Sun Tzu "Umeće ratovanja"

Baby Yoda

Contributor
Poruka
21.755
Smatram ovu knjigu "Umeće ratovanja" kao jednu vrstu filozofije , pre nego suvoparnu knjigu sa strateškim idejama borbe. Da li je neko od vas čitao ili gledao dokumentarac urađen na ovu temu? Kako vam se čini celokupna filozofija vođenja rata koju je on opisao?
 
Neki od Sun Tzu-ovih citata:

Prilika da osiguramo sebe od poraza leži na našim rukama, ali priliku da se pobijedi neprijatelj ti može dati jedino neprijatelj.
Vrhunska vještina se sastoji u slamanju neprijateljskog otpora bez borbe.
Nepobjedivost leži u odbrani. Mogućnost pobjede leži u napadu.
Ukoliko se nalaziš daleko od neprijatelja natjeraj ga da misli kako si blizu.
General je vješt u napadima kada njegov neprijatelj ne zna šta da brani, a general je vješt u odbrani kada njegov neprijatelj ne zna šta da napadne.
 
Politika je produženje ekonomije,a rat produženje politike...
Frensis Bejkon je izgovorio čuveno:"Ne treba prestati pregovarati,
jer je prestanak pregovora početak rata..."
U istočnjačkim ratnim doktrinama,kao i toj Sun Cua,veoma je prisutan
pojam časti.
U zapadnjačkim ratnim doktrinama se taj pojam časti gubi u Velikom ratu,
pre svega prvom primenom bojnih otrova!
Ženevska konvencija o vođenju rata je bedni ostatak viteške časti ratovanja.
2. WW je stavio konačni pečat na čast ratovanja i poslao ga u istoriju-
holokaust i nuklearno istrebljenje stanovnika dva japanska grada je pokazao
da ljudski život u ratu gubi svu svoju vrednost i da čovek nema nikakve šanse!
Današnjica je u znaku ljudske nemoći pred vojnom silom!Nečasno!
U tome filozofija nema šta da kaže.
 
tu kuharicu sam dva puta pročitao, ali nema rečenice, koju sam zapamtio. možda ju još imam negdje na polici, ako ju već nisam bacio.
jedino čega se sjećam iz pametnijih izvora je, da je svaka bitka dobivena, koja se nije vodila.

japanski generali su preispitali ji đing, prije nego su rasturili američku flotu na havaju.
budo.gif
pa su zaradili hirošimu i nagasaki.

tak, ak je nešto umijeće, onda je to ne-ratovanje. a malo zafrkavati se možemo mimo toga uvijek.
 
Poslednja izmena:
Svakako da rat nikome korist doneti ne može. Ali u trenucima kada je on neizbežan, kada ne postoji mogućnost za pregovore ukoliko zemlja koja vrši invaziju jeste pod nekom diktaturom, onda je vrlo korisno proučiti šta je Sun Tzu govorio. Definitivno neki od zapisa nije moguće primeniti danas jer se promenio način ratovanja ali osnove strtegijskog planiranja su itekako primenjive danas. Sun Tzu-ovu umeće ratovanja je obavezno štivo za čitanje na vojnim akademijama. Primene njegove filozofije ratovanja mogu se naći eto i u WW2. Razne diverzije koje su koristtile savezničke trupe tipa naduvavanje tenkova koji samo liče na tenkove i vojska koja je oostavljala tragove kretanaj tenkova kojih uopšte i nije bilo. Potom pojam špijuniranja , šta reći osim da su britanci bili velemajstori u tom planu jer su uzimali nemačke špijune kao svoje pošto ih podkupe. Itd, itd.
 
Smatram ovu knjigu "Umeće ratovanja" kao jednu vrstu filozofije , pre nego suvoparnu knjigu sa strateškim idejama borbe. Da li je neko od vas čitao ili gledao dokumentarac urađen na ovu temu? Kako vam se čini celokupna filozofija vođenja rata koju je on opisao?
Veoma korisna knjiga koja se koristi od ratovanja do biznisa (naravno uz sitne modifikacije).
Ono sto je meni interesantno jeste to sto iskazuje neke fundamentalne stvari od kojih se covek sastoji,a taj covek se nije psihicki mnogo menjao od vremena kada je knjiga napisana:D
 
Veoma korisna knjiga koja se koristi od ratovanja do biznisa (naravno uz sitne modifikacije).
Ono sto je meni interesantno jeste to sto iskazuje neke fundamentalne stvari od kojih se covek sastoji,a taj covek se nije psihicki mnogo menjao od vremena kada je knjiga napisana:D
Prelepo si to rekao. Čim se iste metode psihološke igre mogu primetniti znači da se čovek nije zaista promenio. Dobro zapažanje!
 
Svakako da rat nikome korist doneti ne može. .
Rat moze doneti veliku korist mnogima...Ovaj svet je i izgradjen na ratovima...Posebno donosi korist kada civilizacija dodje u skripac i vise se ne vidi smisao,moral padne,ekonomija pukne,svet zastrani...Rat kao rusitelj nas prizove pameti-bar one koji prezive isti i ponovna izgradnja celokupnog drustva i njegove organizacije posle rata dovodi do osvezenja sveukupnog...
 
Prelepo si to rekao. Čim se iste metode psihološke igre mogu primetniti znači da se čovek nije zaista promenio. Dobro zapažanje!
O ne...Tehnologija ga itekako promenila...Ratovanje đojsticima ,informacijama,visokim tehnologijama itd.
čini ljude i polubogovima i bićima na ivici propasti.Pošto smo mi među nama-to teško primećujemo-važi
princip kuvanja žabe...Tu je moguća samo filozofija etike odvraćanja ili apsurda...
Filozofija ratovanja ne postoji,nego vojna nauka u sklopu koje je ratna nauka disciplina...Naziv "filozofija
ratovanja" koristi se da se podigne ratna veština na svetilišni tron...:mrgreen:
Primer trečeg rajha,japanskog ,već pomenutog ji đinga,krstaških zakletvi,islamskog
ritualnog pristupanju đihadu su neandertalske redukcije psihe i nema ničeg umnog u njima...
A mesto ovoj temi je ovde samo zbog jasnog razumevanja-po srodnosti je politika tj.
njen produžetak drugim sredstvima kako sam to već napisao...:roll:
 
Ukoliko se nalaziš daleko od neprijatelja natjeraj ga da misli kako si blizu.

.. zanimljivo .. ovo mi je nedavno dosta pomoglo ..
.. s tim što nisam ja bila general .. nego se tako čudno sklopilo ..
.. odjednom je moj neprijatelj bio kao .. napadnut s više strana .. i mislio je da ja napadam ..
.. najpre sam mislila da to nije dobro .. jer je laž .. pošto nisam napadala tu gde je neprijatelj mislio da napadam .. nego sam pizdila ranjena u svom ćošku ..
.. ali sam onda shvatila .. koliko je ..neprijatelj .. skoncentrisan .. na te koji nisu ja .. misleći da sam ja .. a od mene sasvim odvratio pažnju ..
.. i odjednom je meni počelo bivati bolje .. oporavila se ..
.. i tad sam shvatila .. bolje mi je jer mu je pažnja raštrkana .. tom neprijatelju .. pokušava me udariti tamo gde me nema ..

(.. neprijatelj može biti svašta ..)
 
Rat moze doneti veliku korist mnogima...Ovaj svet je i izgradjen na ratovima...Posebno donosi korist kada civilizacija dodje u skripac i vise se ne vidi smisao,moral padne,ekonomija pukne,svet zastrani...Rat kao rusitelj nas prizove pameti-bar one koji prezive isti i ponovna izgradnja celokupnog drustva i njegove organizacije posle rata dovodi do osvezenja sveukupnog...
nakon druge serije točkica trebao si se zaustaviti.
što slijedi je nonsens. kaj se to negdje čita ili doživljava?
:think:ovak ne znam koji dio je slučajan.
 
@bangg: Znači rat je za tebe ne alternativa, nego čak i dobra pojava za čovečanstvo? Znači opravdavaš regrutovanje i u ubijanje drugih ljudi da bi navodno celom čovečanstvu bilo bolje? Rat je samo profitabilan za one koji stoje iza njega pod uslovom da izađu kao pobednici na kraju. Kao i raznim industrijama oružja, gvožđa... Oni koji ništa ne dobijaju iz svega toga, a najviše ginu jeste narod. Tako da ne vidim nikakvu korist od rata.
@Dragoljub69: Čovek se psihološki nije mnogo promenio, sam profil čoveka je gotovo isti. Čim važi filozofija Lao Tzu-a (Napomena nije Sun Tzu) i dan danas, onda se ljudi nisu promenili.
@Krinka5: Da je zastarelo ne bi ga koristili danas u politici i ekonomiji, da ne pominjem u ratovanju.
@sanja: Interesantna stvar. Podsetila si me na Sun Tzu-ove reči kako protivnika treba držati konstantno budnim , iscrpeti ga. Naterati ga da se oseća ugroženim tako da ne može predvideti kada ćeš zaista napasti.
 
Ceo savremeni svet se zasniva na ratu.
Pogledajte samo vas kako razmisljate, svuda je rat u osnovi.
Pogledajte kako osecate sigurnost, samo ako imate rezervu od par polja (tragac-begunac).
Smanjenjem razlike ili nuliranje vas automatski ukljucuje u mentalitet rata.

A politicka ekonomija koju dragoljub promovise kao jedinu mogucu, je takodje odraz moderne birokratije uma.
Birokratija-sigurnost-nacionalno-stabilnost-Jugend (Hitlerova mladez).

Kako vreme odmice, Hitler ce biti sve veci uzor, sreca te je osudjen za zlocine u logorima, inace bi moralnost II svetskog rata bila pretumbana.

- - - - - - - - - -

Inace ljudi se menjaju, ne menja se samo najnizi sloj.
 
Smatram ovu knjigu "Umeće ratovanja" kao jednu vrstu filozofije , pre nego suvoparnu knjigu sa strateškim idejama borbe. Da li je neko od vas čitao ili gledao dokumentarac urađen na ovu temu? Kako vam se čini celokupna filozofija vođenja rata koju je on opisao?

Mudra strtegija...
U slucaju oruzanog sukoba,kome je potrebna?
Nuklearnoj sili sigurno ne.
Mozda pre golorukom neprijatelju.
 
I nuklearnoj sili se može prkositi cyber napadima i preuzimanjem kontrole.

Pa moze,ali onda nuklearna sila ima pravo da reaguje u nekom momentu.
Da li istom merom ili malo konkretnije,pitanje je.
Zavisi od procene ugrozenosti sistema te sile.
Mozda je neka vrsta preventivnog delovanja tj.odvracanja tog neprijatelja dovoljna.Msm,mozda krajnost nije potrebna.Ako bi i doslo do takve situacije,onda cemu ta strategija?
 
ne znam što mi se brišu postovi kad je ovo toliko retardirano očigledno da je blasfemija vabiti ove mlake umotvorine mudrošću a kamoli nekom filozofijom.



Neki od Sun Tzu-ovih citata:

Prilika da osiguramo sebe od poraza leži na našim rukama, ali priliku da se pobijedi neprijatelj ti može dati jedino neprijatelj.
Vrhunska vještina se sastoji u slamanju neprijateljskog otpora bez borbe.
Nepobjedivost leži u odbrani. Mogućnost pobjede leži u napadu.
Ukoliko se nalaziš daleko od neprijatelja natjeraj ga da misli kako si blizu.
General je vješt u napadima kada njegov neprijatelj ne zna šta da brani, a general je vješt u odbrani kada njegov neprijatelj ne zna šta da napadne.

- - - - - - - - - -

misim šta, šta je sledeće? ako obučeš jaknu pre no izađeš na minus neće ti se smrznuti ******? i aj sad oko toga da pravimo filozofiju
 

Back
Top