Суботари-adventisti

Данило 12,1. А у то ће се време подигнути Михаило, велики кнез, који брани твој народ; и биће жалосно време, каквог није било откако је народа до тада; и у то ће се време избавити твој народ, сваки који се нађе записан у књизи. 2. И много оних који спавају у праху земаљском пробудиће се, једни на живот вечни, а други на срамоту и прекор вечни.

- Mika-el = koji je kao Bog... ko to moze biti? Samo Isus!
- Veliki Knez, ko to moze biti? Samo Isus!
- Kada se pojavljuje Mihailo? U najgore vreme odkako je naroda do tada! Kada je to? U vreme drugog dolaska Isusa Hrista!
- Ko moze izbaviti narod? Samo Isus!
- U kojoj knjizi? Knjizi zivota! Ko ima tu knjigu? Samo Isus!
- Ko moze da probudi narod iz praha zemaljskog na zivot vecni ili na sramotu i prekor vecni? Samo Isus!
- Ko moze biti Mihailo? Samo Isus!
 
Римљанима 3,31. "Кваримо ли дакле закон вером? Боже сачувај! Него га још утврђујемо."
Стално је у питању један закон, ДЕСЕТ ЗАПОВЕСТИ. Тог Закона неће ни једна титла нестати никада! По ком закону првославни и католици каде по црквама? Где то пише? Нигде у Новом Завету. Па ипак каде! То је укинуто, а не Десет Заповести!
 
Christadelphian:
Ja sam upucen
i da pojasnim radi onih koje si zbunio
On Isus sada moze biti Bog ili deo Boga (citaj moc)ili deo bozanstva ali dok je bio na zemlji to nije bio
pozdrav svima
Nisam ni rekao da je samo "kao Bog", ali ko je to drugi kao Bog? Za koga se to moze reci? Za andjele?Ne, pa andjeli su samo malo veci od coveka! Ono ne mogu biti "kao Bog".
 
...pravda:
Nikodim Ljutic:
- Mika-el = koji je kao Bog... ko to moze biti? Samo Isus!

o tome se i radi sto je Isus Gospod Bog, a nije tek kao Bog, u tome je sustinska razlika prave vere od verolomnih sekti, ovo je cini mi se nebuloza "jehovinih svedoka", za koju mosljah da se subotari odrekose (:?:,neka me neko ispravi, adventista, JS, ILI NEKO KO JE UPUCENIJI) .

Nisam ni rekao da je samo "kao Bog", ja dobro znam ko je Isus! Ali ko je to drugi kao Bog? Za koga se to moze reci? Za andjele? Ne, pa andjeli su samo malo veci od coveka (Psalam 8,5)! Oni ne mogu biti "kao Bog". Dakle opet Isus! Ko je pobedio azdahu iz Otkrivenja 12,7-9? Isti taj Mihailo! Da li je to samo andjeo, ili Isus? Ko je pobedio soton? Andjeo? Ne, nego Isus! Sta je sa ostalim tvrdnjama? Nisam samo ovo napisao.
 
...pravda:
Nikodim Ljutic:
Римљанима 3,31. "Кваримо ли дакле закон вером? Боже сачувај! Него га још утврђујемо."
Стално је у питању један закон, ДЕСЕТ ЗАПОВЕСТИ. Тог Закона неће ни једна титла нестати никада! По ком закону првославни и католици каде по црквама? Где то пише? Нигде у Новом Завету. Па ипак каде! То је укинуто, а не Десет Заповести!


Тимотију посланица прва

светог апостола Павла


7. И хтели би да буду законици, а не разумеју ни шта говоре, ни шта утврђују.


Мар. 12:24

8. А знамо да је закон добар ако га ко држи као што треба.


Рим. 7:12

9. Знајући ово да праведнику закон није постављен, него безаконицима и непокорнима и безбожницима и грешницима, неправеднима и поганима, крвницима оца и матере, крвницима људским,


Рим. 13:4, Гал. 3:19,

10. Курварима, мужеложницима, људокрадицама, лажљивцима, клетвопреступницима, и ако шта има противно здравој науци,

Ja ni jedan od ovih stihova ne osporavam. To cak ide u prilog mojim tvrdnjama da se ono sto Isus kaze da nece proci ni jedna titla iz zakona doke se sve ne ispuni, odnosi na Zakon, Deset Zapovesti. Ja ove stihove sve prihvatam i postujem, i verujem da se odnose na zrtveni i ceremonijalni zakon. A ti meni reci, vazi li ovaj stih Rimljanima 3,31 ili ne. Na cega se on odnosi? Pa to je Ap. Pavle pisao! A ono o neprolaznosti titli sam Hristos! Vazi ili ne?
 
Ахххх... опет суботари причају о непостојећој подели закона. Хајде, наведи нам где у Библији стоји да се закон дели ? Није ли све то заправо измишљотина гуруа Вајтове ? 8)
 
MaranAta:
Ахххх... опет суботари причају о непостојећој подели закона. Хајде, наведи нам где у Библији стоји да се закон дели ? Није ли све то заправо измишљотина гуруа Вајтове ? 8)

Samo sam te pitao, vazi li taj stih ili ne? Jednostavno, zar ne? Ja se trudim da odgovorim na sva tvoja pitanja!
 
Да се разумемо... Вадити један стих из контекста и на основу тога фантазирати је велика грешка. Библија није контрадикторна. Ако на том месту пише да се закон не квари него утврђује, онда треба видети на који начин се он утврђује. Ако је Христос дошао да испуни закон, треба видети на који начин га је он испунио.

То што радиш је управо начин на који секта суботара вара своје чланове и продаје им погрешну људску науку гуруа Вајтове. Шира егзегеза би показала следеће:

1. Да су мное ствари Старог Завета нашле свој крај у Телу Христовом (Кол. 2,16-17 нпр.)
2. Да су многе ствари СЗ доживеле промену типа обрезање - крштење.
3. Да је СЗ тиме заправо превазиђен савршенијим Новим Заветом, и да је као такав застарео. При томе СЗ није укинут, него је доживео "апгрејд" на бољи и свеобухватнији Нови Завет.

Капиш ? :wink:
 
MaranAta:
Да се разумемо... Вадити један стих из контекста и на основу тога фантазирати је велика грешка. Библија није контрадикторна. Ако на том месту пише да се закон не квари него утврђује, онда треба видети на који начин се он утврђује. Ако је Христос дошао да испуни закон, треба видети на који начин га је он испунио.

То што радиш је управо начин на који секта суботара вара своје чланове и продаје им погрешну људску науку гуруа Вајтове. Шира егзегеза би показала следеће:

1. Да су мное ствари Старог Завета нашле свој крај у Телу Христовом (Кол. 2,16-17 нпр.)
2. Да су многе ствари СЗ доживеле промену типа обрезање - крштење.
3. Да је СЗ тиме заправо превазиђен савршенијим Новим Заветом, и да је као такав застарео. При томе СЗ није укинут, него је доживео "апгрејд" на бољи и свеобухватнији Нови Завет.

Капиш ? :wink:

Сасвим се разумемо. Нема ту никакве фантазије, чиста реалност. Стих је баш из текста који говори о оправдању вером, што ја свакако прихватам, али на крају Павле каже нешто што мора да стоји, што ја свакако не могу да одбацим. Нема "ако", то тамо пише! Ево да започнемо неку малу анализу текста. На том месту употреблљена је реч "хистеми", чији је корен "стао", са истим значењем, а значи ово: стоји, уређује, још стоји, успоставља, утврђује... ништа што би имало било какав други призвук, осим да је нешто постојано и трајно. Моје је мишљење, да то што Павле каже "утврђује", да то, то и значи.

То што је Христос требао да испуни закон не значи да је аутоматски и укинут. Испуњен у Христу, али не и укинут. На крају, Он и није рекао да се испуни у Њему, већ док се све не испуни, док се коначно не испуни Његова главна мисија, а то је коначно уништење греха. Он је само поштовао Заповести, као наш пример у свему.

КОЛ 2:16 Да вас дакле нико не осуђује за јело или за пиће, или за какав празник, или за младине, или за суботе;
КОЛ 2:17 Које је све било сјен од онога што шћаше да дође, и тијело је Христово.


Где овде пише да је ту крај. Пише:" тело је Христово" Оно што је било у симболу сада је нашло испуњење, али није престало да постоји, само је добило пун смисао. Само је постало реалност, стварност.

Тачно је и то да су неке Старозаветне ствари доживеле промену у Новом Завету. Добар је и твој пример. Али, да ли то значи да је ту нешто укинуто. И обрезање и крштење су обележја припадности Богу. Дакле то је само промена форме, а суштина је иста. Како би то применио на 10 Заповести?


Како си рекао "апгрејд". Потпуно се слажем. Једино је проблем да ли је и у овом случају било шта укинуто. Надограђено, да! Ти кажеш да је НЗ савршенији. Ја се не бих сложио, из простог разлога што не могу да поверујем да је Бог направио било шта несавршено, или мање савршено, што би се из овога подразумевало. Тачно је то "апгрејд", али на оним темељима који стоје од самог почетка. Ту свакако стоји Декалог. Надоградња зато што у Христу долази до испуњења. Јагње заклано, које је симболисало Христову жртву, заменило је право Јагње "заклано од постања света." (Откривење 13,9). Међутим ниједна заповест нема испуњење, у неком новом смислу, нити укидање. Оне једноставно и даље постоје, јер нема разлога, ни једног јединог, да би биле укинуте. Исус укорава оне који укидају заповести Божје ради обичаја људских.

МАР 7:6 А он одговарајући рече им: добро је пророковао Исаија за вас лицемјере, као што је писано: ови људи уснама ме поштују, а срце њихово далеко стоји од мене.
МАР 7:7 Но залуду ме поштују учећи наукама, заповијестима људскијем.
МАР 7:8 Јер остависте заповијести Божије, а држите обичаје људске, прање жбанова и чаша; и друга многа такова чините.
МАР 7:9 И рече им: добро укидате заповијест Божију да свој обичај сачувате.


И на крају мени нешто ту није јасно. Откуд то да ја морам тебе да убеђујем да 10 Заповести још важе, када је то и званично учење СПЦ-е? Па ако нигде, оно у црквеном календару су биле увек одштампане. И изгледа да није уопште проблем у томе да ли важе или не, већ је само проблем у једној од десет. У четвртој! И то не да ли треба светковати дан од одмора или не, него само у томе који је то дан, субота или недеља?
Дакле цела ова прича је на другим основама. Али о томе ћемо други пут.
 
Nikodim Ljutic:
...pravda:
Nikodim Ljutic:
Римљанима 3,31. "Кваримо ли дакле закон вером? Боже сачувај! Него га још утврђујемо."
Стално је у питању један закон, ДЕСЕТ ЗАПОВЕСТИ. Тог Закона неће ни једна титла нестати никада! По ком закону првославни и католици каде по црквама? Где то пише? Нигде у Новом Завету. Па ипак каде! То је укинуто, а не Десет Заповести!


Тимотију посланица прва

светог апостола Павла


7. И хтели би да буду законици, а не разумеју ни шта говоре, ни шта утврђују.


Мар. 12:24

8. А знамо да је закон добар ако га ко држи као што треба.


Рим. 7:12

9. Знајући ово да праведнику закон није постављен, него безаконицима и непокорнима и безбожницима и грешницима, неправеднима и поганима, крвницима оца и матере, крвницима људским,


Рим. 13:4, Гал. 3:19,

10. Курварима, мужеложницима, људокрадицама, лажљивцима, клетвопреступницима, и ако шта има противно здравој науци,

Ja ni jedan od ovih stihova ne osporavam. To cak ide u prilog mojim tvrdnjama da se ono sto Isus kaze da nece proci ni jedna titla iz zakona doke se sve ne ispuni, odnosi na Zakon, Deset Zapovesti. Ja ove stihove sve prihvatam i postujem, i verujem da se odnose na zrtveni i ceremonijalni zakon. A ti meni reci, vazi li ovaj stih Rimljanima 3,31 ili ne. Na cega se on odnosi? Pa to je Ap. Pavle pisao! A ono o neprolaznosti titli sam Hristos! Vazi ili ne?

MATEJ 5,18 ... neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne crte iz Zakona, dok se sve ne zbude.
PO BILO KOM BIBLIJSKOM LEKSIKONU, PRAVOSLAVNOM, ILI KATOLIČKOM, TORA, TJ. ZAKON OZNAČAVA CEO STARI ZAVET, A NE SAMO PETOKNJIŽJE, A TO SHVATANJE JE, NARAVNO, NASLEDJENO OD JEVREJA.
TAJ KONTEKST HRISTOVIH REČI SU RAZUMELI HRIŠĆANI I U 1. VEKU (KAO NPR. 4. JEVANDJELJE 10,34 KOJE REFERIŠE NA PSALAM 82,6, ILI RIMLJANIMA 3,21 A sada se bez zakona javila pravda Božija, posvedočena od Zakona i Proroka, ILI PAK, 1. KORINĆANIMA 14,21 U Zakonuje napisano: tudjim jezicima i tudjim usnama govoriću ovome narodu, i ni tako me neće poslušati, govori Gospod, POSLANICI KOJA REFERIŠE NA ISAIJU 28,11).
Zakljucak: da, starozavetni proroci vaze, ali je simpomaticno zasto masa pseudohriscanskih sekti umesto da shvati dva konteksta ZAKONA, prorocki i zakonodavni, izmislja svoje lazne proroke pretpostavljajuci ih svetim prorocima Bozijim, i cak izmislja podelu na ceremonijalni i zrtveni zakon (od zakonadodavnog konteksta zakona), kako bi navukla svoj izmastani rezultat.
 
Anonymous:
Nikodim Ljutic:
...pravda:
Nikodim Ljutic:
Римљанима 3,31. "Кваримо ли дакле закон вером? Боже сачувај! Него га још утврђујемо."
Стално је у питању један закон, ДЕСЕТ ЗАПОВЕСТИ. Тог Закона неће ни једна титла нестати никада! По ком закону првославни и католици каде по црквама? Где то пише? Нигде у Новом Завету. Па ипак каде! То је укинуто, а не Десет Заповести!


Тимотију посланица прва

светог апостола Павла


7. И хтели би да буду законици, а не разумеју ни шта говоре, ни шта утврђују.


Мар. 12:24

8. А знамо да је закон добар ако га ко држи као што треба.


Рим. 7:12

9. Знајући ово да праведнику закон није постављен, него безаконицима и непокорнима и безбожницима и грешницима, неправеднима и поганима, крвницима оца и матере, крвницима људским,


Рим. 13:4, Гал. 3:19,

10. Курварима, мужеложницима, људокрадицама, лажљивцима, клетвопреступницима, и ако шта има противно здравој науци,

Ja ni jedan od ovih stihova ne osporavam. To cak ide u prilog mojim tvrdnjama da se ono sto Isus kaze da nece proci ni jedna titla iz zakona doke se sve ne ispuni, odnosi na Zakon, Deset Zapovesti. Ja ove stihove sve prihvatam i postujem, i verujem da se odnose na zrtveni i ceremonijalni zakon. A ti meni reci, vazi li ovaj stih Rimljanima 3,31 ili ne. Na cega se on odnosi? Pa to je Ap. Pavle pisao! A ono o neprolaznosti titli sam Hristos! Vazi ili ne?

MATEJ 5,18 ... neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne crte iz Zakona, dok se sve ne zbude.
PO BILO KOM BIBLIJSKOM LEKSIKONU, PRAVOSLAVNOM, ILI KATOLIČKOM, TORA, TJ. ZAKON OZNAČAVA CEO STARI ZAVET, A NE SAMO PETOKNJIŽJE, A TO SHVATANJE JE, NARAVNO, NASLEDJENO OD JEVREJA.
TAJ KONTEKST HRISTOVIH REČI SU RAZUMELI HRIŠĆANI I U 1. VEKU (KAO NPR. 4. JEVANDJELJE 10,34 KOJE REFERIŠE NA PSALAM 82,6, ILI RIMLJANIMA 3,21 A sada se bez zakona javila pravda Božija, posvedočena od Zakona i Proroka, ILI PAK, 1. KORINĆANIMA 14,21 U Zakonuje napisano: tudjim jezicima i tudjim usnama govoriću ovome narodu, i ni tako me neće poslušati, govori Gospod, POSLANICI KOJA REFERIŠE NA ISAIJU 28,11).
Zakljucak: da, starozavetni proroci vaze, ali je simpomaticno zasto masa pseudohriscanskih sekti umesto da shvati dva konteksta ZAKONA, prorocki i zakonodavni, izmislja svoje lazne proroke pretpostavljajuci ih svetim prorocima Bozijim, i cak izmislja podelu na ceremonijalni i zrtveni zakon (od zakonadodavnog konteksta zakona), kako bi navukla svoj izmastani rezultat.


Pa, ti li verujes leksikonima ili onome sto pise Sveto Pismo? Ono sto Isus govori ni jedan leksikon ili nesto slicno ne moze da obori. Na tebi je da biras... ljudske reci ili Bozje. Ja sam izabrao. I molim te za odgovor na jucerasnji tekst, ovo si vec slao i ovo mi je poznato. Pocinjes da mi licis na JS... tako i oni... cim ih stisnes argumentima iz Biblije oni ili menjaju temu ili ne odgovaraju nista... samo precute. Nisi i ti valjda takav? Juce sam ti dosta toga napisao, probaj da mi odgovoris, ima tu dosta zanimljivosti.
 
ti leksikoni su jevrejsko poimanje sto se tice zakona, ili ti mislis da je elenino pravovernije?
inace ja sam naveo stihove koji potkrepljuju izneseno, no bice da si ti lenj ne samo da potrazis iste i uporedis, no i da procitas one vec citirane u decidirano jasnom kontekstu.

sta je ostalo? Rim 3,31? da, utvrdjujemo zakon ali za one od gore navedene sa kojima se ne bih poredio.
 
i ne samo jevrejsko, nego potom preuzeto i hriscanima, i to onim iz prvog veka, apostola itd, ali gde je ceremonijalna i koja-vec podela zakona do tamo elen vajt i 19. veka? ne postoji!
pogledaj bolje stihove koje ja navodim.
 
Anonymous:
ti leksikoni su jevrejsko poimanje sto se tice zakona, ili ti mislis da je elenino pravovernije?
inace ja sam naveo stihove koji potkrepljuju izneseno, no bice da si ti lenj ne samo da potrazis iste i uporedis, no i da procitas one vec citirane u decidirano jasnom kontekstu.

sta je ostalo? Rim 3,31? da, utvrdjujemo zakon ali za one od gore navedene sa kojima se ne bih poredio.

Sta covek da kaze nego da si isti kao i JS. Ti samo pricas kako si nesto naveo i objasnio, jos samo nisi, kao komunisti, rekao da se sve zna. Ali objasnio nisi nista. Ni na jedan stih nisi dao odgovor. Hoces da ti ih taksativno navedem, ili ces vec jednom postati pravi odgovorni zastitnik pravoslavlja. Nisam te ja vukao za jezik da pises svasta, sam si poceo. Sada budi odgovoran pa to isteraj do kraja, i nemoj samo da vices sekta, sekta, jer mene to ne dotice koliko bi ti to voleo, kao da ti je to jedini argument, kada ne znas sta bi odgovorio. Inace, ni jednom jedinom recju nisam pomenuo Vajtovku , kako ti kazes, koju izgleda ti vise volis nego ja, jer je stalno pominjes. Ja stalno citiram Bibliju i samo Bibliju. Ne leksikone, ne svece, ne Vajtovku, ne pozivam se uopste na ljudske autoritete, ali to tebi ne odgovara. Tu si malo slabiji izgleda, pa kada ne razumes ti samo precutis ili ponavljas neke tekstove koji nemaju veze sa temom. Ako nesto ne znas, ti pitaj. Ko pita ne skita!

Evo ponovo te pitam:"Zasto je Isus rekao ovim ljudima da krse zapovesti Bozje radi obicaja svojih"? Eto bas me zanima zasto im je to rekao? Mozda ja ni to ne razumem bas najbolje? Mozda ima nekih lekskona ili autoriteta, koji ce reci da to nisu Bozje zapovesti nego nesto drugo. Mozda ce egzegeza reci nesto drugo. Ili mozda Isusove reci ne vaze? Morao bi da se odlucis, da bih znao sa kim imam posla? Sa pravoslavcem ili nekom sektom koja ne priznaje Hristove reci. Vidis kako polako dolazimo do toga sta je sekta. Oni koji ne priznaju Hristove reci su... sta? Sekta!

Ne rece mi ni za title sto nece proci. Da li je to titla iz zakona, koji se ni po jednom leksikonu, ne deli? Ili je to titla iz Dekaloga? Ako je iz celog zakona, nepodeljanog, onda moramo drzati ceo zakon ukljucujuci i zrtve i praznike i Dekalog i sve ostalo?!

Za Pavlove reci nista nisi rekao konkretno. Ne znam, da li verom zakon utvrdjujemo ili kvarimo?

Za Mihaila si mi ostao duzan! Nista ne rece!

Sta je sa zvanicnim ucenjem SPC-e? Vaze li 10 zapovesti ili ne? Ja za sebe mogu da ti kazem. Vaze! A za JS koji sebe zovu Hriscanima, a Hrista ne priznaju za Boga, ne vaze! Vaze i za Katolike, samo su oni izbacili jednu (drugu), a zadnju podelili na dve da bi ih bilo 10. Vaze i za vecinu protestanata, osim mozda retkih izuzetaka, za koje ja, iskreno govoreci, ne znam. Voleo bih da cujem i tebe. Ja znam da vaze i u SPC, ali voleo bih da vidim za sta me ukoravas, kada ja kazem da vaze. Ako i ovaj put pocnes sa sektom i Vajtovkom i laksikonima i etiketama, nista od razgovora. Otvori Bibliju pa mi reci kako ne vaze ili pak vaze.

Ja ovako lazem i varam. Otvoreno i sve kazem. To uvek poduprem biblijskim stihom. Ovo sam rekao da ne moras ti da kazes kako ja lazem i varam. Dakle ja lazem i varam i u sekti sam, a ti samo iznesi dokaze. Naravno argumentovane. Pokusaj polako da odgovaras, sada sam ti samo ja oponent na ovoj temi. Ako mene ubedis da je ucenje Adventista lose, svi koji prate ovo bice jos uvereniji. Dakle samo napred i postici ces uspeh. To ti je i cilj, zar ne?
 
Da li ti citas samo svoje replike i divis im se, ili bar procitas i neku tudju, makar onu na koju repliciras?

Vaze sve koje je Hristos ponovio, to jest 9 od 10, subota ne vazi za hriscane, a vazi za nehriscane, judaiste i pseudohriscane.
Ja dakle utvdjujem verom subotu, za vas koji odbacujete dan posle - vaskrsenije (nedelju).
Ja dakle utvdjujem za vas i druge zapovesti, i pretimm vam da ne ubijate, ne kradete, i ostalo, jer vama treba utvrditi te zapovesti. Ja svojom verom utvrdjujem zakon za vas - vidi gore koje je Pavle pobrojao, kad kaze da vi hocete da budete ucitelji zakona. E pa ne moze, vi ima da budete samo pod zakonom, e da se ne biset otrgli kontroli.
A ja? Pa za mene taj zakon nije propisan, jer rekoh da cak i kada nisam znao da postoji nisam zeleo tudje i nisam krao. Shvatas li sad u cemu se mi razlikujemo? Ti drzis zakon jer tako pise na kamenim plocama, a ja ti kazem, drzi sve na kamenim plocama, nemoj ni slucajno da ... TAko ja utvrdjujem zakon ZA TEBE, A MENI NE TREBA, JER MENI NIKAD U SRCE NE BI DOSLO DA UBIJEM, UKRADEM, ZELIM TUDJE, IMAM RAZNE BOGOVE, ITD. I NEMOJ NIS LUCAJNO DA KRSISI BOZIJE ZAPOVESTI I DA UVODIS NESTO SVOJE KAO CEREMONIJALNO ZRTVENO, OD TAMO NEKE ELEN VAJT, JER JE UPRAVO TO HRISTOS PRETIO DA NE RADIS, STO NEMA U ZAKONU, DA NE IZMISLJAS SVOJIM LJUDSKIM UVODECI NEKE SVOJE-VASE OBICAJE CEREMONIJALNE NASUPROT ZRTVENIMA.

STA ZA MIHAJLA? PA NISAM JA PISAO TARABICEVU IZMISLJOTINU, A NEMAM VEZE NI SA JEHICKIM NEBULOZAMA, TO TI JE TO, SVE GLUPOSTI DO GLUPOSTI.

NARAVNO DA HRISTOS NE MOZE DA BUDE MIHAJLO, JER JE HRISTOS VISE SVIH NEBESA, SA DESNE STRANE BOGA OCA, A MIHAJLO VELIKI KNEZ ...PRVO MORAS DA SE ODREKNES FALS ESHATOLOGIJE DA BI MOGAO DA POJMIS ISTINSKU.

ZVANICNO UCENJE SPC? NEDELJOM SE SLAVI VASKRSENIJE, U SUBOTU JE HRISTOS BIO U GROBU, PA U SKLADU SA TIM...!
 
Da li ti citas samo svoje replike i divis im se, ili bar procitas i neku tudju, makar onu na koju repliciras?

Vaze sve koje je Hristos ponovio, to jest 9 od 10, subota ne vazi za hriscane, a vazi za nehriscane, judaiste i pseudohriscane.
Ja dakle utvdjujem verom subotu, za vas koji odbacujete dan posle - vaskrsenije (nedelju).
Ja dakle utvdjujem za vas i druge zapovesti, i pretimm vam da ne ubijate, ne kradete, i ostalo, jer vama treba utvrditi te zapovesti. Ja svojom verom utvrdjujem zakon za vas - vidi gore koje je Pavle pobrojao, kad kaze da vi hocete da budete ucitelji zakona. E pa ne moze, vi ima da budete samo pod zakonom, e da se ne biset otrgli kontroli.
A ja? Pa za mene taj zakon nije propisan, jer rekoh da cak i kada nisam znao da postoji nisam zeleo tudje i nisam krao. Shvatas li sad u cemu se mi razlikujemo? Ti drzis zakon jer tako pise na kamenim plocama, a ja ti kazem, drzi sve na kamenim plocama, nemoj ni slucajno da ... TAko ja utvrdjujem zakon ZA TEBE, A MENI NE TREBA, JER MENI NIKAD U SRCE NE BI DOSLO DA UBIJEM, UKRADEM, ZELIM TUDJE, IMAM RAZNE BOGOVE, ITD. I NEMOJ NIS LUCAJNO DA KRSISI BOZIJE ZAPOVESTI I DA UVODIS NESTO SVOJE KAO CEREMONIJALNO ZRTVENO, OD TAMO NEKE ELEN VAJT, JER JE UPRAVO TO HRISTOS PRETIO DA NE RADIS, STO NEMA U ZAKONU, DA NE IZMISLJAS SVOJIM LJUDSKIM UVODECI NEKE SVOJE-VASE OBICAJE CEREMONIJALNE NASUPROT ZRTVENIMA.

STA ZA MIHAJLA? PA NISAM JA PISAO TARABICEVU IZMISLJOTINU, A NEMAM VEZE NI SA JEHICKIM NEBULOZAMA, TO TI JE TO, SVE GLUPOSTI DO GLUPOSTI.

NARAVNO DA HRISTOS NE MOZE DA BUDE MIHAJLO, JER JE HRISTOS VISE SVIH NEBESA, SA DESNE STRANE BOGA OCA, A MIHAJLO VELIKI KNEZ ...PRVO MORAS DA SE ODREKNES FALS ESHATOLOGIJE DA BI MOGAO DA POJMIS ISTINSKU.

ZVANICNO UCENJE SPC? NEDELJOM SE SLAVI VASKRSENIJE, U SUBOTU JE HRISTOS BIO U GROBU, PA U SKLADU SA TIM...!
 
DA LI IKO MOZE JEDNOSTAVNIM RECIMA, BEZ PREVELIKOG CITIRANjA BIBLIJE, DA MI OBJASNI KO SU ZAPRAVO SUBOTARI, tj ADVENTISTI SEDMOG DANA ? TREBA MI HITNO NEKO OBJASENjENjE; PA AKO IKO ZNA DA MI OBJASNI SUSTINU NjIHOVOG UCENjA I STAVA PREMA RELIGIJI, ONDA GA PREKLINjEM DA MI OBJASNI ?UNAPRED ZAHVALNA :?:
 
Anonymous:
zbunjena:
DA LI IKO MOZE JEDNOSTAVNIM RECIMA, BEZ PREVELIKOG CITIRANjA BIBLIJE, DA MI OBJASNI KO SU ZAPRAVO SUBOTARI, tj ADVENTISTI SEDMOG DANA ? TREBA MI HITNO NEKO OBJASENjENjE; PA AKO IKO ZNA DA MI OBJASNI SUSTINU NjIHOVOG UCENjA I STAVA PREMA RELIGIJI, ONDA GA PREKLINjEM DA MI OBJASNI ?UNAPRED ZAHVALNA :?:

http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=9317


Evo ovde mozes procitati nesto od toga http://www.hac-beograd.org/levi_banner_nn/sta_veruju_adventisti_nn.htm
 
MaranAta:
Ako se držiš zakona...

Да ли то значи да се треба и даље обрезивати, јер је и то део закона ? Ако не треба, како то да пропаде та титла закона ? Шта пише у (Рим 3,20) ? Да ли и тамо говори Фарисејима ? Или твоје објашњење како је у (Лука 16, 16) говори о "фарисејском закону", а одмах иза о "Божјем закону" има проблема јер то није једино место где се говори о крају закона Старог Завета ? Шта да радимо са "сипањем новог вина у старе мехове" на пример ? Или, о "оном што је старо и ветхо, и близу краја" ? Или о оном да "нисмо више под законом него под благодаћу" ? Ха ?

Otac i Sin jedno su.

Како се ово уклапа у суботарску тврдњу како је Исус Христос заправо - Арх. Михајло ? Како то анђео може бити једно са Богом ? Нису ли анђели исто тако Божја креација ? Како креација може бити једно са Креатором ? Ако су једно, како то да по суботарима, Син има "мање моћи" од Оца ?

Да ли себе сматраш да си под законом, или под благодати Божјом ?

ПС: Надам се да ти ова гомила питања коју си изазвао неће личити на "свађање". :wink:



Dobronamerna pitanja mi nikada ne smetaju i uvek želim da odgovorim na njih. Naravno onoliko koliko znam i onako kako ja shvatam sve ovo o čemu ovde diskutujemo. Svađanje je zla namera i zla želja da svog sagovornika bez argumenata optužuješ i negativno ga kvalifikuješ bez argumentacije.

Ma naravno da sam blagodaću Božjom. To si verovatno video i iz mog predhodnog teksta. Bio sam valjda sasvim jasan kada sam ti rekao da se niko nikada, niti će se ikada spasti isključivo poštovanjem zakona. Probaću da budem malo jasniji i konkretniji.

Apostol Pavle na više mesta u Svetom pismu (Rimljanima, Kološanima) govori o opravdanju verom. To je upravo jedini način na koji se čovek može spasti. Verom u Gospoda Isusa Hrista. Znači ne ispunjavanjem slova zakona. Ali Ap. Pavle takođe kaže da mi time ne kvarimo zakon. ( Kada govorim zakon, mislim na deset Božjih zapovesti II Mojsijeva 20. 2 do 17. jer je najverovatnije mislio i Ap. Pavle kada je pisao o njemu.) Hrišćanima u Rimu se obraća na veoma jasan način govoreći im da obrezanje ne znači ništa ukoliko čovek ne veruje. Isto tako ni neogrezanje ne znači da je čovek van blagoslova i bez mogućnosti da bude spasen. Isusova žrtva je načinila nešto daleko veće i veličanstvenije. Upravo ono što je prorok Jeremija rekao dosta vekova ranije, da će Gospod svoj novi zavet upisati ljudima na srcima njihovim. Prorok Jezekilj takođe piše o tome govoreći da će Gospod iz ljudi izvaditi kameno srce i u njih staviti srce mesno da bi hodili po Njegovim uredbama i držali Negove zakone i izvršavali ih.Te reči proroka Jezekilja nikako ne znači da je Bog od nas napravio poslušnike Njegovih zakona i uredaba. Naprotiv upravo tim novim srcima mi živimo po Njegovim zakonima ne obraćajući pažnju na propise. Mi jednostavno tako živimo. Ne znam da li sam dovoljno jasan? Mislim na to da ne poštujemo zakon da bi zadobili Božju nakolonost, nego Božjom blagodaću mi živimo po zakonu.

Apostol Pavle i kaže da mi verom ne kvarimo Zakon. Naprotiv mi ga verom izvršavamo i ne vodeći računa o tome. Jer Gospod je u nas «metnuo nov duh» (parafraza Jezekilj 11. 19). Živeći tako po novom Božjem duhu u blagodati, mi zapravo izvršavamo zakon. Tako kao što ap. Pavle kaže nije više bitno obrezanje ili neobrezanje, već obrezanost srca. Tako nas novi Duh vodi na to da ne krademo, ne ubijamo, ne poželimo tuđe, da se klanjamo jednom jedinome Bogu, koji je, kroz Pismo se vidi Otac, Sin i Sveti duh, itd.

Zašto sve ovo govorim? Ostajem na stanovištu da ne možemo razdvojiti blagodat od Zakona. Jer opravdanje verom ne znaši da ako si jednom spašen, da si onda i zauvek spašen. Mi smo grešni i skoloni grehu. Blagodat bez zakona bi nas mogla strašno da «zavara». Stavljam ovu reč pod navodnike da nebi posumnjao da o blagodati govorim kao o zavaravanju ili nečemu sličnom. Bože sačuvaj. Mislim na našu grešnu prirodu. Evo prostog primera.

Recimo da imaš svoju ženu. Zavoliš drugu i ono što prema toj drugoj osećaš nije ništa telesno, već duhovno. Nije u pitanju želja, nego ljubav. Ako odbaciš Zakon i sedmu zapovest, otićićeš drugoj, koju voliš, od prve, prema kojoj više ne osećaš ništa tako jako. Naravno ne mrziš je, ali drugu voliš. Mislićeš da tu nema greha jer je u pitanju ljubav. I naravno načinićeš greh, jer ćeš time naneti prvoj strahovitu bol i sve ostale posledice koje prate rasturanje porodice. To ne verujem da je put u carstvo nebesko.
Ako si puki poštovalas zakona i zbog sedme zapovesti ostaneš pored prve, voleći drugu, i uništavajući i svoj i njen žvot svojom laži i nepoštovanjem, takođe ne verujem da ćeš dospeti u carstvo nebesko.
Mi blagodaću Božjom živimo po Božjem duhu, ali svoju sklonost ka grehu možemo kontolisati jedino zakonom.
Ako bi smo prihvatili da ako prihvatimo i primimo Isusov duh, znači da nam više ne treba Zakon, onda smatramo da nemožemo više nikada pogrešiti i da postajemo bezgrešni, što je naravno netačno.

Sve ovo naravno govori da nismo pod zakonom, nego pod blagodaću, ali ne znači da zakon ne važi. Takvo shvatanje bi bilo i suviše bukvalno i neispravno. To bi značilo da bi mi Gospod oprostio i krađe, i ubistva, i prevare, i mnogoboštvo, i nepoštovanje Njegovog imena i ko zna šta još sve. Ne bih se usudio da toliko očekujem od Njega. To je veoma široko i nepravilno shvatanje blagodati Božje. Ljudi, koliko ja shvatam, mogu da pogreše ali je neposlušnost nešto sasvim drugo. Potpuno odbacivanje zakona dovelo bi nas u nemogućnost da znamo šta je dobro a šta zlo. Život pod Božjom blagodaću nikako ne znači da možeš da radiš šta ti je volja. Kao što znaš i ljudi sa najpozitivnijim emocijama mogu drugima naneti zlo. I sam znaš da to što smo pod blagodaću nikako ne znači da smo bezgrešni i da ne možemo pogrešiti. Kao što znamo nema malih i velikih grehova. Greh je jednostavno greh i odvajanje od Boga i Njegove volje odnosno Njegove blagodati. Znamo obojica da je se slažemo u svemu osim u četvrtoj zapovesti. O sedmom danu koji je deo Zakona. Ne želim sada da počinjem novu temu ali, ja bar tako mislim, hrišćanstvo je krajnje radikalna religija. Ne možeš biti hrišćanin do nekle. Odnosno ne možemo Božju reč i volju prihvatati onoliko koliko nam sedopada i koliko to odgovara našim tradicionalnim shvatanjima. Bibliju su pisali jevreji nadahnuti Svetim Duhom i ona predstavlja Božju volju koju ćemo ili prihvatiti u potpunosti ili nećemo biti hrišćani.


Kada je reč o «učenju» da je Isus Arhangel Mihajlo, očigledno je u pitanju tvoja neprecizna obaveštenost. Adventisti govore o tome da Biblija na nekim mestima govoreći o Arh. Mihajlu, upućuje zapravo na Hrista. Kao što napr. Malahija govoreći o Iliji zapravo najavljuje Jovana Krtitelja.(Vidim da je neka od tih mesta već naveo Nikodim Ljutić.) Hoću da kažem da adventisti ne uče, niti iz učenja adventističke crkve može da se nasluti da je Hristos kao i Arh. Mihajlo stvorenje i da ima manje moći od Oca zato što je Njegova kreacija. To je, koliko ja znam učenje Jehovinih svedoka sa kojim adventistička crkva nema nikakve veze. Na kraju kako bi adventisti mogli da budu hrišćani ako Hristos nije Bog. Tako da znaš da to što si naveo u vezi Mihajla i Hristosa jednostavno nije tačno. Na kraju mislim da i SPC ima nešto slično u svom učenju, jer se za Aranđelov dan (Sveti Arhangel Mihajlo) ne kuva žito, jer je to živi svetac. Znamo ko je jedini živi svetac – Isus Hristos. Ako nisam u pravu, ispravi me jer ne žeim da nešto neistinito ostane nesipravljeno.

Uz izvinjenje što se dugo nisam javljao,
pozdrav svima.
:lol:
 
МАР 6:2 И кад дође субота, поче учити у зборници. И многи који слушаху, дивљаху се говорећи: откуд овоме то? И каква му је премудрост дана? И чудеса такова рукама његовијем чине се?

ЛУК 4:16 И дође у Назарет гдје бјеше одрастао, и уђе по обичају своме у дан суботни у зборницу, и устаде да чита.

ЛУК 4:31 И дође у Капернаум град Галилејски, и учаше их у суботе.

ЛУК 6:6 А догоди се у другу суботу да он уђе у зборницу и учаше, и бјеше ондје човјек коме десна рука бјеше суха.

ЛУК 13:10 А кад учаше у једној зборници у суботу,

ДЈЕ 13:14 А они отишавши из Перге дођоше у Антиохију Писидијску, и ушавши у зборницу у дан суботни сједоше.

ДЈЕ 13:42 А кад излажаху из зборнице Јеврејске, мољаху незнабошци да им се ове ријечи у другу суботу говоре.

ДЈЕ 13:44 А у другу суботу сабра се готово сав град да чују ријечи Божије.

ДЈЕ 15:21 Јер Мојсије има од старијех времена у свијем градовима који га проповиједају, и по зборницама чита се сваке суботе.

ДЈЕ 16:13 А у дан суботни изиђосмо из града к води гдје бјеше богомоља; и сједавши говорисмо к женама које се бијаху сабрале.
ДЈЕ 17:2 И Павле по обичају своме уђе к њима, и три суботе разговара се с њима из писма,



ЈВН 7:24 Не гледајте ко је ко кад судите, него праведан суд судите.


Ako neko pronadje da je Isus bilo kojom recju ponistio zapovest o suboti neka objavi. Ali i ako nadje da je svetkovao nedelju, takodje neka objavi!
Tacno je da je vaskrsao u nedelju, i da je to bio najradosniji dan u istoriji sveta, ali taj dan nema veze sa danom od odmora koji stoji jos od postanja neba i zemlje. Te dve stvari se nikakvom logikom ne mogu povezati, niti mogu uticati jedna na drugu.
 
Не дирајте у суботарског бога - суботу. У све друго можете, али у тог њиховог бога никако. Нема везе што је субота постала њихов бог на основу фантазије њиховог гуруа - Вајтове, и нема везе што је у (Кол. 2,16-17) речено да је субота била само СЕН ОНОГА ШТО ШЋАШЕ ДА ДОЂЕ, А ТЕЛО ЈЕ ХРИСТОВО... Нема везе... не дирајте у тог њиховог богића. :wink:
 

Back
Top