni sad asketa i sufija čedni,
Sred čaršije hrke deru, plešu opijeni!

Sva stvorenja, sad od vina, opijena sema čine,
Svemir cijeli pijan pleše, hej sinko probudi se!

~ Divani Šemsi Tabrizi ~

Ko mojim ustima kazuje reči ?
Čitav dan mislim na to, pa noću i kažem.
Odakle sam došao, i šta bi trebalo da radim?
Pojma nemam.
Moja duša je iz nekog drugog mesta, siguran sam u to,
i nameravam da tamo završim.
Ovo pijanstvo počelo je u nekoj drugoj krčmi.
Kad prođem okolo i vratim se na to mesto
biću potpuno trezan. A dotle,
kao ptica sam s drugog kontinenta,
u ovoj ogromni krletki.
Bliži se dan kad ću prhnuti,
ali ko mi je to sad u uhu, ko sluša moj glas?
Ko mojim ustima kazuje reči?
Ko mojim očima posmatra svet? Šta je duša?
Ne mogu da prestanem sa pitanjima.
Kada bih okusio srk odgovora
mogao bih uteći iz ovog zatvora za pijance.
Ne dođoh ovde svojom voljom, i ne mogu tako da odem.
Ko god da me je doveo ovamo, moraće da me odvede kući.
Ovo pesništvo. Nikada ne znam šta ću reći.
Ne smišljam. Kada me prođe,
postajem gotovo nečujan i retko išta kažem.

Rumi
 
Kakvo je duhovno iskustvo olešiti se od alkohola?
"А шта рећи за делиријум? Директан продор у онострано? Каква се само ту шанса траћи захваљујући безочној пропаганди трезвењака? Колико би само било чудотвораца, ходача по води, исцелитеља да се доброћудним конзументима божанске соме непрестано не набацује стравичан осећај кривице? Шта би нам они све могли испричати и чему нас све поучити да се „тврдокорни синови простора“ на све могуће начине не довијају како би их спречили да унесу бар мало нечег другог у овај досадни а опаки свет?

Како видимо из Платонових дијалога, та уранска филозофија стварана је на целоноћним и жестоким пијанкама, а не на говнарским катедрама. Хегел је, кажу, добро волео да потегне.


Али овде, наравно, говоримо о интровертним, белим алкохоличарима. Као што Бог има своје жреце а Ђаво своје, тако постоје и екстровертни црномагијски пијанци. То је она сорта задриглих, румених индивидуа које пију „с мером“ смишљајући при том неописиве опачине, од оних локалних па до глобалних. Како је горе, тако је доле, каже Тристмегист. Разликују се од мистичних по томе што су друштвено уважени и радо виђени гости.

Било како било, и ону светлу и ону тамну страну света воде алкохоличари. Такав је усуд овог последњег, гвозденог доба. Они остали су ту да праве вино и да пеку ракију."

:D
 
Iz ove dve pesme poznatijih sufista, rekla bih da oni pijanstvom
nazivaju opijenost pojavnim svetom ili zamajanost.
Опијеност је често симбол занесености или екстазе, што спада у неку врсту мистике. Мислим да је то Басарина поента, мада мислим да је он и буквалан, јер и он воли да потегне.
Свакако, опијеност се користи за сваку занесеност, за еуфорију, екстазу, итд. И за љубавну занесеност може да се користи тај термин јер како каже она песма ,,Ја никад у животу пијанац нисам био, ал опила ме твоја лепота ко вино да сам пио". ;)
 
1709147716031.png
 

Back
Top