Суботари-adventisti

MaranAta:
Не дирајте у суботарског бога - суботу. У све друго можете, али у тог њиховог бога никако. Нема везе што је субота постала њихов бог на основу фантазије њиховог гуруа - Вајтове, и нема везе што је у (Кол. 2,16-17) речено да је субота била само СЕН ОНОГА ШТО ШЋАШЕ ДА ДОЂЕ, А ТЕЛО ЈЕ ХРИСТОВО... Нема везе... не дирајте у тог њиховог богића. :wink:

Te stihove ces morati jos da proucavas da bi ih shvatio na pravi nacin. Ne radi se o suboti nego subotama. A to se moze odnositi samo na godisnje subote kojih je bilo nekoliko sto mozes saznati u Straom zavetu. Da je rec o sedmicnoj suboti bila bi jednina, a ne mnozina kako je napisano. Ovde se radi o praznicnim danima od odmora, subotama.
 
Opet ti kazem, ti si ovo zapoceo, a ne subotari. Sad guraj da vidis koliko si u pravu. To sto ti mislis da je subota bog to je tvoj problem. To Adventisti nikad nisu tvrdili. Subota je dan od odmora i to stoji u Starom zavetu, a potvrdjeno u novom od Hrista (Matej 5, 17-19) A iz onih stihova koje sam citirao u predhodnom pisanju, nesto se vidi, ali ti to ismevas. Mozda ti mislis da je Hristos gresio cineci ovo? Zar te nije strah da ismevas ono sto je Hristos cinio. Razmisli malo, nemoj samo da te mrznja i emocije nose. Malo zastani, pa razmisli. Mozda je Hristos u pravu.
 
:?: JA VAS SVE PREKLINjEM DA SE ZA MOMENAT OGRADITE OD TIH VASIH ZADEVICA I RASPRAVA, KOJE KOLIKO JA VIDIM NICEMU NE VODE, I DA UCINITE NESTO KORISNO TAKO STO CETE MI OBJASNITI ADVENTIZAM. PA IMAJTE MILOSTI I BUDITE HRISCANI, TE POMOZITE BLIZNJEM U NEVOLjI.
JA NE TRAZIM MNOGO , SAMO DA MI NEKO IZNESE SUSTINU: tj U STA ZAPRAVO VERUJU SUBOTARI, STA SMEJU STA NE, KAKAV IM JE STAV OKO VEGETARIJANSTVA......... :?: :?: :?: ZNAM I DA IMA NEKA PRAVILA OKO PETKA, DA KAO NE SMEJU DA IZLAZE .... MOZE TE LI DA MI RAZJASNITE TU RELACIJU PETAK- SUBOTA ?
JA NISAM POZNAVALAC BIBLIJE I MOLIM DA MI SE ISTA NE CITIRA , NITI SU MI POTREBNE ADRESE RAZNIH SAJTOVA JER TAMO JE SVE FINO I SLATKO UPAKOVANO A SUSTINA SE NE POMINJE. MENI JE HITNO POTREBNO OBJASNjENjE ALI OBICNIM RECIMA, OTPRILIKE DA MI NEKO DA SVOJU ISPOVEST. KAKO I ZASTO JE POSTAO SUBOTAR, I KAKAV ON SADA ZIVOT VODI ?
MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE , JER AKO MI SE STVARI USKORO NE RAZBISTRE JA CU POLUDETI

UNAPRED ZAHVALNA
 
zbunjena:
:?: JA VAS SVE PREKLINjEM DA SE ZA MOMENAT OGRADITE OD TIH VASIH ZADEVICA I RASPRAVA, KOJE KOLIKO JA VIDIM NICEMU NE VODE, I DA UCINITE NESTO KORISNO TAKO STO CETE MI OBJASNITI ADVENTIZAM. PA IMAJTE MILOSTI I BUDITE HRISCANI, TE POMOZITE BLIZNJEM U NEVOLjI.
JA NE TRAZIM MNOGO , SAMO DA MI NEKO IZNESE SUSTINU: tj U STA ZAPRAVO VERUJU SUBOTARI, STA SMEJU STA NE, KAKAV IM JE STAV OKO VEGETARIJANSTVA......... :?: :?: :?: ZNAM I DA IMA NEKA PRAVILA OKO PETKA, DA KAO NE SMEJU DA IZLAZE .... MOZE TE LI DA MI RAZJASNITE TU RELACIJU PETAK- SUBOTA ?
JA NISAM POZNAVALAC BIBLIJE I MOLIM DA MI SE ISTA NE CITIRA , NITI SU MI POTREBNE ADRESE RAZNIH SAJTOVA JER TAMO JE SVE FINO I SLATKO UPAKOVANO A SUSTINA SE NE POMINJE. MENI JE HITNO POTREBNO OBJASNjENjE ALI OBICNIM RECIMA, OTPRILIKE DA MI NEKO DA SVOJU ISPOVEST. KAKO I ZASTO JE POSTAO SUBOTAR, I KAKAV ON SADA ZIVOT VODI ?
MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE , JER AKO MI SE STVARI USKORO NE RAZBISTRE JA CU POLUDETI

UNAPRED ZAHVALNA

Hoces sustinu jel te?
I neces da ti citiraju Bibliju?


Sustina ti govori ovako:(mada ja mislim da si ti razgovarala sa jednim i da si ostala bez argumenata da se odbranis od njegova(njihova ucenja), posalji ti njega ovamo ili uradi sledece):
Ako si vernica i verujes u Boga pomoli mu se tj. obrati mu se za pomoc i reci:(mozes naravno i svojim recima, ali je bitno da je sa srca) :"Boze koji si na nebesima pomozi mi, uputi me i nauci me, ako ovo sto oni(subotari) propovedaju i rade je ono cime si Ti zadovoljan, ucini da budem jedna od njih, a ako ne udalji me od njih Milostivi i ucini da razlika izmedju nas bude razlika koliko izmedju istoka i zapada.Amin!"
Pozdrav i neka te dobri Bog cuva!
 
Nikodim Ljutic:
Te stihove ces morati jos da proucavas da bi ih shvatio na pravi nacin. Ne radi se o suboti nego subotama. A to se moze odnositi samo na godisnje subote kojih je bilo nekoliko sto mozes saznati u Straom zavetu. Da je rec o sedmicnoj suboti bila bi jednina, a ne mnozina kako je napisano. Ovde se radi o praznicnim danima od odmora, subotama.

Опа... хајде да видимо да ли ти је логика исправна:

1. Тамо се каже: "ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote". Ако се мисли на годишње велике суботе, које су празници, зашто су наведене посебно, иако су празници већ споменути ?

2. Није ли очигледна градација:
а) Празници - годишњи ниво.
б) Младине - месечни ниво.
ц) Суботе - недељни ниво.

Ха ?!? 8)

ПИТАЊЕ: Да си ти на месту Христа и Апостола, и да имаш нешто да кажеш људима оног доба... где би ти то радио ?

1. Јурио их појединачно по њивама
2. Дошао на место где се ионако окупљају да чују проповеди

Шта би ти урадио ? :wink:
 
freewill:
zbunjena:
:?: JA VAS SVE PREKLINjEM DA SE ZA MOMENAT OGRADITE OD TIH VASIH ZADEVICA I RASPRAVA, KOJE KOLIKO JA VIDIM NICEMU NE VODE, I DA UCINITE NESTO KORISNO TAKO STO CETE MI OBJASNITI ADVENTIZAM. PA IMAJTE MILOSTI I BUDITE HRISCANI, TE POMOZITE BLIZNJEM U NEVOLjI.
JA NE TRAZIM MNOGO , SAMO DA MI NEKO IZNESE SUSTINU: tj U STA ZAPRAVO VERUJU SUBOTARI, STA SMEJU STA NE, KAKAV IM JE STAV OKO VEGETARIJANSTVA......... :?: :?: :?: ZNAM I DA IMA NEKA PRAVILA OKO PETKA, DA KAO NE SMEJU DA IZLAZE .... MOZE TE LI DA MI RAZJASNITE TU RELACIJU PETAK- SUBOTA ?
JA NISAM POZNAVALAC BIBLIJE I MOLIM DA MI SE ISTA NE CITIRA , NITI SU MI POTREBNE ADRESE RAZNIH SAJTOVA JER TAMO JE SVE FINO I SLATKO UPAKOVANO A SUSTINA SE NE POMINJE. MENI JE HITNO POTREBNO OBJASNjENjE ALI OBICNIM RECIMA, OTPRILIKE DA MI NEKO DA SVOJU ISPOVEST. KAKO I ZASTO JE POSTAO SUBOTAR, I KAKAV ON SADA ZIVOT VODI ?
MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE , JER AKO MI SE STVARI USKORO NE RAZBISTRE JA CU POLUDETI

UNAPRED ZAHVALNA

Hoces sustinu jel te?
I neces da ti citiraju Bibliju?


Sustina ti govori ovako:(mada ja mislim da si ti razgovarala sa jednim i da si ostala bez argumenata da se odbranis od njegova(njihova ucenja), posalji ti njega ovamo ili uradi sledece):
Ako si vernica i verujes u Boga pomoli mu se tj. obrati mu se za pomoc i reci:(mozes naravno i svojim recima, ali je bitno da je sa srca) :"Boze koji si na nebesima pomozi mi, uputi me i nauci me, ako ovo sto oni(subotari) propovedaju i rade je ono cime si Ti zadovoljan, ucini da budem jedna od njih, a ako ne udalji me od njih Milostivi i ucini da razlika izmedju nas bude razlika koliko izmedju istoka i zapada.Amin!"
Pozdrav i neka te dobri Bog cuva!

Mnogo tražiš na malo prostora. Ali, pokušaću da ti u kratkim crtama objasnim. Držaću se samo

tvojih pitanja, jer bi objašnjavanje cele doktrine zahtevalo mnogo više vremena i prostora.

Adventisti sedmog dana veruju u Boga. Veruju da je Bog stvorio sve vidljivo i nevidljivo. Veruju

da je greh kroz sotonu došao na ovaj svet i prevarivši Evu i Adama uveo greh u čovečanstvo.

Veruju da je Bog dao svoga sina jedinorodnog da se kroz Njega spasu svi koji ga veruju, Isusa

Hrista. Isus je umro na krstu Golgote, plativši svojom smrću sve grehe ovog sveta. Kroz tu smrt

svi su ljudi dobili šansu i mogućnost da budu spaseni. Potrebno prihvatiti činjenicu da je

Hristos umro za svakog pojedinačno i da je On lični spasitelj svakog od nas. To je jedino moguće

prihvatiti verom.

Vidim da te zanimaju neke praktične stvari kao što je vegetarijanizam. To je stvar izbora svakog

pojedinca i stvar slobodne volje. Nema nikakve obaveznosti ili bilo čega sličnog što se tiče ovog

pitanja. Postoji nešto drugo, a to je podela hrane na čistu i nečistu, pa u tom kontekstu postoje

biblijska pravila koja su zapisana u 3. Mojsijevoj 11. poglavlju. Kako Adventisti veruju da se

ništa po pitanju hrane nije promenilo na bolje, čak suprotno, uzdržavaju se od jedenja nečiste

hrane, što se odnosi isključivo na vrste mesa. Kako je, prema Svetom pismu, ljudsko telo hram Svetoga

Duha, Adventisti se uzdržavaju i od bilo čega što bi čistotu tog hrama narušavalo. To je svakako

alkohol, duvan, droga, kafa, crni čajevi... i slične stvari.

Nema nikakvih pravila oko petka, nego u petak po zalasku sunca započinje novi dan, subota. To je

biblijski princip računanja vremena, pa se Adventisti i toga pridržavaju. Merenje vremena od

ponoći, odnosno početak dana, je uvedeno daleko kasnije i nema ni jedan logički smisao.

Inače na onom sajtu koji sam ti ponudio ništa nije lepše upakovano nego što je realnost. Ono što

tamo piše je, na neki način, u najmanje moguće reči stavljeno ono što Adventisti veruju. Ta

skučenost čak čini da to u opšte ne izgleda lepo.

Sad još da napišem svoju ispovest... a da li je tome mesto ovde. Možda u kratko...

Ja sam po nacionalnosti Srbin i kao beba kršten sam u SPC, što me je činilo pravoslavcem. Moja

velika potreba za Bogom učinila je da se družim sa Svetim Pismom više nego što to čini prosečan

čovek. Tu sam nailazio na mnoge stvari koje se nikako nisu uklapale u ono što sam vidjao u crkvi.

Biblija je izričito protiv ikona, kipova i sličnih objekata obožavanja, crkva to upražnjava kao

nešto što se podrazumeva i čak insistira na tome. Biblija je protiv klanjanja ljudskim

autoritetima, crkva je puna ljudi, koje naziva svecima, kojima se klanja, slavi slave posvećene

ljudima, glorifikuje kult majke bogorodice, čak joj se i moli. Biblija je apsolutno protiv

nekrofilije, crkva mošti nekih mrtvih ljudi iznosi, izlaže, propoveda njihove isceliteljske moći,

celiva ih, obožava, klanja im se. Ima toga još mnogo! Ja sam sve to poštovao i praktikovao, želeo

da idem u Hilandar, čak, negde u dubini duše, želeo i da se zamonašim, misleći da se tako može

biti bliži Bogu, što je uvek bila moja najveća želja. Pokušavao sam sve te nepravilnosti da

opravdam time, da je neko to već proučio pre mene i ako je došlo do promena to svakako mora imati

neko svoje logično objašnjenje, koje čak ne bi trebalo ni da me zanima. Bilo mi je važno da sam

ja u crkvi pravoj, apostolskoj, jedinoj koja služi Bogu na pravi način. Svakodnevno sam čitao

Bibliju, uživao u njenim dubinama, radovao se svakom novom otkriću, divio se njenom Autoru, ali

nedeljom u crkvi, u meni je sve više rastao bunt. Zašto ovo, zašto ono? Ali sam to potiskivao u

sebi, ne želeći da priznam sam sebi da to nije u redu. Čak sam i decu krstio u Pravoslavnoj

crkvi. Mnogima sam bio kum, baš zbog svoje vere koju nisam krio. Ali pitanja su se sve više

gomilala, a odgovora nije bilo. Jedan incident koji se dogodio, kada je jedan sveštenik odbio da

uzme pare, jer mu je bilo malo, a potom kad mu je rečeno da će dobiti i od drugih, uzeo sa

komenterom da je to onda u redu, presudio je da više ne idem u crkvu. To nikako nije značilo da

ja više ne verujem, ali je značilo da u crkvu, gde je sveštenstvo takvo, više ne idem. To je

trajalo dosta dugo. A onda su se pojavili Adventisti u mom životu. Organizovali su neka biblijska

predavanja, koja su mene, kao nekoga ko stalno čita Bibliju, odmah privukla. Otišao sam tamo da

bih video šta to oni uče. Čak sam bio i ljut na sebe što posećujem ta predavanja, jer ipak je to

neka sekta (to se onda zvalo novoverci ), ali kako su odmicala, sve sam više uvidjao da se ja

potpuno slažem sa njima. Kada se završila ta serija, ponovo sam sedeo sam sa Biblijom i proučavao

je. Nisam se priključio adventistima, niti sam imao bilo kakve veze sa njima još dosta vremena, a

onda sam ponovo prisustvovao jednoj kratkoj seriji predavanja i počeo da idem u Adventističku

crkvu na bogosluženja. U medjuvremenu sam slušao i pokojnog Lazara Milina, koji je o njima

govorio jako ružno, htevši da u sebi razrešim dileme. Njegov stav i opanjkavanje me je još više

učvrstilo u uverenju da su Adventisti oni koji veruju prema biblijskim principima. Tada sam

odlučio da postanem i ja to što su i oni. Kršten sam biblijskim krštenjem, uronjavanjem u vodu,

na osnovu svoje odluke i vere, baš kako Biblija i njen Autor zahtevaju.

Eto tako ti je to izgledalo, pa sad ja razumem one koji veruju kako sam i ja verovao, a koji se

na mene obrušavaju kao da sam najgori na svetu. To što je moj ton ponekad oštriji je samo zato

što neki ljudi umišljaju da, ako je neko veran Bogu, a ne veruje na isti način kao i oni, mora

biti neko na kome se može sve istresti, sve što poželiš, a da ti on na to neće odgovoriti na

sličan način. To nikako nije u cilju uvrede ili ponižavanja sagovornika, već iz čisto pedagoških

razloga. Ako neko misli da može svašta drugome da kaže onda mora da nauči da takav odgovor i on

može dobiti. Ja čak i nisam ljut ni na koga, jer sam potpuno siguran u ono što govorim i ne bežim

od polemike, a ton prilagodjavam sagovorniku, opet u granicama koje su samo pedagoške.

Držao sam se samo tvojih pitanja, pa je moguće da će ti dosta toga ostati nejasno, ali ja ne zatvaram vrata. Slobodno pitaj šta god te interesuje i dobićeš odgovor na sve.

Pozdrav, Nikodim Ljutić...
 
MaranAta:
Nikodim Ljutic:
Te stihove ces morati jos da proucavas da bi ih shvatio na pravi nacin. Ne radi se o suboti nego subotama. A to se moze odnositi samo na godisnje subote kojih je bilo nekoliko sto mozes saznati u Straom zavetu. Da je rec o sedmicnoj suboti bila bi jednina, a ne mnozina kako je napisano. Ovde se radi o praznicnim danima od odmora, subotama.

Опа... хајде да видимо да ли ти је логика исправна:

1. Тамо се каже: "ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote". Ако се мисли на годишње велике суботе, које су празници, зашто су наведене посебно, иако су празници већ споменути ?

2. Није ли очигледна градација:
а) Празници - годишњи ниво.
б) Младине - месечни ниво.
ц) Суботе - недељни ниво.

Ха ?!? 8)

ПИТАЊЕ: Да си ти на месту Христа и Апостола, и да имаш нешто да кажеш људима оног доба... где би ти то радио ?

1. Јурио их појединачно по њивама
2. Дошао на место где се ионако окупљају да чују проповеди

Шта би ти урадио ? :wink:

Tu i nije potrebna logika već čitanje onog što piše. A piše subote! Ne znam zašto je tu uključena logika gradacije. Uostalom to je toliko nategnuto, da ne može da pije vodu. Ovde sve natežemo da bi se uklopilo u koncept ukinute subote, a tamo gde je Isus ukoravao ljude zbog ukidanja Božjih zapovesti ili tamo gde je rekao da neće proći ni jedna titla, razmišljamo šta je to Isus hteo da kaže i da li je to tako. Budimo pošteni!

Šta bih ja radio. Otišao bih u subotu tamo gde se ljudi okupljaju, održao im prvu propoved o tome kako je subota ukinuta i pozvao ih da se okupimo sledeće nedelje, jer je to dan koji će se od tada svetkovati.

Subota je uspomena na stvaranje i Bog je namerno napravio tu vrstu spomena, odredio je jedan dan, nešto što ljudi ne mogu da menjaju, jer ljudi nemaju uticaja na vreme. Sve drugo bilo šta materijalno, ljudi bi uništili već odavno, ali ovo i ako pokušavaju i dalje stoji kao spomenik u vremenu kome ljudi ne mogu ništa. Dakle ovo ni na koji način nije povezano sa vaskrsenjem, koje je poseban dogadjaj. Subota je spomen na stvaranje. Nemoguće ja da jedno drugo potire.
 
Nikodim Ljutic:
Budimo pošteni!

Одлично... веч си признао да је Христос ишао суботом у синагогу да проповеда, јер је то било најефикасније место где ће гомила људи да чује јеванђеље. Не заборавимо да је то временски гледано ПРЕ васкрсења у НЕДЕЉУ. А сад ми објасни ово:

Šta se desilo sa Starozavetnim zakonom u pogledu jela, pića, praznika, mladina i subota? Odgovor je u stihu 17: Sve je to našlo svoj kraj u telu Hristovom, koji je i hleb, i piće, i praznik, i mladina, i subota(odmor) dušama našim.

(Kol 2)
16 Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote
17 KOJE JE SVE BILO SJEN OD ONOGA ŠTO ŠĆAŠE DA DOĐE, I TIJELO JE HRISTOVO.



Jevreji ikušavaše Boga, i rasrdiše Ga time, i On se zakle da neće naći pokoj dušama svojim, i to oni neverni.

(Jev 3)
8 Ne budite drvenastijeh srca, kao kad se prognjeviste u dane napasti u pustinji,
9 GDJE ME ISKUŠAŠE OCEVI VAŠI, iskušaše me, i gledaše djela moja četrdeset godina.
10 TOGA RADI RASRDIH SE NA TAJ ROD, i rekoh: jednako se metu u srcima, ali oni ne poznaše putova mojijeh;
11 ZATO SE ZAKLEH U GNJEVU SVOJEMU DA NEĆE UĆI U POKOJ MOJ.
...
18 A kojima se zakle da neće ući u pokoj njegov, nego onima koji ne htješe da vjeruju?
19 I vidimo da ne mogoše ući za nevjerstvo.



Hrišćani utehu nalaze svaki dan, jer postadoše jedno sa Hristom.

(Jev 3)
13 NEGO SE UTJEŠAVAJTE SVAKI DAN, dokle se danas govori, da koji od vas ne odrveni od prijevare grjehovne;
14 JER POSTADOSMO ZAJEDNIČARI HRISTU, samo ako kako smo počeli u njemu biti do kraja tvrdo održimo;



Treba da se pazimo greške Jevreja, jer samo verom u Hrista možemo i pokoj dušama da obezbedimo.

(Jev 4)
11 DA SE POSTARAMO DAKLE UĆI U TAJ POKOJ, da ne upadne ko u onu istu gatku nevjerstva.
12 JER JE ŽIVA RIJEČ BOŽIJA (HRISTOS), i jaka, i oštrija od svakoga mača oštra s obje strane, i prolazi tja do rastavljanja i duše i duha, i zglavaka i mozga, i sudi mislima i pomislima srdačnijem.



I na kraju, jasan i nedvosmislen poziv svima. Hristos postade odmorište dušama našim.

(Mat. 11)
28 HODITE K MENI SVI KOJI STE UMORNI I NATOVARENI, I JA ĆU VAS ODMORITI.
29 Uzmite jaram moj na sebe, i naučite se od mene; jer sam ja krotak i smjeran u srcu, I NAĆI ĆETE POKOJ DUŠAMA SVOJIJEM.


Iz gornjeg se vidi tranzicija iz Starog u Novi Zavet, i postaje jasno i zbog čega je Gospod posvetio subotu: Kako bi odmorište dušama od stvaranja sveta pa do kraja ovoga veka bilo sveto. A to odmorište posvećeno pri stvaranju, beše dato Jevrejima po izlasku iz Misira, kako bi bilo preneto na Hrista po Njegovom prvom dolasku, a ima svoj novi početak u Carstvu Božjem, večnom odmorištu za sve one koji uđoše u Božje počinke (subota u Starom Zavetu, Hristos u Novom), a na osnovu vere svoje. 8)
 
ja bas i ne vidim da je on najpametniji, ko zna, ali vidim da je covek informisan:
znaci ako apostol tvrdi pozivajuci se na stari zavet da "nece uci u Boziji (subotnji) pocinak", onda sta to znaci ako Hristos kaze "hodite k meni i ja cu vas odmoriti, ...i naci cete pokoj dusama svojim"?
SUBOTA VS. HRISTOS, IZBOR JE VAS.
 
:idea: Ja sam odlucio da slusam i sledim ono sto je Isus Hrist govorio u Svetom Pismu i ono sto je on odabrao kako i sam kaze u Ivanu, 14: 28;
"Gospodar, Bog nas je jedan Gospodar"
I Timotije, 2:5:
"Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, covek Isus Hrist."
pOzDrAv! :wink:
 
Одлично... веч си признао да је Христос ишао суботом у синагогу да проповеда, јер је то било најефикасније место где ће гомила људи да чује јеванђеље. Не заборавимо да је то временски гледано ПРЕ васкрсења у НЕДЕЉУ. А сад ми објасни ово:

Šta se desilo sa Starozavetnim zakonom u pogledu jela, pića, praznika, mladina i subota? Odgovor je u stihu 17: Sve je to našlo svoj kraj u telu Hristovom, koji je i hleb, i piće, i praznik, i mladina, i subota(odmor) dušama našim.

(Kol 2)
16 Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote
17 KOJE JE SVE BILO SJEN OD ONOGA ŠTO ŠĆAŠE DA DOĐE, I TIJELO JE HRISTOVO.



Odgovor:

Pokušao sam da ti objasnim, da vaskrsenje i dan od odmora ne mogu da se uzajamno isključuju ili da smenjuju jedno drugo. Naprosto, svaka od ovih stvari ima svoju vrednost i svoje mesto. Ako baš hoćeš da gledaš vremenski, nedelja je pre subote. Naime, nedelja je, prema biblijskom računanju vremena, prvi dan, a subota sedmi. Tu činjenicu priznaju sve hrišćanske denominacije, pa i pravoslavni i katolici.
Razlozi zašto svetkuju nedelju ne leže u činjenici da je Hristos vaskrsao u nedelju (u osvit prvog dana), već su razlozi sasvim drugačije prirode. Car Konstantin je odgovoran što je nedelja određena za svetkovanje. On je 7. marta 321.godine izdao zakon kojim se naređuje da se svetkuje "časni dan sunca". O tom dogadjaju, crkveni istoričar Euzebije, savremenik cara Konstantina piše:"Sve što je trebalo činiti u subotu, mi smo preneli na dan Gospodnji, kao pogodniji dan, koji ima prvenstvo i uživa veći ugled nego jevrejska subota." Ko je to uradio??? Ko je promenio Božje zapovesti??? ČOVEK!!! Da to nisu svi hriščani prihvatili, svedoči i izglasavanje 29.kanona na saboru u Laodikeji 364.godine, koji glasi:"Hrišćani ne smeju da povode za jevrejskim običajima i ne smeju da lenstvuju subotom, već moraju da rade tog dana; oni moraju da poštuju dan Gospodnji i, koliko je moguće, ne rade taj dan" Sve se to dogadjalo samo zbog silnog antijevrejskog raspoloženja, iz razloga koje sad neću da navodim, jer nisu bitni. Dakle, razlog za svetkovanje nedelje nije Hristovo vaskrsenje, nego nužnost da se hrišćani, pred rimskim vlastima, distanciraju od Jevreja i da se neznabošcima olakša prihvatanja hrišćanstva. To se postiglo promenom dana bogosluženja sa biblijske subote na paganski "Sunčevi dan". Međutim, Pravoslavna crkva je do 13 veka svetkovala i imala službu po crkvama i u subotu i u nedelju. Etiopski pravoslavni Kopti i dan danas svetkuju subotu kao dan od odmora. Vodili su rat 150 godina, protiv pokušaja katoličke crkve da nametne svetkovanje nedelje, i odbranili se. Dakle, svako ko danas svetkuje nedelju kao dan od odmora, priznaje autoritet paganskih rimskih vlasti i postavlja ih iznad Božijih zapovesti.

U pogledu jela i pića, praznika, mladina i subota. I to sam pokušavao da ti objasnim nekoliko puta, ali evo još jednom. Nešto što je našlo svoje ispunjenje u Hristu, mora biti nešto što je predstavljalo Hrista u simbolu. Šta je to bilo? Jela i pića koja su Jevreji prinosili u okviru žrtvenog sistema.

Praznici koji se ovde pominju nalaze se zapisani u 3.Mojsijevoj u 23. glavi. I ti praznici su nešto što je našlo svoje ispunjenje u Hristu i Njegovoj žrtvi na krstu. Mislim da ne trebam detaljno da ti objašnjavam ovo. Ali i to je bilo sen onoga što je trebalo da dođe i došlo je sa Hristom. Isto važi i za mladine. Nije više bilo potrebe za prinošenje žrtava na mladine jer je ispunjeno u Hristu. Hristos je žrtva.

Subote. To se svakako odnosi na praznične subote, a evo i zašto. Ako je Pavle govorio o nečemu što je bilo sen, on nikako nije mogao misliti na sedmičnu subotu koja je uspomena na stvaranje, već samo na posebne godišnje subote kao što je 3.Mojs.23,6-8.15.16.21.24.25.27.28.37.38

3МО 23:6 А петнаестога дана истога мјесеца празник је пријеснијех хљебова Господу; седам дана једите хљебове пријесне.
3МО 23:7 Први дан нека вам буде сабор свети, никаквога посла ропскога не радите.
3МО 23:8 Него за седам дана приносите Господу жртве огњене; а седми дан нека је сабор свети; не радите ниједнога посла ропскога.
3МО 23:15 Потом од првога дана по суботи, од дана кад принесете сноп за жртву обртану, бројте седам недјеља пунијех;
3МО 23:16 До првога дана по седмој недјељи набројте педесет дана; онда принесите нов дар Господу.
3МО 23:24 Кажи синовима Израиљевим, и реци: први дан седмога мјесеца нека вам је одмор, спомен трубни, сабор свети.
3МО 23:25 Ниједнога посла ропскога немојте радити, него принесите жртву огњену Господу.
3МО 23:27 А десети је дан тога мјесеца седмога дан очишћења; сабор свети нека вам је, и мучите душе своје, и принесите Господу жртву огњену.
3МО 23:28 У тај дан немојте радити ниједнога посла, јер је дан очишћења, да се очистите пред Господом Богом својим.
3МО 23:37 То су празници Господњи, које ћете празновати на саборима светим да принесете жртве огњене Господу: жртву паљеницу и дар и жртву захвалну и наљев, све кад је чему дан,
3МО 23:38 Осим субота Господњих и осим дарова ваших и осим свијех завјета ваших и осим свијех добровољнијех приноса ваших, које ћете давати Господу.

Znači ovo je bilo sen i našlo ispunjenje u Hristu, dok sedmična subota nije bila sen ničega što bi se odnosilo na ovaj tekst. Nemoguće da je apostol Pavle, u isti kontekst, stavio sve što je predstavljalo Hrista i bilo sen onoga što će doći, i subotu koja je uspomena na stvaranje.
 
Nikodim Ljutic:
Pokušao sam da ti objasnim, da vaskrsenje i dan od odmora ne mogu da se uzajamno isključuju ili da smenjuju jedno drugo.


Али, нико није ни покушвао да покаже и докаже да је недеља постала дан одмора уместо суботе !!!

Субота је свој крај нашла у ТЕЛУ ХРИСТОВОМ. Сам Бог постаде одмориште хришћансих душа: ХОДИТЕ К МЕНИ СВИ КОЈИ СТЕ УМОРНИ И НАТОВАРЕНИ И ЈА ЋУ ВАС ОДМОРИТИ... а мало после... И НАЋИ ЋЕТЕ ПОКОЈ ДУШАМА СВОЈИЈЕМ... рече Господ.

Нажалост, изгледа да суботари не верују Богу, него одмор траже тамо где га нема. :cry:
 
Gosca2:
Gosca:
u jesi dosadan sa ovolikim postovima i nepostovanja drugih. znamo svi da si najpametniji i da su svi drugi manje pametni od tebe ali si dosadio i bogu i narodu
Gosco, ne govori u ime svih. Bolje bi ti bilo da malo ucis...ili ako ti je dosadno, idi heklaj...

Evo idem idem prvo da operem sudje, pa da pometem ispred kucnog praga, pa da spremim rucak, i fala Bogu da operem muzu gace. Nema se vreme za heklanje.
 
...a sto vas aljona ne nauci da se na ruskom nedelja kaze vaskrsenije? mi pravoslavni ne slavimo nedelju samu po sebi nego slavimo vaskrsenje, a ako znamo da je Hristos u subotu bio u grobu, kako onda mozemo da slavimo subotu, kako mozemo kada se zalost mnogih jerusalimljana pretvorila u radost tek posle subote, od nedelje, pa na dalje? u tome i jeste jevandjelje, koje znaci radosnu vest, u tome da je Hristos pobedio smrt. slavljenjem subote, vi omalovazavate tu Pobedu nad smrcu :!:
 
Upoznala sam skoro jednu subotarku iz mog komsiluka.
Odavno sam znala da je u subotarsvu ali nisam se sa njom druzila nikada, samo smo se pozdravljale. Mogu vam reci da smo pricale jako dugo o Isusu, Bogu, idejama kako treba primeniti ono sto Biblija kaze u drustvu i o mnogim drugim stvarima. Ostavila je na mene jako prijatan i rekla bih duboki hriscanski utisak tako da neke moje spekulacije o njima su sada sasvim nestale. Uvek cu joj rado pomoci a volela bih da saznam jos mnogo vise o subotarskom pogledu na hriscanstvo. Najbolje svima.
 
Domacica:
Gosca2:
Gosca:
u jesi dosadan sa ovolikim postovima i nepostovanja drugih. znamo svi da si najpametniji i da su svi drugi manje pametni od tebe ali si dosadio i bogu i narodu
Gosco, ne govori u ime svih. Bolje bi ti bilo da malo ucis...ili ako ti je dosadno, idi heklaj...

Evo idem idem prvo da operem sudje, pa da pometem ispred kucnog praga, pa da spremim rucak, i fala Bogu da operem muzu gace. Nema se vreme za heklanje.
U, bas sam se nasmejala...Dobro je..duh nam nisu uzeli...Ajde radi sve to i budi srecna..
 
...:
...a sto vas aljona ne nauci da se na ruskom nedelja kaze vaskrsenije? mi pravoslavni ne slavimo nedelju samu po sebi nego slavimo vaskrsenje, a ako znamo da je Hristos u subotu bio u grobu, kako onda mozemo da slavimo subotu, kako mozemo kada se zalost mnogih jerusalimljana pretvorila u radost tek posle subote, od nedelje, pa na dalje? u tome i jeste jevandjelje, koje znaci radosnu vest, u tome da je Hristos pobedio smrt. slavljenjem subote, vi omalovazavate tu Pobedu nad smrcu :!:
To je to. Kratko i jednostavno.Ko god sebe smatra hriscaninom trebalo bi o ovome da razmisli..
 

Back
Top