Nemamo temu na pdf u , kako je izgledala AustroUgarska okupaciona civilna vlast u Srbiji.
U ovo ne bih ubacivao njihove ratne zločine već samo ono što je interesantno u odnosu na civilnu vlast .
..............................................................................................................................................................................
Našao sam nekoliko zanimljivosti , da u stvari se videlo da na jednim delom korektan i sa druge strane sudski način uvode red u državi.
 
@Лекизан
Ima li neki razlog zašto je Tito protjerao Njemce iz Vojvodine i tamo naselio Krajišnike i zašto je sazidao tvrđavu na Gazimestanu?

Britansko odeljnje Ministarstva spoljnih poslova 1943 da se predstavnici nemačke nacionalne manjine treba da budu iseljeni iz svih delova Evrope​

Zakona o državljanstvu, donetog 23. avgusta 1945. godine, svi folksdojčeri, ranije bez imovine, ostali su tada i bez jugoslovenskog državljanstva. Inače, kada je reč o nemačkoj nacionalnoj manjini u ratnim i poratnim godinama, kakva je sudbina ovoj manjini bila namenjena, svedoče dokumenta Istraživačkog odeljenja britanskog Ministarstva spoljnih poslova iz 1943. godine. Iz njih se vidi da je već tada bio formulisan stav da predstavnici nemačke nacionalne manje treba da budu iseljeni iz svih delova Evrope gde su bili naseljavani u ranijim periodima (Vojvodina, Slavonija, Slovenija, Mađarska, Čehoslovačka, Poljska SSSR…).
https://forum.krstarica.com/threads...a-budu-iseljeni-iz-svih-delova-evrope.922026/
Tito je voleo Srbe zato je sazidao i spomenik na Gazimestanu i na Mojkovcu junacima iz Prvog srpskog ustanska, i obelezio godisnjicu Dusanovog carstva, i sve cetnike 1944 amnestirao, bez ikakve provere....
 
Znaci da bi moj i njegov sin bili 7. koleno?

Btw, ovo prvo 1.1 itd nisam skontao...:dash: ovo je stvar koja mi nikako ne ide u glavu :dash:

Sta mi dodje neko ako su nam babe bile rodjene sestre, tj koje je to koleno ili stepen sta vec? :bye:

hvala jos jednom...ovo mi je zanimljivo ali tesko kontam
Stepen je lako - između tebe i tvoje majke 1 plus još jedan između nje i tvoje babe, dakle između tebe i tvoje babe je 2. Isto kao između tebe i tvoje sestre - ti - tvoja mama 1 + tvoja mama - tvoja sestra 1, dakle 2.

ima još i “pojas” i “koleno”, samo to treba pitati nekog ko to zna - starije žene pojaseve i kolena računaju munjevito za sve žive, mrtve i nerođene, a kako, misterija…
 
@Лекизан
Ima li neki razlog zašto je Tito protjerao Njemce iz Vojvodine i tamo naselio Krajišnike i zašto je sazidao tvrđavu na Gazimestanu?
Što de tiče Nemaca, na Jalti je rešeno da se SVI Nemci (nemačka manjina) proteraju iz (valjda Istočne) Evrope u Nemačku, da ne bi opet izbio rat (zbog npr Sudetske oblasti, banatskih Švaba, Rumunskih Nemaca) jer se imalo krajnje neprijatno iskustvo sa Hitlerovim “maltretiranim” Nemcima, a još su svi od reda sarađivali sa Hitlerom na porobljavanju država u kojima su živeli…

Nisam siguran da je Jožobroz zidao bilo kakvu tvrđavu na Gazimestanu.
 

Britansko odeljnje Ministarstva spoljnih poslova 1943 da se predstavnici nemačke nacionalne manjine treba da budu iseljeni iz svih delova Evrope​

Zakona o državljanstvu, donetog 23. avgusta 1945. godine, svi folksdojčeri, ranije bez imovine, ostali su tada i bez jugoslovenskog državljanstva. Inače, kada je reč o nemačkoj nacionalnoj manjini u ratnim i poratnim godinama, kakva je sudbina ovoj manjini bila namenjena, svedoče dokumenta Istraživačkog odeljenja britanskog Ministarstva spoljnih poslova iz 1943. godine. Iz njih se vidi da je već tada bio formulisan stav da predstavnici nemačke nacionalne manje treba da budu iseljeni iz svih delova Evrope gde su bili naseljavani u ranijim periodima (Vojvodina, Slavonija, Slovenija, Mađarska, Čehoslovačka, Poljska SSSR…).
https://forum.krstarica.com/threads...a-budu-iseljeni-iz-svih-delova-evrope.922026/
Tito je voleo Srbe zato je sazidao i spomenik na Gazimestanu i na Mojkovcu junacima iz Prvog srpskog ustanska, i obelezio godisnjicu Dusanovog carstva, i sve cetnike 1944 amnestirao, bez ikakve provere....
Само они насељени у време Хитлера причали смо о томе али ти опет у зид.
 
Dobar dan.

Moj predak je rodom iz Dalmacije i bio je učesnik 1. svetskog rata na strani Austrougarske monarhije. Bio je u 23. regimenti. Vodili su borbe na reci Soči sa Italijanima.

Mislim da sam mu pronašao grob u Italiji (posle 8 godina traganja) u gradu Palmanovi. Upisan je pogresno, ali mislim da je to on. Groblje je lepo uredjeno i svaki grob ima svoju urnu u kojoj se čuva pepeo pokojnika.

Tražio sam od ministarstva unutrašnjih poslova Italije da mi dozvoli uvid o podacima za to grobno mesto pa su me uputili na tu grobsku službu, a zatim na neku organizaciju i obližni muzej. Svuda sam se raspitao i niko nije umeo da mi kaže gde bi mogao da potvrdim njegov identitet.

Onda saznam da je on na to groblje donešen 1930-ih. On je poginuo 1916 i sahranjen u Gorici, a posle, kako se grad širio tako su i groblja iz Gorice premeštana. Tako je i on premešten. Ja sam iz Bečkog arhiva dobio pismo u kojem je pisalo mesto, ulica, grob i vreme pokopa moga čukundede. Italijani su ga premestili na drugo groblje sa ostalima i sada na ovom novom groblju ima pola Austrougarskih vojnika, a pola Italijanskih. S obzirom da se radi o groblju koje je u Italiji: oni imaju podatke za italijanske vojnike na tlm groblju a za austrougarske imaju samo imena.

Nadjem neku organizaciju CRNI KRST u Beču, rekoše mi da oni imaju papire. Rekoše mi da imaju, ali nemaju ništa vezano za mog čukundedu... I tako opet na novo, iz početka tražih. Ne znam čak ni u kojoj bolnici je bio pre nego je umro ni od čega - rekli su mi da je pisalo od rane u stomaku. Znam da me sve interesuje.... Ali cudno je to.

Da li neko ima slican problem? Da li neko posecuje vojni arhiv u Becu? Da li je neko bio u Palmanovi na vojnom groblju iz 1 rata?
 
310052430_23852030489760183_4572815901156581661_n.jpg
 

A Closer Look Inside Christ's Unsealed Tomb | National Geographic.​

Scientists expose Jesus Christ's resting place for the first time in the modern era, and make an unexpected discovery.

For the first time in centuries, scientists have exposed the original surface of what is traditionally considered the tomb of Jesus Christ. As the slab of marble was removed, revealing the Holy Bed, conservationists were surprised to discover something their instruments hadn’t detected: a layer of debris beneath the marble cover. They will analyze the debris to learn more about the ancient resting place. Located in the Church of the Holy Sepulchre in the Old City of Jerusalem, the tomb has been covered by marble cladding since at least A.D. 1555, and most likely centuries earlier. The modest tomb has never before been photographed, and no drawings exist. This is the first time anyone alive today has seen the Holy Bed. This burial shelf is now enclosed by a small structure known as the Edicule (from the Latin aedicule, or "little house"), which was last reconstructed in 1808-1810 after being destroyed in a fire. The Edicule and the interior tomb are currently undergoing restoration by a team of scientists from the National Technical University of Athens under the direction of Chief Scientific Supervisor Professor Antonia Moropoulou. The National Geographic Society, with the blessing of the Greek Orthodox Patriarch of Jerusalem and other religious communities, formed a strategic alliance with the National Technical University of Athens for cultural heritage preservation. For an exclusive look at the restoration project, watch Explorer on National Geographic Channel, coming in November.
https://www.youtube.com/watch?v=0JolKLR6Lgo
First Look Inside Christ's Burial Place in Centuries | National Geographic
 
Pouzdani izvori ne postoje. Tako se razmišljalo u 19. i prvih pola veka prošlog stoleća. Postoje samo istoričari koji svojim tumačenjima oživljavaju fakte napabirčene iz izvora – a to rade, u zavisnosti od spreme, dobro ili loše. Metodologija je presudna. U Srbiji, doduše, još se tako razmišlja, dominantno. Stotinu istoričara, teoretski, napisaće stotinu različitih tumačenja jednog događaja – i svi će verovati da su u pravu

Treba reći da antičku DNK niko sa prostora bivše Jugoslavije nije radio. Time sam, mislim, sasvim dovoljno rekao. Nije mi poznato kako neko može da govori o nekakvoj genetičko-etničkoj strukturi ranosrednjovekovne populacije, na primer, u Beogradu – kada ne postoje istraživanja. To što neko analizira DNK recentne populacije, pa to primenjuje na hipotetičku populaciju iz 600 godine, potpuno je irelevantno za ozbiljna istraživanja. Nedostaje veliki broj, bojim se sitnih komadića, ove slagalice. Nedostaje, pre svega, metodološki okvir koji će odrediti prostor istraživanja, broj uzoraka neophodan za ujednačen pristup na čitavoj teritoriji Srbije, identifikovati halpogrupe koje su primarni cilj istraživanja, proći sistematski kroz izvore koji govore o stanovništvu Mezije, Dakije, Dardanije, prikupiti sistematski genetski (osteološki) materijal od gvozdenog doba pa do 12. veka, uposliti nove ljude iz raznih oblasti – istoričare, istoričare umetnosti, arheologe, antropologe, filologe, genetičare, molekularne biologe – da ne ređam dalje. A sve to, naravno, mora da bude finansirano, i to dobro finansirano. Onako kako se prethodni ministar kleo da će biti – i doveo celokupnu naučnu javnost u zabludu. Poslednje dve godine su poptuno izgubljene za nauku u Srbiji, zahvaljujući potpunom diletantizmu onih koji su ispred države bili zaduženi da se o toj nauci, staraju.
 
Zašto se zetski dijalekt priča u Sandžaku?

Јер већина људи који живе у Рашкој/Санџаку су потомци досељеника из Куча, Братоножића, Пипера и Васојевића? Подручје данашњег данашњег 'Санџака' (Новопазарски санџак) било је ретко насељено подручје после велике сеобе Срба. Турци су потом ово становништво заменили граничарима (православни Срби из племена Брда и католички Албанци Малесори) као и земљорадници/пастири/трговци/трговци из муслиманског становништва Брда. Санџак и брдски катуни су климатски и земљораднички веома слични тако да се ови муслимански и хришћански досељеници лако уклапају у ново окружење. током времена већина српских православних и католичких албанских граничара прешла би на ислам, док би албански муслимани који су се населили из Битоља били апсорбовани у бошњачки идентитет.

Ови досељеници из племена Брда донели су са собом Зетски дијалект :)

 

@Brđanin Уживаћете у овим интервјуима. Они су фасцинантни. Урадио их је српско-амерички студент са Харварда 1930-их. Они су у Харвардском архиву.

Послушајте како Муслимани (Босанци/Бошњаци) говоре српски. говоре са веома јаким малесорским (албански горштаци Црне Горе) нагласком српског. Свако ко је из Подгорице назове тај 'акценат'. Ово даље подржава аргумент да су муслимански Бошњаци/Санџаклије албанског порекла.

 
Poslednja izmena:

Овај мушки акценат као да показује његово српско (словенско) наслеђе. Говори језиком као Брђанин. Каже да је пореклом из Колашина, тако да су мале шансе да је албанског порекла. Колашин и Никшић су дуго били 99% муслиманска већина
 
Poslednja izmena:

Овај мушки акценат као да показује његово српско (словенско) наслеђе. Говори језиком као Брђанин. Каже да је пореклом из Колашина, тако да су мале шансе да је албанског порекла. Колашин и Никшић су дуго били 99% муслиманска већина
У Колашину и Никшићу није било Албанаца. Све Срби муслимани. Племе Колашиновић је скоро сви потурчено, има запис о томе да је потурчено масовно јер није било манастира у близини.
 
Krapinski pračovjek, znanstveno poznat kao Homo sapiens neanderthalensis, otkriven je davne 1899. godine kada su počela geološka i paleontološka istraživanja na Hušnjakovom brdu u Krapini. Iskapanja su trajala šest godina (1899.-1905.) pod nadzorom professora Dragutina Gorjanovića-Krambergera, poznatog hrvatskog geologa, paleontologa i paleoantropologa. Njegova djela dala su značajan doprinos europskoj i svjetskoj znanosti o fosilnom čovjeku.

U pješčenjačkim naslagama špilje visine 8 metra nađeno je oko devet stotina ljudskih fosilnih kostiju, što predstavlja najbrojniju i najbogatiju zbirku neandertalskog čovjeka prikupljenu na jednom lokalitetu. One pripadaju fosilnim ostacima više desetaka individua različitog spola i životne dobi od 2 do 27 godina.

Nađeni su brojni fosilni ostaci špiljskog medvjeda, sivog vuka, losa, golemog jelena, toplodobnog nosoroga, pragoveda i mnogih drugih životinja. Više od tisuću pronađenih komada kamenog oruđa iz razdoblja paleolitika, odnosno starijeg kamenog doba, svjedoči o materijalnoj kulturi krapinskog pračovjeka. Starost ovog bogatog paleontološkog lokaliteta odgovara vremenu od prije 125 000 godina.

O tumačenju krapinskog nalazišta postoje različite teorije, koje su danas predmet brojnih rasprava. Nakon višestoljetnog postojanja ono je osobito atraktivno upravo zbog svoje paleontološke važnosti i velikog broja fosilnih uzoraka. Zaštićeno je kao prvi paleontološki spomenik prirode RH (1961.), te uvršteno u jedno od najbogatijih paleolitskih staništa neandertalskog čovjeka u Hrvatskoj i Europi.
https://mkn.mhz.hr/hr/o-muzeju/nalaziste/
nalaziste1.jpg
 

Back
Top